Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol Bisikletinin Temizlenmesi, Bakımı ve Yenilenmesi İçin Öneri ve Fikirleriniz

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Volkan Aykul tarafından paylaşıldı.

1. Volkan Aykul

Volkan Aykul Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Elimde 1976 model (bu konuda bilgili arkadaşların söylemesine göre) bir Peugeot marka yol bisikletim var. Kadrosu çeliktir ve birbirine geçirme yöntemiyle üretilmiştir. Gidon borusu alüminyumdur.

Bisikleti alalı yaklaşık 4 ay oldu ancak ben bisikletin hiçbir bakımını ve temizliğini yapmadım.

Dün aklıma koydum ve bisikletimi parçalarına ayırdım. Bisikletimin kadrosu yer yer paslanmıştı. Diğer parçalarında da pas lekeleri vardı. Özellikle gidon borusunda. Orta aktarıcı o kadar paslı ve yıpranmıştı ki attırıcı telinin bağlı olduğu vidayı sökmeye çalışırken attırıcı kırıldı. Zannedersem attırıcı döküm yöntemiyle imal edilmişti. Ne plastik idi ne de demir.

Ben şimdi bisikletimi mevcut pas lekelerinden kurtarmak, bisikletimi parlatmak ve yenilemek istiyorum. Bisikletimin her santimetresiyle ilgileneceğim kısacası. Bunlar için nasıl bir yol izlemem gerekir? Hangi ürünleri kullanmam gerekir? Ayrıca kadrodaki ufak pas lekelerini kapatmak için ne tür bir boya kullanmalıyım?
    Ayrıca kullanmamı tavsiye edeceğiniz ürünler nelerdir?

* Bisikletimin kadro boyası aynen kalacaktır.

Teşekkür ederim.

2. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    pas konusunda wd-40 kullanabilirsiniz sıkıp 2-3 dakika bekledikten sonra peçete ile silerek pasları çıkarabilirsiniz ama çıkmazsa zımparalayarakta çıkarabilirsiniz hemde daha kolay bir şekilde

Volkan Aykul bunu beğendi.