Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikletinin dezavantajları - Yol bisikleti önerisi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Emre Akcan tarafından paylaşıldı.

1. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    türkiye şartlarında, donanım olarak vs.vs. bisiklette ne zorluk yaşarım parça bulamama ani fren yapamama uygun pompa bulamama gibi.

2000 tl ye kadarda bir yol bisikleti önerir misiniz ilk defa başlayacağım ama uzun süredir mtb yapıyorum başlangıç bisikleti olmasın uzun kullanırım sonra yenisini almaya gerek kalmasın
    kafamdaki markalar carraro trek salcano

yaşım 14
    boyum 175
    kilom 64

bisikletle uzun yol yapacağım 400 km gibi bi hedef var gözümde bagaj gerekmiyor sırt çantasıyla yapıcam mtb ile o kadar yolu gidemem diye yol bisikletine başlıyorum

2. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    dezavantaj olarak klasik şeyler araziye giremiyorsun pek ama patika yolda fena değil patika yollara girdim bir kaç kere sorun olmadı ani fren olayına gelince istanbulda trafiğin yoğun olduğu yerlerde antrenman yapmamaya bakıyorum oralardan geçerken dikkatli ve yavaş hareket edince hiç bir sorun olmuyor

seçim olayına gelince (kendi fikrimi söylüyorum tamamen) eğer trek de kafandaki markalardan biri ise salcano ve carraro düşünme bence bunun yerine cannondale scott specialized gibi markaların alternatif bisikletlerine de bak uzun süre seni götürür ilerde ihtiyaç duyarsan setini yükseltirsin...

Emre Akcan bunu beğendi.
  3. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    yol bisikletinin tek dezavantajı ilerlerken şehir bisikletleri ve mtb kullananlar kadar rahat olamamanızdır sürekli mazgalları ve çukurları gözetlemek durumundasınızdır ancak kullandığınız güzergahtaki aksaklıkları biliyor iseniz o zaman bu sorunda ortadan kalkacaktır ayrıca hangi tip bisiklet kullanıyorsanız kullanın şehrin en kalabalık olan bölgelerinde mutlaka yavaş ilerlemeye gayret edin böylece olası riskleri en aza indirgemiş olursunuz

4. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Yol bisikletine yakın şehir bisikletleri var. Onlardan alın.

Ahmet A. bunu beğendi.
  5. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yol bisikleti deyince aklıma İtalyan kadro,donanım geliyor.http://www.whistlebisiklet.com/crow-xenon.aspx .Trek markada sadece kadro için verirsin,donanım olarak çok yüksek meblağ ortaya çıkar.Whistle her ikisi için değer.Peşin 2000 tl ya da çok az farkla alırsın.Uzun süredir zaten mtb kullanmışsın,2 seçenek var mtb ya da yol yarış bisikleti.Mtb ile de sonuçta lastik değişimi ile çok iyi şehirde gezilecek tour bisikleti oluyor.Şehir bisikleti seni kesmez:D.Gereksiz.Tavsiyelerim arasında yol bisikleti ve dual sport için mtb yi öneriyorum.Trek fx leri önerecekler olanlarda var.Kullandım.Üzerinde yol compenantları var ama bir yol yarış bisikleti gibi tat vermez.Uzun turlarda her bisiklet için jelli sele kılıfı veya padli tayt ya da her ikisi olursa çok rahat edersin.

emrdrskn ve Emre Akcan bunu beğendi.
  6. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Şehir ve tur bisikletlerine bakabilirsin. Yol bisikleti bisikletten öte bir sevda. Kendi kulvarında yüksek performans verdiği kadar, dış kulvarlarda düşük bir bisiklet. Burada kötüleme amacım yok, şehir bisikleti kullanan ama yol bisikleti aşkı taşıyan birisiyim. Demek istediğim arka bagaja sahip bir tur veya şehir bisikleti çok daha iş görebilir, hem bozuk yollardaki tolerans da biraz daha yüksek olur. Sırt çantası tamamdır ama arka bagajın daha rahat olacağına inananlardanım. Seçiminde bol şans.

klm ve Emre Akcan bunu beğendi.
  7. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Mtb bisikletimde sırt çantası,yazın sıcaklarda ter yaptığı için sele arkasından bağlanan bagaj aparatı ve 2 adet mandallı heybeli çanta taktım.Portatif geniş hacimli,çok rahat ve kullanışlı.Bagaj için şehir bisikleti almak zorunda değilsin.Yol bisikletinede sele arkasından montajla hiç sorun çıkartmadan rahat takılır.Bagaj sadece şehir bisikleti için olacak diye bir şey asla yok. http://www.bisikletcim.com/urun/ibera-heybe-canta-ib-ba4.aspx linkteki çantaları taktım.Böylece sırt çantasının verdiği eziyetten kurtulursun.Performans,kullanılış,sürüş açısından hiç sorun yok.Çok memnunum.Canın ne bisikleti almak istiyorsa onu al derim.Sorunlar her türlü çözülür.

8. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    cevaplayan herkese teşekkürler bir kaç bisiklet mağazasını gezicem deneyip alıcam ikinci el olur mu diye düşünüyorum şimdide

9. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    İkinci el çok temiz bulman lazım.Tekerlek göbekleri,ortagöbek,aynakol,zincir,ruble,pedal, vs, lastiklerde önemli.Deforme olucak aparatlar.Temizlik bakımı şart ya da değişecek parçası yakın zamanda illaki olur.2000 tl bütçen varsan sıfır almanı tavsiye ederim.Çok hesaplı iyi donanımlı bisiklet varsa alabilirsin.İnternetten bayilere bakabilirsin.Birden fazla ürün satan mağazalardan alışveriş iyi olmuyor,yetersiz bilgi.Bisiklet bisikletçiden alınır.

10. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu gün İzmir Atatürk Mahallesi yokuşlarından tırmanırken rastladığım bir arkadaş da bana aynı soruyu sordu. Durup biraz anlattım Bisiklettforumda da bilgi bulabileceğini de söylemiştim ama söylemem gereken önemli bir şeyi unuttuğumu fark ettim. tam konusu olduğundan burada yazayım dedim büyük ihtimal o da okur.
    Benim yaşlarım civarında ki bisikletçiler kondisyonları orta ya da daha düşükse yol bisiklet alırken mutlaka ayna kol ruble dişli oranlarına dikkat etmeli. 50/34 dik yokuşlarda çıkmayı eziyet haline getirir hatta arada bisikletten inme periyotları ile keyif bırakmazlar. 3 lü aynakol ve arkada 12/28 12/30 ruble kullanmak bu sakıncayı önleyebilir. Pek rampa çıkmam, sahil vs. düz alanlarda kullanacağım denirse ya da ben eskiden beri sporları uğraşıyorum kondüsyonum yeterli olur denirse sorun yok.
    Bir kaç ay önce aynı yokuşlarda genç bir Hanım'a rastladım 52/39 ayna kolla şıkır şıkır son noktaya çıktı. Sace yaş değil Kişisel kapasite de önemli.

gok bunu beğendi.
  11. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yol bisikletinin tek dezavantajı diğer bisikletlileri geçerken onların 'şimdi bu sürdüğümüz şey bisikletmi' der gibi bakışlarındaki o mahzun ifadeyle karşılaşır olmandır. Başkada bir dezavantajı yoktur.

12. silenceforme

silenceforme Üye

Adı:
    E.Y.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Donanımlar hakkında pek bilgim yok ama decathlonda triban 520 var bana güzel göründü kalan paraylada kask vb. gerekiyorsa onları alabilirsin ama donanım hakkında bilgili birinden yardım almakda fayda var :)

13. silenceforme

silenceforme Üye

Adı:
    E.Y.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Konu hortlatmısım tarihe bakmadan

14. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Dikkat ediyorum kimse ''yol bisikleti kullaniyorum, mtb'ye gecmek istiyorum" diye paylasimlar yapmiyor. Herkesin derdi yola gecmek. Yol candir, bisikletin ta kendisidir.

15. mehmet.ali

mehmet.ali Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @Kuzey Ege Ben yoldan mtb'ye geçtim :D
    Gerçi henüz gelmedi mtb ama fikren geçtim :)

silenceforme bunu beğendi.
  16. oktayakgoz

oktayakgoz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Kuzey Ege mtb ye gecip ne yapacaz. Bisikletin tadi yolda. Ormanda surecek olsak tamam da gerisinde tamamen hamallik.

17. mehmet.ali

mehmet.ali Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
  18. oktayakgoz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @mehmet.ali ben yazarken sen atmissin mesaji. Kotu pisti oldum ya. Bir ara msg mi sileyim mi diye dusundum :D

mehmet.ali ve silenceforme bunu beğendi.
  19. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Konu fena hortlamis gercekten. Biz de destek olmusuz :)
    Adam yol bisikletini almistir hatta jant setlerini bile degistirmistir. Hatta arastiriyordur bile 105 mi ultegra mi alsam diye :)

silenceforme ve oktayakgoz bunu beğendi.
  20. oktayakgoz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye: