yol bisikletini sehir bisikletine cevirme

ibrahimefe

Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaslar forumdaki konulari ve bisiklet incelemelerini uzun zamandir takip ediyorum .daha cok sehirde ve asvalt yolda kullanmak icin salcano city sport 40 ta karar kilmistim fakat bir arkadasim btwin triban 3 marka bisikleti alip lastiklerini degistirip te kullanabilecegimi ve daha kullanisli olacagini soyledi. haliyle kafam biraz karisik durumda .Bir yol bisikleti alip lastikleri degistirip bagaj vs. Takip sehirde hiz flan yapmaya calismam dogru olurmu .yoksa direk hybit bir bisikletmi aliyim yorumlarinizi bekliyorum .
Not :butcem en fazla 1000tl

Scudo
Tepki
26
Bisiklet
Salcano
triban 3 te sanırım en fazla 700x25 lastik takılabiliniyor.
Ayrıca gidon vesaire değiştirdiğinde fren vites takımını da değiştirmen gerekebilir.
Tam emin olmamakla beraber astarı yüzünden pahalıya gelir.
Şehir bisikletlerinde uygun olan türk markaları bulunuyor, Salcano,Carraro,Sedona bunların şehir bisikletlerini incelemeni öneririm.

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Öncelikle Foruma hoş geldiniz İbrahim bey,

Sorunuza gelecek olursak, Lastikler basit bir şekilde değiştirilebilir. Yalnız eğer dropbar gidonu Flat gidona çevirecekseniz. ve arka aktarıcılar yol donanımıysa,
shifterların fiyatları pahalıya çıkıyor. en azından 150-200TL sadece shifter'a vermek zorunda kalacaksınız, ayrıca flat gidon alacaksınız. Fren kollarıda değişecek,

Btwin Triban 3'lere bagaj aparatı takılabiliyor. Kadroda bunun için delikleri mevcuttu. Bana sorarsanız 23c lastikleri genişletip drop bar gidonda kalırsanız daha Masrafsız
bir şekilde işin içinden çıkabilirsiniz :) .

• Beğen
Tepkiler: gökhangenel

ibrahimefe

Üye
Tepki
0
Zaten yol bisikletini dropbar gidon ,vites degistirme seklinden ve hafifliginden dolayi seviyorum.eger alirsam sadece lastikleri degistiririm.peki sizce verimli olurmu.mesla 60 70 km turlarda konforlu olurmu

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
(link)

Şu sayfadan sana uygun kadro boyunu tespit edip uygun bir bisiklet alırsan problem yaşayacağını sanmıyorum.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@ibrahimefe

700x25 lastik çok ince kalır. 700x30-32 taktığında arazi ve asfalt yolla tarzı cyclocross olur.

https://lh4.googleusercontent.com/-kbcyjbm-agg/TzAoZnp1XqI/AAAAAAAACuo/-4wHaXJ9VFA/s640/20070926_Cyclocross_01.jpg

Fuji tourningden almaya karar vermeden önce cyclocross düşünüyordum. İstediğim fiyata v-fren bulamadım. cyc02 apex disk fren turlarda sorun yaratacak. Uygun fiyatlı ancak toplama yapmak zorunda kalıyorsun. Yarış bisikletini çeviririm dedim. Yeni yarış bisikletlerinde lastikler 28 üstüne çıkmıyor. 80-90 yıllarına baktım. Bunlarda 30-32 kullanılabiliniyor. Yarış bisikleti için çözüm 80-90 yılların bisikletlerini alıp lastiklerini değiştirmek. Bunun dışında tur için bir sorun daha var. O da ön vitesinin 2 yanaklı olması. Yokuş yukarı için 24-22 dişli bir yanak daha ekelnmesi lazım. Yüklüyken tam bir dert. Yokuşu bisikleti ittirerek çıkarsın. Bu da extra bir masraf yaratıyor. O parça bu parça derken Fuji Tourning çıktı karşıma. Parayı biriktirip Fuji tourning alacam. Arka bagaj selesi lastik derken gene 2000 TL ye dayanacak o para. O yüzden Fuji Tourninge bakmanı tavsiye ederim.

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

ibrahimefe

Üye
Tepki
0
Ya nerden soylediler yol bisikleti al lastik degistir diye.ne guzel karar vermistim 800 tlye cikcaktim isin icinden :) .git gide fiyat yukseliyor.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Almayı düşündüğünüz Btwin Triban 3'te bagaj takmak için delikler yok. Tur düşündüğünüze göre bunu iptal etmelisiniz. Tabi arkaya römork takıp tur yapabilirsiniz. Ülkemizde nedense (malum aslında) tercih edilen bir durum değil. Bu durumda lastikleri 28'lik takmanız daha uygun olur. Aslında 32'lik lastik daha iyi olurdu ancak fren aralığı müsaade etmeyecektir.
http://i.imgur.com/qwI2BJ2.jpg
Yukarıda Turan Babacan'ın dediklerini tekrar okuyun. Lakin bütçeniz en fazla 1000 tl imiş...
Bence sabit maşalı bir şehir-tur bisikleti alın:in: İsteklerinizi karşılayan bisiklet türü budur

• Beğen
Tepkiler: Turan Babacan

ibrahimefe

Üye
Tepki
0
Konuya yanit veren tum arkadaslara tesekkur ederim cok aydinlatici oldu biraz daha para biriktirdikten sonra bir guzel bir sehir bisikleti almayi dusunnuyorum