Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikletine yeni başlayacağım tavsiyelerinizi bekliyorum

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Mert-Demir tarafından paylaşıldı.

1. Mert-Demir

Mert-Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba bisiklet forum ;

Uzun araştırmalar sonucu ilk yol bisikletimi alacağım Sedona621 cuma günü kısmetse hiç kullanmadığım için birkaç çekincelerim var.Kilitli pedal durumuna çok ısınmaya çalışacağım sanırım ilk kullanımlarda sıkıntı oluyormuş açıkcası vites nasıl değiştirilir tam bilmiyorum fren kolunu iterek ya da arkasındaki kolu yana çekerek sanırım frenleme gücü nedir (sram apex ) mtbdeki frenleme gücüne yakın olur mu bunun gibi ya da benim aklıma gelmeyen sizin ilk defa bindiğinizde zorlandığınız durumlar olduysa yazarsanız sevinirim tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum :)

Bol pedallar :)

2. fatih çelik

fatih çelik Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dostum bende bu sene yol bisikletine başladım. :) Bu hafta içi 3. gün full yollardayım hiç zor değil kullanması,geçen hafta ilk gün ısınmak için çıktığımda çok yorulmuştum.O da kışın sürmediğim ve yol bisikletine alışmadığım içindir belki ama dün ve bugün mükemmel performans yakaladım.Vites'i hemen çözdüm hiç sıkıntı yaşamadım.Frenlerde az dikkat edince ön arka orantılı şekilde sıkınca çok rahat yavaşlayığ duruyor frenlerle de bi sorun yaşamadım.Tabi dağ bisikletleri kadar sert güçlü değil ama böyle si daha rahat ben çok sevdim.İnşallah sende alıp seversin :)

3. efeballi

efeballi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    SRAM'in yol gruplarında DoubleTap sistemi var. Bu sistemde fren kolu sağa sola oynamaz, vites için tek kol(düğme de denilebilir, fren kolunun hemen arkasındaki işte) vardır. Kola azıcık basınca tel bırakılır ve bir küçük rubleye geçilir. Kola daha fazla basıldığında ise tel çekilir ve ne kadar bastığınıza bağlı olarak bir, iki veya üç dişli yukarıya gidilir. Youtube'da videosu vardır muhtemelen.
    Ön vites için de aynı durum, azıcık basıldığında küçük aynaya, çok basıldığında büyük aynaya geçer.

Ben de yol bisikletine yeni geçenlerdenim. 5-6 tur bindikten sonra alışıyorsunuz.

SPD içinse tanıdığınız bildiğiniz bir bisiklette sisteme alışıp , ondan sonra yol bisikletine takmanızı öneririm.

4. Mert-Demir

Mert-Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    seveceğime eminim teşekkürler yorumun için :)

5. Ergun Yavuz

Ergun Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sram apex kullanıyorum 6 aydır.. Kesinlikle memnun kalacağın bir sistem.. efenin de dediği gibi doğru yanlız ön aynakol değiştirmek için sola biraz fazla bastırıp 2. kademeye atıyorsun indirmek için ise sola çok hafif bir şekilde 2 ses geliyor "tık tık " aynakol 1 dişliye indi.. ilk 3-4 gün zorlanırsın sonrası fişek arada çok fark var.. Shimano bildiğim kadarıyla ultegraya kadar 2.1 vites hızı kullanıyor.. Sram Apex te 1.1 diye biliyorum.. Yani arka dişliyi arka arka ya attır hiç korkma 3-4 sn yide 10.dişliye gelir hızlı bir vites sistemi var :)

6. Mert-Demir

Mert-Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    yorumlarınız için teşekkürler :)