Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikletine pd-m 540

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Cüneyt Y. tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    Önceden mtb kullandığım için pedallarım pd-m540 şimdi yol bisikletine geçeceğim bu pedalları yol bisikletinde kullanmanın bir sakıncası olurmu?Birde scott sport series trail ayakkabım var ağır ayakkabı bildiğimiz tank gibi :D Bu ayakkabıyıda yol bisikletinde kullansak bir sorun olurmu yoksa daha hafif bir ayakkabımı alayım ?

2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Aynısını ben de yapacağım =)
    Ben de ayakkabı bulamadığımdan MTB'de kullandığım pedalları yol bisikletine takacağım.

Bir sorun olacağını sanmıyorum..
    Duyduklarımı (ama sadece duyum bunlar, deneyim değil) aktarayım;
    - Yol ayakkabıları gücü pedala daha iyi aktarıyor (daha geniş olduğu için)
    - Çıkması MTB pedallara göre daha zor
    - MTB pedalların çamur bertarafı yola göre daha iyi
    - Yol ayakkabıları ile yolda yürümek MTB ayakkabılarına göre daha zor (Dağ sürüşünde zaman zaman bisikleti elinize alıp taşımak zorunda kaldığınız için)
    miş... =)

3. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    shimano a520

ben bu pedaldan kullanıyorum, yol bisikleti formunda ama mtb ayakkabılar ile kullanılıyor, çok da memnunum ama yol pedalı kullanmadım hiç tecrübem yok. tavsiye ederim hem görünüşü de güzel fazla pahalı değil.

4. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    o zaman pedallar tamam,tek sorun ayakkabı 2 ayakkabının toplam ağırlığı 1 kg analog tartıyla ölçtüm biraz zorlayabilir :D

5. emir ünver

emir ünver Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    pd a520 ile m077 ayakkabılar uyumlumudur biliyor musunuz?

6. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ayakkabı ile pedalın çok bir alakası yok açıkçası..
    Pedalı alırken yanında kallerini de verirler.

Ama yol pedalında yol ayakkabısı, dağ pedalında dağ ayakkabısı kullanılır..
    Yol pedalının kali dağ ayakkabısına, dağ pedalının kali yol ayakkabısına uymaz.

Sizin durumunuz A520 yol görünümlü dağ pedalı olduğu için M077 ile kullanabilirsiniz..

7. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    PDM520 yi yol bisikletinde kullanırsın.Hiç bir sorun olmaz.Yol pedallarının farkı, biraz daha hafif ve biraz daha aerodinamik olmaları, tabii ciddi yarışları hedefliyorsan...!!! Ama ayakkabıları değiştirmeni öneririm.

8. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yol pedalı ile mtb pedalı arasında fark var ama çok değil yinede onları satıp yol pedalı almalısın bence üstelik mtb pedalı yol bisikletinde çok çirkin duruyor

yol pedalı/ayakkabısı için
    gücü daha fazla iletirsin kolay çıkma durumu olmaz daha güvenli olur sprintte falan estetik durur ama yürümesi çok çileli
    mtb pedalı/ayakkabısı için
    yolda kullanırken uygun kullanmamış olacaksın daha az güç iletimi olur aniden çıkma durumu daha fazla yürümesi rahattır tam

tam tersi gibi.

9. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Doğrusu o aslında..
    Benim yol bisikletinde, dağ bisikleti pedalı kullanmam zorunluluktan. =)

10. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    hadi yaa :( bende m-540 ı rulmanlıdır uzun süre kullanırım diye almıştım :D neyse yol bisikletine bir tane pedal daha alacağız gibime geliyor :D

11. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu yaşanılanlar yaklaşık olarak 2 sene önce benimde yaşadığım şeyler o yüzden bende yaşadıklarımdan tecrübelerimi anlatayım.

İlk yol bisikletine geçtiğimde bende ayakkabım ve pedalımdan dolayı mtb ayakkabısı ve pedalı kullandım .Kullandığım ayakkabı üst model pedal da oldukça hafif bir modeldi.Eğer ki yol bisikletini sadece tur ve uzun yol için kullanıyorsanız hiçbir sakıncası yok istediğiniz kadar kullanabilirsiniz ama yol bisikleti ile sınırlarınızı zorlamak performansını arttırmak istiyorsanız yol pedalı şart.En büyük nedeni kuvvet uygulanan yüzeyin genişliği ve kilit kısmının daha sert olması .Kilidin sert olması ve kilitlenme yüzeyinin geniş ve daha uzun olması rampada ayağa kalktığınızda veya düz yolda sprinte çıktığınızda pedalın kilitten kurtulmasını engeller ve kilitten kurtulup oluşabilecek büyük kazaları önler.Bu hiç olmaz demek değildir ama Mtb kallerine göre risk daha azdır.

Kuvvet alanının genişliği de sizi rahatlatan performansınıza çok büyük olmasa da katkısı olacak bir durumdur.Bunu nasıl anladın derseniz de ilk yol pedalım 540 modeliydi bir sene sonra 105 pedala geçtim ikisinin arasındaki fiziksel farkı incelerseniz 105 ve daha üst modellerde yanal olarak yüzey daha geniştir bu kadar farkta bile ilk 105 pedalı takıp yola çıktığımda aradaki farkı çok net hissettim.

Rulman meselesine gelince shimano teker göbeklerinde olduğu gibi pedallarda da rulman (kapalı bilya dizimi) kullanmıyor.Mtb pedalım rulmanlıydı ama yol pedalında rulmanlı hiç kullanmadım.Her iki tip pedalda benim anladığım rulmanlı daha az bakım istiyor ve bakımı kolay ama milinde boşluk başladığı zaman ne kadar bakım yaparsanız yapın düzelmiyor rulmanıda değiştirseniz fayda etmiyor.Açık bilya dizimli pedalda ise düzenli olarak bakımını eksik etmez iseniz çok daha uzun süre faydalanabiliyorsunuz.(bu düşünce şahsıma aittir genel kural değildir)

Bir diğer konu mtb ayakkabıları ile yol ayakkabıları arasında ciddi anlamda ağırlık farkı var (benim kullandıklarım arasında yol ayakkabım alt model mtb ayakkabım üst model olmasına rağmen) ayakkabıdaki ağırlık farkları da üst düzey performans sergilemek isterseniz sizi etkileyecektir.

İşin gezi tur kısmında ise yol ayakkabısı ile yürümek, merdiven çıkmak insana eziyet gelir.O yüzden uzun turlarımın çoğunda terlik yada ayakkabı taşıyorum.Hiç birşey taşımadıysam ayakkabıyı çıkarıp yalın ayak dolaşıyorum :)

yukarıda tavsiye edilen a520 model pedalı da yakın çevremde kullananlar var bende 2 yıl önce çok aramış bulamamıştım.Ayakkabıyı değiştirmeden yol pedalına en yakın sistem bu diye.Kullanan arkadaşlarım çok memnun ama onlarda yol pedalı kadar verimli olmadığının farkındalar.

Tüm bu yazdıklarımdan sonra durumu toparlayayım :) gerek ayakkabı gerek pedal olsun tüm firmalarda onlarca mühendis kafa patlatıyor yıllar geçtikçe modeller tipler değişiyor .Tüm bu çalışmalar amaca uygun en iyiyi üretmek adına.Bu nedenle de mtb ve yol ayakkabıları ve pedalları amaçlarına yönelik farklılık göstermiş a520 modeller gibi modeller de genelde training modeller diye geçiyor.Sizin karar vermeniz gereken ekonomik durumu gözden geçirdikten sonra bisikleti ne amaç ile kullanıyorsunuz ve o amaca en uygun pedalı ve ayakkabıyı almaya ekonomik gücünüz varmı.Bunları belirledikten sonra gerisi kolay :) ekonomi yetmiyor ise zaten eldekini kullanmaya devam edeceksiniz varsa model bulmak zor değil amacı belirlemek yeterli.

12. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    peki şu tip pedalı önerirmisiniz ? [​IMG]

13. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kanımca SPD pedal kalpiyeden daha güvenli.
    Çünkü SPD pedal tehlike anında öyle ya da böyle ayağınızdan çıkıyor.

14. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=110770 Bu konudaki yorumumu okuyabilirsiniz. Ben kaza anında bir sıkıntı yaşamadım, merdivenlerden inerken takla atmıştım ayaklarımın pedaldan kurtulmasında hiç zorluk çıkmadı diyebilirim, yeterki çok fazla sıkı olmasın. Spd ye geçicek bütceniz varsa önermem yoksada öneririm .

15. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    önceki bisikletinde kullandığın için bir yadırgaman olmayacak bu sebeble tercih edebilirsin elbette