Yol bisikletine ilk bindiğinizde neler hissettiniz?

Ömür06

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Carraro
İnşallah Çarşamba gunü gerçekleşecek olan ilk sürüşümden sonra izlenimlerimi yazarım:))

Scudo
Tepki
15
Bisiklet
Sedona
normalde mtb kullanıyorum bi arkadaşımın yol bisikletine bindim :) arazi aracından spor arabaya geçmiş gibi oldum :) bastığın her pedalın karşılığını alıyorsun :) ama frene alışamadım bi süre. gidon çok zorlamadı ama yanlış tuttuğumdan mı bilmem ama frene az basabiliyordum. bi de alışmışım mtb de normal sürerken yolda tümsek olsa üstünden zıplarım kaldırıma iner çıkarım falan ama yolda onu yapacak güven gelmedi sanki kaldırımdan insem çatlayacak gibi oldu. 29'' mtb kullanıyorum üstünde 2.25 lastik var ondan sonra kalem gibi lastik görünce öyle oldu sanırım :) benim tercihim mtb den yana zevk meselesi bu :) ama bi aksilik olmazsa bi hafta içinde bi tane de yol bisikleti almayı düşünüyorum :)

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de 6-7 yıldır mtb ve tarzı bisikletler kullanıyordum.Daha önce hiç yol bisikletine binmeme rağmen beni cezbetti, geçen hafta aldığım yol bisikletinde ilk denememi yaptım ilk turumda biraz kasıyo gibi hissettim gidon kontrolü zor gibiydi :) lastiklerin tutuşu felan oldukça farklı gelmişti :)

Yavaş yavaş alışıyorum kullanım şekli itibari ile hiç bir ağrım sıkıntım olmadı sadece virajlarda ve frenleme konusunda oldukça temkinli davranıyorum kullandıkça alışacağıma eminim :)

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
@Cömert

Güzel tespit.

Sele rahatsızlığı tüm keyifleri kaçırır. İstersek dünyanın en iyi bisikleti olsun, altın kaplama olsun; sele rahatsızlık veriyorsa ağrıdan, sancıdan keyif almak imkansız. Tüm sürüşü rezil eder. Motosikletlerde de durum aynı. Ağrıya sancıya sebep olmayan bir sele almak şart.

Ben ise mevcut selemin üzerine hırdavatçıdan satın aldığım yalıtım malzemesi olarak kullanılan çok küçük baloncuklu (hava balonlarının boyutları mm boyutunda) kaliteli yalıtım süngeri buldum. Bu küçük hava baloncukları homojen biçimde tüm malzemenin içinde bulunmakta. Neredeyse malzemenin yarısı hava baloncuğu yarısı sünger. Baloncuklar çok çok küçük olduğundan malzemenin üstüne oturunca patlamıyor.

Sonra deneme yanılma yötemiyle çeşitli ebat ve kalınlıklarda keserek selenin üzerine kaliteli elektrik bantıyla yapıştırdım; sonuç mükemmel. 6 saatlik sürüşte hiç bir ağrı sızı olmadı !!

Bu uygulamadan sonra bisikletten inmek bile istemiyorum. Önceden sürüşte ağrı olacak diye bisiklete yaklaşmazdım neredeyse.

Yoldan gelen darbeleri amortisörden sonra en iyi sönümleyen araçlardan biri de lastik. Lastik kötüyse darbeyi az sönümler. İyi lastikler darbeyi sönümleyecek şekilde tasarlanır.

Ek olarak lastik genişliği arttıkça darbe sönümleme ve konfor artar ama sürtünme artacağından çok yorar. Onun için, kullanım yol şartlarına göre optimum yani en uygun ebat seçmek önemli.

Cagkan Dur

Forum Demirbaşı
Tepki
84
Bisiklet
Trek
bugun bir arkadas vasitasi ile bindim.
yol bisikleti baktgim icin arastirma yapiyordum.
bindigim zaman sanki kagit gibi geldi bana cok guzeldi akiciligi vs.
sonrasinda benim mtbye bindim bu ne ya boyle vs aklimdan sorular gecti.

gercekten cok fark var 2si arasinda

Onder.Eren

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Cannondale
Daha 2.5 ay ancak olmuş ama ilk başlardaki "şehir bisikletimi de tutayım satmamayım. Zaman zaman binerim" düşüncesini sildirmesi 1 ay aldı. Nitekim sattım ilk göz ağrım olmasına rağmen. Sürüş konforunu azaltan ince lastikler (istanbulun yolları yol değil) insanı biraz düşündürüyor. 1-2 gün kıçınız başınız biraz daha ağrıyor. Sonra alışıyorsunuz. Asfalt için üretilmiş, kurşun gibi bir bisiklete binmek büyük haz. Daha hafif, daha hızlı, daha meydan okuyan... Gidon da vitesler de hızla alışacağınız şeyler. Belki bir sıkıntı fren mesafelerinde olabiliyor. Daha dikkat gerektiren bir tür yol bisikleti. Karbon ve 7 kilo altına inince ise benim için kalan tüm türler silikleşti. Yine de dağ bayır için kafamda bir MTB var amacsanırım onu da cyclocross şeklinde çözeceğim.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
bana göre "bisiklet" ve "yol bisikleti" 2 ayrı kategori :D
yol bisikletindeki duruş çok estetik. herşey performansa yönelik tasarlanmış. herşey hız yapmaya yönelik tasarlanmış. gidon eğik evet, keşke daha da eik olsa, daha da yatabilsem yokuşlardan inerken diyosun. geçen gün haramidere yokuşunda 78i görmüşüm :D 88 neden olmasın?
selemi 2 parmak daha yukarı kaldırdım dün sabah. böyle daha iyi. daha rahat yatabiliyorum.
yokuş inmek zaten harika, çıkmak ayrı bi keyif. ayağa kalkıp o bisikleti bi sağa bi sola yatıra yatıra çıkmaya bayılıyorum :D hızlı hızlı. ter dökmeye bayılıyorum sanırım!
düz yolda zaten nerdeyse arabalarla yanyanayım çoğu zaman. o da ayrı-güzel bir his. 45-50 ile gidip araçlara eşlik ettiğim, hatta şerit kapattığım oluyor. ama şuan performansım daha kötü olduğundan bunu en fazla 5-10 dakika sürdürebiliyorum..

işte karbon bisiklet istememdeki amaç zaten burda :) sanırım ben en çok şerit kapatmayı seviyorum :D araçlarla aynı hızda gitmeyi! çünkü bu durumda arkamdaki sürücü bana DÜT yapmıyor, yapamıyor çünkü motor gibi-trafikle aynı hızda gidiyorum zaten :D
şimdiki bisikletim 9.9 kg.. almayı planladığım bisiklet 7.4 kg civarı. benim kilo fazlalığım 4 kilo civarı.
yani seneye bu zamanlar, istediğim noktaya gelmiş olacağım muhtemelen.

yol bisikleti ayrı bi olay.
bisikleti seviyo olabilirsin,
bisiklet kullanmayı seviyo da olabilirsin,
bisiklete binerken çok mutlu da olabilirsin,
ama yol bisikleti;
aşk zaten :D ayrı bi dünya abi.
amacın belli. düz yolda performans. dağla-bayırla işin yok. yat aşağı ve hızın dibine vur :D
gidonun şeklinin aslında güzel bişey olduğunu farkına var istedim. eziyetmiş gibi bakıyosun çünkü olaya -_-'

• Beğen
Tepkiler: Onder.Eren

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
İlk bindiğimde sürebilicekmiyim acaba korkusu vardı, anayola çıkmaya cesaret edememiştim, akışı hissettiğimi hatırlıyorum. Tabi artık yol bisikletiylede kaşarlandıktan sonra dağ bisikletinin asıl amacını çok çok daha iyi anlıyosun. Bence hem dağ hem yol olucak ikisininde hakkını vericeksin :).

Tepki
4
Bisiklet
Kron
İlk bindiğimde aldığıma lanet ettim. Bisiketçiden eve gelene kadar bin türlü kaza atlattım. Ağrılarda cabası. Alıştıktan sonra artık mtb ye binmek istemiyorum:D

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@hamzaŞİMŞEK

Ben alışamadım ve 3 günlük yol bisikletimi satıp, mtb aldım. Baktım mtb ile sırf uzun yol yapıyorum şimdi tekrar yol bisikletine dönmek istiyorum :D

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
bence bisiklet 28 canttır.. ilk bindiğimde asalet-güven ve hız yapma isteği gibi intibalar uyandırdı bende...

Tepki
9
Bisiklet
Salcano
1 Hafta içerisinde inşallah bende alıcam.Bende kendi düşüncelerimi belirticem.Çünkü bence böyle konulara çok gerek var.

Bilal Öz

Aktif Üye
Tepki
82
Bisiklet
Geotech
mtb den gitgide sıkılmaya başladım bir sonraki bisikletim inşallah yol bisikleti olacak sonra ben de hissettiklerimi yazarım buraya :D

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Ulusoy

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
çok hafif ve kullanımı çok rahat benim yok ama binmiştim...uzun binmediğim için gidona alışamadım

Barış Güney

Forum Bağımlısı
Tepki
999
Bisiklet
Specialized
İlk bindiğimde çok atik ve hafif olduğunu düşünüp inşallah kaza yapmam demiştim.. :) 2. gün tüm korkular yerini keyife bıraktı..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ilk denerken hiç bir şey anlamadım droplardan tutuyordum ve selede bir hayli yüksekti kendime ayarladım yola çıktım ve trafikte orta şeritde arabalarla gittiğimi fark ettim tabi kaliteli tayt şart mümkünse en iyisi .

ygtdkc

Forum Demirbaşı
Tepki
259
Bisiklet
Mosso
@Uğur MUTLU

Kesinlikle...