Yol bisikleti için gidon boğazı tavsiyesi

Furkan BOZKUR

Aktif Üye
Tepki
46
Arkadaşlar. Carraro Cr Race 032 yol bisikletine sahibim Tüm ayarlamaları doğru şekilde yaptım tek sıkıntı öne çok fazla uzanıyorum ve bu beni yoruyor 10mm geride olsa sanırım daha iyi ve daha randımanlı kullanıcam diye düşünüyorum. Eğer ölçümüm doğru ise üzerinde 110mm gidon boğazı bulunuyor. O yüzden 100mm gidon boğazı arıyorum. Fiyat araştırmasına hiç girmedim o yüzden aklımda her hangi bir tercih yok. Bütçe olarak sanırım 80 - 90 TL gözden çıkarırım zorlarsam 100 TL olabilir. Mümkünse Karbon istiyorum, eğer bu fiyata yoksa 1 ay daha bekleyip 50 TL kadar daha üstüne koyabilirim.. Umarım derdimi sizlere anlatabildim.

Ayrıca Yukarı-Aşağı Yükseklik ayarı yapılabilir Gidon boğazları iyimidir, sabit yerine ayarlanabilir al diye tavsiye edermisiniz ?

Scudo

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
110 rahatsız ettiyse 100 değil 90 mm veya 80 mm alın daha rahat edersiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Furkan bey, boy ve bacak iç ölçünüz nedir? ayrıca kadro ölçünüz tabi? Başka bir konu için lazımda.

Gidon boğazına gelince..bazen 5 mm lik bir fark bile yetebilir, bu nedenle tavsiyem deneyerek almanız. Ama bu şans yoksa ve 032 ile performans sürüşü yapmayacaksanız, internetten alınacaksa, Ali beyin dediği gibi daha kısalar alınıp sorun çözülebilir. Reach mesafesi tam olmayınca kolda, belde, boyunda biyerde bi ufak ağrı kendini gösterir.

Furkan BOZKUR

Aktif Üye
Tepki
46
Şuan için performans Sürüşleri pek yapmıyorum ama ilerde ne olur bilmem Önceliğim kondüsyonu mu arttırmak bu yüzden de Tekirdağ Bisiklet Derneğine Üyeyim onlarla Kısa mesafeli turlara çıkıyoruz. Boyum : 175 , İç Bacak : 82,5 Kadro Ölçüsü : 54

Reach mesafesi biraz uzun kalıyor sanırım o yüzden omuz ve boyun bölgesinde hafif ağrılar oluyordu başlarda daha fazlaydı çünkü bu sürüş stilinde ilk defa sürüyordum zamanla alıştım. şuan ufak tefek oluyor 10 - 15 km den sonra.

Bisikletçiye bakıp ellerinde varsa deneyerek alırım tabi ama netten uygun fiyat bulursam onada hayır diyemem. Zaten Fren kollarının ordan kavradığımda ağrı hafif oluyor bi süre sonra 1 cm falan geriden tuttuğumda daha rahat sürüyürum ağrılarda azalıyor ama fren ve Viteslere yetişemiyorum öyle olunca =))

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Furkan BOZKUR

Önce gidonunuzu 1-2 cm yukarı kaldırarak deneyin sonra boğazı değiştirmeye karar verin. Vücudun alışma süresi olacak.

Bisikletinizin üst borusu merkezden merkeze kaç cm?

Furkan BOZKUR

Aktif Üye
Tepki
46
Onu bende düşünmüştüm ama Yukarı kaldırma payı yok malesef :((

Üst Boru Merkezden Merkeze 54 Cm

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merkez arası 53,5 olan S (52) kadro ölçüsü tam size göreymiş demekki.
O zaman 90 lık boğaz iyi gidebilir, çünkü bacaklarınız üst tarafınıza göre daha uzunmuş.

Furkan BOZKUR

Aktif Üye
Tepki
46
Peki boğaz için bir tavsiyeniz var mı ? hangi marka, nasıl bişi olacağına dair ?

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
@Furkan BOZKUR

Gidon boğazı açılıysa ters takın. Yükselecektir.

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Furkan BOZKUR

eBay'den Kalloy Uno 6, 7 ya da 9'u almanizi oneririm.
Fiyatina gore oldukca hafif, fakat cok rijit bir bogaz.
Fiyat uygun oldugu icin 2 farkli boy alip deneme sansiniz da var ayrica.

O butcelere karbon bogaz bakmayin bosuna. 400-500TL'lere cikmadikca karbon bogaz ve gidon gereksiz.

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

Furkan BOZKUR

Aktif Üye
Tepki
46
@Gökhan Toros

Fiyat uygun gördüğüm kadarı ile 70-80 TL yi geçmiyor ama 2 boy almak benim için gereksiz olur zaten performans sürüşleri için şuan üzerinde olanı kullanırım.. 90mm kısa gelir mi acaba onu düşünüyorum şuan için :S

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
aynı sorunu bende yaşıyorum (link) direk bunu alıp olayı kökten çözmeyi planlıyorum

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Sele ayarlarında tolerans var ise, seleyi 1 cm kadar öne alıp bu şekilde denemekte fayda var.Yeterli gelmez ise, sele ayarını bozmadan en azından kaç santimlik bir boğaz almanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@ghkoseoglu
Bu kadar kısa boğaz almak zorundaysanız eğer, en az 3 boy büyük kadro kullanıyorsunuz demektir...

Furkan BOZKUR

Aktif Üye
Tepki
46
@MuratHan

Sorun değişim olmadan halledildi teşekkür ederim fikiriniz için :)

• Beğen
Tepkiler: MuratHan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökhan Toros
@Gökhan Toros

kadro 48 boyum 174 iç bacak 78 ama 10 15 km üstü sürüşlerde boynumda ağrı yapıyor kadro büyük değil hatta küçük bile diğer bütün ayarlarda tam gidon boğazını geriye alıp deneyeceğim şansımı işin içinden çıkamadım bisiklet salcano xrs040 bu arada

Sedat Arda

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Sedat Arda
Bisiklet
Specialized
Halihazırda kullandığım boğaz 120mm ve bu aldığım bisikelt üzerinde vardı şuana kadar hep 90mm kullanmıştım bu 120 biraz fazla uzun gibi hissediyorum ama çok da rahatsız değilim şuan için sizce 100mm e geçmeyi düşünmeliyim yoksa bu biraz daha agresif sürüş pozisyonuna alışılabilir miyim?(Benim commute bisikletim değil daha çok performans sürüşlerinde tempolu kullanımlarda kullandığım bisiklet)

Sıtamina1825

Aktif Üye
Tepki
208
Başlangıç
1958—59
Bisiklet
Atala
Yol bisikleti yüksek hızda dengeli bir alet ve bunu sağlayan en önemli parçalardan birisi gidon boynu. Boy değişim olayı biraz da sizin kullanım stilinize bağlı olarak değişecektir. Agresif sürüş için 120 mm ölçü bence gayet iyi. Ben de 120mm 16 derece açılı kullanıyorum.

En iyi sonuç için öncelikle vücut tipinizi öğrenmeniz lazım bull mu snake mi vs.. Oradan çıkan sonuca göre selenin, gidon boynunun pozisyonu, gidon boynu ölçüsü gibi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
Gidonu normal şekilde tutun, sti kolların topuzundan. Ön tekere doğru bakın. Ön jant göbeğini görememenz gerekiyor. Tam hizada olması en uygun. Deneyince anlayacaksınız ne kastettiğimi

• Beğen
Tepkiler: makaram