Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikletine geçmeli miyim?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Can Özbek tarafından paylaşıldı.

1. Can Özbek

Can Özbek Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar hepinize merhaba.
    Yaklaşık olarak 8 aydır Specialized Sirrus bisikletimi çok memnun olarak kullanmaktayım. Genelde şehir içi biniyorum, henüz çok fazla uzun yol yapmak kısmet olmadı açıkcası. Yol bisikletine geçmeyi düşünüyorum fakat tam da karar vermedim birde kilo fazlam olduğu için (96 kg) aklımda soru işaretleri var. Sizce yol bisikletine geçmelimiyim, şu anda diyet yapıyorum ve kilo veriyorum fakat bu 90' lı kilolar bu bisikletler için sorun oluştururmu ? İkinci bir alternatif olarak kendi bisikletimi biraz hafifletmeyi düşündüm, eğer yol bisikletine geçmeyeceksem o zaman daha hafif jantlar vb. değişikliklere gidebilirim.
    Değerli fikirlerinizi bekliyorum.
    Teşekkürler şimdiden ;)

2. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Can Bey Selam,

Yol, Mtb, Tur Bisikleti. Hangisini kullanmaktan zevk alıyorsanız ona binin. Kilonuzu dert etmeyin, hergün binin. 90lı kilolar elbette biniş tarzınıza bağlı olarak çok hafif bisikletler için mutlaka sorun olacaktır, esas sorun ise siz yokuşları çıkmaya başladığınızda kendini gösterecektir. :)

Tolga Gürgün

Tek Tabanca, Bir Solukta, İstanbul / Pendik - İzmir / Çeşmealtı 450 km / Gün

Can Özbek bunu beğendi.
  3. Can Özbek

Seviye:
    Tolga Bey
    cevabiniz icin tesekkur ederim. biraz daha dusunup bir karar alicam bakalim :)

Tolga Gürgün bunu beğendi.
  4. Ege Muallaoğlu

Ege Muallaoğlu Üye

Seviye:
    bence kesinlikle yol bisikletine geçmelisiniz bende 28 jant bir şehir bisikleti sürüyordum önceleri şimdi yol bisikletine geçtim ve aşırı derecede keyif alıyorum önceleri biraz duruşu yadırgadım ancak alışılıyor insan zamanla.bu arada düzgün sürdüğünüz müddetçe bir sorun yaşamasınız kilonuz konusunda

Can Özbek bunu beğendi.
  5. Anıl Akalp

Anıl Akalp Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel özetlemişsiniz. Ben mesela yol bisikletine bindikten sonra bidaha mtb'ye binmek istememiştim ne yalan söyleyeyim :)

6. binRR

binRR Onursal Üye

Seviye:
    Spor arabadan inip arazi aracına binmek gibi sanırım:D
    Benimde gönlüm spordan yana:)

7. Can Özbek

Seviye:
    Aslinda universiteden once yol bisikleti kullandim, yani cok yabancisi degilim. Fakat endiselerim kendimden yana, bu bisikleti gercekten kullanabilecekmiyim bu yollarda suphem ondandir. Ha, kullanan nasil kullaniyor diyeceksiniz sonuna kadar haklisiniz onda ama genede emin olamadim bi.

8. Tolga Ahıskalıoğlu

Tolga Ahıskalıoğlu Üye

Seviye:
    Mevcut bisikletinizde pek yabana atılır cinsten değil "Specialized Sirrus"

Can Özbek bunu beğendi.
  9. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Can Bey selamlar,

yol bisikleti çok ergonomik olmayabilir sizin için şehir veya mtb daha mantıklı görünüyor, kilonuz çok problem değil bence onu takmayın kafaya , çevirdikçe gider kilolar , mevcut bisikletinizi modifiye etmek daha mantıklı sanki.
    Bende mtb den yol a geçenlerdenim ve çok memnunum 105 kilodan 87 ye düştüm, sürüş keyfi yol da daha fazla fakat mtb daha çok şeye izin veriyor tabiki....tamamen ne yapmak istediğiniz ile ilgili birşey.

bol pedallı günler dilerim....

Can Özbek bunu beğendi.
  10. metin çalışkan

metin çalışkan Yeni Üye

Seviye:
    Can Bey Merhaba, benim de bir sirrus um var hafifletmeyi düşündüğünüzü yazmışsınız. Ben sirrus umu hafiflettim üzerindeki her şeyi değiştirdim vites sistemi, sele borusu, gidon, fren sistemi vs. Çok daha akıcı, vitesleri daha kolay geçen, freni daha iyi tutan ve 2 kg kadar daha hafif bir sirrus elde ettim. Eski haline göre süper oldu. Tavsiye ederim böyle bir değişiklik yapmanızı.

Ancak bütün bunlardan sonra ben bir de karbon yol bisikleti aldım. Şimdi hangisi diye soracak olsanız kesinlikle safkan yol derim. Sirrus yol bisikleti geometrisine sahip ama yine de yol bisikleti değil. Yol bisikletinden alınan keyif bence başka hiç bir türde bulunamaz. Her türden bir bisiklet sahibi olmak en iyisidir tabii ki.

Kilo meselesine gelince.... Arkadaşım specialized in üst modellerinden bir yol bisikleti kullanıyor..... Kilosu 98 filan. Ortalaması son zamanlarda düz yolda 35 e yaklaştı. Kas - yağ oranı, boy - kilo oranı tabii ki performans açısından önemli ama yol bisikleti 98 kiloluk arkadaşımı taşımayı başarıyor. Bence bütçenizin elverdiği en üst modellerden bir yol bisikleti alın pişman olmayacaksınız. Sirrus unuz da dursun belki uzun turlara çıkarsınız o zaman gövdesi karbon olmayan yük taşıyabilecek bir bisiklete ihtiyacınız olacak...

Can Özbek bunu beğendi.
  11. Can Özbek

Seviye:
    Cevaplarınız için teşekkür ederim.
    Metin Bey, Sirrus' u hafiflettiğinizden bahsetmişsiniz hangi parçaları değiştirdiniz ve yerine neler aldınız acaba paylaşabilir misiniz ? Belki bende sizin gibi yapabilirim.
    Şimdiden çok teşekkürler.

12. metin çalışkan

metin çalışkan Yeni Üye

Seviye:
    Gidon ve stem ritchey wcs aleminyum modellerinden
    http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=22194
    stem
    http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=22143
    gidon borusu
    http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=20568
    bu parçalar karbon olsaydı daha hafif olurdu muhakkak ama uzun turlara çıktığım için aleminyumu tercih ettim.

Vites sistemi olarak shimano xt serisini tercih ettim. Aslında sirrus un üzerindeki kompanentlerin bir kısmı yol bisikleti komponenti ama ben dağ bisikleti parçalarını tercih ettim, çünkü ağır yükle yapılan turlarda 18-20 kg yükle 16-17 derecelik yokuşları çıkmak çok zor oluyor.

Frenleri de avid in aşağıdaki modeliyle değiştirdim.
    http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=22384
    (Not : parçaları verdiğim linklerden almadım aslında yurt içindeki bisikletçilerin birinden aldım bütün parçaları)

Şimdilik teker seti üzerinde gelen olarak duruyor. Yol bisikletime iyi bir jant seti aldığımda onun üzerindeki mavic aksiumları sirrus a takmayı düşünüyorum.
    Sanıyorum biraz daha hafifleyecek... Benim yaptıklarım bunlar, yaptıklarımla çok güzel bir tur bisikleti ortaya çıktığını düşünüyorum. Ama başka tavsiyesi olan varsa söylemesinden memnun olurum....

Bu arada işinize çok karışmak istemem ama uzun turlar için bir bisiklete ihtiyacınız yoksa hiç bu modifiye olayına girmeyin (yol bisikleti bütçesini kısmamak için) , kendinize güzel bir yol bisikleti alın derim çünkü sirrus çok güzel de olsa iyi bir yol bisikletinin yerini tutamaz. Bir kaç gün sirrus a binip tekrar yol bisikletime bindiğimde her seferinde 'işte budur' diyorum kendi kendime. Sizin aklınıza bir kere yol bisikleti düşmüş... Şimdi siz sirrus a ne yaparsanız yapın... Yol bisikleti hep kafanızda takılı kalacak... O yüzden alın bir yol bisikleti... Alınca resimlerini koymayı unutmayın...:) :)

Can Özbek ve binRR bunu beğendi.
  13. Can Özbek

Seviye:
    Metin Bey,
    Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. Dün gece az dönmedin yatakta Tarmac' lar kafamın içinde dönüp durdular :D
    Gelişmeleri paylaşacağım

14. Doğukan Akdoğan

Doğukan Akdoğan Kıdemli Üye

Seviye:
    +1

bende mtb den sonra ağırlıklı olarak yol bisikleti kullanmaya başladım...
    105kilodan 90kiloya inmek hedefim... 100 kiloya düştüm bile...

mtb herşeyden önce çukur delik logar kapağı vb. şeyleri daha az düşünmenizi sağlıyor...

yol bisikletim corratec corones dağ bisikletim kron xc1000 ikiside duruyor...

başta jant setiniz olmak üzere bu ağırlıklarda çok hafif donanımları tercih edemiyoruz... yol bisikletim ağır bir bisiklet olacak diye birseyde yok aradaki fark maksimum yarım kilo... benim bisikletin binilen ağırlığı 8.9kg ;)

15. Eren Tublek

Eren Tublek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Can Bey

Bisiklet secimi konusunda bende benzeri sorulari kendime cok sordum.Sonucta bir tane ol bir tanede MTB alarak kurtuldum bu soru isaretlerinden.Her ikisininde keyfi ayri ama benim tarzim sanki yola daha uygun gibi.

16. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Evet birbiriyle çok alakasız türler ama şu an Bmx yani hareket bisikleti kullanıyorum, iki yıl önce çok büyük bir hevesle Mtb almıştım geçen yaza kadar devam ettim ama sürekli düz yolda kullanmaktan sıkıldım ve yol bisikletine geçmeye karar vermiştim ama ayırdığım bütçeyle iyi bir yol bisikleti bulamamak beni bisikletten iyice soğuttu açıkçası. Sonra arkadaşımda görüp hem daha yaşım küçük, Bmxi alıp takılayım büyüyüp param olunca da yol bisikletine geçerim mantığıyla gidip aldım. Ortamı ve havası çok güzel ama bir yol bisikleti sürmek kadar keyif vermiyor bana, sadece giyim tarzıma vs. çok uyum sağlıyor ve arkadaş ortamıyla iç içe. Yani kısacası Bmx'in havasını, yol bisikletinin de sürüş keyfini seviyorum ve internetten bir yol bisikleti görünce ağzımın suları akıyor ama en iyi Bmxi verseniz pek bir değeri olmaz herhalde. Bir de 1500-1600 lira bütçe yol bisikleti için ideal midir sizce ? Eğer alırsam ikinci el alırım.

17. Max Torque

Max Torque Forum Bağımlısı

Adı:
    Hüseyin Gündoğdu
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    ikinci el, temiz orta seviye bir bisiklet bulabilirsin

Ömer KARAN bunu beğendi.
  18. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Furkan, yazdiklarindan anladigim kadariyla yol bisikletine gecmen lazim bir an once :) sende yol bisikleti asigi olma potansiyeli goruyorum :-D

1600 liraya gayet guzel bir ikinci el yol bisikleti bulabilirsin. Butcen gayet yeterli bence

Ömer KARAN bunu beğendi.
  19. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Yol bisikletinin sürüş keyfi çok farklıdır. Açıkçası ben mtb yada şehir bisikletlerine bindiğimde yol bisikletimi çok arıyorum. Hiç içim ısınmıyor bindiğim bisiklete. 1600 1700 lira civarına giriş yada orta seviyede bir yol bisikleti bulunur 2. el. Öncelikle kendine uygun kadro boyunu belirle. Daha sonra bütçen sınırlarındaki bisikletleri taramaya başla. İllaki bir tane beğenirsin ve nasibin varsa olur gider bu iş. Şimdiden alacağın bisiklet hayırlı olsun. Allah gönlüne göre versin inşallah.

Max Torque bunu beğendi.
  20. Cem Bayıll

Cem Bayıll Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende ayni durumdayim mayista mtb aldim ve şuan düz yolda kullanmaktan sıkıldım her ne kadar lastigi imceltsemde bir sehir biaikletine bile benzeyemez yol bisikleti gorunce imreniyorum resmen. Ama suana kadar hic yol bisikleti kullanmadım bir ara arkadasiminkini deneyeceğim 1200 lira gibi bir bütçe m var galiba sedona 610 alirim