Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yol bisikletine dair sorular...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Speedy Gonzales tarafından paylaşıldı.

1. Speedy Gonzales

Speedy Gonzales Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar,

öncelikle yol bisikleti hakkında sıfır bilgiye sahip olduğumu düşünerek cevap verirseniz daha iyi olacağını düşünüyorum.

forumda pek çok başlığı okudum, aramalar yaptım, internetten farklı kaynakları araştırdım. oldukça değerli bilgiler edindim ve karar verme noktasına geldim. işte bu noktada ise salt bilgiden daha önemlisi tecrübe oluyor. forumda gördğüm kadarıyla da bu konuda oldukça tecrübeli insanlar mevcut.

merak ettiklerim ve kararsızlıklarıma gelince.

1.bir yol bisikleti ile uzun turlara çıktığımda (300-800 km) yanıma çadırımı ve uyku tulumumu alabilirmiyim. mtb lerdeki gibi bagaj olayı mümkünmüdür. bir tanıdğım yol bisikleti ile olmayacağını söyledi. lastiklerin hmen patlar dedi ne derece doğru bilemiyorum. ancak taşıyacağım max. yük 8 kg civarı olacaktır.(internetten yaptığım araştırmalar sırasında bagaj takılı olan yol bisikletine rastladım dolayısıyla 8 kg yükün de fazla gelmeyeceğini düşünmekteyim. ben 55 kg yim :) )

2.eğer ki bagaj mevcut ince lastikler ile pek sağlıklı olmayacak ise, tur bisikletlerindeki gibi bir miktar daha kalın olan lastikler kullanılabilir mi.

3. bütçemin max. 1.000 tl olduğunu düşünerek, mantıklı olan toplamak mı yoksa hazır markalı bir bisiklet almak mı ? eğer hazır almak ise marka model tavsiyeleriniz nelerdir ? yok eğer toplamak derseniz bu bütçeyle alınabilecek en iyi parça seçimleri nasıl olabilir.

eğer tüm bunlar daha önce forumda yazıldıysa da (ben bulamadım / bulduklarımdan tatmin edici cevaplar görmedim.) gözden direk konu linkini vermeniz te yeterli olacaktır.

şimdiden vakit ayırıp cevap veren herkese teşekkürler.

2. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Önce yapmak istediklerin için seni tebrik ederim :in:

Ben nacizane şunları söyleyebilirim.

Yol bisikletine uygun daha kalın lastikler takabilirsin bunlar piyasada mevcut.

Bahsettiğin yükü yol bisikleti ve lastik basıncı kaldırır bence problem olmaz (ben 97 kg ım ve her hafta sonu 80-90 km yol yapıyorum )

1.000 TL ye ikinci elde bisiklet alabilirsin tabi biraz kovalamak gerek , toplayacaksan alu bir kadroya 105 set bence süper olur.

Aynı parayla sıfır bir bike zor bence hele kurlar artmışken.

Dediğin gibi genelde MTB tercih ediliyor muhtemelen en büyük sebebi heran yoldan çıkmaya müsait olması ve hakimiyeti daha kolay olduğundan.

Oturma pozisyonu mtb de daha rahat olabilir ama zamanla hepsine alışıyor insan.

Muhtemelen yol bisikletin mtb den daha hafif olacaktır 2-3 kilo gibi

Bagaj olayı yol bisikletindede mevcut uygulayabilirsin...

Benim şahsi görüşlerim bunlar umarım biraz yardımcı olmuşumdur.

aşağıdaki bike e bir bak 2.elde satılık şuan (benim bir ilgim yok)

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=38615

Speedy Gonzales ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,

Öncelikle konunuz bisiklet seçimiyle ilgili olduğu için burada olması daha sağlıklı.

Sorduklarınıza gelince:

1- Yol bisikleti ile de rahatlıkla uzun tura çıkabilir, bisiklete bagaj takabilirsiniz. Ama bisikleti alırken önde ve arkada bagaj delikleri olmasına dikkat edin (en azından arka çatalda olmalı).

Ayrıca "İnce lastik = patlak" diye bir mantık yoktur. Bunu kafanızdan silin.

2- Tur bisikleti de düşünebilirsiniz. Bence size daha uygun. Ki bahsettiğiniz mesafe yol bisikleti ergonomisine önceden alışmış ve uyum sağlamış olmayı gerektiriyor. Anladığım kadarıyla daha önce yol bisikleti kullanmamışsınız. Bu yüzden zorlanabilirsiniz.

3- Yeterince zamanınız ve bilginiz varsa toplayabilirsiniz; ama benim şahsi fikrim (daha önce tur ya da yol bisikleti hakkında bilgi birikiminiz yoksa) hazır satın almak. Bu sayede satış sonrası destekten de faydalanabilirsiniz.

Size uygun ve bütçenize yakın olarak aşağıdaki bisikletleri buldum:

http://www.deltabisiklet.com/new.aspx?_Args=ProductImage,2328,DeltaBisiklet,2091

http://www.deltabisiklet.com/new.aspx?_Args=ProductImage,2429,DeltaBisiklet,2160

4. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bagaj takmak yerine, römork kullanabilirsiniz, taşıyacağınız yük sorun olmaz ;)

5. pala

pala Aktif Üye

Seviye:
    Yol bisikleti ile gün aşırı uzun tur olmaz, bazı arkadaşlar buna itiraz edebilir ama gerçek budur. Bu yol bisikleti mantığına tersdir. Bu iş Porsche ile arazide gitmeye benzer. Porsche arazi modeli hariç :)

Lastik patlamasının; ince lastikle hiç ilgisi yok, Fransa'da bir sezon Conti'ler hiç patlamadı. Türkiye'de ilk antremanda cam kesiğinden lastik iptal...:boese157:

Uzun turlar için üretilmiş bisiklet modelleri mevcuttur, (28 Jant, Flat veya Rizer gidon seçenekleri, ve hazır bagaj ekipmanları vb.) bunları seçmenizi tavsiye ederim.

sprint bunu beğendi.
  6. Ali AKTAŞ

Seviye:

Yol bisikleti mantığı nedir?

7. pala

pala Aktif Üye

Seviye:
    Bence cevabını bildiğiniz bir soru...:)

sprint ve Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  8. Ali AKTAŞ

Seviye:
    :) ancak şundan sordum bu yaz, yol bisikletimin(axman) arkasına bi römork takıp uzun bir tur yapmayı planlıyorum da, o bakımdan.

sprint ve pala bunu beğendi.
  9. pala

pala Aktif Üye

Seviye:
    Buna kimsenin itirazı olmaz... ayrıca böyle bir turu takdir de ederiz.
    Ancak, emin olabilirsin ki , Axman buna itiraz edecektir ;)

sprint bunu beğendi.
  10. Ali AKTAŞ

Seviye:
    Bi düşüneyim madem

pala bunu beğendi.
  11. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Pala Arkadasim.

Cok kesin konusarak olurlari olmaz diye anlatmissin. Yol bisikletiyle gun asiri tur da olur gunlerce suren tur da olur, ben yaptim oldu, onemli olan dagda bayirdami gideceksin yoksa asfalttami?
    Selamlar

Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  12. pala

pala Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba, Ahmet Mumcu

Yol Bisikleti==Performans
    Dikkat ederseniz, üstdeki denklemde çift eşittir işareti kullanılmıştır.

Yani: (5==5) yada (5==3) bu seçeneklerden sadece birisi doğrudur.

Tabiidir ki, BMX ile hatta üç tekerlekli bisikletle ve yol bisikleti ile dünyayı bile dolaşırsınız,
    fakat yol bisikletinizi seviyorsanız bunu asla yapmazsınız.
    Selamlar

13. Speedy Gonzales

Seviye:
    @serkkan ve @zuhâl vakit ayırıp verdiğiniz açıklayıcı cevaplar ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. konuyu açtığımda ofisteydim ancak daha yeni fırsat bulabildim tekrar cevap yazabilmek içn.

konuyu yol bisikleti başlığı altına açmamdaki sebep, bu konuda tecrübesi olanların görmesi ve onalrın cevaplaması idi. çünkü eski mesajlarda gördüğüm kadarıyla hiç yol bisikleti kullanmayan kişilerin bile yol bisikleti hakkında anlamsız yorumlar yapmış. neyse konumuza dönecek olursak tekrar...

bahsettiğim mesafeyi almanın belli bir alışma süreci ve antrenman sonrası mümkün olacağının farkındayım, mtb ile 200 km civarına kadar yapmışlığım var (slick lastikler ile). ancak hiç yol bisikelti kullanmadım. uzun bir süre alışma süreci olacaktır. tur bisikleti olarak geçen bisikletleri ise pek çekici bulmuyorum :)

mtb ile de gayet uzun mesafeler alınabilmekte, ancak yol bisikletine yönelmemdeki en temel nokta ancak hafta sonları tur için vaktimin olması ve en kısa sürede en fazla yolu alabilmek istemem. mtb bisikletime slick (dişsiz) lastikleri taktığımda bile gözle görülür bir fark olmuştu. öyle sanıyorum ki yol bisikletinin tadı çok daha başka olacaktır :) cuma akşamları yola çıkıp pazar akşamı eve dönmüş olacak şekilde turlara çıkmak gibi niyetim var. belki her hafta belki iki haftada bir.

@Pala yol bisikletinin sık kullanılmaması gerektiğine dair yazdıklarını biraz daha açabilir misin? ne gibi sıkıntılar vardır gün aşırı uzun tur yapmanın ve uzundan kasteddiğin mesafe ne kadardır acaba. ayrıca yol bisikletini istedğim zaman istediğim kadar kullanamayacaksam ne anladım ben bu işten. madem bu kadar narinler bu kadar para dökmenin manası nedir yol bisikletlerine ?

şuanki mtb 'mi adam etmek ve birde yol bisikleti sahibi olmak niyetindeyim. yol bisikletini de kendim toplamak istiyorum, (ne derece başarılı olurum bilmiyorum ama uğraşmayı seviyorum) böylece daha da yakından tanımış daha hızlı kaynaşmış olruzu gibi geliyor yol bisikleti ile.

yol bisikleti için geotech oxygen kadro düşünüyorum. araştırdığım ve hakkında yazılanlardan bildiğim kadarıyla o fiyata (390 TL) alınabilecek en iyi kadro olduğu söyleniyor.aksi görüşe sahip biri varmı acaba yada daha iyi bir önerisi olan ?

:) vakit ayıran herkese şimdiden teşekkürler.

pala bunu beğendi.
  14. Fatih Balkış

Fatih Balkış Forum Demirbaşı

Seviye:
    sırtındaki herhangi bir ağırlıkla, "8 kg" diyorsun, bence önemli bir ağırlık, 3-4 tane zorlu yokuşu "yol" bisikletiyle çıkmanı imkansızlaştırır, yol bisikletiyle günlük 125 km turlar yaptığım için biliyorum, daha uzunlarını yapanlar belki daha iyi yanıt verebilirler, lastik patlatma olasılığın bence yüksek, yokuş aşağı hızla inerken sırtındaki ağırlıktan dolayı denge kayıplarının olması muhtemel, ayrıca çoğu zaman kötü yol koşullarında ya da bozuk yollarda diyelim, yolun dışına çıkmak zorunda kalabilirsin, mıcır, toprak, çukur gibi etkenler işini epey zorlaştırabilir, bir de tabii otutuş pozisyonundan dolayı epey zorlanabilirsin, bu da keyif almanı engelleyen önemli bir etken.

bir de oksijen almak yerine, bisanın güzel bir kadrosu var, ona bak, forumda da satılıyordu beyaz olan, arka bacaklar karbondu sanırım,

pala bunu beğendi.
  15. pala

pala Aktif Üye

Seviye:

Konuyu açtığınız zaman bu soruyu sordunuz, verdiğim cevaplar bu doğrultudadır.
    Ben burada gerçek safkan yol bisikletinden bahsediyorum.

Yol bisikletinin sık kullanılmaması şeklinde bir mesajı nerede yazdım?
    Yanlış anlama yapmışsınız, yazdıklarımdan böyle bir mana çıkarmayın.

Evet safkan yol bisikletleri narin makinalardır, gerekli özeni göstermeniz gerekir.
    Ama yol bisikletimi alıyım, 800 km dolaşır gelirim derseniz, cevabım yine aynıdır:
    "Gerçek yol bisikleti ile gün aşırı tur olmaz."

16. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Allah Allah, neden gün aşırı sürüş olmuyormuş? Benim altımda nacizane son derece safkan bir yol bisikleti var, pekalada gün aşırı sürüyorum...Kaldı ki Fransa, İtalya, İspanya gibi turlarda 10 günde 1 etap mı koşuyorlar? 21 günde 3500km ortalama mesafe yapıyorlar, üstelik geze geze değil 40-42 km/h ortalama ile...Makinelerin canlarını çıkararak. günlük 300km yi bulan klasik etaplar var, insanların zihinlerini hurafelerle karıştırmayalım lütfen...

Ahmet Mumcu bunu beğendi.
  17. Speedy Gonzales

Seviye:
    gün aşırı tur yapılmamasını, sık kullanılmamalı şeklinde algıladım.
    peki gün aşırı yapmıyor olmamızdaki sebep yıpranacak olması ve kısa sürede kullanılmaz hale gelecek olmasından mı yoksa başka sebepler de mi var.

Size göre ne sıklıkta tura çıkılabilir bir yol bisiklet ile?

pala bunu beğendi.
  18. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yol bisikletini devamlı kullanabilirsiniz ki ben işe gidip geliyorum yol bisikleti ile. ancak arkadaşımızın kastı şehirlerarası yollarda yapılacak turlarda özellikle bozuk yollarda sorun çıkartabileceği yönünde sanırım ve yüklü bir vaziyette bozuk yollar can sıkıcı olacaktır bencede fakat bunun da önüne geçilebilir discovery kanalda yol bisikleti ile tur yapan bir maceracının turunu izlemiştim o bisikletinin arka göbeğini tura daha uygun daha büyük ve daha sağlam bir göbekle değiştirmişti böylece arkadaki yük için bir sıkıntı olmuyordu lastikleride sanırım 1-2 ölçü daha genişti benim yorumlarım bunlar iyi günler dilerim,

Speedy Gonzales ve pala bunu beğendi.
  19. pala

pala Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba Aytaç Biber,
    Konuda benim yazdıklarımla, sizin burada bahsettiğiniz örneklerin ne ilgisi var?
    Burada hurafe olan nedir?

Bahsedilen mevzu, günlük 300 km bahar klasik yarışları veya 21 günlük Fransa turu değil.

Ciro, Vuelta veya sizin örnek verdiğiniz (TdF) Fransa turunda yarışanlar, turu bitiminde bisikletini alıp dağın başında cadırdamı kalıyor,

Yoksa bu pro turlarda; yolu yordamı belli, yüksekliği rakımı bilmem kaç yüzdesi belirlenmiş, teknik desteği full. Teknisyenler makinelerin bakımını yaparken, siz mışıl mışıl 5 yıldızlı otelde.

Yol bisikletini alıp 800 km mesafeli, günlük konaklamalı, cadırı, pansiyonu her ne ise, bu tarz turlarda yol bisikleti olmaz.

Şimdi dürüstçe çevap vermeniz istiyerek, Elinizde sizin dediğiniz gibi "nacizane safkan yol bisileti var." Bununla 800 km lik, cadırlı, bagajlı, gece konaklaması olan bir tura gidermisin? Gece o makinayı cadırın dışına bırakırmısın?

Bu tarz geziler için üretilmiş bisikletler vardır, onu kullanırsın. Zuhal hanım'ın verdiği linkdeki bisikletler buna uygundur.
    Selamlar

20. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Sizin bahsettiğiniz mevzu konunun diğer boyutu. Ben teknik olarak bisikletlerin bu turlarda bi sorun çıkarmayacağından bahsediyorum. Bisikleti çadırın yanında bırakmak olayın başka boyutu. Tabi ki bu tip turlara çaldırsak bile canımızı çok fazla yakmayacak bisikletler ile çıkmakta fayda var.