Yol bisikletine binmeden bilinesi 7 şey!

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şimdilik şehir bisikleti yetiyor ama ilerde bir yol bisikleti neden olmasın ki :)

Scudo

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Ozan k. Taytın kalitesiyle pek alakası çok bence durumun. Tayt giymemenin temel sebebi kendine yakıştıramama, kabullenememe diye düşünüyorum. Gayet kaliteli taytlar kullanıyorum ama performans amaçlı yola çıkmadığım sürece tayt giymem. (yol bisikletinde ince bir karbon sele kullanmama rağmen) Sürüşlerimin büyük kısmını uzun yada kısa taytsız yaptım bu güne dek. Çünkü rahatıma çok düşkün bir insanımdır ve sıkı fıkı kıyafetlerden nefret eden bir insanım. Üzerimdeki bir kıyafeti rahat edemediğim için çıkarıp yırtıp atmışlığım bile çoktur yani. Dediğim gibi kaliteli taytlar kullanmama rağmen hala tayt giymeyi sevmiyorum. kafama esip içimden gelmediği sürece kolay kolay tayt giymem. plaj şortumu giyer atlarım bisiklete. Şükür ki bu zamana kadar (yaklaşık 6 yıl) hiçbir sağlık problemi ilede karşılaşmadım. Taytın kalitesi tabi kendini farkettirir ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı ama insanların kalitesiz bir tayt deneyip ondan sonra tayt giymekten vazgeçeceğini hiç zannetmiyorum. Sağlık konusunda da çokta önemli bulmuyorum taytı. Tayt giymeyen testis kanseri olur, giyen olmaz. Taytsız bisiklet binilmez. Tayt bisiklette sağlık açısından önemlidir cümleleri bana klişe, abartı ve genelinde yapılan işi yüceltme amaçlı söylenen cümleler olarak görünüyor. Anatomik yapıya uygun bir sele kullanımı bence tayttan daha önemlidir. Kendi yapısına uygun bir sele kullanan adam gayet rahatta eder. Tayt kullanmasada olur yani.

• Beğen
Tepkiler: Tasogare

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Uzun suruslerde taytsiz gezereeniz uzun vadede maalesef kendinizi tehlikeye atarsiniz.

Testis kanseri vs bilimsellikten uzak. Ancak maalesef idrar tutamama, aciliiseme vs gibi sikayetlerin riski cok cok artıyor.
Ben de 5kmlik suruslerde tayt kullanmiyorum ama uzun suruslerde mutleke tayt giyiyorum.

İsteyen istedigi gibi bisikleti kullanir, ama taytin bir geirisi yok, saglik icin degil vs dememek lazim. Cunku bilimselbolarak cok sayida arastirma bunu bize soyluyor. Uzun vadede riskler fazla.

Ama selenin uygun olmasi vs de elbette cok cok cok onemli konular.

Burada kisaca demek istedigim şu, kültür, din, on yargı vs vs sebep ne olursa olsun tayt saglik icin değil hava atmak icin veya konfor icin demek büyük hata. Kendinizi kandirnayin, riski biliyorsaniz alip almamak size kalmis. Ulkenin yarisi da bilerek emniyet kemeri takmiyor, o konuda da emniyet kemeri bazen riskli.oluyor abi savunmasini cok duydum :)

brnalkn

Üye
Tepki
57
Mis gibi gittim sıfır Trek yol bisikleti aldım,2 saat binebildim şu an oturamıyorum :) Tayt giymem diyordum ama pedli taytları görünce balıklama atladım cunku bisikletin orjınalliğini bozuk farklı sele kullanmak istemiyorum.Bedenim yoktu sipariş ettik bugun yarın gelecek giyeceğim bakkala bile onsuz gideceğimi sanmıyorum.Taytla adamlığın kaybedilebileceği zihniyeti yuzunden bu halde bu memlekette bu sporda..

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@brnalkn yalniz taytsiz ilk 5 10 dakikada bile rahatsiz ettiyse pedli tautla bile rahat etmeniz zor.
Farkli sele tiplerine de bakmanizi oneririm. Mesela ben orijinal trek sele ile pedli tayt bile olsa rahat edemedim.

brnalkn

Üye
Tepki
57
Bana dedilerki bin böyle 20 güne alışırsın ne sele kılıfı al nede tayt.Dün baktığım Bontrager tayt içi kırmızı pedliydi bayada kalındı pedleri giydim sanki sele hissini epey yumuşatacak gibi geldi ama oturup denemek lazım.Orjınal seleden iyi olacagı kesin yoksa bu kadar insan yol bisikletine binemezdi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan k. Tayt ve spd pedal olunca bisikletci'mi olunuyor acaba? yada siz nerden biliyorsunuz kaliteli taytım olmadığını?isteyen istediğini giysin banane hiç umrum değil ama daha dün yol bisikleti alıpda off şöyle bisikletci oldum böyle oldum diyenlerede ne lafımı ne sözümü esirgerim.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@Morningstar ben diyecegimi dedim, başka anlamlar çıkarmaya çalışıyorsanız o sizin derdiniz.
Seviyesiz laf atmalara takilmayacagim. Benim soylemek istedigimi anlayan anladi anlamak istemeyen de böyle yapıyor işte.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan k. Seviyesizlik sizin şu an ve öncesinde yaptıklarınız kaliteli taytı olmayan demekki bisikletci olmasın ve binmesin bumu seviyeden bahseden birinin foruma cevabı.

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
Kendimizi kandırmayalım. Bisiklet şöyle olmalı böyle olmalı. Yok karbon olmalı. Vites seti şu olmalı. Kıyafet şöyle olmalı böyle olmalı. Bırakın artık insanlar ne istiyorsa yapsın. Biz bisiklete biraz huzur bulmak için biniyoruz. Bi uzak durun artık. Vazgeçin şu bilmiş tavırlarınızdan. Ne zaman forumu açsam aynı konular. Baydı artık yemin ederim

Murat Ak.

Üye
Tepki
24
Bisiklet
Mosso
Her konuda öznellik illaki vardır.Netice de bir forum burası çatışarak doğru fikirler elde edebiliriz.Arkadaşların görüşlerine katılabiliriz,katılmayabiliriz.Bence burada önemli olan bilgi paylaşımı,paylaşım için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Fırat Y. ve Rex

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
çamurluk diyorum neden takılmıyor? Bilinesi bir durum mudur?
Çamurluk takılabilseydi herhalde ben de bir yol bisikleti almak isterdim.
Ankara'dan nadiren yağmur yağsa da hep çamurluklu dolaşıyorum.
Zaten yeterince pasaklıyım bir de yerdekileri üzerimize sıçratmayalım.

• Beğen
Tepkiler: şamilkafkas

brnalkn

Üye
Tepki
57
Bildigim kadarıyla takılabiliyor bende onu araştırıyordum şimdi hatta kapıcı bisikleti tarzı degilde bayağı şık belli bile olmayanları var.Bulunca paylaşırım

Aldora Road Team

Daimi Üye
Tepki
141
İsim
Üzeyir Sağlık
Bisiklet
Carraro
Abi yazı çok güzel olmuş bende 1 hafta önce katıldım aranıza (öğrenci ve amatör) keyifli pedallar

• Beğen
Tepkiler: Fırat Y.

avare

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Salcano
Ben yola geçsem söylediğiniz bütün ekipmanlar hazır :) :D mtb kullanıyorum ama spd den tayta, kasktan formaya hepsi tam takım mevcut.

• Beğen

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Drobbarın hastasıyım yolların ustasıyım :koptum::koptum::koptum: Yoldan aldığım keyfi başka bir bisikletten alamıyorum :islik:

• Beğen