Yol Bisikleti'ne alışma süreci

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Merhaba.
Geçtiğimiz gün Scott S40 almamla beraber, uzun süredir istediğim yol bisikleti sınıfına geçmiş bulunuyorum.

Bir süredir Sedona 321 model hibrit bisikletimi kullanıyorum. Shimano R550 yol jantlarıyla beraber. Bu yüzden alışma süreci içinde ince lastikle ilgili dikkat etmem gereken şeyler yok.

Bu gün, ilk defa çıktım bisikletimle. Evde gerekli ayarlamaları yaptım, sele yüksekliğini ayarladım, lastik basınçlarını kontrol ettim.
İlk dikkatimi çeken, pedalı kitlemenin zorluğu oldu. Bisikletle beraber LOOK pedal aldım.
321'imde kullandığım pedallara göre, ki bunlar Shimano'nun MTB için sattığı SPD'lerdi, kalleri pedala denk getirmekte çok zorlandım. Öncelikle bu konu ile ilgili yardım istiyorum tecrübeli arkadaşlardan. En kolay nasıl takılır ayakkabı pedala. Yokuşlarda kalkmaya çalışırken büyük problem olacak çünkü bu.

2. zorlandığım nokta ise hızlanırken vites büyütmek oldu. Hızlanmaya başladığım zaman kolları alttan tutmaya başlıyorum ki frenlere daha rahat uzanayım. Fakat bu durumdayken rublede bir alt dişliye geçemiyorum çünkü o işlemi yapan minik kol çok yukarda kalıyor. Aynakolu büyütmede sorun yok :)
Bu işlem için de yardım istiyorum, bunun kısayolu var mıdır, yoksa elimi kaldırıp yukardan butona mı basmalıyım. Öyle olunca da denge kaybı yaşıyorum

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Umarım bu konu, benim gibi yeni başlayan arkadaşlar için güzel bir döküman niteliğine gelir.

Scudo

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Kullandığız kollar sora sanırım...Baş parmağı uzatarak attırmak icab ediyor...Gidonu tam altından değilde kıvrık kısmın dik sekilde indiği yerden tutup baş parmak ile attırabılırsınız..Aşağıdaki resimde kırmızı çember içine aldım...

(link)

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Toros

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Bu mesajı fotoğrafsız yanıtlamak olmazdı.

http://i51.tinypic.com/2wc4lua.jpghttp://i51.tinypic.com/2zyx20j.jpghttp://i55.tinypic.com/2mzjgcy.jpg

1. fotoğraf, hızlanırken aldığım tutuş pozisyonu
2. fotoğraf da iç taraftan nasıl göründüğü
3. fotoğrafta da bahsettiğiniz gibi şekilde tutmaya çalışıyorum. Parmaklarım uzun olmasına rağmen yetişmiyor o pozisyonda.

Demek ki en kısa zamanda, en azından Tiagra kollara geçmek lazım :)

• Beğen
Tepkiler: kerem calik

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Gidon ve kol biraz dik konumlandırılmış bence..Gidonu ve kolu bir kaç derece aşağı doğru alırsanız bu problem çözülür gibi...Koskaca shimano illaki bu durumu düşünmüştür :D

Kerim KOÇAK

Forum Demirbaşı
Tepki
493
İsim
Kerim
Bisiklet
Bianchi
@sonEr´´

(link)

Hocam sora kollarda önce resimdeki yerlerden tutup vites değiştirsek sonra en alttaraftan tutsak olmazmı?

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Gidonu genelde son fotoğraftaki yeşil okların olduğu yere, baş ve işaret parmaklarınızın arasında kalan çukur kısmı dayayarak kullanmalısınız:) bu şekilde hem fren hemde vites kollarına daha rahat hakim olursunuz, alt kısmı ise genelde yokuş inerken, yada rüzgar karşıdan esiyorsa, önünüz açık düz bir yolda kullanırsanız daha verimli olur kanaatindeyim:)

Kerim KOÇAK

Forum Demirbaşı
Tepki
493
İsim
Kerim
Bisiklet
Bianchi
@binRR

Yani benim dediğim gibi kullanılırsa bi problem olmaz sora kollarla bunuda öğrenmiş olduk teşekkürler :in:

• Beğen
Tepkiler: binRR

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
binRR abi, zaten öyle kullanıyorum genelde.
Fakat diğer pozisyonlardayken frenlere daha kolay hakim olabiliyorum. O yüzden şehir içerisinde hızlanmaya başladığımda o pozisyona geçiyorum ki, ani bir durum olursa frenlerde sorun yaşamayayım :)

Peki pedal konusunda yardımcı olacak arkadaşlar var mı?

• Beğen

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
@Gökhan Toros

Pedal konusunda yaşadığınız sorun nedir:)

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Güle güle kullanın . Allah kaza bela vermesin . Yol bisikletine alışma sürecini kafanıza takmayın . Yolda her zaman kendinizden emin olun . Çukura da girersiniz , araba da sıkıştırabilir . Yolda her zaman güvenli gidin . Araçlara da güven verin , duruşunuz sağlam olsun .

Bende eski zamanlarda yolda çekingen sürdüğümde daha çok kaza yapıyordum. Sürüşünüze güvenin !

Kaza olacaksa zaten olacak . Yolda (kişisel tecrübem) fazla da kenara kaçmayın . Tavsiyem kendi şeridinizin 2/3 ile 1/3'ü arasında çizgide gidin . Sağda her zaman kaçacak pay bırakın kendinize .

İyice kenara kaçtığınızda arkadan gelen araç , yola tamamen hakim olduğunu hissederek , sizi hiç göz önüne almıyor . Ama dediğim gibi şeridi pay ederek sürdüğünüzde sizi görerek yavaşlamak zorunda kalıyor.

Çoğu zaman şehirdışı inişlerde yolu ortalayarak iniş yaparım . Böylece arkadaki araç mecburen yavaşlamak zorunda kalıyor. Aksi halde araç yokuşu hızlı inerse , zaten bisikletçi de hızlı olduğu için büyük sorunlar yaşanabilir !

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@binRR

İlk mesaja da yazmıştım. Kitlerken sorun yaşıyorum. Eski bisikletimde MTB seti vardı, dur-kalklarda çok rahat bir şekilde pedalı çıkartıp takarken, bunda çıkartmaya çekinir oldum.
Pedal çevirirken takmak tamamen imkansız bir kere.
Onu geçtim, bisikleti kaldırmak için bir pedal attıktan sonra bile kalleri pedala denk getirmekte zorluk yaşıyorum. Bazen denk geldi sanıyorum ve bastırınca ayağım öne kayıyor. Bunun püf noktası var mıdır, önce şöyle yap diyeceğiniz, yoksa böyle midir bu?

Ali Bey teşekkürler mesajınız ve iyi dilekleriniz için.
Bundan önce kullandığım Sedona 321'imde şehir içi ve dışı çok seyahat ettim. Artık, nerdeyse anladım sürücülerin nasıl davrandığını ve bu yüzden yolda nasıl hareket etmem gerektiğini.
Fakat, buna rağmen mesajınız için teşekkürler :)

• Beğen

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
@Gökhan Toros
Ben yol bisikletimde de mtb pedalı ve ayakkabısı kullanıyorum:D fakat dediğiniz soruna alışmam 1 haftamı aldı, daha sonra ayağım otomatikman buluyor doğru yeri:) ama sanki ayakkabının burnu hafif aşşağı yöne doğruyken ileri doğru ittirerek takıyorum:) siz sorunca denedim şimdi:D

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Gökhan Toros

Pedalın arkasında allen ile ayarlanabilen ayar mekanizması mevcut . Bu vidayı gevşetin . Kal daha rahat girer . Fazla sıkı olması zaten biz amatör bisikletçiler için tehlikeli

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
MTB pedalında sorun yaşamadım hiç. Zaten pedal simetrik, 2 tarafında da kallerin oturması için yer var. 3-5 tak-çıkardan sonra tamamen ezberledim yerini.

Ama yol pedalı asimetrik. Pedalı sadece tek bir taraftan kitleyebiliyorum ve o tarafı bulmak çok zor çünkü pedal diğer tarafa dönmeye meyilli :D

Abi bey, kitlemede değil de daha çok denk getirmekte sorun yaşıyorum. Az önce baktım da, sertlik ayar yokmuş pedallarımda :)

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Gökhan Toros

Nasıl pedal bu anlamadım? Bir resim yollarsan iyi olur . Zaten pedal çok sıkı olduğu zaman denk getiremezsin , gelse bile kilitleyemezsin .

Sertlik ayarı yok mu? Kavram kargaşası yaşıyoruz herhalde

Örneğin bu pedalda siyah daire gösterilen yerden ayar yapabilirsiniz. Bendeki ise arkada . Hepsinde olması lazım.
http://i52.tinypic.com/rw3nko.jpg

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Look Keo Easy pedallarım. Maalesef sertlik ayarı yok. Fakat sert değil pedallarım, oldukça yumuşak. Çıkartırken hiç zorlanmıyorum :)

Pardon Pardon. Şimdi baktım da, pedalların iç taraflarında, yanında allen vida var. Sanırım sertlik ayarı onunla yapılıyor.
Fakat benim sorunum sertlik değil, çünkü kalimi pedalın önüne denk getirmekte zorlanıyorum, yaylı kısmı değil. Önü denk gelince zaten tık diye oturuyor :)

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Gökhan Toros

(link)

Kaller uyumlu mu? Kalleri kontrol et.
(link)

Kal örnekleri burada
(link)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Bir süredir mesaj yazmıyorum konuya, insanları yanıltmayayım diye.
Yaklaşık 1 haftalık kullanımdan sonra iyice alıştım kallere. Artık daha rahat kitleyebiliyorum fakat yine de MTB pedalının pratikliğine ulaşamadım.

Yürüme konusu ise gerçekten sıkıntılı, MTB ayakkabısını arıyorum valla :D

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
@Gökhan Toros

zamanla alışırsın ilk zmanlarda biraz zor gelebilir ama aslında cok kolay biraz zman gerek...