Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yol bisikletine 28c lastik

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Devrim Uyanık tarafından paylaşıldı.

1. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar Salcano XRS030 Tiagra model bir yol bisikletim var.
    Lastikler 700x23c boyutunda.
    Bu bisiklete 700x28c dış lastik takabilir miyim?

28c lastiğin maşaya sürtmesi ya da jantın bu lastiğe dar gelmesi gibi bir sorun yaşar mıyım?

2. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    28c lastik sorunsuz bir şekilde yol bisikletleri ile kullanılabiliyor. İstersen denemek amaçlı fazla maaliyeti olmayan Michelin dynamic sport 28c lastikleti decathlonda çok uygun fiyata satılıyor. Kullandım düzgün asfaltta gayet başarılı ama arazide biraz sıkıntı yapabiliyor.(Salcano CYC02 melez yol bisikleti kullanıyorum)

Doğukan Aksu ve Devrim Uyanık bunu beğendi.
  3. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    "C" Cap kismi icin standart olusturan olcudur sadece aklinizda olsun karistirilmasin. En kismi icince 19'dan 28 hatta dusuk bir ihtimalle de olsa kimi yol bisikletlerinde 30 -32 ye kadar da sorunsuz kullanilabilir. Bunlarda en kritik nokta genisleyen en ile lastigin artacak olan yanak kismina dikkat edilmesi gerektigi gibi yine ayni sekilde cemberin enide uc derece lastikler icin (19-21, 30-32) onem tasir.

Devrim Uyanık bunu beğendi.
  4. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben direk 23'den 28'e geçeyim o zaman. Buranın asfaltları hep delikli deşikli pütürlü. Asfalt seyretmekten etrafa bakamaz oldum. İyi gelecek mutlaka bu değişim bana.
    Tavsiye var mıdır 700x28 asfalt lastiği için? Fiyat çok önemli değil. Continental Grand Prix 4s çıkartacam sonuçta bisikletten, giriş seviyesi bir lastik takmam istemem yerine.

Michelin'in fiyatı güzelmiş ama daha kalite bir lastik alıp sorun yaşarsam fiyat kırıp satarım, aşağı yukarı aynı hesaba gelir herhalde.

Doğukan Aksu bunu beğendi.
  5. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    23 Lastik Türkiye şartlarında gerçekten rahatsız edici ve yol tutuşu + frenleme performansıda düşük. 25c conti ultra sport kullanıyorum 110 psi civarı gayet güzel, patlak sıkıntısı yok, 28 alırsanız kafanız baya rahat olur ancak performanstan çalar diye düşünüyorum.

Devrim Uyanık ve Tolga Günsezer bunu beğendi.
  6. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Evans Cycles gibi bir siteden kargo dahil 150 lira civarına Schwalbe Marathon Plus alabilirsiniz. 28'liği işinizi görür. Daha kalınlarını seçip riske girmeyin. 5 milimetre kalınlığında koruyucu tabaka içeriyor. Plus olmayanlar da 3 milimetrelik tabakaya sahip.

7. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çalsın azcık ya.. Yol bisikletini sürmek istediğim halde tur bisikletiyle çıkıyorum şimdi yol sıkıntılıysa, daha çok çalıntı oluyor o durumda :)

Schwalbe Maraton Plus'a baktım ama, bunun tanesi 740 gram diye anladım, biraz abartı geldi, bilmiyorum, normal mi 2 lastik 1.5 kg?
    Bir de maksimum yük 85kg diyo sitesinde. Ben ve bisiklet 85 yaparız zaten. Mataraları doldurup bir de çanta alırsam sırtıma, 95 gelirim tartıda bisiklet kucağımdayken. Bir de bundan tedirginlik duydum.

8. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ağırlık konusunda sıkıntı olmaz ama lastiği ağırlığı için bir şey diyemem. Tercih meselesi. Yapısı itibariyle de hıza uygun değil pek. Nihayetinde amacı korumayı üst düzeyde sağlamak. Maxxis Detonator lastikleri de düşünebilirsiniz. Kevlar ile koruma sağlanıyor bildiğim kadarıyla bu modellerde. Marathon kadar koruma sağlamasa da, ağırlık olarak gayet avantajlı.

9. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Her kadro 28C lastiğe izin vermiyor. Ayrıca her firmanın 28C lastiği aynı ölçüde de çıkmıyor. Hatta kullandığınız jantın eni de bu ölçüyü etkiliyor.

O nedenle denemeden 28C lastik almanızı tavsiye etmem. 25C için sorun yaşamazsınız fakat.

10. muhammetagan

muhammetagan Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Continental Gator Hardshell tavsiye ederim. Asfalt ve sert toprak zeminde sorun yaşamıyorum. Beş aydır kullanıyorum bir kez patladı, o da çelik tel saplanmıştı. Başka türlü patlamıyor, İzmir bostanlı tarafını bilen bilir her tur sonrası cam ayıklıyorum lastiklerden ama patlamıyor. 410 gr fena değil.

11. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    23-25 farkı için insanın eli cebine gitmek istemiyor pek, öyle bir sıkıntı var :(

12. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    İyi de burada asıl değişecek olan, lastiğin kalitesi. 23'ten 23'e bile el cebe gitmek zorunda eğer bariz bir fark varsa.

13. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    23 ten 25 e geçiş ne kadar 2 mm. lik bir fark olsada, bence kesinlikle aradaki fark verilen paraya değer . Özellikle frenlemede fark çok. 23c lastikte arka fren direk kızaklanıyor tutuş az. 25c de komfor ve güven duygusuda artıyor. Genelde profesyoneller yarışılmıyıcaksa 23 lastik kullanmayın der zaten.

14. gökhangenel

gökhangenel Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    lastiklerin max ağırlık sınırı tekerlek başına belirtilir. onun için ağırlık sorun çıkarmaz.

15. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ölçtüm şimdi, lastiğin genişliği 25-26 mm gibi görünüyor. Bilmiyorum neden 23 değil. Lastik ebatı 23, yani lastiğin üzerinde yazan değer bu ama gerçek ölçüm 25.5mm gösteriyor.
    Ön tekerde, lastikle maşa arasında her iki tarafta 3.5 mm gibi bir boşluk var, belki 4 mm.
    Arkada 6 mm boşluk var her iki tarafta.

16. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Dediğim gibi, her markanın ölçüleri farklı oluyor. Jant seti de bu ölçüyü etkiliyor.
    Sizden sonra ölçüm yaptım.
    Continental Grand Prix 24C lastikler 25mm çıktı, Ultegra 6700 set üzerinde.
    Specialized All Condition Elite 23C lastikler de 25mm çıktı, Campagnolo Khamsin jant seti üzerinde.

Ek olarak bazı lastiklerde kullanıldıkça bir genişleme oluyor.

http://forums.roadbikereview.com/wh...e-widths-thread-please-contribute-306276.html
    Bu link üzerinde kişilerin kendi ölçüm değerleri mevcut.

17. aliyildiz54

aliyildiz54 Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba

Bende 2 hafta önce Salcano XRS F01 aldım. Onunda lastik ölçüsü 700x23c idi. Çok ince olduğu için biraz da lastik patlamalarının önüne geçmek için 700x28c lastik aldım ve taktım gayet güzel oldu. Hatta keşke 700x32c alsaymışım diye aklımdan da geçmedi değil. Özceylanbisikletten uygun fiyata bulabilirsin ;)

18. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    http://www.ebay.com/itm/Schwalbe-Du...sure_cycling_bikeparts_SR&hash=item53fb1d0a3f
    http://www.schwalbetires.com/bike_tires/racing_tires/durano_plus

ben size bunu tavsiye ederim. bununla asfalta bakmanıza hiç gerek kalmaz

19. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ama hissedilir fark var. 23 den 25'e geçtim farkı hisettim. 28 den 25'e geçtim farkı hissetmedim.