Yol bisikletinden şehir bisikletine geçiş

Cengizhan BAKIR

Aktif Üye
Tepki
82
Arkadaşlar iyi akşamlar.

Önceden forumda da belirttiğim gibi Kron RC 1000 kullanıyorum.

Bisikletim ile hız yapmaktan memnunum ancak boynumda ileri derecede düzlesme ve belde fıtık olduğu için baya bi ağrı yapıyor.184 cm boyum var ve kullandığım kadro 52 cm.

Arkadaşım ile bugün tura çıktık.Kendisi de Mosso Legarda 1521 50 cm olanından kullanıyor.Bindiğimde çok rahattı.Ağrı falan hissetmedim.

Bisiklet sandığım kadar ağır değildi ancak düz yolda ve rampada çok rahat onu geçebildim.Hız açısından bisikletimden sıkıntım yok ancak bu ağrılar yüzünden geçiş yapmayı düşünüyorum.

Konu hakkında düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: hhhhar
Scudo

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Sorununuzun nedeni büyük ihtimalle kadro boyunun size uygun olmaması. Ben 178 cm ile 56 cm kadro kullanıyorum. Size o kadro çok küçük geliyor olmalı.
Şehrinizin bisiklet gruplarından size uygun kadrosu olan birinden rica edip deneyin. 56 ya da 58 cm olur muhtemelen. O bisiklette rahat edecek misiniz etmeyecek misiniz bir bakın. Ona göre karar verin derim. Yol bisikletinde uygun kadronun önemi diğer türlere göre daha fazla, az bir fark bile büyük rahatsızlık verebiliyor yani. Siz iyi dayanmışsınız o kadro boyu ile. Hatta "bike fitting" denen bir sektör bile var.

• Beğen
Tepkiler: Cengizhan BAKIR

Hiko

Aktif Üye
Tepki
116
Bisiklet
Carraro
Ters yönden takipçisiyim konunun. An itibariyle tur bisikletim var, çok da memnunum, ama kondüsyonumu yükselttikten sonra yol bisikleti düşünüyorum. Tur bisikletinin yanına veya direkt yerine yol bisikleti ne kadar gerekir/gerekmez, buradaki fikirler de bana o açıdan yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

• Beğen

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
boyunuza göre kadro boyu biraz küçük. bu durumda şehir bisikletine geçmekten ziyade, bir flat gidon ve uyumlu fren-vites değiştirici alırsanız sorun çözülür gibi geliyor.
benim kullandığım yol bisikleti bana büyüktü, dediğim işlemleri yaptım, şimdi gül gibi geçinip gidiyoruz. flat gidonu her iki yandan 3er cm kestirdim ama. çünkü geniş gidon yol bisikletinde biraz abartı kalıyor.
ikinci bir çözüm yolu ise, gidon boğazını uzunu ile değiştirmek. gidon boğazındaki 2 cm'lik uzunluk farkı bile sürüşte fizyolojik olarak çok şeyi değiştiriyor.

önce bunları bi deneyin derim.

• Beğen

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
benim boyum 1.76 ve 54 kadro kullanıyorum o kadro size çok küçük, sorun bundan kaynaklı olabilir

• Beğen

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle 1.84 boyda 58 civarı bir kadro kullanmanız lazım 52 veya 50 tamamen uyumsuz boyunuzla 50'de nasıl rahat ettiğiniz anlayamadım.
Ağrılar muhtemelen yanlış kadro boyundan kaynaklanıyor.

• Beğen

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
Bende ilk okuduğumda boya göre kadronun küçük olduğunu düşündüm. 1.79cm boy var 56 kadro yol kullanıyorum. Bence 56 cm kadrolu bir yol bisikleti denemeni tavsiye ederim. Hayırlı akşamlar.

hkndng

Üye
Tepki
30
İsim
Hakan
Bisiklet
Merida
180 boya 54 yol bisikleti normal anladığım kadarıyla.. 52 mi alsam diye çok düşündüm de..

• Beğen

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Yol bisikleti spor araç gibi kullanması zevkli lakin bir sürü de eksisi var açıkçası.

-Yükle tur yapan biri iseniz yanınızda taşıyabileceğiniz maksimum yük 10-15 kg ile sınırlı.
-Asfalt yol olduğunda sürüşü çok rahat lakin az pürüzlü bir yol olduğunda biraz eziyete dönüşüyor sürüş.
-Lastik patladığında 110 psi hava basmak hayattan soğutabilir sizi küçük bir pompayla tur sırasında =)
-2 yaprak aynakol kullanıyorsanız uzun yokuşlarda kondisyonunuz yeterli değilse ağlayabilirsiniz.Şahsen yükle tur sırasında 5 km uzunluğunda yokuşun sonuna doğru isyan ettim geçen hafta :)
-Aynı şekilde inişlerde aşırı hızlandığınız için her zaman risk altında oluyorsunuz.Aynı turda 2 yol bisikleti de 55 km hızla bahsettiğim yokuşun iniş kısmında aynı yerde arka lastiği yol kenarındaki bir avuç mıcıra girip patlattık.Arka lastik patladığı için kurtardık lakin ön lastik patlasaydı sanırım üzücü bir konu başlığı görürdünüz forumda.

Avantajları

-Az eforla güzel ortalamalar elde edebilirsiniz diğer bisiklet türlerine göre.
-Hafiftir,güzel gözükür,diğer bisikletlere göre daha yüksekte sürüş yaparsınız bunun zevki tartışılmaz bana göre.
-Tüm sistemi basittir.Tamiri kolay ve karmaşık değildir.
-Bana göre en iyi kalori yaktıran bisiklet türüdür.Devamlı sizi daha üste zorlar.

Yol bisikleti düşünmeyen kişilere kesinlikle mtb tavsiye ederim.Şahsen şehir bisikleti yerine ya yol bisikletini ya da mtb yi tercih ederim.Eğer bütçeniz var ise 2 bisiklet türünü de almanız her ortamda ihtiyacınızı karşılayacaktır.

• Beğen

cihangir

Aktif Üye
Tepki
164
İsim
Cihangir
Bisiklet
Scott
Hep tam tersi olur. Şehir bisikletinden yol bisikletine geçilir. Tabi karar sizin ancak diğer arkadaşlarında dediği gibi kadro boyu sizin için küçük. yol bisikletinde her kriteri doğru biçimde yerine getirirseniz emin olun daha rahat ve konforlusu olamaz. Ben hemen hemen herkes gibi dağ bisikletinden yol bisikletine geçtim. bisikleti uzun süre kullandıktan sonra eskiden yaşadığım ağrıların ve problemlerin hiçbirini yaşamıyorum şu anda. yol bisikletine çok çok karşı olan eşim dahi bir kere kullandıktan sonra tamamen fikrini değiştirip yol bisikleti al bana demeye başladı. :D bence elinizdekini satıp hem daha hafif, hem daha iyi komponentlere sahip, hem de size uygun kadrolu bir yol bisikleti alırsanız ne ağrınız kalır ne de sızınız. tabi bel fıtığınız varmış. onun için bir şey diyemeyeceğim. hangi bisiklete binerseniz binin o rahatsızlığınızdan dolayı ağrı çekebilirsiniz. geçmiş olsun.

• Beğen

Cengizhan BAKIR

Aktif Üye
Tepki
82
@Kuzey Ege

Hocam size maliyeti ne kadar oldu acaba ?

@Fırat Y.

Hocam bugün bir ölçüm yapıp tekrar bakacağım kadro boyuna.

@Berke

Hocam alırken en büyük kadrolu olarak bunu aldım.O yüzden böyle oldu.

@çağatay_çankaya

Evet hocam dediğiniz gibi büyük kadrolu bir bisiklet deneyeceğim.Ona göre bakalım ağrı olmazsa büyük kadroluya geçeyim.

@Migel

Hocam önceden MTB kullanıyordum.Yol bisikleti kullanmayı seviyorum ancak boyun ve bel ağrısı sorun yaratıyor.Küçük kadroda hem fikiriz.Bugün büyük bir kadrolu deneyip, ona göre bir değerlendirme yapacağım.

@cihangir

Yol bisikleti dediğiniz gibi hafif ve sürüşü rahat hocam.O yönden asla bir sıkıntım olmadı ancak boyun ve bel ağrısı büyük sorun benim için.Ben de aynen sizin gibi geçtim MTB'den.:D Çok teşekkür ediyorum .

Tüm arkadaşlara cevaplarından dolayı ve vakit ayırdıkları için teşekkür ederim.Arkadaşlar peki bisikleti değiştirmeden gidon yükseltici alsam yol bisikleti ergonomisini bozmuş mu olurum ? Yani eğilme az olacak ancak bu sefer de normal bir bisiklet gibi gidon kullanacağım.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Cengizhan BAKIR bana bu isin maliyeti kollar 75 tl, flat gidon 60 tl olmak uzere toplam 135 tl oldu.
Gidon yukseltici isini gorur evet.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Cengizhan BAKIR
Benim vites sistemi 3x8 oldugu icin uygun kol bulmakta zorlanmamistim. Ancak senin on disli ikiliyse flat gidonlu yol bisikleti icin uygun sol kolu bulmakta zorlanabilirsin. Merlincycles ve evanscycles'e de bak derim. Veya on aynakolu ucleyebilirsin de. Evet biraz zahmetli ve sikintili bir surec. Ama sonunda rahat edersin.

mzerenoglu

Daimi Üye
Tepki
197
İsim
mehmet
Bisiklet
Salcano
@Cengizhan BAKIR

hocam benim boyum 1.72 kadro boyu 53-54 tam oluyor :) size küçük bencede. Ayrıca merak ettiğim bişe var, boynunuzdaki ağrı bisiklet kullanımından oluşan bi ağrı mı yoksa, daha öncede var mıydı?

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Ben de hem Yol hem MTB var, genelde yol kullanırım. geçen gün MTB ile gideyim dedim. Bisiklet resmen gitmiyor. Basıyorum 25 i geçemiyorum :) oysa yol bisikletinde ufak bir eforde 35 leri buluyoruz. Üstelik 26x1.75'lik teker olmasına rağmen :)

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Emrah Özşahin
26x175 yol bisikletinde mi?
Ayrica ufak eforla 35 km/h, yuksek eforla 45leri gormek demek. Sizi tinkoffsaxoya alalim :)

Cengizhan BAKIR

Aktif Üye
Tepki
82
@Kuzey Ege

Hocam ikili aynakol maalesef.2x7'li sistem mevcut.Dediğimiz yerlere de bakayım.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
@Kuzey Ege hayır yol bisikleti 700x23 dağ bisikleti 26x1,75 .. dağ bisikleti ince teker olmasına rağmen yinede hız açısından istenileni vermiyor demek istedim. yol bisikletinde daha az eforla 30-35 lere çıkılıyor ama mtb de 25 i geçtikten sonra yormaya başlıyor
hemen bir laf geçirme çabaları. 26x1,75'in yol bisikletinde ne işi var.