Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol Bisikletinde SPD pedal şart mı?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Onur Güngör tarafından paylaşıldı.

1. Onur Güngör

Onur Güngör Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Uzun zamandır siteye girememiştim. Oldukça güzelleşmiş buralar :)

Neyse, soruma geleyim.

Yeni sezonda bir yol/yarış bisikleti almayı düşünüyorum. (Konumuz bu değil ama düşündüğüm bisiklet Scott Speedster S20.)

Kafama takılan bir konu şu, birçok yerde SPD pedal'e geçmeli miyim sorusuna artıları eksileri de belirtilerek "tabii ki geç, çok seveceksin" deniyor. Ben de oldukça ikna olmuş durumdayım. Ancak ben alacağım bisikleti hem uzun yol için hem de işe gidip gelmek için kullanmak istiyorum. SPD pedalın avantajları çok çekici, ancak işe giderken SPD ayakkabı kullanmak çok kolay değil. Haliyle ayakkabıyı değiştirmek, normal bir ayakkabıya benzeyen bir SPD ayakkabı almak gibi öneriler gelecektir. Ama ne olursa olsun SPD ayakkabılar genelde göze hoş görünmüyor. Aslına bakarsanız yarım saatlik bir yolculuk için kendi ayakkabılarımdan vaz geçmek istemiyorum.

Anladığım kadarıyla yol bisikletine SPD-olmayan pedal takmak da mümkün. veya çift taraflı pedal da kullanılabilir. Acaba bahsettiğim şartları da göz önünde bulundurarak görüşlerinizi alabilir miyim?

Herkese selamlar

2. Okan Aydoğan

Okan Aydoğan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    sadece işe gidip gelmekte kullanacaksanız bnce spd ye geçmeyin derim çünkü hem kısa mesafe hem şehir içinde sıkıntı olur spd:)fakat bi haftasonu şehir dışına gezmeye gidecek olduğunuzda spd tabiki çok faydalı olur :)

ta1aln ve Onur Güngör bunu beğendi.
  3. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Kalpiye pedal kullanabilirsiniz.

Volg ve Onur Güngör bunu beğendi.
  4. Onuralp Armağan

Onuralp Armağan Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Crank brothers in platformlu pedallarından alabilirsiniz.

Ulaşım için kullanacağınız zaman normal ayakkabınızı giyer platformları sayesinde yine güç aktarımınızı daha verimli yaparsiniz.

Ulaşım dışı kullanımlarda da spd ayakkabı alırsanız onunla kilitli olarak kullanabilirsiniz.

Candy ve Mallet serilerine bakmanızı öneririm. Ben Candy kullanıyorum ve platformu sayesinde hem kilitli güç aktarımında verim artıyor, hem de yoğun trafikte kilitsiz kullandığımda gayet faydasını görüyorum. Ama özellikle Mallet geniş ve tırtıklı platformu ile daha çok işinizi görecek bir seri gibi gözüküyor, hele de kösele ayakkabı da giymek zorundaysanız.

http://www.aktifpedal.com/ekipman/pedallar/candy-c

http://www.evanscycles.com/products/crank-brothers/mallet-1-2011-dh-pedal-ec030655

Onat G., tahirkaya ve Onur Güngör bunu beğendi.
  5. Özhan Akgöğ

Özhan Akgöğ Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Onur Güngör bunu beğendi.
  6. Onur Güngör

Onur Güngör Yeni Üye

Seviye:
    Herkese teşekkürler. Önerilen çift fonksiyonlu modeller mantıklı görünüyor.

Rasimcan Meral ve BFOkuru bunu beğendi.
  7. sercancetin

sercancetin Üye

Seviye:
    spd hakkında bilgi alabılırmıyım bu arada

8. adilcan adısanoğlu

adilcan adısanoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ben yol yarış bisikletçisiyim eğer spd pedal + ayakkabı alırsan çok rahat sprint ve yokuş tırmanırsın

Mondschein ve aynakol bunu beğendi.
  9. adilcan adısanoğlu

adilcan adısanoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    spd yol bisikletçilerinin bisikletleri zorladıkları anda kilitli olup ayağının kurtulmamasını sağlayan sistem

10. Nüvit Becan

Nüvit Becan Üye

Seviye:
    Bu spd kullanmak herhalde bayağı bir alışkanlık gerektiriyor,özellikle yoğun şehir trafiğinden alışık olmayan için biraz kabus olabilir gibi gözüküyor,yukarıdaki açıklamalara bakılır ise. Ama şehir dışında ,performansın 2 ye katlanmasınada yardımcı oluyor gibi. ama şehir içinde hakikaten zor özellikle İstanbulda ,daha millet bisiklet ve bisikletliyi kabüllenmemişken.

kasapogluu ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  11. derin korman

derin korman Yeni Üye

Seviye:
    Ne kadar kullanacaginiza bagli, ben cift strapi ayakkabiya dar sarip da rahat kullaniyorum(40km de gittim, gunde en az 10km yol giderim)

12. kaanduro

kaanduro Üye

Seviye:
    Alışkanlık gerektiriyor kesinlikle. Ben hala düşmemeyi başardım ama bir dalgınlıkla kendini yerde bulabilirsin.
    Ama performansı kesinlikle ikiye katlamaz. %15 civarında bir performans artışı sağlar sadece.
    Tamam kilitli pedal güzel birşey ama öyle gece ile gündüz kadar fark yaratmıyor

Kuzey Ege bunu beğendi.
  13. Tunç Tuncay

Tunç Tuncay Forum Üyesi

Adı:
    Tunç Tuncay
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    İlk önce boş yllarda yada arazida alışıncaya kadar bikaç kere durma spd leri çıkartma denemsi yapmak alışkanlık kazanmak için iyi olabilir direk trafik içinde daha riskli hale gelebilir alışmadan binmek

Yavuz S., Kuzey Ege, amoush00 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  14. alper 76

alper 76 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  15. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Sehir disinda yaptigim nonstop performans turlari haricinde spd pedal kullanmadim ve asla da kullanmam.
    Geregi yok ki sehir icinde? Cok riskli. Ozellikle bu kadar gerizekali şoför ve mal gibi avanak avanak yürüyen yayalarin oldugu sehirlerimizde.

16. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Kuzey Ege

Maalesef haklısınız. Şehir içinde bende spd ayakkabıyı takıyorum ama pedala geçirmiyorum,ne olacağı belli olmaz diye.

17. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hiç bir riski yok araba yada başka güvenlik gerektiren araçlar kullanırken belirli haraketler yapılır. Debriyaja basılır vitese takılır gaza basılır başlarda zor gelsede otomatik haraket haline geldiğinde hiç aksamadan yapılır ani durumda otomatik olarak yapılır. Gün içinde yaptığımız haraketlerden bir çoğünü düşünmeden yaparız. Hiç yürürken önce sağ sonra sol şimdi yine sağ ayak şeklinde düşündüğünüz oldumu. Abartmayın bukadar şehir içi şehir dışı hiç farketmez bir yerden sonra otomatikleşir.
    Teknik olarak % 50 artış sağlar pedalları sadece saat 1 konumundan saat 3 konumuna doğru bastırarak kullanırız spd 4-6 arası yürümeye benzer ayak ve bilek haraketi 6-9 arası çekme ve 9-12 arası itme kuvvetleri eklenir. Tam ikiye bölersek itme ve çekme yapılır yani Paşa'yla sürekli güç aktarılır. Tabi baçak pedalı çekerken basarkenki kadar etkili olamaz açı ve farklı kas gurupları çalışır. Fakat herşeye rağmen basmaktan yorulmuş baçakları biraz fazla çekerek dinlendirip faklı kas guruplarını kullanıp normalde çıkılamayan yokuşlar ve menziller artar.

18. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    pantolonu gösteren ütü yol bisikletini gösteren Shimano Pedaling Dynamics üdür.

Canince, pacman ve Atilla G. bunu beğendi.
  19. nuruasakir

nuruasakir Forum Bağımlısı

Adı:
    recep
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hocam sele ayarını da cok onemlı hala ayarlayamadım nerden farkettım dersenız seleyı gerıye cekıyorum bısıklet pedalı cekerken daha cok kuvvet verıyorum one alınca cekerken cekıyomuyum cekmıyomuyum anlamıyorum çözemedim işi rahat edemedim :acpsnr: bi yerde bi yanlış yapıyorum ama nerde

20. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bisikleti ilk aldığımda spd pedallarım yetişmediği için 5 liralık gerek teknik gerekse görsel olarak niye üretildiğine anlam veremediğim pedalları yaklaşik bir hafta kullandım. Misafirliğe gidildiğinde, çorabın baş parmak kısmının delik olduğunu farkedip misafirlik boyunca onu saklamanın verdiği sıkıntıyı yaşattı bana.