yol bisikletinde sırt çantası sorun yaratır mı

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
yol bisikletiyle uzun yol giderken sırt çantası şart olacak sorun yaratır mı?
çok ağır olmayan bir çanta temel tamir malzemeleri 1-2 tişört belki atıştırmalık bir şeyler

Scudo

Emre Alp Özkurt

Forum Demirbaşı
Tepki
114
bisikletin üstünde ağırlık olmasındansa vücutta ağırlık olması biraz daha avantajlı. bende yol bisikletiyle günlük 80 km evden işe gidiyorum ve sırtımda standard olarak 5 kilo taşıyorum ancak bu ağırlık 3e düşerse eğer çok üstün bir performans sağlıyor. diğer türlü rahatsız ediyor.

• Beğen
Tepkiler: İslam Gölge

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Emre yanlış biliyorsun,sırtınızda yük taşımayın.bisiklette yük taşıyın.sırtınıdaki yük kalbinize,belinize ve bütün vucudunuza zararlı.Kalp ritim bozukluguna gidebilicek sorunlara kadar yol açabilir.Ki aramızdaki bazı arkadaşlar sırt çantası yüzünden bu sorunlarla karşılaştılar.Sakın ha sırıtınızda yük taşımayın.Bisiklette taşınmalı herşey.Ve performansda etkilenmez hatta daha performanslı olursunuz.Yanlış bilgiler vermyielim insanlara heleki böyle kritik konularda.

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
@derşan sezer

teşekkür ederim ama mtb ile çantalı gittiğim yolu aynı çantayla gidicem sağlık açısından problem çıkartıcağını sanmıyorum ama aerodinamik açıdan yattığımdaki performans düşer mi gibisinden bi sorum var. büyük ihtimalle sele altı çanta kadroya takılan çantalarda taşıyacağım.

ulaş kaya

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Bisiklet
Cannondale
bugün testi yaptım arkadaşın çantasını taşıdım yokuşta tam bir ölüm bisiklette taşımak çok mantıklı.

sele borusun atakılan bağaj ve 10 litrelik çanta düşünüyorum
.

• Beğen
Tepkiler: gok

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Sırt çantası uzun turda çok rahatsız ediyor.Bu sadece yol bisikleti için geçerli değil.Terleme,yokuş çıkmada etkisi bir hayli fazla oluyor.Sırt çantasından kurtulmak için sele arkası heybe çanta takılacak bagaj aparatı aldım.Yan taraflarına portatif 2 adet heybe çanta taktım.Hacmi büyük herşeyimi koyuyorum.Özellikle mtbye taktım,ayrıca her tür bisiklete uyumlu,çok rahatım.Sürüşte asla takılma veya performansta sorun olmuyor.Tam tersine çok rahat edici.Memnunum.Örnek gösterim çantam (link) .İlk başta biraz masraflı gelebilir ama uzun ömürlü ve özeillikle uzun yolculukta sırt çantası eziyetinden kurtulmanın sağladığı rahatlık için değer diyorum.

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
@gok

sadece seleyemi takılıyor yoksa kadrodanda destek alan aparatı var mı seleye takılıyorsa alabilirim

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Sadece seleye takılan bagajların yük taşıma kapasiteleri 9 kg.dır. Üzerine takacağınız heybe ile beraber maksimum 9 kg. taşıyabilirsiniz. Tur amaçlı bagaj ve heybe düşünüyorsanız mutlaka kadroya bağlantılı modelleri araştırın.

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
@Tolga Günsezer

yol bisikleti kadrosunda bağlantı yeri olmuyor galiba
9kg da bana yeter zaten teşekkürler

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
http://3.bp.blogspot.com/_fI22qBbpkDg/S9g60Ao8q9I/AAAAAAAAAXk/F121t7aDI80/s1600/ul2.jpg

yol bisikletine bence hiçbirşey takmayın resimdeki gibi bir çözüm üretmeye çalışın...

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Yazıyı geç okudum ve cevapta geciktim.Sadece seleye takılıyor.Sele borusu sağlamdır.Yoksa bu tür compenant takmak için uygunsuz olsa çıkarılmazdı.Kadrodan destek alan aparatı yok,bu yüzden çok kullanışlı ve her kadroya uyumlu.Memnunum,sorun yok.Sadece sele borusuna heybe çanta takmak içinde aparatı var.Fotoğrafları yakın zamanda paylaşımla göstermeye çalışacağım.Yukarıdaki yol bisikleti fotoğrafındaki çantadan daha fazla yük kapasitesi var.Sorun yaratacağını hiç sanmıyorum.Portatif ve alyan anahtarıyla çabuk sökülerek takılan bir aparat olduğunu söylebilirim.Her bisiklete uyumlu. (link) göstermek amaçlı taktığım aparat.Hafif aluminyum malzemedir.Göstermiş olduğum ıbera marka heybe çantayı bu aparatla takılı olduğunu gözünüzde canlandırın.

Tepki
17
Konuyu devam ettireceğim fakat, eğer sadece sele borusundan destek alan böyle bir aparat kullanırsak ve 30lt lik bir heybe takarsak gerçekten işlevsel olur mu? Bana uzun yolda pek dayanmazmış gibi geliyor..?

• Beğen
Tepkiler: ahmet ağaca
Tepki
9
bence 2-3 Kg'lık bişeyse sırtta taşımak daha mantıklı, ama 4 kilodan fazlaysa çok yorar. :in:

emre daran

Üye
Tepki
27
o 9 kilo taşıma kapasitesi denen aliminyum sele borusuna takılan port bagajlardan bi tane de ben aldım. dağdan odun kestim eve getirdim 40 kilo vardı allah allah çekerek geldim eve ama kırılmadı hala kullanıyorum mtb'de.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
@emre daran

Siz yine de limitleri fazla zorlamayın. Sadece sele borunuza bağlanan bu bagajın kendi kırılıp kopsa jant tellerine sıkışabilir ciddi yaralanmalara neden olabilir, daha kötüsü sele borunuz siz üzerinde oturup bisikleti sürerken kırılırsa çok ciddi yaralanmalara neden olabilir. Önce güvenliğimizi sağlamalıyız. Gerçi siz 40 kg taşırken bisikleti sürmemişsiniz ama olsun ben uyarmak istedim.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Bence de sırt çantasını yazın tek seçenek olarak düşünmeyin. 3 günlük turda sırt çantasıyla gezdim, ciddi ısı tutma sıkıntısı çektim, kalp hızı yüksekliğinden her tarafım ödem oldu. Kışın ise sıcak tutması avantajlı olabilir :)
Asıl sorun, uzun süre çantayı taşıdıkça sırt kaslarınızın yorulması ve bileklerinize ister istemez yüklenmeye başlamanız. Bendeki sinir sıkışmasını oluşurken farkedemedim, 6 hafta baş parmağımı kapatamadan yaşadım. Aklınızda olasılıklar bulunsun.

adem er

Daimi Üye
Tepki
143
temel problem ter: vücudumuzda taşıdığımız çanta terlemeyi artırıyor, bisiklette taşımak daha sağılklı;