Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikletinde mtb pedalı kullanmak???

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Erhan Doğaner tarafından paylaşıldı.

1. Erhan Doğaner

Erhan Doğaner Bisikletkolik

Seviye:
    arkadaşlar merhaba. ben yeni yol bisikletime mtb wellgo pedallarımı taktırdım çünki daha çok yeni benim pedallar ve satmayada kıyamadım. yol bisikletleri mtb pedallarla kullanılır mı? kullanılırsa nedel ayrıca bir yol bisikleti pedalı var? yani iki pedal arasındaki farklar nelerdir?

2. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
  3. unipap

unipap Yeni Üye

Seviye:
    Bende yol bisikletime UNION SP 5600 mtb pedal taktım.Eğer yarış esnasında kullanmayı düşünüyorsan anlık ivmelenmelere cevap verecebilme açısından yol pedalı kullanabilirsin sonuşta kallerin pedala bağlanma alanı daha fazla ama normal uzun turlarda kullanacaksan SPD al derim.Ayrıca rahatlık açısından da spd ile daha rahat hareket ediyosun bisikletten indiğin zamanlar için mesela

Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
  4. bicylerace

bicylerace Kıdemli Üye

Seviye:
    mtb alüminyum pedal niye kullanılmasın onu anlamış değilim.5Ytl ye bir alimünyum pedal aldım ve onları takacağım var mı itirazı olan.
    İsteyen pal spd ayakkabı alsın ben bir bisiklet daha çekerim borla o fiyata.

Erhan Doğaner ve SoldieR52 bunu beğendi.
  5. unipap

unipap Yeni Üye

Seviye:
    Ne diyelim değişik bir bakış açısı....

6. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben de mtb spd kullanıyorum şu an için, 3-5 çift mtb ayakkabım var, masraf etmek istemedim bir de yol pedal ve ayakkabısına, şimdilik bir sorun yok gayet rahatım...

7. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Eğer gerçekten verimli bir şekilde biniyorsak, ikinci ayakkabıya boşa masraf gözüyle bakmamak lazım. Eğer bir çifti 2 sene kullanabiliyorsak, 2 çift otomatik olarak 4 sene kullanılacaktır.

Tek çift yeterli derdinde isek zaten 2. sene sonunda yeni bir çift ayakkabı alacağız.

(Kullanım süresi "2 sene", kendi kullanımıma göre örnek verdim.)

Ozan Güven bunu beğendi.
  8. cansın

cansın Aktif Üye

Seviye:
    Yol bisikletinde gezi amaçlı mtb pedalı kullanılabilir herhalde, ama yarışmak veya antrenman amacıyla bindiğinizde mtb pedalıyla paytak paytak (Mtb pedalı yol pedallarından daha açıktadır, bu yüzden dizlerinizi kapatamazsınız) pedallamanın anlamı yok diyorum ben.
    Eğer devamlı giydiğiniz ayakkabıyla ant. yaparken sebepsiz yere ayak bilekleriniz ağrımaya başlarsa bilinki %90 ayakkabılarınızı değiştirmenin vakti çoktan gelip geçmiştir.

Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
  9. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Selamlar
    güzel bir soru bence

dağ bisikleti "MTB" pedalı kullanmanızın sakıncası yok aslında

farkı ne acaba diye sorarsanız
    dağ bisikleti pedalının KAL kısmı çok küçük ve sağa sola ayağınızın esneme yani yarı hareket edebilmesi için bir pay var (denge için)
    Yol bisikleti pedalında ise bu biraz daha az ;)

Şunu da ekleyeyim
    Dağ bisikleti ayakkabıları ne kadar da olsa arazi koşullarında gerek yürümek gerek tırmanmak için de olsa yol bisikleti ayakkabısına göre esnektir!

Yol bisikleti ayakkabıları ise tabanı taş gibi sert plastik-kauçuk karışımı yada Karbon kafesli sisteme sahip esnemeyi bile en aza indirgeyerek yarışlarda en fazla gücü nasıl aktarırız diye hem KAL kısmını genişleterek pedalın güç aktarımını en yükseğe taşımak hedef ;)

yol KAL ı

Mtb KAL ı

Resim kaynakları www.deltabisiklet.com

10. bigboss.fatih

bigboss.fatih Yeni Üye

Seviye:
    '''mtb alüminyum pedal niye kullanılmasın onu anlamış değilim.5Ytl ye bir alimünyum pedal aldım ve onları takacağım var mı itirazı olan.
    İsteyen pal spd ayakkabı alsın ben bir bisiklet daha çekerim borla o fiyata.''''

arkadaşım sana katılıyorum.....herhalde sende memur çocuğusun....

Erhan Doğaner bunu beğendi.
  11. secocom

secocom Aktif Üye

Seviye:
    bende memur çocuğuyum ama bu işi profosyonel olarak yapıyorum.bu sporu yapan kimse bu şekilde düşünmez.spd siz hayatta araziye girmem sağlığım için:D(MTB ciyim)
    sizinkide farklı bir görüş açısı tabi

12. Erhan Doğaner

Erhan Doğaner Bisikletkolik

Seviye:
    şimdi benim anlamadığım bişey var ben spor amaçlı bisiklet kullanıyorum tur amaçlı değil. vede yol bisikletinde spd kullanıyorum. ben spd ye devam etsem şimdilik ilerde yol bisikleti için olanı alsam (kal spd) performansımdan bişey mi kaybederim veya bu işte daha yavaş ilerlememe mi sebep olur??? lütfen iki pedalıda yol bisikletinde kullanan biri açıklasın çünki bizde memur çocuğuyuz tıkırt diye 250 lira çıkmıyor:D ilerde alıcam ama şimdi idare etsem bişey kaybedermiyim?

13. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Yol bisikletinde MTB pedal ve ayakkabı kullanabilirsin, kullandım ve kullananlarıda gördüm. Sonuçta bu işi perfonmans için yapmıyorsun, seni illa yarışlarda geri bırakacak diye bir durumda yok, dert etme.

Dediğin gibi ilerde bir yol ayakkabısı ve ona uygun pedal alırsan tabiiki daha iyi olur. Yol ayakkabılarının tabanı sert ve pedal yüzeyi geniş olduğundan bu genelde tercih sebebi olmuştur.
    İlerde alacağın yol pedalı için LOOK pedalları tavsiye ederim.:)

bfatih bunu beğendi.
  14. barend

barend Yeni Üye

Seviye:
    DAHA düne kadar ben de yol bisikletinde mtb pedal ve ayakkabı kullanıyordum , herhangi bir sıkıntı yaşamadım ancak kalin pedal üzerinde tam olarak sabit durmaması can sıkıcı oluyordu....ve nihayet dün sabah yeni yol ayakkabı ve pedalıma kavuştum , arasındaki fark inanılmaz çünkü tam olarak benim şikayetçi olduğum " hareketlilikten" eser yok , pedallara daha iyi bastığımı hissediyorum ayrıca mtb ayakkabım bağcıklı ve tek bantlıydı ,yol ayakkabım 3 bantlı resmen çorap gibi oturuyor ayağıma çok memnunum , ancak yol pedalı bildiginiz gibi tek taraflı ve özellikle çıkarması biraz daha zahmetli bu yüzden trafikte dur kalk yapmak eskisi gibi rahat olmuyor. sonuç olarak yol bisikletinde mtb pedal kullanıp biraz olsun rahatsızlık duyuyorsanız yada verimli olmadığını düşünüyorsanız kesinlikle öneriyorum

mehmetsarı, bfatih ve cemm bunu beğendi.
  15. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Benim ayaklarımda çok oynuyor pedal üzerinde. Özellikle sağ sol hareketi çok fazla bence. KAL konusunda çok tecrübem yok bu yüzden soruyorum. Kallerin bu duruma karşı farklı farklı üretimleri varmı...Yani daha az sağa sola harekete izin verecek şekilde yada tam tersi için üretilmiş farklı tiplerde kaller varmı? SPD ile karşılaştırınca gerçekten çok fingirdek kalıyor. Ama tabanın geniş olması gerçekten bir avantaj. Kullanımı SPD ye göre daha zor bu bi gerçek, daha dikkatli olmak lazım.

16. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Tabiki spd ile yol bisikletinize binmekte bir problem yaşamazsınız hele bu işi sportif anlamda yapıyorsanız detaylar sizi ilgilendirmemeli.!:)

Teknik taraflarını arkadaşlar yazmış zaten , parasal tarafınıda siz kendi kendinize açıklamışsınız.!:rolleyes:

İşin birde yakışma durumu var , spd yakışmıyor yol bisikletine işin ruhuna ters.!;)

En yakın zamanda parayı bulup değişimi gerçekleştirmen dileğiyle.

17. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    birde ben açıklama yapayım.bunu bende çok merak ediyordum,yol bisikletime spd taktım antrenmanda kullandım pek bir fark göremedim açıkçası ama şu var ayağın rahatlığı açısından belki sıkıntı olabilir ama ayakabıya göre değişir ben sıdı blaze ile kullandım sıdıler rahat olduğundan sıkıntı yaşamadım.sıdı olmasına rağmen sıkıntı çıkaran yer sprint yaparken ayaktan çıkabilio çünkü look kale göre daha kısıtlı yerden destek alıo.duatlon yarışında look larla bir miktar koşmak zorunda kalıosunuz bunu yaşamamak için spd lerle koştum fakat pişman oldum,antrenmanda bu kadar yükleme yapmadığım için anlayamamışım yarışta ayağım resmen acı çekti.lookl kallerle çok rahat basıp ayağınızı çekebiliosunuz.spd lerle çekme işlemi sırasında sıkıntı çekersiniz.
    Diyeceğim çok profesyonel olmadıktan sonra yol bisikletinde spd kullanılmasında sakınca yok bence kullanın.ki bildiğim kadarıyla gezi falan yapıosunuz bisikletten inip yemek yiyorsunuz,fotoğraf çekiniyorsunuz,look kaller bu şekilde çok dayanmaz,spd bu duruma en mantıklısı.

mehmetsarı ve Ercan Bayram bunu beğendi.