Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yol bisikletinde jant ayarı

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında adnan kahveci tarafından paylaşıldı.

1. adnan kahveci

adnan kahveci Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    1 hafta önce aldığım triban 3 ün akordu 200 km de çukur ve mangallara dikkat etmeme rağmen bozuldu..yol bisikletlerinde durum nedir bilemeyeceğim yalnız geçen yıl aldığım salcano city sport 4000-5000 km olmasına rağmen akortu hiç bozulmadı..bunun üzerine bütün tel başlarını söküp ruble tarafındaki telleri 1.5 tur ; diğer taraftaki telleri 0,5 tur çevirdim...sibobun olduğu kısımda fren balatasına kasma yaratıyordı bu yüzden buradaki 4 ruble telini 1 er tur daha sıktım...son durum minimal yalpalamakla birlikte teker merkezden uzak sağ fren balatasına 1-2 mm mesafede)
    soruma gelince internette bütün tellerin aynı oranda sıkılması gerektiği belirtilmişti..ancak tekerin ortalanması için ruble tellerinin diğer tellere oranla daha fazla sıkılması gerekmiyormu?
    sibob bölgesindeki 4 ruble telini 1 er tur daha fazla sıktım...hepsini eşit sıkınca bu bölge fren balatasına yapışıyor ve dönmüyor..acaba jantta bozukluğu mu var

yardımcı olacak herkese teşekkürler

2. ihsangencer

ihsangencer Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=134855&p=1667672&highlight=#post1667672

ruble tarafındaki teller kısa olmalı, aynıysa bile, eğer tek kat jantın ruble tarafı daha fazla sıkılırsa jant telleri iç lastiği deler. jant çift kat ise pek sorun olmaz, önce ortalanmalı eksene
    hepsinin gerginliği aşağı yukarı aynı olmalı, elinizle kontrol edin