Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yol bisikletinde dizlerde ağrı doğru sele yüksekliği

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında adnan kahveci tarafından paylaşıldı.

1. adnan kahveci

adnan kahveci Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hybrid bisikletten yol bisikletine yeni geçtim..şu an belimi ve avuç içlerimi saymazsak dizlerime gereğinden çok yük binip ağrı oluşmasına neden oluyor ...sele ayarını pedala göre yapmama rağmen sürerken dizlerim karnıma çok yaklaşıyor ve bisikleti ayakta süremiyorum...diğer yol bisikleti kullanıcılarında selenin gidondan oldukça yukarda olduğunu farkettim ama bendeki durum her ikiside birbirine çok yakın..boyum 1.75 bacak ölçüsü 78 kadro 57..bu problemi nasıl çözebilirim

2. Ayhan Şahan

Ayhan Şahan Kıdemli Üye

Adı:
    Ayhan Şahan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kadronuzu büyük almışsınız büyük ihtimalle kadro boyundadır

3. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kadro boyu çok büyük size 54 kadro olacağını düşünüyurum . Belki daha farklı olabilir ama 57 kesinlikle büyük

4. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kadronun muhtemelen size büyük olduğu söylenmiş zaten. Yorum yapmadan önce iki şey sormak istiyorum: Pedal kollarının uzunluğu nedir? Dizinizin neresi ağrıyor? (Arka tarafta, diz kapağından aşağıda bulunan kısım mı?)

5. adnan kahveci

adnan kahveci Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    pedal kolları 20 cm civarı.. diz kapaklarım ağrıyor..54 kadronun gidonu alttan tutuşta kısa geliyor..bu yüzden öne doğru yatamıyorum ve kollarım iki büklüm kalıyor..57 kadronun gidon mesafesi alttan tutmak için ideal bu defada üstten tutup frene basmak problem oluyor

6. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Pedal kollarının uzunluğunu merkezden merkeze ölçmeniz gerekiyor. Şu şekilde:

170mm, 172.5mm, 175mm şeklinde gider. Pedal kolu olması gerekenden uzun olursa ve sele yüksekliğini pedalın en alt noktasına göre ayarlarsınız, diziniz en üst noktada fazla kırılır; bu da diz kapağının altındaki yumuşak dokunun zorlanıp ağrımasına sebep olur (sizin durumunuz bu olabilir). Seleyi yukarı alıp bu sorunu giderirseniz de en alt noktada diziniz fazla açılır, bu da dizin arkasındaki bağlarda zarara sebep olabilir (ilk düşüncem sizde olanın bu olduğu idi, o yüzden ağrayan yerin dizin arkasındaki bağlar olup olmadığını sormuştum).

Kolların iki büklüm olması kötü birşey değil aslında, doğru tutuş şekli şöyle olmalı:

Aşağıdaki gibi dirseklerin tamamen düz olduğu sürüş şekli hem aerodinamik değildir, hem de yoldaki sarsıntılardan daha fazla etkilenmenize sebep olur.