Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yol bisikletinde ağırlık

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında oğuzhan gençtürk tarafından paylaşıldı.

1. oğuzhan gençtürk

oğuzhan gençtürk Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Yol bisikleti alma arifesindeyim. merak ettiğim şey yol bisikleti maksimum kaç kg taşır ? 94 kiloyum, o ince lastikler beni taşırmı ? yol bisikletinde bagaj delikleri olmuyor arkada, onun yerine sele arkası bagajı alsak şu sele borusuna takılanlardan ? nasıl olur bu iş acaba. o ince tekerlekler toplamda 100 kg taşır mı acaba

2. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Taşımaz diye birşey yok sonuçta bisikletin üzerindeki toplam ağırlığı taşıma prensibi lastikler içerisindeki havanın basıncına dayanır. Ha şu var, 94 kg biri ile 70 kg biri aynı tempoyla bisikletle yol alır mı dersen sanmıyorum. Misal ben 85-90 kg arasındayım, rampalarda çok yavaşım. Uzun yolda da daha çabuk yorulabiliyorum vb durumlar. Kilo vermek lazım :D

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bazı firmalar, ürünlerinin üzerine maksimum kg sınırı koyuyorlar. Fakat bu genellikle çok hafif üst seviye ekipmanlar için oluyor.

4. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Quick Relaise (mandallı) milerini değiştirdikten sonra diğer parçalarında her hangi bir problem olmayacaktır, ya iyi bir qr takım alır takarsın ya da aynı şekilde mil. 120kg'lık çok sevdiğim bir arkadaşım ara ara yol bisikletlerimi heves edip bindiği olur o yüzden gözlemledim sıkıntı olmadı, olacağını da sanmıyorum, sadece çukurlarda ve tümseklerde benim gibi 70kg'lık biri ile 120kg'lık birini süspanse etmesi farklı olacaktır hepsi bu.

5. oğuzhan gençtürk

oğuzhan gençtürk Yeni Üye

Seviye:
    yarış bisikleti alma konusunda içimi rahatlattınız sağolun :)

6. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    bildiğim kadarıyla karbon kadroda sıkıntı olabilir. malum türkiyede yollar bozuk oldugundan kilo nedeniyle aleminyum kadro tercih etmenizi öneririm. tabii birde kadronun esneme sıkıntısı var. o nedenle kaliteli bir kadro almalısınız. kaliteli bir jant setiyle ve uygun şekilde ayarlanmış sele borusu boyuyla bir sorun çıkmayacaktır. ve son olarak lastik hava basıncınızı sınırda basmayın. sınır lastik yanaklarında belirtilir.

7. Hakim Arslan

Hakim Arslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Biraz dikkatli olmanızı öneririm, uzun sele borusu yani kadronun için çok girmiş olsun en az 10 cm kadronun içinde olsun sarsıntılarda kırabilir kadroyu. Çukurlarda dikkatli olmak lazım, ayrıca karbon önermem. Alü kadroların ağır olanları var 2.2 kg olanlar falan oluyor kalın alüler onlar dayanıklı olacaktır.

8. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    188 boy 95 kilodayım şu ana kadar bu ağırlıkla hiç sorun yaşamadım. Karbon ya da alu kadro bütçeniz hangisine müsaitse sorun çıkartacaklalrını sanmıyorum. Dikkat edilmesi gereken iyi ve sağlam bir jant seti. Kendim mavic aksium set kullanıyorum. Bunun dışında 28-32 telli daha uygun fiyatlı modeller var. Jant dışında lastik havaları maksimum seviyeye yakın olmalı. Son olarak lastik kalınlıkları, kendim 23 ebadında kullanıyorum daha önce 28 ve 25 denedim sonunda 23'te noktayı koydum.

9. Tunç Tuncay

Tunç Tuncay Forum Üyesi

Adı:
    Tunç Tuncay
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    ağırlık birde eğer bisikletin çok zorlayarak biniyorsanız uzun vadede bazı sorunlar gösterebilir mesela yokuş yukarı ayağa kalkıp bisikleti çok fazla sağa sola yatırmak gibi onun dışında sakin ve düzenli kullandığınız sürece bir sorun çıkartmayacaktır

10. Rigel

Rigel Yeni Üye

Seviye:
    94 kiloyum ve yukarıda dikkat edin, aman ha yapmayın dedikleri herşeyi yapıyorum, tepetepe kullanıyorum, kaldırımlardan inip çıkıyorum hatta su birikintisinden geçerken filan bisikleti zıplatıyorum, sıkıntı yok. Hergün 40 km yapıyorum belirteyim...

ToffieBoi bunu beğendi.
  11. sinan hüner

sinan hüner Aktif Üye

Seviye:
    Tanıdığım bir abim 130 kilo ve yol bisikleti de geotech carborace full karbon şu ana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadı o kilosuna rağmen bisiklet çok da rahat taşıyor abimizi :D

12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Şu karbon korkusu nedir anlamıyorum. Çelikten 5 kat daha dayanıklı bir malzeme kendisi.
    Eğer çekiçle saldırmazsanız hiç bir şey olmaz.

Kedi ciğer muhabbeti gibi olmaya başladı, ya da ben öyle hissediyorum.

13. memoli0043

memoli0043 Yeni Üye

Adı:
    mehmet
    Bisiklet:
    Salcano
    bende 94 kilo 185 boyundayım hiç bir sıkıntı yaşamadım desem yalan olur. yaşıyacaksınız yılan ısırığı.... lastiklerindeki hava basıncı maximuma yakın olmazsa 23 lük ince lastikler 94 kilo esnemesiyle janta vuracak ve benim gibi yolda üste üste üç defa uğraşacaksın.....:D:D:D:D:D:D:D:D
    20151014_173322.jpg 20151021_141517.jpg

Ekli Dosyalar:

14. Decsan

Decsan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    110 kg iken Triban 3üm gık demeden taşıyordu.. Şu an 80 kg olunca daha bi ateşli daha bi atılgan gidiyor..
    Verin kiloları kurtulun önemli olan bisiklete birşey olması değil yerine koyması kolay bisikletçide birsürü var..
    Size bir şey olmasın bir eşiniz daha yok..

OguzGyan bunu beğendi.
  15. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Boy 1.86 ve 101 kiloyum ve 2 senedir Cube yol bisikleti kullanıyorum. Öyle herşeye dikkat edip, sadece kaymak asfalt falan değil, yeri geliyor bozuk yollarda pata küte kullandığım da oluyor 700X23 lastikle hemde,. Şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım. Canyon'un sitesinde tüm modelleri için (alu 7 carbon) max.kullanıcı ağırlığı 120kg. idi en son. Tereddüt etmeyin, alın ve yol bisikletinin tadını çıkarın.