Yol bisikletinde 50 mi 53 mü aynakol kullanıyorsunuz?

Yol bisikletinde aynakol tercihiniz nedir?

• Toplam katılım
    262

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
kg başına 6 watt çok önemli bir rakam cidden. arada kendimi denediğim kısa bir yokuş var mesela. 30 sn civarında çıkıyorum, 100 metre. şimdiye kadar yaptığın en iyi derece 5.8 watt.. nabzım 202 e çıkmış 26 sn de :) 1 saat boyunca bunu yapmak normal bir insanın işi değil onu biliyorum. arkadaş yapıyorsa tebrikler.

(link)

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Lammarth

Kufur yok hakaret yok siyaset yok.ayrica kilitlenmesini isteyen de yok eger konu sahibi olarak ilitlenmesini istiyorsaniz soylemeniz yeterli.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Yılmaz Uyar

Forum Bağımlısı
Tepki
758
Forumda zincirim paslandı ne yapayım diyen arkadaşlar var?

Bazen forumda rastlıyorum, bu konuyu, mesajı kapatın, kilitleyin, silin... isteği nedir? Böyle üst seviye bir konu bulmuşsun, bir şeyler öğrenmek varken (40 yıl hatırı). Her konu bu ayarda olsa keşke!!!

Forum: Latince bir sözcük. Eski Roma’da halkın kendisi ve sitelerini ilgilendiren konuları görüşmek, tartışmak üzere toplandıkları dikdörtgen biçimindeki yer. Günümüzde ülkenin ekonomik, siyasal ve sosyal konularının tartışıldığı, toplantı seminer ve yerlere verilen ad. Adam gibi konuştukdan, yazdıktan sonra herşey tartışılır.

Daha öncede belirtim 180 kadans, 220 nabız bunlar olur dereceler. Hatta bisikletforumda kondisyonu iyi bir çok arkadaşım bu değerlere ulaşabilir. Hata kısa süreli 1-2 dakikalık 6watt değerlere çıkabilirsiniz. Ama 6 watt ve 1saatden fazla süre ile yapmak mutant sınıfına giriyor. (veya basit bi örnek: omuz üstünde 100kg ağırlığı bir çok arkadaşım 1-2 saniye taşıyabilir ama 100kg ağırlığı 1 saat taşımak başka bir şey)

Hatta şimdi adını hatırlayamadığım bir makalede 6.x watt derecelerin meyve suyu (wada duymasın) olmadan yapılamaz olduğu şeklinde. SKY team bu konuda özel bilim adamları ile çalıştırıyor.

Sertaç kardeşimi forumdan tanıyorum. Bisiklet sevgisini de takdir ediyorum. Ama işin özeti varsayım değerler ile matematik değerler oluşmaz.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Yılmaz Uyar

Abi cok guzel ozetlemissin tesekkurler.180 kadans olayinda bir noktayi kacirmissin ama anlik cikilabilecegini bende kabul ederim zaten youtube da var bunun videolari bu konuya girmeme sebep durum 53-11 yetmiyor 180 kadanslarda geziyorum durumu yani anlik degil o kadar cok cikiliyor ki aynakol yetmiyor durumu yoksa zaten bir kac defa anlik ciktim olayi olsa bende okur gecerdim hic mesaj yazmazdim.

Dip not bende sirf meraktan 170 lik aynakol ile rollerda cok kucuk disli oranlari ile max kadans denemesi yapip anlik 165-170 leri gormustum bir kac sene once yani anlik deger sorun degil onun farkindayim 53-11 180 yetmiyor cok farkli bir anlam benim icin

• Beğen
Tepkiler: Yılmaz Uyar

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Gökhan'la konuşunca olayı anladım:

Siz W/kg hesabının 1 saatlik ortalama olarak alındığından bahsediyorsunuz. Ama öyle bir şey yok maalesef.Güç zamana göre differansiyeldir.

Güç çıkışları o anki güçlerimizdir. Eğer bir saat boyunca sürdürürsek bu bizim Wh-Wattsaat(o da kalori cinsine çevrilebilir) ne kadar enerji harcadığımızı gösterir.

Örnek vereyim: Froome 71 kg. 6W/kg güç çıkardığında; 426 Watt güç üretmiş olacaktır. Tdf'de 18:57 süre boyunca ki güç üretimi bu. Hadi 20 dk diyelim.20 dk 1 saatin 3'te 1'i.Adamın 1 saat ortalaması 420 Watt olabilmesi için adamın 20 dk. boyunca 1260 Watt güç çıkarması lazım. Dünya saatlik rekorlarında Eddy Merkx, 485 Watt çıkarabilmiş sadece 1 saat süren bir yarışta hem de gıcır gıcır veledromda.Bu adamın 1 saatte yapabileceğinin en iyisi. Bir daha böyle işkenceyi kendine yapmayacağından bahsetti ki o kadar zor bu gücü çıkarmak 1 saat boyunca.Merckx'in yarışını 3 saate çıkardığımızı düşünün.Saatlik ortalaması 400 watt'ın altına inerdi.Kendisi 75 kg. Hadi tırmanışa da pedallayarak gelmeyip, direk tırmanışa başladığını düşünsek 485W/75kg=6,46W/kg yapıyor.Bir saatte yapılan en fazla güç çıkışı rekoruna sahip Eddy.Yani en iyi ortamda dinlenmiş olarak,bir saatteki gücü.

Düşünün 3-4 saat pedal basmış birinin(40 km/s ortalamalarla) tırmanışa gelip,bir saat boyunca 400 Watt çıkarabileceğine inanabiliyor musunuz? Ya da 20 dk. boyunca 1200 Watt basabileceğini? Marco pantani'nin 6,7 Watt/kg'lık rekoru var ki bu adam eğer bir saat boyunca bunu yapabilseydi(Kendisi 57 kg'dur.6,7x57= 381,9 Watt ediyor,210 km'lik bir etaptan bahsediyorum),Dünya saatlik rekorlarının canına okurdu. 200 km sonrasında bu gücü üretiyordu.Demek ki veledroma koysak adam 600 Watt'ları görebilecekti :) . Marco Pantani, 6,7 W/kg'ı(381,9 Watt) 24 dk boyunca sürdürebilmiş ancak ki (Mont Ventoux'da 6,4W/kg ile 46 dk) Pantani'nin saatlik ortalamasının bile 6W/kg(342 Watt) geçtiğini sanmıyorum.

İşte bu noktada olaylar başlıyor. 400 Watt çıkarabiliriz bir çoğumuz ama bu gücü ne kadar süre de çıkarabildiğimiz önemli. Yani sadece bir kaç sn. mi yoksa dk.larca mı? Ehh demek istediğim buydu işte size. Dünya rekoru kırdım demedim(kendi rekorumdu ama ;)) Honaz'da sadece tırmanış içerisinde yer yer yakın olarak 400 Watt güç çıkarabildiğimden bahsettim. Tırmanışın ortalaması değil bu.

Konu açıklığa kavuşmuştur. Birbirimizi daha iyi anladığımızı sanıyorum.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
W/kg hesabı yapılırken bisiklet + bisikletçi'nin değil, sadece bisikletçinin kilosuna bölmeniz gerek.

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Sertaç EKİCİBenim bildiğim kadarıyla da Watt = Joule/sn olup güç birimidir ve anlık bir ifadedir. Saatlik ortalama watt ("bisikletçi watt") fikrine ısınamamıştım ama konu dışında olduğumdan okuyup geçmiştim.

Bir de, velodrom ile yol arasında hız farkı olabilir ama watt farkı olmaması lazım. Watt motorun/bisikletçinin gücü ise, aynı güç ile düzde 60 basar, yokuşta 30 basar, velodromda 100 basar, ama her yerde aynı watt ile basar.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@Abdullah.R

Tabii ki de ama 3-4 saat boyunca peloton içinde(40 km/s ortalama) giden,rüzgara,yoldaki engebelerle yorularak tırmanışa başlamış biri ile saatlik rekora rahatça başlayan birisinin yorgunluk seviyesi aynı olamaz.Aynı sürücü olsa bile,dinlenik haldeyken daha fazla güç çıkışı yapabilecektir.

Şu linki inceleyin:

Özellikle 3. tablo süre ve güç çıkışları göze alınarak yapılmış

(link)

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Sertaç EKİCİİlkin yanlış anlamışım. Şimdi ne demek istediğinizi anlıyorum. Açıklama için teşekkürler. :)

• Beğen

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Son sürat meselesine gelirsek de; üç haneleri görmek bana has bir olay değil(Hatta Youtube'da 130 km/s hızlara çıkanlar bile var).Bisiklete aerodinamik ayarlar yapılırsa, aerodinamik formalar ile üç haneleri görmek şaşılacak bir şey değil üstelik gayet normal bir şey, zaten onun için bu kadar delleniyoruz :)

Özellikle yol bisikletinde harcanan enerjinin %75'i hava sürtünmesine harcanıyorsa,aerodinamik etkilerin performans üzerine etkisi çok yüksektir.

Bir çok uzun,eğimi güzel inişlerde aynakol sıkıntısı yaşanacaktır,bu kesindir.Her zaman da yüksek devir atamıyorsun tabii ki de,bazen salıyorsun kendi haline bisikleti.

180 devir olayına da gelirsek, üç haneyi bulduğunda 53-11 ile sanki roller yarışı yapıyormuşçasına,yapabileceğin en yüksek deviri yapmaya çalışıyorsun, tabiri caizse yırtınıyorsun.Tekrar ediyorum her zaman olan bir şey değil ama 75 km/s hızdan sonra 53-11'in bile artık rahatsız etmeye başladığını,devirin yükseldiğini ve yorulduğunu hissediyorsun.52-10 çıkarırlarsa,bu sorundan kurtuluruz.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@Gökhan Toros

Watt hesabını yukarıda açıkladım dostum. İnceleyebilirsin. Bir makine mühendisine diyorsun bu lafı biliyorsun değil mi?

Özellikle paylaştığım linki okursan sevinirim.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Sertaç EKİCİ

Hocam çok büyük saçmalamışsın yukarıda. Kusura bakma.

Watt=Joule/sn

Kısacası Watt saniyelik bir enerji birimidir. Sen saatte ortalama 400W demek 20 dakikada 1200W demektir diyemezsin. Yok öyle bişey. Elmayla armutu karıştıyorsun.

20 dakikada 400 watt üretiyor demek, 20dk'da toplamda 400W güç üretti demek değildir.
20*60*400=480000 Joule enerji üretmiş demek o bisikletçi. Saatte ise bunun 3 katı Joule enerji üretecek toplamda. Fakat verdiği watt yine aynı olacak.

Bu bilgiyle makine mühendisi olduysan da, seni mezun eden okula da, bölüme de, hocaya da acıyorum. Eğitim sistemi yerlerde demek ki.
Makine mühendisi adamın Joule nedir watt nedir bilmemesi ne demek ya. Var mı böyle bişey

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Sertaç EKİCİ

Bence mevcut tartışma için 2. şekil çok daha önemli. %11 ortalama eğim, 22km ve 1:12:14 nereye düşüyor ona bakın.

@Sertaç EKİCİ

3 haneli hızları görenler ya yokuş aşağı gidiyorlar ya da motorlu bir aracın rüzgar boşluğundan faydalanıyorlar. Cavendish'in sprinti, ya da velodromdaki en hızlı bisikletçi bile ancak 80km/h gibi hızlara ulaşabiliyor.

Sadece bacak gücü ile 130 giden de var, ama onların kullandıkları alete bisiklet demek ne kadar doğru, orası tartışılır:
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
dostum haritayı ya bakmayı bilmiyorsun yada okuman yazman yok paveli bölüme çıktım 2200 metreye kadar tırmandım(zirveye 1 km kala) ki senin benim çıktığım yere kadar 40 dakkada çıkmana imkan yok 20 km ortalamayla çıkmana imkan zaten yok çıkarsa euskatelden nieve falan çıkar o hızla :) komikmişssiniz ya harbiden

fakir misin nesin git güç ölçer al garmin al böyle söylemek kolay belgeyle çık buraya :)

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@Gökhan Toros
480000 joule çıkardığını düşünelim Froome'un. Saatlik ortalaması ne olurmuş?

1 saat 60x60=3600 saniye. 480000/3600=133,3 watt eder.Yani 20dk. atağın saatlik ortalaması 133,3 watt'tır.

İşte bende onu diyorum.480000 joule'u 3 katına çıkaramıyacaktır. Çünkü o kadar enerji harcayamayacaktır.1 saat boyunca 400 watt ortalama çıkaramadığı için 20 dk. süre için hesaplanıyor bu değer(atağı için). Yani adamın güç ortalaması, sadece o 20dk. süre için geçerli.Atağı bittikten sonra adam normal gücüne döneceği için saatlik ortalaması, daha düşük çıkacaktır.

Diyorum ki güç/ağırlık oranı sadece belli sürelerde yapılan ölçümler içindir.Yani bu bir saatlik ortalama da olabilir,bir kaç saniyelik sürede olabilir. İlla saatlik ortalama olacak diye şart yok, siz inat ediyordunuz kaç sayfadır.Ben mi dedim? Saatlik ortalama diye.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Sertaç EKİCİ

Tamam sen haklısın. Saatlik hesaplanmaz bu değerler.

Ben de geçen 18w/kg yaptım der, konuya son mesajımı atarım.
Bundan sonra nasıl biliyorsanız öyle yapın.

Biyerinizden sistem uyduruyorsunuz arkadaş.
Ben de yeni mesafe ölçüm birimi icat ettim. km'den %30 daha kısa. Zok birimin adı.
Bundan sonra 30 ortalalama değil de 39 ortalama yaptım diyeceğim. Kimse sormaz zaten hangi birimde ortalamayı yaptığımı.
Sorarlarsa da illa km mi olacak arkadaş diye çıkışırım. Zok birimini kullanıyorum ben. Size ne?

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Konuyu tatlıya bağlayalım mı artık? Gerisi tamamen göreceli olacağı için, tartışmak gereksiz olacaktır.

Bisikletlerimizle kazasız,belasız sürüşler yapalım.Gerisi boş ya.10 olsa ne olur 20 olsa ne olur,farketmez.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Sertaç EKİCİ
Sertaç konu zaten tatlıya bağlanacak da sen bilimsel,matemetiksel verileri göreceli yorumladığın için bağlanamıyor bunu bir anlayabilsen her şey rayına oturacak.Eğer vaktin varsa forumdan Hüseyin Çelebi abine bir rica et sana watt olayını anlatsın.Kendisi yıllardır watt hesabına göre antreman yapan watt meter da kullanan biridir oldukça da mütevazidir zamanı varsa muhakkak yardımcı olacaktır eğer anlatırsa buraya gerekli notu zaten sen kendin düşeceksin evet öyle değilmiş böyleymiş diye.

Bak sayın Ersoy da bir önceki yazdıklarını direk 3-4 mesaj yukarıda düzeltti senin dediğin gibi onun çıktıgı yer senin cıktıgının 5 km aşagısı değil 1 km aşagısıymış yoluda hepimizden iyi bildiğinden gayet net özetlemiş.

• Beğen

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Honaz manzarası da koyalım güzel olsun. Forumdaki arkadaşlarında böyle güzel tırmanışlar yapmasını diliyorum.

https://www.bisikletforum.com/a/img35/5644/4zo.JPG
https://www.bisikletforum.com/a/img34/4127/wpwd.JPG

@ferhat köse

Evet. Açıklama iyi olmuş. Ben 5km aşağısındaki parkeli yol başlangıcı zannettiğim için yazmıştım.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
https://www.bisikletforum.com/a/img35/5644/4zo.JPG
https://www.bisikletforum.com/a/img34/4127/wpwd.JPG

SIR Raleıgh la bu manzarayı görebilmeyi çok istiyorum. Geldiğimde askeriyeden gerekli izinleri alabilirsek tırmanalım burayı Sertaç abi.