Yol bisikletinde 50 mi 53 mü aynakol kullanıyorsunuz?

Yol bisikletinde aynakol tercihiniz nedir?

• Toplam katılım
    262

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@Murat B.

Tamamdır. Yüklemiş biri sonunda. Benim çıktığım yükseklik 2571 mt zirve noktası.Toplamda ~5 km daha fazla tırmanış yaptım ben. Milli park piknik alanı çıkışından zaman açtığımdan, yapıldığından 2 km daha az mesafe var. 22 küsür km'lik tırmanışı 1:12:16'da tamamladım.Daha net olsun.

@RSY Ersoy

Sanırım siz parkeli bölüme girmediniz.

-Parkeli bölümde hızım düşük olduğundan asfalt zemindeki ortalamalarım yüksek işte bu noktada güç çıkış değerleri çıkıyor.Tırmanışın başınlarında büyük ayna ile tırmandığım yerler oldu ki daha net aklınızda canlansın yer yer 30+ km/s hızları görmüşüm. Yani arkadaşın çıktığı mesafeye ben 40 küsür dk. tırmanabiliyorum yani 20 km/s civarlarında çıkıyorum.Ondan sonrası parkeli yolda hem de yüksek rakımda ortalama düştüğünden, son 5 km neredeyse yarım saati buluyor(11-12 km/s ortalama).Toplamda 1:12:16 süre ile bitiyorum. Cankurtaran'dan tam açsaydım tırmanışım 1:20'lerde küsür olarak ~25 km 'yi alacaktım.Ortalamam ~17-18 km/s olacaktı.

Ferhat Köse şimdi inandın mı bazı şeylere? Honaz tırmanışımı foruma yazmadan, konuyu foruma taşımıştın. Uslübümu bozmadım ama bir daha foruma yazmadığım bir şey için bana forumda yazı yazdırma!

Scudo

Selami Daban

Forum Bağımlısı
Tepki
513
54-13=105 km hız, bunu 94 lü yıllarda kamyon arkası boşluğunda gerçekleştirdim, kadans falan hesaplayamadım. 200 ün üzerinde sanırım orda verilen linkten baktım. şuan gerçekleştirme imkanım yok, ispatlayamam, olur mu derseniz oldu ben yaptım, yalan yok hilaf yok, yaptım diyene de inanırım sonuçta ortak konumuz bisiklet, incitip kırmaya gerek birbirimizi, herkes fikrini söyleyebilir düşüncesindeyim, ama ispatlayabilirse de sevinirizzz.

• Beğen
Tepkiler: bajak ve matrixod

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Sertaç EKİCİ

Cok inandim Sertac bu sene 6 wati gecen dunyada uc adam var biri fhroome digeri horner ucuncude Sertac Ekici kutlarim seni.

Allah rizasi icin bisiklette watt hesabi nasil yapilir ogren sonra tartisalim hem yetistirdigin genclere de faydan olur.yuzde 11 dedigin egim yuzde 7,8 cikiyor hah iste bu diyorsun watt hesabi ile bikte egim hesabina da bakarsam cok faydali olacak.benim bu noktadan sonra soyleyecek birseyim yok bende uludaga bir saatte tirmandim kilo basina 8 watt bastim nabzim 230 gordu anlik bir ara kadans saati 200 gosteriyordu.moralinizi bozmamak icin yazmadim simdiye kadar yeri geldi yazayim dedim.

• Beğen
Tepkiler: Eren Tublek

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@ferhat köse

Çıkabilir. Tam tırmanışta yok orada benim tahmini değerlerimdi. Zaten yazdım ortalama dedim. %3'lük fark bırakta olsun beyinle hesaplıyorum ama kanıtlamış mıyım bazı şeyleri. Olsun bu eğimde bile 30 km/s üzerinde hızlar görmüşüm, bunu çıkarmışım. Ortalamam yüksek, demek ki motivasyon iyi gelmiş bir de sıkı çalışmam.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
20 ortalama çıkardım demiştin. Şimdi verdiğin mesafe ve süreye göre ortalama 18 çıkıyor.
6 watt çıkardım, 1 saat 12 dakika sürdü diyordun. Önce 6 watt değil de yakın bir değer dedin. Sonra 1 saat boyunca değil de daha kısa süre dedin.
MTB ile 37 ortalama dedin. Bi türlü kanıtlayamadın.
%12 dedin, %8 çıktı eğim.

Gelmiş buraya beni ciddiye alın, ben şöyle sporcuyum böyle sporcuyum diyorsun. Bi git ya.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Sertac sevgili kardesim son olarak yaziyorum tirmanista yemek molasi verip watt hesabi olmaz.cikisa baslarsin kronometreye basarsin zirvede durdurursun.gittigin yolun uzunlugu ile ortalama hizini bulursun buna agirlik bilgileri ve egim eklenir ortalama watt hesaplanir bir anlik 6 yi gordum diye yorum olmaz eger wattmeter kullanmiyorsan ki kullanmadigini anladik.yabanci bir forumda su yazdiklarini yazsan kimse seni ciddiye almaz ustune dalga gecerler cok sukur biz gayet samimi hala aciklamaya calisiyoruz bazi seyleri.lutfen sende artik anla bazi seyleri bilimsel gercekler kafadan atma degerler ile olmaz yok 11 egim yaziyorsun 8 cikiyor 20 ortalama diyon 18 cikiyor kadans saatin yok 180 kadas yapiyom aynakol yetmiyo diyon saat baglasak 150 bile olmadigina bahae girerim o derece.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Sertaç EKİCİ

http://img43.imageshack.us/img43/6651/1nmy.png

Watt/kg hesabı 1 saate göre yapılır. Ya da 20 dakikalık değerin %90-95'i alınır, o da saatlik değere eşittir yaklaşık olarak.
Yani 6W/kg çıkardım demek, 1 saat boyunca kg başına 6watt güç ürettim demektir.

Watt hesabı nasıl yapılır fikrin yok. Eğim hesabını kafana göre yaptın. Ortalamayı yanlış hesaplamışsın, hesap makinen mi bozulmuş neymiş...

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@ferhat köse

Yazdıklarımı okumuyorsun galiba. Honaz'a tek seferde çıktım onda sıkıntı yok. Yemek molası verdiğim Toros tırmanışlarında da güç çıkışlarımı yazmadım öyle bir şeyden bahsetmedim sadece yüksek irtifa tırmanışlarına alışkınım dedim, örnek verdim. 44 km'lik hızlı tırmanışta da enerji almadan tırmanmak imkansız zaten.Çünkü onlar antreman özellikliydi.O zaman ki(toros tırmanışlarında) değerler km saati ile yapılan değerlerdi. Şu anda kullanmıyorum sadece yolu,tempomu dinliyorum ve nabız saati kullanıyorum(yol bisikletimde).

Tamamdır arkadaşlar ben yalan söylüyorum rahatladınız mı? İnanmayabilirsiniz ama Denizli'ye her zaman beklerim ve misafirim olursunuz. En iyi şekilde karşılanacaksınız, misafir edeceğim, bunu unutmayın. Beraber antreman yapabiliriz. O zaman gps'li telefonlarınızı getirin lütfen. Tam değerler çıkar, soru işaretleri kalmaz.

Hep birlikte rahatlarız.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
(link)

Bu hesaplayıcıya şu değerleri girdim:
Hız: 10,6mph (daha önce haritasını verdiğim tırmanışı 1:12'de tamamlamak için gereken süre)
Eğim %7,8
Binici ağırlığı: 150lbs (67,5kg)
Bisiklet ağırlığı: 20lbs (9kg)
Mekanik kayıp: %3
Hava sürtünme katsayısı: 0,0032
Tekerlek dönme direnci: 0,004

Verdiği değer 319W oldu; yani 4,73W/kg
İyi bir değer mi? Kesinlikle...
Benim ulaşabileceğim bir seviye mi? Hayır, asla.

6 ile 4,73 birbirlerine yakın sayılar gibi görünüyor olabilir ama ikisinin arasındaki fark; Froome, Horner, Contador gibi süperstarlar ile ulusal müsabakalara katılan ortalama sporcu arasındaki farka denk geliyor.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sertaç ekici bu kadar canlı anlatımdan sonra tırmandıysan da tırmanmadıysan da helal olsun. İnan ağzım açık okuyorum nutkum tutuldu. Fantastik bile olsa bu kadar kanlı canlı anlatıyorsun ya o bile yeter. Bir borges okuruydum. Bundan sonra birde senin.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Toros

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Murat B.

İşte o farkı anlasa zaten bitecek olay. Anlatamadık ki adama.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
neyse dostlar el sıkışın olsun bitsin bu iş..
şu ölümlü dünyada ,,:alkis:

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Sertaç EKİCİ
Sertac ben zaten rahatim merak etme o 6 wati bastigin gunu gorebilirsek de herkesten cok ben reklamini yapacagim gurur duyarak hemde keske sende yazdiklarinin ne anlama geldigini bilseydin.misafir olma konusunda ise kusura bakma bir senedir yazdigi hicbir degeri ispatlayamamis birinin sozune itibar edemem sen bizi misafir etme o paraya bir telefon yada kadans saati al boylece senin gelisiminde katkimiz olmus olur.bizim zaten senden daha iyiyiz iddamiz yok ben kimseyle sidik yarisina girmem sadece sosyal alemde kemiksiz dilin yazdiklarini foruma da tasidigin icin konuya girdim hala idda ediyorum 53-11 dis orani yetmeyecek kadar surekli 180 kadams cevirdigine inanmiyorum kilo basina bir saat birak 6 wati 5 wat bile basacagina inanmiyorum. Sende yapabildigini soyluyorsun sen nasil ozgursen bende ozgurum.dumyada uc bes insanin ne kontroller ne calismalar ile yaptigini sen denizlide kendi imkanlarin ile yapiyorsan aninda ispatla bir ay icerisinde team sky da kaptan ol iki seneye kalmaz tur the france kosarsin .

Kissadan hisse ne yazdiginin farkins varmani cani gonulden istiyoruz bunun ustune edebiyat yapmaya gerek yok acitasyona hic gerek yok bir daha yap kendinin ve tum ailenin hayatini kurtar bu kadar fakirlik edebiyati yapacagina zengin ol hayatini yasa hemde en sevdigin sey ile pedal cevirerek.

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
O değil de geçen Trt'yi 9.05 dk'da çıktım.Strava'daki kaba Watt hesabına göre kg başı 5,2 watt falan oluyor.Diyeceğim; yabancı takımlardan falan domestik arayan varsa kulağınız delik olsun:)

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Atis serbest diye bir volum acilsa da boyle uslupsuzlarin desteksiz atislari ile zihnimiz bulanmasa. Simdi bu konudaki desteksiz atislara ait verileri okuyan gercek sanip antreman yaparken catlayabilir. Dedigim gibi atus serbest bolumu iyi olur.

Yol veya cyclocross alma arifesinde biri olarak birkac sey ogrenelim dedik. Bir baktik rocky 9 cevrilmis.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
1- sertaç bey ortaya bir idda attı
2- kendisine, foruma yakıştıramadığım tepkiler geldi (hala "ben alay etmedim" diyenler var ama okursanız anlarsınız alay edilip edilmediğini)
3- tartışma çıktı, yaparsın-yapamazsın-yaptım-yapmadın
4- Murat B. yetişti imdadımıza ve başından beri yapılması gereken şeyi yaptı :) bilgiyi, matematiği konuşturdu. ne alay etti, ne yaparsın-yapamazsın dedi. "budur kardeşim" dedi sadece.

kendisine teşekkür ediyorum :) isterdim ki tüm cevaplar böyle verilsin