Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yol bisikleti

Konu, 'Cyclocross' kısmında mustafa tanrıverdi tarafından paylaşıldı.

1. mustafa tanrıverdi

mustafa tanrıverdi Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Herkese selam,
    Daha önce yazıldı mı bilmiyorum, merak ettiğim konu yol bisikletinin tekerleklerini değiştirdiğimiz zaman cyclocross olur mu? yada cylocross a silik lastik takılsa yol bisikleti gibi gider mi? açılarının farklı olduğunu söyleyeceksiniz ancak hybrid ve MTB den cyclocros yapıldığını belirtmişler.

2. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Çoğu yol kadrosu Cyclocross için genelde kullanılan 35mm lastik genişliğine izin vermez maximum 28mm ile sınırlı kalırlar. Ayrıca Yol bisikletinde kullanılan U Fren bacakları da 35mm için kısa kalır (gerçi uzun bacaklar nadirende olsa bulunabiliyor.). Yol bisikleti aynakol ve dişli oranları cyclocross için sert kalacaklardır. Özellikle arazide 25 dişli ruble tırmanırken sıkıntı yaratacaktır.
    Diğer taraftan Cyclocross dişli oranları yol için yeterli kalmayacak hızdan feragat etmeniz gerekecek. 23mm lastik cyclocross jantlarının çoğunda desteklenecektir.
    Sizin de değindiğiniz gibi kadro açıları hatta kadro boyları bile çok farklı.

Sonuç olarak ikisi birbirinin yerini tutmaz ufak değişikliklerle tam anlamıyla birbirine dönüşmez.

Ama, ben de tur bisikletimi cyclocrossa çevirdim. Uyumlu parçaları toplamak zor oldu, V fren kullanıyorum, boyuma büyük kadro ama çok güzel oldu. Beni tatmin ediyor. Teknik olarak Cyclocross olmasa da ihtiyacımı tam karşılayan bir bisikletim var.

Yakın zamanda resimlerini paylaşacağım. İsteyen olursa merak ettiğiniz soruları cevaplayabilirim.

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kadro açıları hemen hemen aynı. Aslında CX bisikletleri yol bisikletlerinin daha kalın lastiklere izin veren halleri. Sorun da buradan çıkıyor zaten.
    Yol bisikletine daha kalın, dişli lastik takamadığınız için CX bisikleti olarak kullanamıyorsunuz.

CX bisikletinden yol'a geçerken ise durum biraz daha basit. Yol bisikletinde kullandığınız ölçüde bir lastik taktığınız zaman, hemen hemen aynı sürüşü elde edebiliyorsunuz. Aerodinami olarak biraz daha kötü oluyor, vites oranları vs. biraz farklı oluyor fakat sürüş olarak çok da farketmez.

Polonya'da CX bisiklet ve 28-32C dişsiz lastik ile yol idmanına katılan arkadaşım vardı benim. Çok da iyi geliyordu.

Özellikle yağışlı havalar için oldukça ideal.

mustafa tanrıverdi bunu beğendi.
  4. Aşkın Şentürk

Aşkın Şentürk Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Carraro cr race 22 alsam cyclocross a çevirmek çok zor olur mu

5. Uğurcan Avan

Uğurcan Avan Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Tolga abi senin bisikleti fazlasıyla merak ediyorum fotoğraflarını bir an evvel paylaşmanız dileğiyle.