Yol bisikleti yükseltme

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Merhaba mosso cavalier 700 claris sistemli yol bissikleti kullanıyorum bildiğiniz üzere mosso jant gidon gibi malzemeleri kendi üretip takıyor bu bu bisikleti en ucuz nasıl yükseltebilirim aklıma jant seti değiştirmek geliyo siz ne dersiniz ?

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Eğer bisikletin atikliğini arttırmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey jant setini ve dış lastikleri değiştirmektir.

Diğer şeyler sonraki aşama. Zaten ilk aşamada bütçe sarsılacaktır :).

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Edip Dinçer benim işimi görebilcek bi jant seti ve dış lastik önerebilirmisiniz 0 olması şart değil forumdan 2. Elde alabilirim yakın zamanda bi dış lastik alabilirim ama jant için bi müddet beklicem

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Açıkçası bu işi ileri götürmeyi düşünüyorsanız almışken bir kere almak mantıklı. Bisikleti ileride değiştirirseniz jant setini de kendinize saklayıp yeni bisikletinize aktarabilirsiniz.

Bu yüzden gidip RS10, R500, Aksium gibi jant setlerine bakmaktansa biraz para biriktirip Zonda, Fulcrum 3/5, Ksyrium Elite gibi jant setlerine yönelmek daha doğru olabilir.

Dış lastik olarak da bu işin başı GP4000S II'ler bu aralar. Ama daha ucuz bir seçenek olarak (yağmurda sürüş yapmayacaksanız) Vittoria Rubino Pro'lara bakabilirsiniz veya Michelin Pro Race serisine bakabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: bua

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Edip Dinçer bi yandanda para biriktirip 1000 tl lik bisiklete 800 tl lik (attım fiyatı) jant almak koyuyo adama:( yanlışmı düşünüyorum bu dediğiniz lastiklerin çift fiyatı nedir ?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Yani, şöyle düşünün, alacağınız jant setini sadece bu bisiklette kullanmak zorunda değilsiniz. Bisikleti değiştirmek istediğinizde orta yollu jant seti olan bir bisiklet alıp, mevcut jant setinizi yenisine aktarabilirsiniz. O yüzden ekipman değiştirmekten korkmayın çok. Sele borusu, ön aktarıcı ve aynakol dışında hiçbir parça aktarma işleminde sorun çıkarmaz :).

merlincycles'dan alırsanız
Vittoria Rubino Pro'ları kargo dahil 138TL'ye,
GP4000S II'ler kargo dahil 260.38TL'ye,
Michelin Pro 4 kargo dahil 200.54TL'ye geliyor.

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Vittoria gene bi nebZe bütçeme uygun ama ben biraz daha ucuz modellere göz atıyodum michelin dynamic sport gibi çifiti max 100 tl olcak gibi bakmıştım , janta gelince ise bisikletimi önümüzdeki yaz değil bir sonraki yaz değiştirmeyi planlıyorum jantlar dayanırmı 2 sene sonra dier makinedede kullanılcak halde kalırlarmı ? Birde son sorum olcak :uzgnm: merlin evan bikecomponents gibi sitelerdenmi almak avantajlı olur aktif pedal vb mağazalardan almakmı daha karlı ve avantajlı olur

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
1.5 senedir aynı jant setini kullanıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 3 (yanlış hatırlıyorsam 2) ayrı bisiklet gördü. Akort bile edilmedi hala :).

Lastik fiyatları konusunda da araştırma yapmanız lazım. Türkiye fiyatlarını bilemiyorum. Aldıklarınız 75€'yu geçmedikçe bir şey olmaz. Geçerse de en fazla %18 vergi ödersiniz.

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Edip Dinçer abi biraz konu dışı olcak ama 2 gün önce yol spd sistemine geçtim , tak spd yi bak gör nasıl yokuş çıkılıo- spd den önce bisiklet sürmüyomuşum derler ya belki uzun sürmediğimdendir ama bu kadar abartı bir fark göremedim 3-4 km sürdüm şimdilik bende o farkı 50-60 km lik sürüşlerdemi fark edebilicem ? (Başını ağrıttım kb:uzgnm::eek:ops:)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Estağfurullah, ne baş ağrısı :)
Kilitli pedallarla biraz antrenman yapmanız gerekiyor. Normal pedal alışkanlığından henüz kurtulmamış olmanız muhtemel. Pedalları itmenin yanında çekmeye de alışmanız gerekiyor. O zaman fark, hissedilebilir bir duruma gelecektir. Özellikle tırmanışlarda bu farkı daha da fazla hissedersiniz.

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Ulaş Çavuşoğlu
SPD her şeyi çözmez. Önce ciddi antreman programı uygulamanız lazım. Baldırlar sönükse eğer, SPD ne yapsın.
Güçlendikçe spd'nin farkını daha iyi anlayacaksınız.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Ben yükseltmeye Scirocco Jantlarla başladım. Burdan bir kez daha @Ali.K'ya teşekkürler. Şimdi gözüme Conti GP 4000S II'leri kestirdim. Lastikleri de alınca uzun bir süre değiştirme yapmam sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Ali.K

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@Tolga Çelebi Campagnolo scirocco hakkında yorum alabilir miyim?Benimde düşündüğüm bir jant seti sizde performansta hissedilir fark yarattı mı?

Tepki
770
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bu video yardımcı olur

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@ertanmrtz

Hocam ben bu sete stok jant setinden geçtim ve farkı rahatça anlayabildim ÖZELLİKLE HIZI KORUMA konusunda 35mm profilli olduğu için akıcılığı yüksek oluyor ve hızı çok rahat koruyabiliyorsunuz sadece profilli olduğu için biraz ağır ilk kalkışlarda yavaş kalabilirsiniz ama belli bir hıza çıkınca hızı korumak gayet rahat. Üstüne birde Conti GP 4000S II lastikleri de alınca eminim çok daha atik ve hızlı olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Ertan M.