Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti yarışlarında hangi vites kombinasyonu ile pedal çevriliyor

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ağırlıklı olarak şehir bisikleti kullanıyorum. Şehir bisikleti daha elime geçer geçmez üzerindeki 48 lik aynakolu bana yeterli hızlanmayı sunamayacağı düşüncesiyle söktürüp 52 diş olan bir çark taktırdım. Aradan 2 yıl geçti, iyide bisiklet sürerim ama daha rublenin 11 dişli olan en küçük çarkına geçebilmiş değilim. yani yüksek kadans ile bahsettiğim vites kombinasyonuna çıkmam mümkün olmuyor. Hatta rubledeki en küçük 2 çark teşbih yerindeyse paslandı bile diyebilirim. Şunu merak ediyorum yol yarışlarında canavar gibi pedal çevirenler hangi vitesleri kullanıyorlar. Hani 53/11 kombinasyonu ile 90 kadans ile pedal çevirenler var ise onlarada bravo.

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    53-11 dişli kombinasyonu 90 kadans yaklaşık olarak 55 km hız eder ki yapılamaz değer değildir.hafif bir rüzgar desteği veya eğim desteği ile tek başına yapılabileceği gibi antremanlı 3-5 bisikletçinin düz yolda rüzgarsız ve eğimsiz şartlarda da yerine getirebileceği sürat değeridir.Burada önemli olan bu değere çıkmak değil bu değeri ne kadar uzun süre sabitleyebildiğinizdir yoksa anlık olarak çok üst seviye olmayan antremanlı bir bisikletçide bu değerleri görür.(yani ben görüyorsam herkes görür diye düşünüyorum)

aynakol yaprağının daha büyük seçilmesinin nedeni sadece yüksek sürat değil daha düşük kadans yani daha düşük nabız değeri ile yüksek hızlarda stabil kalabilmek ayrıca inişlerde maksimum hızlara ulaşabilmek içindir.Tabi bir de pleton içerisinde pedal çevirmek çok daha kolaydır bu oranlarda çevirebilirsiniz daha düşük kadans ile kilmetrelerce.Ayrıca pro yarışlarda aynakol ve ruble seçimi sadece sporcunun kapasitesine değil etabın eğim ve uzunluk durumuna göre belirlenir.

3. özcan yılmaz

özcan yılmaz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dünkü dünya zamana karşı yarışında Tony Martin ile Cancellara arasında kadans farkı vardı.Cancellara daha seri çeviriyordu ama tony kazandı.