Yol Bisikleti XS Kadro

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Firmaların sitelerinde göremedim.
XS boy yol bisikleti bulunan yerli bisiklet mağzası bilen var mı? (bisiklet markası yabancı olabilir)
(decatlonda var ama 26 inc jantlı )

Scudo

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
Ah keşke tekrar olsa da alabilsek. Oğluma bakıyorum XS , 43 kadro civarı ve hiç bir firmada yok, dağ bisikletine kalacağız böyle giderse.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ilker Yurtdışından almayı düşündünüz mü? 48 kadro Triban 3 seçeneğinden başka yurtiçinde bulma şansınız yok. 48 kadro triban a bakın çok küçük kadro.

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.014
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ilker
Canyon, giant gibi firmalarda bulunuyor netten bir araştır. Oğlanın boy uzunluğu nedir?

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@Abdullah07

@trainspotting35

Abdullah hocam Carraro'yu bilmiyordum teşekkürler, 24 jant kısa süre içinde filan küçük kalır mı acaba fakat araştıracağım.
Trainspotting35, Hocam Triban 3 bakıyorum zaten Sahibindene ama küçük kadro denk getiremedim daha, sıfırı zaten yok.

• Beğen
Tepkiler: Abdullah07

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ilker Triban 3 stoklar biterken 48 kadro 400 tl ye düşmüştü. Oğlumda 5 yaşında falandı (Şimdi 7 yaşında) evde 3 bisiklet olduğundan hanımla kavga ederim diye almadım şimdi kafamı duvarlara vuruyorum. Keşke şimdi vuracağıma o zaman hanımın kafamı duvarlara vurmasına müsaade etseydim. :):)

Oğlunuz kaç yaşında ve boyu nedir.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bence pahalıya kaçmayın. Oğlunuz büyüyünce sağlam zarar edersiniz. Hem düşük seviyeden başlarsa kıymet bilir(siz daha iyi bilirsiniz çocuk sahibi değilim :D)

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@trainspotting35
Biliyorum ben de kafami duvarlara vuruyorum su an :)
11 yaşında oğlum.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

sabit

Üye
Tepki
62
İsim
numan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@caner ünsal selamınaleyküm arkadaşlar bende aynı dertten sıkıntılıyım .merida nın xs si var çünki bisiklet pronun sahibi arkadaşım bana getirecekti ama nasip olmadı alamadım s beden scoot aldım fit ölçümünde 2,5 santim büyük çıktı sanki meridaya geri döneceğim

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@Bigpatron
144cm hocam, bacak arası da 63cm

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.014
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ilker
Ne kadar bir bütçe ayıracaksın ? Netten buldum birkaç tane ama biraz pahalı gibiler TL ye çevirince.

Pinarello Speedy T6

pinerello.jpg pıne2.jpg

Ridley Kids Race

rıdley.jpg

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@Bigpatron Evet, maşallah baya sağlam bisikletletler :)

ModernOblomov

Daimi Üye
Tepki
2.496
İsim
Oblomov
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu hortlatıyorum. :srnsml:

10 bin liraya kadar yol bisikleti bakıyorum. Boyum 1.60 cm olduğundan ve malum sebeplerden üretimin aksaması nedeniyle uygun kadro bulamadım haliyle.

Şu an kullandığım şehir bisikletini de görmeden almış olmam yüzünden (Halbuki çok araştırdım uygun kadro boyunu ama markaların kadroları da farklılık gösteriyormuş, öğrendik.) bir miktar büyük bir kadro seçmişim malesef. Yeni bisiklette de aynı şeyi yaşamak istemiyorum.

Birkaç gündür küçük kadrolu yol bisikletilerini araştırıyorum. Yukarıda da yazıldığı gibi görece pahalı markaların küçük kadroları bulunuyor. Giant'ın açıklamalarında xs kadro önerilmiş benim boyundaki kullanıcılara. Ben de stokta olan sadece iki bisiklet bulabildim.

(link)

(link)

İkisini (kıt bilgimle) kıyaslandığımda Langma sora setiyle, Contend 2 ise model yılı (2021) ve Langma'dan 500 TL daha ucuz olmasıyla öne çıkıyor.

Başka bir sitede ise 44 kadro bir (link) gördüm. Karbon ve 105 olması cezbedici. Tabi fiyat, ruble-aynakol oranları beni biraz zorlayacak gibi.

*İstanbul'da olmayışım sebebiyle deneme imkanı malesef görünmüyor.
*Giant'lar yaklaşık 9 kg iken Mosso 8.1 kg imiş. Ağırlığa çok da takılmıyorum aslında. Ek bilgi olsun diye yazdım.
*İlk baktığım yer Decathlon oldu ama orada da uygun kadro bulamadım.

Şimdi sorum şu:
*Bu boylarda kullandığınız, tavsiye edebileceğiniz bisikletler var mı?
*Bütçemin üst limiti 10 bin ama 3-4 bin liralık bir bisiklet de olabilir, yeter ki kadro uygun olsun.
*Yukarıdaki bisikletlerden en makul olanı hangisi görünüyor?

• Beğen
Tepkiler: fatihgocmez

fatihgocmez

Forum Bağımlısı
Tepki
1.720
İsim
Fatih
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu hortlatıyorum. :srnsml:

10 bin liraya kadar yol bisikleti bakıyorum. Boyum 1.60 cm olduğundan ve malum sebeplerden üretimin aksaması nedeniyle uygun kadro bulamadım haliyle.

Şu an kullandığım şehir bisikletini de görmeden almış olmam yüzünden (Halbuki çok araştırdım uygun kadro boyunu ama markaların kadroları da farklılık gösteriyormuş, öğrendik.) bir miktar büyük bir kadro seçmişim malesef. Yeni bisiklette de aynı şeyi yaşamak istemiyorum.

Birkaç gündür küçük kadrolu yol bisikletilerini araştırıyorum. Yukarıda da yazıldığı gibi görece pahalı markaların küçük kadroları bulunuyor. Giant'ın açıklamalarında xs kadro önerilmiş benim boyundaki kullanıcılara. Ben de stokta olan sadece iki bisiklet bulabildim.

İkisini (kıt bilgimle) kıyaslandığımda Langma sora setiyle, Contend 2 ise model yılı (2021) ve Langma'dan 500 TL daha ucuz olmasıyla öne çıkıyor.

Başka bir sitede ise 44 kadro bir gördüm. Karbon ve 105 olması cezbedici. Tabi fiyat, ruble-aynakol oranları beni biraz zorlayacak gibi.

*İstanbul'da olmayışım sebebiyle deneme imkanı malesef görünmüyor.
*Giant'lar yaklaşık 9 kg iken Mosso 8.1 kg imiş. Ağırlığa çok da takılmıyorum aslında. Ek bilgi olsun diye yazdım.
*İlk baktığım yer Decathlon oldu ama orada da uygun kadro bulamadım.

Şimdi sorum şu:
*Bu boylarda kullandığınız, tavsiye edebileceğiniz bisikletler var mı?
*Bütçemin üst limiti 10 bin ama 3-4 bin liralık bir bisiklet de olabilir, yeter ki kadro uygun olsun.
*Yukarıdaki bisikletlerden en makul olanı hangisi görünüyor?
ikinci el olarak sarı sitede kadro boyu aratırsanız xxs harika bisikletler var ultegra setli felan fiyatıda sizin bütçeye uygun. pazarlıkta yapılabilir.

• Beğen
Tepkiler: ModernOblomov

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ModernOblomov Giant Liv tam olarak kadınlara uygun kadroları ile öne çıkıyor. Satış stratejisi olabilir birşey diyemem ben olsam Langma yı seçerdim ama ikinci ellere de bakın derim o boylarda genelde güzel ikinci eller oluyor.
(link) bu bisiklete elinizdeki bütçeyi teklif edebilirsiniz belki.
(link) 3 lü aynakol var galiba büyük avantaj çok ciddi anlamda sürmeyecekseniz.

• Muhteşem
Tepkiler: ModernOblomov

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Ben de linkini attığınız 2 bisikleti kadrolarıyla beraber kıyaslayayım :harika:

Screenshot_311.png

Screenshot_312.png

LANGMA SL 3(alt) vs CONTEND 2(üst)

Kağıt üzerinde birbirine çok yakın görünseler de aslında oldukça farklı modeller. Dikkat çeken ilk şey pembe renk, insana acaba? Derdirtiyor.. Bakalım şüphelendiğimiz şey çıkacak mı o_O

Dikkatimi çeken ilk ayrıntı LANGMA SL'in aero sele borusu ayrıntısı, ayrıca sele borusu- üst boru bağlantı noktasında da oldukça modern bir bağlantı söz konusu: Öyle ki, sele kelepçesini sıkacağımız yer bile gizlenmiş. Bunlar hep yeni teknoloji alametleri. Görünüşe göre, karşımızda gerçekten son teknolojiye ayak uydurmuş bir kadro var o_O ("Sele kelepçesinden teknolojisini mi okudun bisikeltin 2 dk.da çakma şerlok!" demeyin duyuyorum :D)
Bildiğiniz gibi Contend kadrosu ise klasik sele kelepçesi, klasik round (yuvarlak sele borusu kullanıyor)
Langma 1-0 yaptı diyebiliriz.

İkinci göze çarpan ise FSA aynakola karşılık Sora R3000 aynakol. İkiside aynı ve 34/50 dişlilere sahip. Başlangıç için ideal ve oldukça konforlu. FSA aynakolla satılan bisikletleri çok uzun süreden beri görüyoruz, firmaların maliyet azaltmak adına yaptıkları tipik hamlelerden. Tabiki Sora aynakolu çok daha performanslı olacaktır :harika: Hatta bunu vites değişiminde dahi hissedebileceğinizi iddia ediyorum ve SORA, FSA Tempo'yu döver diyorum :ssrtcbya:
2-0 oldu

Pembe rengin şüpheleri üzerine beden tablosuna bakıyorum ve Langma'nın sadece XS,S ve M boylarının üretildiğini görüyorum. Contend ise tüm bedenlerde üretilmiş (XS,S,M,L,XL) Evet, doğru tahmin ediyoruz, bu bir kadın spesifik bisiklet alametidir ve bisikletin diğer bölümlerinde de kadın kullanıcı odaklı hamleler görmemiz olası (pembe rengi dışında :D)
3-0 denebilir

Kadın odaklı bisiklet sorusu akla gelince ilk bakılan yer seledir, nitekim farklı bir sele, özel bir sele kullanıldığını da görüyoruz: Liv Contact Comfort. "Liv" adını gördüğümüz an zaten kadın odaklı ekipmanlara verilen adın bu olduğunu çoğumuz hatırlamışızdır, bisiklet takımları bile var :cool: Bu bisiklet kesinlikle kadın odaklı geliştirilmiş bir bisiklet :harika:
Contend'de ise Giant Approach denen Standart Giant selesi geliyor.
4'te 4 desek yanlış olmaz.

Her iki bisikletin de kadroları Alu olmasına karşın, Langma'nın adının sonundaki SL ibaresi elbette "Super Light" anlamına geliyor olmalı ama tam olarak neresi süper hafif bu bisikletin? Demeye kalmıyor kadro açıklamasında da bir "SL" çarpıyor gözümüze: ALUXX SL Grade Aluminium! Kesinlikle iyi bir kadro! Özel ve daha hafif alu materyalden (bildiğiniz gibi aluminyum malzemenin 6060, 6066, 6071 gibi farklı varyasyonları üretilmekte, bunlarla beraber de bisikletin öne çıkan özellikleri şekil bulmakta!)
Contend'in kadro materyali kısmında ise ALUXX Grade Aluminium yazmakta :kötü:
Skor artık çok açık: 5-0

Fren kaliperleri farklı kullanılmış. Tektro TK-B177'ye karşılık Tektro R315... Tabiki 3 serisi daha yüksek bir seri, nitekim daha pahalı da ve muhtemelen daha iyi bir fren performansı, daha efektif çalışma olanağı ve hafiflik de sunuyor olabilir o_O Contend yine yere serildi...
6-0

Sele borusu: Aluminium'a karşılık Composite... Tabiki hafifletilmiş olan composite daha yeni ve iyi bir teknolojidir :harika:
7-0!

Lastik: Giant S-R3 vs Giant S-R4 ikisi de aynı genişlikte, 25C'ler. Detayları bilmemekle birlikte R4'ün bir üst seri olduğunu ve tahminimde muhtemelen yanılmadığımı söyleyebilirim :harika:
8-0

Zincir de farklı: KMC X9 vs KMC Z72... Sonuç yine aynı...
9-0

Öldürücü vuruş orta göbekten geliyor: Cartridge vs Press-Fit :ssrtcbya: Ben bakamayacağım galiba... :bsmagryr:
10-0!!!

Contend yerde baygın yatıyor gibi görünse de, aslında onun da söyleyecek son birkaç sözü var...

İlki maşa: Hybrid'e karşılık Full-Composite. Contend nihayet bir konuda öne geçebildi.
Gerçekten de Langma'nın belki de tek beğenmediğim yeri maşası...
10-1

İkinci gol 90+3'te geliyor:
Jant seti! Giant SR-3 vs Giant CR-31.... Zaten 28 tel vs 20 tel olmasından da anlaşılabileceği gibi Contend'in üzerindeki jant seti net bir şekilde daha iyi, fakat aynı şeyi Langma için söyleyemeyeceğim, çünkü satın alındığı taktirde en kısa sürede düşük bütçeli de olsa bir jant terfisi istiyor bu bisiklet diye düşünüyorum (Bisikletin geri kalan tüm parçalarına ve kadrosuna istinaden yapabiliyorum bu tespiti :harika:)

Maçın skoru: Langma SL: 10 - 2 Contend

Spikerin notu: Bildiğiniz gibi kadın ve erkeklerin gövde/bacak uzunluğu oranları farklıdır ve bir kadın kadrosu geometrisinde de bu oranın mutlaka dikkate alındığını varsayarsak, rahatlıkla bir 3'lük (bu kez üçlük attı :D )daha yazabiliriz Langma'ya :ssrtcbya: :bsmagryr: :harika:

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Ben de linkini attığınız 2 bisikleti kadrolarıyla beraber kıyaslayayım :harika:

260925 dosyayı görüntüle

260926 dosyayı görüntüle

LANGMA SL 3(alt) vs CONTEND 2(üst)

Kağıt üzerinde birbirine çok yakın görünseler de aslında oldukça farklı modeller. Dikkat çeken ilk şey pembe renk, insana acaba? Derdirtiyor.. Bakalım şüphelendiğimiz şey çıkacak mı o_O

Dikkatimi çeken ilk ayrıntı LANGMA SL'in aero sele borusu ayrıntısı, ayrıca sele borusu- üst boru bağlantı noktasında da oldukça modern bir bağlantı söz konusu: Öyle ki, sele kelepçesini sıkacağımız yer bile gizlenmiş. Bunlar hep yeni teknoloji alametleri. Görünüşe göre, karşımızda gerçekten son teknolojiye ayak uydurmuş bir kadro var o_O ("Sele kelepçesinden teknolojisini mi okudun bisikeltin 2 dk.da çakma şerlok!" demeyin duyuyorum :D)
Bildiğiniz gibi Contend kadrosu ise klasik sele kelepçesi, klasik round (yuvarlak sele borusu kullanıyor)
Langma 1-0 yaptı diyebiliriz.

İkinci göze çarpan ise FSA aynakola karşılık Sora R3000 aynakol. İkiside aynı ve 34/50 dişlilere sahip. Başlangıç için ideal ve oldukça konforlu. FSA aynakolla satılan bisikletleri çok uzun süreden beri görüyoruz, firmaların maliyet azaltmak adına yaptıkları tipik hamlelerden. Tabiki Sora aynakolu çok daha performanslı olacaktır :harika: Hatta bunu vites değişiminde dahi hissedebileceğinizi iddia ediyorum ve SORA, FSA Tempo'yu döver diyorum :ssrtcbya:
2-0 oldu

Pembe rengin şüpheleri üzerine beden tablosuna bakıyorum ve Langma'nın sadece XS,S ve M boylarının üretildiğini görüyorum. Contend ise tüm bedenlerde üretilmiş (XS,S,M,L,XL) Evet, doğru tahmin ediyoruz, bu bir kadın spesifik bisiklet alametidir ve bisikletin diğer bölümlerinde de kadın kullanıcı odaklı hamleler görmemiz olası (pembe rengi dışında :D)
3-0 denebilir

Kadın odaklı bisiklet sorusu akla gelince ilk bakılan yer seledir, nitekim farklı bir sele, özel bir sele kullanıldığını da görüyoruz: Liv Contact Comfort. "Liv" adını gördüğümüz an zaten kadın odaklı ekipmanlara verilen adın bu olduğunu çoğumuz hatırlamışızdır, bisiklet takımları bile var :cool: Bu bisiklet kesinlikle kadın odaklı geliştirilmiş bir bisiklet :harika:
Contend'de ise Giant Approach denen Standart Giant selesi geliyor.
4'te 4 desek yanlış olmaz.

Her iki bisikletin de kadroları Alu olmasına karşın, Langma'nın adının sonundaki SL ibaresi elbette "Super Light" anlamına geliyor olmalı ama tam olarak neresi süper hafif bu bisikletin? Demeye kalmıyor kadro açıklamasında da bir "SL" çarpıyor gözümüze: ALUXX SL Grade Aluminium! Kesinlikle iyi bir kadro! Özel ve daha hafif alu materyalden (bildiğiniz gibi aluminyum malzemenin 6060, 6066, 6071 gibi farklı varyasyonları üretilmekte, bunlarla beraber de bisikletin öne çıkan özellikleri şekil bulmakta!)
Contend'in kadro materyali kısmında ise ALUXX Grade Aluminium yazmakta :kötü:
Skor artık çok açık: 5-0

Fren kaliperleri farklı kullanılmış. Tektro TK-B177'ye karşılık Tektro R315... Tabiki 3 serisi daha yüksek bir seri, nitekim daha pahalı da ve muhtemelen daha iyi bir fren performansı, daha efektif çalışma olanağı ve hafiflik de sunuyor olabilir o_O Contend yine yere serildi...
6-0

Sele borusu: Aluminium'a karşılık Composite... Tabiki hafifletilmiş olan composite daha yeni ve iyi bir teknolojidir :harika:
7-0!

Lastik: Giant S-R3 vs Giant S-R4 ikisi de aynı genişlikte, 25C'ler. Detayları bilmemekle birlikte R4'ün bir üst seri olduğunu ve tahminimde muhtemelen yanılmadığımı söyleyebilirim :harika:
8-0

Zincir de farklı: KMC X9 vs KMC Z72... Sonuç yine aynı...
9-0

Öldürücü vuruş orta göbekten geliyor: Cartridge vs Press-Fit :ssrtcbya: Ben bakamayacağım galiba... :bsmagryr:
10-0!!!

Contend yerde baygın yatıyor gibi görünse de, aslında onun da söyleyecek son birkaç sözü var...

İlki maşa: Hybrid'e karşılık Full-Composite. Contend nihayet bir konuda öne geçebildi.
Gerçekten de Langma'nın belki de tek beğenmediğim yeri maşası...
10-1

İkinci gol 90+3'te geliyor:
Jant seti! Giant SR-3 vs Giant CR-31.... Zaten 28 tel vs 20 tel olmasından da anlaşılabileceği gibi Contend'in üzerindeki jant seti net bir şekilde daha iyi, fakat aynı şeyi Langma için söyleyemeyeceğim, çünkü satın alındığı taktirde en kısa sürede düşük bütçeli de olsa bir jant terfisi istiyor bu bisiklet diye düşünüyorum (Bisikletin geri kalan tüm parçalarına ve kadrosuna istinaden yapabiliyorum bu tespiti :harika:)

Maçın skoru: Langma SL: 10 - 2 Contend

Spikerin notu: Bildiğiniz gibi kadın ve erkeklerin gövde/bacak uzunluğu oranları farklıdır ve bir kadın kadrosu geometrisinde de bu oranın mutlaka dikkate alındığını varsayarsak, rahatlıkla bir 3'lük (bu kez üçlük attı :D )daha yazabiliriz Langma'ya :ssrtcbya: :bsmagryr: :harika:
Çok güzel detayları karşılaştırmışsınız, teşekkürler. Bunlara ek olarak, aynı boyda Langma'nın Contend'den 2 santim daha alçak olduğunu da göz önünde bulundurmak lazım diye düşünüyorum. Langma efsane yarış kadrosu zaten, Marianne Vos'un altında sayısız yarış kazandı. Contend için ise endurance kadro denebilir diye düşünüyorum. Tabi bu detay kullanıcının beklentilerine göre iki tarafa da gol olarak yazılabilir. :)

ModernOblomov

Daimi Üye
Tepki
2.496
İsim
Oblomov
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@trainspotting35 teşekkür ederim, ikinci ele karşı bir ön yargım vardı ama iyi bisikletler varmış ilanlarda. Tabi bunun için görerek, kadroyu da deneyerek almak icap edecek ki mantıklı olan da bu. İstanbul yolu görünüyor o zaman.

@Serkan Mıstınoğlu enfes bir anlantım olmuş, teşekkür ederim. :harika: Teknik terimlere hakim olmayan biri için bile fazlasıyla açıklayıcı... Renginden ötürü soğuk geliyordu Langma ancak diğer özellikleri ile bunu tolere etti sayenizde.

Şimdi tek çekincem; bisikletin 2019 model olması. Bu durum nasıl bir sorun teşkil edebilir ileride?