Yol bisikleti vs. Dağ bisikleti

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yakın zamanda bir bisiklet almak istiyorum, öyle dağ bayır pek içim olmaz fakat ayda 1 uludağa gitmek isterim, onun dışında çok uzun 200-300km de yapmam sizce tercihim hangi yönde olmalı. Yol bisikletlerinde ince tekerlekler çok hoşuma gidiyor, diğer yandan mtbninde ayrı bir duruşu var. (Bütçe 1.200tl civarı)

Sizce ne yapmalıyım, nedenleriyle açıklarsanız sevinirim.

Scudo

aze22

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Sedona
Valla yol naziktir,kolay incinebilir.Sevgiliyi okşar gibi bakıcaksın.. Yol bisikletinin sürüş alanları sınırlıdır.. Mtb'de ise dağa,tepeye ormana,asfalta heryere girebilirsin.. tabi yola göre biraz daha ağırdır. Kendimi MTB üzerinde daha güvenli hissediyorum.Yoldayken bu güveni duyamıyorum.Yol bisikleti biraz daha sportif duruyor. Şunuda ekliyim yolda daha rahat pedal çeviriyorum.. Şuan MTB kullanıyorum ama ek olarak bi yol bisikleti alıcam.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru
Tepki
95
İsim
Burak
Bisiklet
Mosso
Bak benim sana tavsiyem özelden haberleşelim şu an lastik bekliyorum gelsinler yol bisikletini bir dene biraz tur at.
Şunu da ekliyim uludağa çıkmaktan kastın çekirge üzerinden asfalt yollardan çıkacaksan yol evet bozuk ama hiç sıkıntı yaşamadım 3 çıkış iniştede. Yok ama araziye giricem diyorsan dağda orası ayrı

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben genelde araziye falan özeniyorum fakat sizin için sorun olmazsa denemek isterim yol bisikletinin verdiği hazzı.

sapienza

Aktif Üye
Tepki
48
İsim
Burak ESEN
Bisiklet
Carraro
CARRARO yada KRON yol bisikleti almanı tavsıye edebilirim mtb lerin durusu olabılır ama hız yapmak ıstedıgınde de ıhtıyacın olan bı yol bısıkletı

Rüzgar Inoğlu

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
Benim bir lafım vardır, "Yol bisikleti candır, dağ bisikleti kandır. Can olmadan kan hiç bir işe yaramaz. Kan olmazsa can zaten yaşamaz."

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yol bisikleti alıp , üstünden geçtikden sonra aa burda da bi kum tanesi varmış bak hissettim onu demek yerine ! her yola ,her yere, her zorluğa, her kafaya , gelen mtb almak daha mantıklı degilmi ?? 5 km daha hizli gitmek için deger mi hemde yokuşa gelene kadar ancak :) Yol bisikleti kadar itici bişey yoktur ayrica , babet giyen kızlar gibi :) mtb can dir can :)

Unchained

Üye
Tepki
14
İsim
Efe Mesut
Bisiklet
Sedona
Dağ bisikleti al ince kastik tak maşayıda kilitle asfalt yapacağın zaman herşeyden önce türkiye şartlarında yol bisikleti kullanmak cesaret işi yolların durumu ortada. Ama şunu da unutma ki yol bsikleti ile de jet gibi uçarsın onunda zevki başka :) Şunun önceliğini belirle hız mı dayanıklılık mı buna kara ver bence

• Beğen
Tepkiler: caesar

caesar

Forum Bağımlısı
Tepki
671
İsim
caesar
Bisiklet
Salcano
Aynı konuyu ne zaman kendime veya başkasına bisiklet alsam bende saatlerce düşünüyorum ve en nihayetinde mtb'den yana karar veriyorum :) Şimdi eğer alacağın bisiklet tek olacak ise (yani ikinci bir bisikletin yoksa) mtb olması daha mantıklı geliyor. Fakat ikinci bir bisiklet olacaksa iyi bir yol bisikleti olabilir. Yol bisikleti hız olarak son derece ideal ancak Türkiye'deki günlük yaşantı göz önünde bulundurulduğunda mtb hep daha kullanışlı geliyor. Ayrıca yine mtb'nin çeşitli yol ve şartlara dayanaklı olması da bir avantaj. Benim oyum MTB'ye :)

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
@fishman benim hem yol hem de mtb bisikletim var, ikisini de kullanıyorum ve ikisini de seviyorum. Yol bisikletine haksızlık yaptığınızı düşünüyorum. Yol dışında iyi bir mtb ne kadar keyifli ise yolda da yol bisikleti o kadar keyiflidir... Hiç bozuk yola girilmeyecekse yol bisikleti ilerlemek için en iyi tercihtir ama arasıra yol dışına çıkılacaksa yol bisikleti yerine cyclocross, cross, hardtail mtb tavsiye edilebilir bisiklet alcak arkadaşımıza.
Şunu da ekleyeyim yol bisikleti sanıldığı kadar kırılgan değildir, fark etmeden düştüğüm çukurları, inip çıktığım kaldırımları arkadaşlarım bilirler ve bisikletim hala sağlam :)

@fishman bu arada göndermiş olduğun gemi makinesi ve gemi kurtarma fotoğrafları ilgimi çekti, ben de gemi kumanyacılığı yapıyorum yakın sektörlerdeyiz sanırım ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yol bisikletinin kolay incinebilir olduğuna dair kanıt alabilir miyiz ? Kolay incinmeden kasıt nedir ? Alu ya da carbon bir yol kadrosunun mukavemeti nedir ? Bilgi ve belgeyle konuşun arkadaşlar işkembe-i kübradan atmayalım.

Tepki
95
İsim
Burak
Bisiklet
Mosso
Yol bisikleti yerden yere vurulduğu için tekrar söylüyorum. Eğer arazide sert sürüşler yapıcam diyorsan tabi ki mtb ancak yol bozuk ülkemizin yolları bozuk yol bisikleti kullanılmaz bunların hepsi şehir efsanesi Uludağ'ın yollarını bir çok kişi bilir. O yolda 40-45 km hızlara ulaşıp jantlarımda yada kadromda hiç sorun olmuyor. Geçenlerde Kurşunlu-Mudanya arasında yol çalışması olduğunu bilmiyordum girdim yolda asfalt yok ve hızımı kesmek istemedim 35 km hızla devam ettim. Bir çok kez yanlışlıkla çukura girdim çıktım ne akord istiyor jantlar ne de kadroda en ufak bir sıkıntı var. Hatta şimdiye kadar yalnızca 3 kez lastik patlattım. Rubena Syrinx diye en ufak bir koruması olmayan dandik bir lastikti. Başta da söylediğim gibi eğer araziye gireceseniz mtb kullanın benim araziyle işim olmaz diyorsanız. Asfaltta hamallık yapmaya gerek yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kararım MTB den yana gibi görünüyor, tavsiyeler için çok teşekkürler.