Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol Bisikleti ve özel pedallar

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında tunacalis tarafından paylaşıldı.

1. tunacalis

tunacalis Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

Yeni yol bisikletimle sürüşlerime başladım. Antreman için önerileriniz nelerdir. Çünkü 15 km gittikten sonra hiç halim kalmıyor. Birde kilitli pedal henüz almadım, MTB pedalı ile kullanıyorum şuan. Kilitli pedal fikri biraz korkutucu geldi bana malum yollarda bir sürü çukur, tümsek var ve aniden durup ayağınızı yere koyma ihtiyacı hissediyorsunuz. Pedal için önerileriniz nedir.

Teşekkürler,

Tuna

2. GdBAR

GdBAR Aktif Üye

Seviye:
    Bende yol bisikletinde SPD pedal kullanıyorum;sıkılık ayarı var;ben özellikle biraz gevşek ayarlattım(tavsiye üzerine);tecrübeyle sabittir,ilk başlarda durduktan sonra,çözdüğün ayağın ters tarafına devrilmeye başlarken doğal olarak bağlı ayağını pedaldan çekip yere koymaya çalışıyorsun ve gevşek olduğunda hemen ayağın kurtuluyor,yere hoplaya zıplaya basıveriyorsun ve olay büyümeden kapanıyor.hehe!!.

Korkacak,düşünecek bir durum yok,inanılmaz zevkli,tek derdi pedal ve ayakkabı masrafı doğal olarak.

Onun dışında ilk birkaç gün kilitli pedal bacakları biraz zorluyor(en azından bana öyle oldu),yukarı çekme hareketinden dolayı ama sonra herşey rayına oturuyor.

mask, irfancan ve UMUT ALAÇİÇEK bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:

Merhaba Tuna;

Şu anki durumun nasıldır bilmiyorum; ama çabuk yorulmanın sebeplerinden birini de kilitli pedal kullanmamana yorabiliriz. Ancak bahsi geçen 15 km'yi nasıl bir yolda ve nasıl bir kondisyonla yaptığını da açıklarsan yorulmanın sebeplerini daha detaylı tartışma imkânımız olur. Arkadaşlar linklerle yardımcı olmuşlar; pedal seçiminde yol bisikleti veya mtb için olanlarından hesaplı ve amatör modellerini tercih edebilirsin.

Yol bisikleti pedallarının farkı mtb pedallarına göre geniş hacimli ve pedalı daha fazla kavrama hissi ile birlikte özellikle yüksek yoğunluklu antrenmanlarda/binişlerde kadansa yardımcı olması. Ve diğer artıları da ayrıca tartışılır elbette. Ama seçimler her şeyden önce kişisel zevklere göre değişiyor.

Kilitli pedal kullanmanın artıları tartışılmaz; başlangıçta kısa süren zorlanma ve düşme korkusu muhakkak yaşanacaktır. Ancak zamanla özellikle tırmanışlarda ve sprint/interval antrenmanlarında hem kolaylık hem de farklı kas gruplarının kullanımı ve gelişimi açısından büyük bir buluş olduğunu anlayacaksın. ;)

irfancan ve Serdar TEBER bunu beğendi.
  4. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Ben bu kilitli pedal yüzünden düşenleri anlayamıyorum nedense:) Yahu bisiklet durduktan sonra değilde bisiklet durmadan 1-2 saniye önce yere basacağınız ayağınızı neden pedaldan çıkarmıyorsunuz? :)

Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  5. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Kilitli pedalın en güzel artılarında biri de kullanmaya başlayanlarda göbek bölgesindeki yağlanmanın azalmasıdır. Çünki, karın kaslarının bir görevide baldır ve bacak bölgesini yukarı çekmektir.
    Normal pedallar ile farkında olmadan bu hareketi (baldır ve bacak bölgesini yukarı çekmek) pedal çevirmenin yarım turu esnasında diğer ayak üstlendiğinden karın kasları çok az etkili olurlar.
    Yani; Pedal kilitli olunca ayak pedala bağlı olduğundan mutlaka bacağı çekerken karın kaslarıda çalışacaktır. Birde unutmadan, ilk zamanlarda ayağı yürüme esnasında yukarı çekmeye yarayan bacak kemikleri üzerindeki kas ağrı yapabilir, belkide bisikletten indiğinizde, yürürken ayağınızı yukarı çeken kasınızın yorgunluğu nedeniyle, yere şap şap basabilir, yürümekte zorlanabilirsiniz. :)

6. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Karın bölgesinde ki yağlanmanın azalması mı ?
    Bunu ilk sizden duyuyorum valla.Şaşırdım.:eek:

7. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Ben de MTB de SPD pedal kullanıyorum. İlk başlarda alışamamıştım ve şehir içinde çok tehlikeli olduğunu düşünüyordum. Zaman geçip alıştıkça kilitli pedala ayağımı takmadan binemiyorum, rahatsız oluyorum :) Zamanla alışılıyor :)

8. glopusgold

glopusgold Forum Demirbaşı

Seviye:
    :D :D :D :D :D :D spd sız bı hayat cok bayat:D :D :D :D :D

UMUT ALAÇİÇEK ve _kartal_ bunu beğendi.
  9. _kartal_

_kartal_ Forum Demirbaşı

Seviye:
    aynen spd siz olmaz
    başta bende çok direndim nasıl olur çok düşerim diye amahiçte öyle olmuyo
    ayrını gevşek tuttum
    ve şimdiye kadar bi kere düştüm oda ilk gün çok ufak bişey
    şimdi tamamen alıştım ve spd siz olmaz diyorum

UMUT ALAÇİÇEK bunu beğendi.
  10. Nacho Libre

Nacho Libre Yeni Üye

Seviye:
    ben 1.5 yildir biniyorum yaris bisikeltine, ilk 2-3 ay kullanmadim spd ama sonra kullanmaya karar verdim, once evde bindim biraz spd ile, aliskanlik olsun diye, disarida ayagimdan cikaramadigim icin 2 kez dustum acikcasi, ama bir seferinde ayagima kramp girmisti o yuzden cikaramadim, onu saymazsak sadece 1 kez. Sonra insan alisiyor, bisiklete bindigin anda, hic bakmadan tak, tik cikarip takabiliyorsun ve bence, en azindan benim hissettgim performansi %50 arttiriyor bence, ozellikle cekme hareketi cok onemli bir etki sagiliyor. Onun disinda zaten spd ayakkabi aldigimda, ayakkabilari takmak icin 2-3 cesit yonetimi vardi kullanma kilavuzunda, ben ayaklarimi biraz oynatabilecegim bir sekilde yaptim anlatilana uygun olarak ve son 1 senedir hep oyle kullaniyorum, oldukca da memnunum. Bisikletle 2 kez cok saglam dustum, tekerleklerim kaydi, o zaman da ayaklara takili kalmiyor merak etme, Allah korusun tabi de, atiyor direk pedaldan.
    Inan spd kullanmaya basla, anlayacaksin ki, daha onceden pedallara bastigin gucun, yarisi baska yere gidiyormus ya da kullanilamiyormus.
    Ben de onceleri 15km-20km gibi binmeye baslamistim, sonra mesafeyi degistirmeden tempoyu arttirmaya calistim, sonra 25-30km ye cikardim ve yine ayni yontemi izledim bir sure oyle bindim, simdi gunune gore 40-60km arasi biniyorum ve tempomu korumaya calisiyorum, kendi kendime boyle bir yontem izledim.

11. Serdar Emre ACAR

Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kilitli pedal biçilmiş kaftan.Düşmezsiniz ilk binmede ben 8 sene önce falan düştüm oda pedalın arızalı olmasından dolayıdır.

12. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    spd olmadan bir bisiklete bindim hiç bisiklete binmemiş insanlar gibi ayaklarımı pedaldan kaldırarak bindimm komikti :D bunun yanında da normal pedallı bir bisiklete bindim ve ayakta pedallarken düşüyordum spd gibisi yok

13. tunacalis

tunacalis Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

SPD pedal ve ayakkabılarımla 90 km civarında bir sürüş yaptım. Sürüş 45 km gidiş ve 45 km aynı yolun dönüşüydü. Giderken herşey harikaydı, keşke en baştan bu pedal ve ayakkabıları alsaydım dedim. Yokuşlarda ayağa kalkmak, basma hareketinde yorulunca, çekme hareketi yapabilmek gibi bisiklet sürüşünde bir çok yeni deneyimler edindim. Ama dönüşte inanılmaz bir bel ağrısı, dönüşü zor tamamladım. Gerçi ilk 45 km bitişinde rakı balık yapmam belki biraz kondsyonu düşürsede :) bel ağrısının sebebinin başka birşey olması gerek. Sizce problem nedir ?

Geçen hafta 80 km yolu kalpiyeli pedallar ile yaptım ve hiç böyle bir bel ağrısı problemi yaşamadım.

Teşekkürler,

Tuna

14. Nacho Libre

Nacho Libre Yeni Üye

Seviye:
    Bana bisiklet sporu gibi ciddi kardiyo yapilirken alkol alinmamasi gerekli gibi geliyor acikcasi, bel degil, her turlu agri olabilirmis hissine kabildim :) Saka bir yana alkol ciddi su kaybina neden oluyor, nabzi da daha da yukselttigine eminim, tehlikeli olmali sanirim

Aytekin Erzan bunu beğendi.
  15. ErdoganKesgin

ErdoganKesgin Bisikletkolik

Seviye:
    yıllardır spd ilekullanıyorum artık spd siz bisiklete bindiğimde düşecek gibi oluyorum nedendir bilmiyorum ama arkadaşıma bisikleti için bindiğin 20 30m bana zehir oldu spor ayakkabım olmasına rağmen denge kurmak ve pedala basmak sıkıntı zira sürekli pedalı yukarı doğru çekmek refleks halini aldığından bir süre sonra ayak boşta pedal arkada kalıveriyor. sanıldığı gibi bir şey değil ben ilk spd taktırttığımda hiç denemedn üzerine çıkıp eve gelmştşm , hayatımda bu kadar rahat bisiklet kullandığımı da hatırlamıyorum desem yeridir. siz yine şanslısınız şimdi tık deyince açılıyor eskiden kalpiyeyi sıktınız mı bir daha ya düşerdiniz yada kalpiyeyi gevşetmek için çok hızlı olmalıydınız.

bfatih bunu beğendi.
  16. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:

Eğer rakı-balık'ı açık havada yaptıysanız muhtemelen üşüttünüz. Aynı zamanda alkollü olarak bisiklete binmek çok tehlikelidir. İkinci bir ihtimal ise yokuş çıkarken eski pedalların etkisinden kurtulamamış olmanın verdiği alışkanlıkla eski motor ayak hareketini istemsiz olarak tekrarlamak bel ve belden aşağı bölgeyi zorlamış olabilir.

tecadisk ve Hasan Çağri bunu beğendi.
  17. ramon71

ramon71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Spd pedal ile bisiklet kullanmak apayrı bir şey bence.Bisikletten aldığınız faydayı ve zevki çok arttırıyor.Farklı kas gruplarının çalışmasının yanında yüksek kadanslı kullanma imkanını sağlıyor.

Kadansı yüksek tutmayı kolaylaştırdığından daha çok kardiyovasküler fayda sağlayıp, dizlere de daha az yük binmesine de yardımcı oluyor bana göre...

18. neuro

neuro Üye

Seviye:
    tartışmasız kilitli pedal düşünmeye gerek yok gevşek ayarla hiç düşmezsin ani frende bile
    en önemlisi ayakkabın ayağına tam olsun

19. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Bisikleti eğer gezi amaçlı kullanıyorsanız tavsiyem düz, yani klitsiz pedal kullanmanız.

Yol bisikleti diyorsanız kesinlikle cleat pedal tavsiye ediyorum, bu displine vücudunuzun ve ayaklarınızın alışması şart. Eğer altınızdaki bisikletten ve kendinizden perfonmans bekliyorsanız bunun bir diğer yolu yok.

Bir çok bisiklete yeni başlayan arkadaşın getirdiği ilk soru " cleat pedal tehlikelimi, ya ayağımı çıkaramazsam, yollarda çukur var ... etc." oluyor.
    Fakat hesaba katılmayan bir diğer konu varki; ayağınızda üç temel kas grubu var, bunlardan alt baldır ve üst baldır arkası çekme gücü, üst baldır ön grubu sadece itme grubu olarak çalışır. Yani işin sırrı hem itme hemde çekme gücünde. Eğer düz pedal kullanırssanız ayak ve bununla bağlantılı argonamide bel ve sırt-bel kaslarınızı tam kapasitede kullanamazsınız, buda toplam kas gücünüzün ancak %60 ını pedala vermeniz demektir.

Bir diğer önemli konu ise "handling" yani bisiklet dengesini vücudunuzla kullanışınızdır. Bu şu demek; eğer ayaklarınız pedala bağlı ise ( başta korkutucu biliyorum) tüm vücüdünüz bisikletle birlikte bütünleşir ve hem-vücüt
    olursunuz, bu size gerektiğinde bisikleti kıvrak kullanma olanağı verir, bunu en iyi MTB yapan arkadaşlar anlayacaktır ( arazide tabii). Bisikleti çukur gördüğünüzde zıplatır, yerden kesersiniz, yüksek hız virajlarda yatırabilir, atağa kalkarken ve yokuşta pedal çekme gücüyle asfaltı kazırsınız:D .

Gerçek bir bisikletçi ancak 3-4 senede bacaklarının " circular timing" yani dairesel çevirmeye alıştırabilir, bu bir bacak iterken diğerinin refleksel olarak çekmesi ve dairenin yarısında bacakların rol değiştirmesi anlamına gelirki, yapması anlatmaktan çok daha zordur.

Uzun lafın kısası cleat pedala bir an önce alışsan iyi olur, bir kere alışınca ( bir ayda) inan bana bir daha pedalsız yürüyemeyeceksin bile.

Bir diğer konu cleat pedal denince akla SPD geliyor, bu yanlış. Bu sadece Shimano malzemeden başka malzemeyi ülkemizde tanımayan shimano kültürü. Cleat pedalın geçmişi nerdeyse anonim denilecek kadar eski ve ilk tasarımcıları nerdeyse belirsiz, bu 1930 lara kadar gidiyor. Önder olanlar yine Fransız ve İtalyanlar. Fakat günümüz cleat pedallarının bir çoğu LOOK firması tarafından patentli, hatta Shimano bile yol pedallarında LOOK firmasına patent öder. Bu konuda bir diğer önder firma Campagnolo'dur, bu iki firma 1970 lerden bu yana pedal teknolojisinde ortak çalışıyorlardı.

mask ve hız bunu beğendi.