Yol Bisikleti Ve Fren Sorunsalı

fthugr23

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
Fatih Uğur
Bisiklet
Salcano
Herkese merhabalar. Geçen hafta şehir bisikletim olan Salcano City Fun 60 'ı satıp yol bisikletine geçiş yaptım. Fakat bir türlü fren sistemine alışamadım. Sürerken frenleme yapmak için nereden tutmalıyım? Ani fren nasıl yapılır yardımcı olursanız sevinirim :)

Dosyalar

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Profil resminizdeki tutuş sürekli dur kalk için ideal olacaktır. Ani fren için diğer bisiklet türleriyle arasında fark yok. Arka fren yavaşlatıyor, ön durduruyor. İkisini birlikte kullanmak en hızlı ve güvenli frenlemeyi sağlıyor. Ben her zaman arkayı önden yarım saniye olsun erken devreye alıyorum. (Herhangi bir sebepten arka frenim çalışmazsa sakata gelmemek adına)

fthugr23

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
Fatih Uğur
Bisiklet
Salcano
@BerkEvren Yol bisikletine alışana kadar sıkıntı çekeceğim sanırım. Profil resmimdeki tutuş bisikletin üzerindeyken çok farklı geliyor. Umarım bu yabancılığı kısa sürede atlatırım :)

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Her sürüşte beynin bu yeni duruşu ve frenlerin yerlerine daha çok alışacak. 2-3 sürüş sonra frenler senin bir parçanmış gibi rahat olacaksın. Çok sürmeyecektir.

Burak A.

Aktif Üye
Tepki
155
Bisiklet
Canyon
@fthugr23

tam tersi, en rahat duruş pozisyonu odur. hem fren hakimiyeti, hem yön verebilmek adına.
zamanla alışırsınız mutlaka. eski alışkanlıklar engel oluyordur...

fthugr23

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
Fatih Uğur
Bisiklet
Salcano
@Burak A. Kendimi öne çok eğilmiş hissediyorum bu beni rahatsız ediyor nedense

ysnakblt

Daimi Üye
Tepki
208
İsim
Yasin Akbulut
Bisiklet
Orbea
@fthugr23 merhabalar bende uzun bir zaman sonra dag bisikletinden yol bisikletine gectim sizin gibi hissediyodum sanki dusucek gibi sanki boyle bisiklete hakim degilmis gibi hissediyosunuz kendinizi ama bu eski olan standart gidona alistiginiz icin biraz zaman gecsin yol bisikletini daha rijit ve daha rahat kontrol edip frenlemeleri mukkemmele cikartabilirsiniz mesela ben arkadasimla denedim wolgswogen polo ile ve benim orbea ile 40km h ile giderken benim kombine fren daha basarili aninda durdum araba ise kaydi biraz zaman alicaktir alismaniz ama alisincada birakamiyicaksiniz bilginiz olsun

• Beğen
Tepkiler: fthugr23

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
@fthugr23 GCN in youtube kanalında frenleme ve diğer birçok şey hakkında güzel videoları var. HowTo başlıklı oynatma listelerine göz atmanı öneririm. Yol bisikletinden keyif almaya başlarsan daha fazla eğilmenin yollarını arayabilirsin benim gibi. Gidonu alçaltsam mı acaba düşünmeye başladım birkaç gündür.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@fthugr23
kısa zamanda bu duruşa alışırsın ondan sonra normal gidon sana çok yabancı gelecek. yol bisikletindeki tutuş şeklinde bisikletle bir bütün olmuş gibi hissediyor insan.

• Beğen

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
öncelikle bisikletinin sana uygun beden olduğundan, sonra da doğru ayarlandığından emin olmalısın,
devamı alışkanlıklardan ibaret, kısa zamanda kazanılabilecek bir hissiyattır.

@fthugr23

• Beğen

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
182 boyundayım, 84,5 iç bacak boyuna sahibim ama Medium ve Small iki bisikleti var aynı markadan, bu tamamen kişiye ve sürüş tipinize göre değişecek bir olay. Genel olarak 167 boy için Small kadro uyar ama iç bacak boyu, kol boyu vb etkenler değişik sonuçlar çıkarabilir.
Birçok modelde çeşitlilik gösterse de Canyon markasının kendi hesaplama aracı baya sağlıklı sonuçlar veriyor, (link)
Buradan detaylı rakamları girip sonra çıkan ölçüdeki modeli kendi bisikletin ile karşılaştırabilirsin.

Bu hesaplama araçlarından internette çok fazla var ama özellikle en basitlerinden birini paylaştım.

@fthugr23