Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti ve bel ağrısı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında OkanAyaz tarafından paylaşıldı.

1. OkanAyaz

OkanAyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Dün akşam yeni yol bisikletimle 15 km lik kısa bir tur yaptım. Yol bisikletine ilk kez biniyordum. Daha önce hiç yorulmadığım kadar yorulduğumu ve özellikle ön baldırlarımda bayağı bir sızı hissettim. Belim de birazcık acıdı sanki. (Bu arada ben 1999 yılında iki omurdan birden bel fıtığı ameliyatı olmuştum. Düne kadar bisikletin belimi ağrıttığını hiç hissetmemiştim.) Acaba bu yeni oturuş pozisyonu ile alakalı bişey mi? Zamanla alışır mıyım? Acaba bisikletin kadro boyu felan bana uygun olmayabilir mi? Oysaki kadro boyu seçerken bayağı bir araştırmıştım. Bu konuda bilgisi olanların yardımını rica ediyorum.

2. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Okan selam, ben geçtiğimiz sene bel fıtığı teşhisi ile bir ay kadar yattım. Bir süre binmedim. Sonra aralıklı olarak binmeye başladım. Şimdi ise sürekli biniyorum.

Fıtıktan sonra posizyonumu 2-3cm direksiyonu yükseltmek kaydı ile dikleştirmek zorunda kalmıştım. Şimdi alıştığım için eski pozisyona dönmüyorum. Halen dağ bisikleti üzerindeyim ama yakın bir zamanda yol bisikletine de binmeye başlıyacağım. Bel ve karın kaslarına yönelik güçlendirme çalışması yapmakla birlikte, özellikle sabahları belimi esnetmezsem günüm doğru gitmiyor.

Boyunu yazabilirsen daha belirgin bir bisiklet uyumu tahlili yapılabilir. Bir de mümkünse bisiklet üzerinde iken yandan çekilmiş fotoğraf olması yorumları netleştirecektir. Resimdeki sanırım senin bisikletin ve tek farkedebildiğim selenin biraz önde ayarlanmış olması ki o da tercih sebebi olabilir.

3. OkanAyaz

OkanAyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam Gürol. Boyum 178 , bacak boyum 82 cm. Kadro boyu 54 cm (orta göbeğin orta noktasından sele borusu başlangıç noktasına 54 cm) . Selenin biraz önde olduğunu ben de fark ettim ve biraz geri taşıdım. Bu durumdayken henüz kullanmadım. Olmazsa dediğin gibi tem tersi yöne biraz daha taşıyıp , seleyi en ön duruma alıp denerim. Gidonu yükseltmek mümkün değil. Belki de sırt ve karın kaslarını güçlendirmek en uygun seçenek. Çok teşekkür ederim...

4. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bende geçen gün yeni yol bisikletimle ilk uzun yolumu yaparak beşikaştan dan rumelifenerine gittim, belim bir hayli ağrıdı, özellikle çıkışlarda ve inişlerde, bu ağrının nedenini şunlara bağlıyorum; eğik rahatsız yeni pozisyon, yeni pozisyona alışmamış olma, yol bisikletinin daha çok sarsması....
    Zamanla alışılacaktır diye düşünüyorum, bir de avrupa sahil yolu çok bozuk sarsıntılı karşı sahilyolunda bu rahatsızlıkları yaşamam sanırım.
    Size de daha konforlu bir sele önerebilirim, ve 23 yerine 26 lastik bir hayli rahatlatabilir bir ihtimal alışana kadar...

OkanAyaz bunu beğendi.
  5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Yol bisikletine alışık olmayanlarda/ilk defa binenlerde ilk aşamalarda boyun/bel/sırt ağrıları görülebilir. Bu doğal bir durumdur. Bunun sebebi henüz yol bisikleti ergonomisine yabancı olma; dolayısıyla hatalı pozisyonlarda uzun süre pedal çevirme ya da yanlış ölçülerde bisiklet kullanma olarak yorumlanabilir.

Bel fıtığı ile yakından ilgisi olduğuna pek ihtimal vermiyorum; ama kesin konuşmayalım. Ancak doğru pozisyon ve sert olmamakla birlikte bisikletle sık yapılan düşük tempolu ve kısa süreli geziler bu ağrıları zamanla hafifletecek ve yok edecektir.

Konuyla ilgili yol bisikletçilerinin/yarışçıların pozisyonlarını gösteren fotoğrafları ve videoları dikkatle incelemenizi ve bisiklet ölçülerinizi tekrar gözden geçirmenizi salık veririm.

Levent Temiz ve OkanAyaz bunu beğendi.
  6. OkanAyaz

OkanAyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Herkese yardımlarından dolayı teşekkür ederim. Bugün seleyi yaklaşık 1 cm yükselttim ve yaklaşık 0.5 cm geri aldım. Özellikle yüksek kadansda çevirmeye gayret ederek 80 km yol yaptım. Hiçbir ağrı hisetmedim. Ya benim önceki bel ağrımın nedeni başka birşeydi ya da küçük bir ayarlama büyük farklar yarattı. :in: