Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti uyar mı? Uyarsa Sedona İstanbul'u nasıl bilirsiniz? Ek sorular

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ahmetcan44 tarafından paylaşıldı.

1. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arkadaşlar, ilk defa gerçek anlamda bir bisiklet alacağım. Öncelikle kullanacağım yer hakkında bilgi vereyim;

Adapazarı Ovası'nda, yokuşu falan çok az olan, düz yolu bol olan bir yerde kullanılacak. Mahallemizde parke taşlar var. Titreşime yol açıyor hafiften. Bir etkisi olur mu diye belirteyim istedim. Malum, bisiklet sürmeye en elverişli büyük şehirlerimizden biri. Belki de en elverişlisi. Asfaltlarda yama var ama çok kötü durumda değil birçok yerde.

İşte bu sebepten, MTB yerine şehir bisikleti almayı düşündüm. Yakın zamana kadar ikinci el Kron XC 4000 gibi modellere bakıyordum fakat birkaç kişiden bu şartlar altında MTB'nin gereksiz ağırlığa ve ekstra bakım maliyetine sebep olacağını duydum. Öncelikle bu konuda bilgi almak istiyorum. Yol müsaitse hızlı kullanırım. Yani ne kadar hafif olursa o kadar iyi diye düşünüyorum. Gerçi şu kullandığım çift amortisörlü su borusundan sonra ne alsam hafif olacak ama ben yine de mümkün mertebe en uygunu olsun istiyorum.

Diğer konuya gelirsek; şehir bisikletleri hakkında çok az bilgim var. En önemlisi kadro boyu. Şimdi Bike and Outdoor'da L ve XL kadro mevcutmuş, bugün teyit aldım. Babam da kullanacak ve 1,71 kendisi, 1,74 de ben varım. Bu aralıkta genel tablolarda 53-55 santimetrelik kadro tavsiye edilmiş şehir bisikletlerinde. Burada sıkıntımız şu; İstanbul modelinde L alsak tam olarak uyuyor mu? Yoksa bu hususta başka tavsiyeleriniz olur mu? Bacak boyu falan geçmiş bazı yerlerde. Bu önemliyse nasıl ölçeriz ve ne yapmamız gerekir alırken? Siparişi İstanbul'dan vereceğimiz için deneme gibi bir şansımız yok. Bu bisiklet her yerde bulunmuyor ne yazık ki.

Bir sonraki sorum ise bütçe meselesi. 1500 lira (nakit ya da tek çekim) ile yol bisikleti (ya da öneriyorsanız MTB) alacak olan kişiye önerileriniz nelerdir? Seçenekleri tek tek ve mümkünse artısıyla, eksisiyle yazarsanız müteşekkir olurum.

Ekipman olarak ise bir adet kask ve bir çift eldiven (ucuza kaçmak istemiyorum, F/P diyebileceğiniz şeyler olabilir) almak niyetindeyim. Bu konuda da tavsiye bekliyorum.

Adapazarı'nda Sedona servisi bir adet var gördüğüm kadarıyla. Kurulum ücretsiz mi olacak? Bakım konusunda ne tavsiye edersiniz? Bakım periyotları ne olmalıdır? İlk defa bakımlı bir bisiklet kullanacağız eğer becerebilirsek. Servis ücretleri ortalama ne kadardır? Basit bakım işleri için hangi aletleri evde bulundurmalıyız?

Son olarak, garajda bir adet asma kilitle tutacağız bisikleti. Bunun için bisiklete alacağımız bir kilit için ne kadar bütçe ayıralım? Çarşıda-pazarda işimizi görecek, kilolarca ağırlığı olmayan bir kilit istiyoruz. Ne tavsiye edersiniz? U tipi kilitler işimizi görür mü?

Arkadaşlar biliyorum, uzun oldu ama bu kadar parayı büyük bir istekle verip, sonra rezil olmak istemiyoruz. Uzun yıllar kullanacağız. Hepsini cevaplarsanız gerçekten çok makbule geçecek. Tek tek teşekkür edeceğim.

2. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Güzel bisiklet herhalde, haberlerde iki kere görüdm birinde Tülin Şahin diğerinde de Serdar Ortaçın sevgilisi kullanıyordu aynı bisikletten.

yolda nasıl durduğunu şu videodan da görebilirsiniz;

http://www.facebook.com/video/video.php?v=440905835921874

şehir bisikleti ile yolun karışımı gibi kadro şehir gibi ama kompenantlar yol galiba.

ben sedona 321 kullanıyorum L kadro boyum da 1.76 .

Montajı servis ücretsiz yapıyor. İlk ay sonunda da bakım var ama çok büyük hizmet beklemeyin. Sadece ufak vites fren ayarları yapılıyor.
    Alışırsanız kendiniz de çok rahat yaparsınız zaten.

3. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Siteye girişte sıkıntı vardı, sanırım saldırı yapılıyormuş. Teşekkür ederim cevap için yalnız daha detaylı cevaplar da bekliyorum arkadaşlar.

4. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arkadaşlar şu sıralar bisiklete ihtiyacım var ve yorumlarınız yol gösterici nitelikte olacak. Son olarak seçenekler arasına Giant Rapid 3, Scott Sub 20, Specialized Sirrus AF'yi de eklemek istiyorum.

http://www.bikeandoutdoor.com/?2011...D=246&Tur_ID=813&part=urun_detay&Urun_ID=9538

2011 model olarak ellerinde bir adet Rapid 3 kalmış. 2010 model olarak ise Sub 20 var.

http://www.bikeandoutdoor.com/?SCOT...D=246&Tur_ID=793&part=urun_detay&Urun_ID=7408

Sizce İstanbul bu modellerin muadili olabilir mi?

5. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Tülin şahin anlatmış ve binmiş ama;hani kaskın güvenlik sıfır,hani mataran su ve tuz kaybı sağlık sıfır;aslında daha çok şey var sıfır.allah akıl fikir versin neyse ahmetcan bence Specialized Sirrus AF hafif ve sağlam herşeyden önce.

6. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arkadaşlar yazlığa da bir bisiklet almayı düşünüyorduk biraz daha ucuz yollu olacak şekilde. Ahmet Gümüş arkadaşımızın bisikletine talip olduk, anlaştık.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=107653

Yaza kadar bunu burada kullanacağız. Yaz bittiğinde bunu yazlıkta bırakıp, daha üst bir model için tekrar arayışa gireceğiz. Beklediğim cevapları alamadım, biraz da bu yüzden böyle bir çözüme gittim, ama sağlık olsun. Okuyanlara teşekkür ediyorum.