Yol bisikleti-Tur bisikleti

Tepki
5
Arkadaşlar merak ediyorum.Acaba yol bisikleti tur bisikletine dönüştürülebilirmi?
1)Yol bisikleti jant setine 28 inç tur bisikleti lastiği uyum sağlarmı
2)Yol bisiklet kadrosuyla tur bisikleti kadrosu çokmu farklıdır
3)Yol bisikletine normal tur isikleti gidonu takılabilirmi
4)Böyle bir dönüşüm yaparsam nasıl bir bisiklet çıkar ortaya.Yani çokmu çirkin olur
Fikirlerinize ihtiyacım var.Yardım ederseniz sevinirim.

Scudo

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Merhaba,
Değişir.Çok da güzel olur.Ancak kadron bu değişim için değermi önce onu da düşün derim.
Ben de yol bisikletimi tur bisikletine dönüştürsem mi diye çok düşündüm.
Benim değiştirirken kullanacağım ekipmanlar yaklaşık 400 USD civarı olduğu için o fiyata biraz daha ilave eder tur bisikleti alırım kararını verdim.Diğer neden de yazımın sonunda.
Yanlız bir çok parçayı değiştirmen gerekecek.
Benim önerilerim:Fren backalarını değiştirme derim.
Jantların açma jant lastiğin tubular ise şu ürünü al.((link))
Vites Shimano deore olsun bundan düşük seviye takma.
Ruble en az 8 li olsun 9 ve 10 sana artı ne getirir bilemem.Ama 10 lu olursa iyi de olabilir.
Aynakol 28-38-48 olsun.
Geldik en önemli kısma burayı kırmızı ile yazıyorum.Kadroya bagaj ve çamurluk takabilecekmisin? Kadronda gerekli bağlantı delikleri varmı?Eğer cavabın hayır ise değişimi hiç düşünme.Çünkü şehir dışına çıktığında bagaj,heybe ve çamurluğun çok önemli olduğunu göreceksin.
Bende yol bisikletime bagaj ve çamurluk takamıyordum değişim yapmama sebebim de buda etkili oldu.Çünkü hep şehiriçi kullanmıyorum.
Kolay gelsin.

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Hemen bir ilave yapayım gidon boğazı açılı olsun.

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
1- yol bisikletindeki jant setleri genelde 700x23-25 lastiklerle gelirler..700x35 ebatında lastikler sığmaz sanırım...Jant seti değişecek..Hatta kadro bile 700x35 lastikleri kurtarmayabilir..

2- 2 kadro arasında bir çok fark vardır...mesela zincir çeki borusu yol bisikletlerinde kısa tutulur..Tur bisikletlerinde ise bu boru uzundur..Denge ve hızlanmayı etkiler..Yol bisikletinde daha aerodinamik durmak için öne eğilmek zorundayız geometrisi gereği bu yüzdende turlarda çok sıkıntı çekebilirsiniz..Yada dik açılı bir boğaz takmanız gerekicek..

3-Normal gidon takarsınız ama STI Vites&Fren kolları uyum sağlamıyacağı için 1er çift fren ve vites kolu almak zorunda kalıcaksınız...

4- Ortaya çıkıcak bisiklet flatbar bir yol bisikleti olucak..Sadece saydığınız parçalar değil , aynakol ve ruble hatta arka aktarıcının bile yol bisikletindeki dişli çaplarının ağır olmasından dolayı değişmesi gerekicek..

5- Sonuç olarak gereksiz ve çok masraflı bir dönüşüm olucak..Bence hiç uğraşmadan güzel bir trek fx veya mudaili seri bir bisiklet alın..İyi forumlar :)

• Beğen
Tepkiler: binRR
Tepki
5
Arkadaşlar Örneğin şu aşağıdaki bisikleti dönüşturmek mantıklı olabilirmi?http://www.sundubisiklet.com/urun-detaylari.asp?marka=CARRARO&model=915%20D%20AMBIEZ%20FLAT%20BAR

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
1- Yol bisikleti kadroları kalın lastik takmaya izin vermiyor. O nedenle ince lastikle tura çıkmak zorundasınız. Jantlarda herhangi bir uyumsuzluk yok, fakat kadro dar olduğu için izin vermiyor.

2- Kadrolar farklılar. Bunun sebebi de yukarıda söylediğim gibi kalın lastik takılmasına izin vermek. Bunun dışında, gerçekten çok farklı açılara sahip tur bisikletleri de var. Ek olarak, bagaj vidalarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Turlarda bagaj kesinlikle gerekli. Çamurluk olmasa da olur. Yol bisikletlerinde genel olarak bagaj vida yerleri var, fakat dikkat etmek gerekiyor.

3- Yol bisikletine düz gidon takılabilir. Taktığınız zaman gidon, fren kolu, vites koluna ihtiyacınzı olacak. Fakat, bence, tur gidonu almayın, gerek yok. Fiyat olarak 150 lira gibi bir fiyata toplayabilirsiniz bu parçaları, bu fiyat sadece yol bisikleti fren-vites kolundan daha ucuz. O yüzden herhangi bir sıkıntı olmaz.
Fakat yukarıya bakan bir gidon boğazı ile rahat bir sürüş pozisyonuna sahip olabilirsiniz yol bisikleti ile.

4- Çirkin olmaz.

Bu arada, bunların hepsine ek olarak, yol bisikletleri daha ağır dişli oranlarıyla satılıyor genel olarak. Bu durumda, bisikletin arkasına bagajı yüklediğiniz zaman yokuşlarda sorun çıkartabilir size. O nedenle, turlar için tur bisikleti alınmalı derim ben :)

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
gavurlar gibi malzeme almadan tur yapıcaksan hiçbirşeyini değiştirme çık yola paranla kal heryerde ama tur istiyorsan adam gibi mecbur tur bisikleti alıcaksın yarışla olmaz zaten kadrosu o ağırlıklar için tasarlamamış

• Beğen
Tepkiler: Mesut YB

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
@derşan sezer

Konunun özeti bu aslında. Dünyanın en iyi markaları (Trek, Scott, Cannondale v.b) çok ciddi araştırmalar sonucunda modellerini üretiyorlar. Pratikte her model bisiklet her yol koşulunda kullanılabiliyor olsa da kaliteli bir tur bisikletinin farkını uzun kilometreler sonrasında anlıyorsunuz.

Cihan Ali

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Cihan Ali
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Yunus Emre küçük

Birkaç mesaj yukarıda birkaç defa anlatılmış aslında. Madde madde verilen cevapları söylüyorum.

M

Mehmet Demirci

Misafir
@çelikyürekli
O dediğiniz yol bisikleti ile tur bisikleti arasındaki farklar

Cihan Ali

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Cihan Ali
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Yunus Emre küçük

kusura bakmayın yanlış okumuşum.

TeAk

Aktif Üye
Tepki
69
İsim
Tevfik
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikletinde dizlik dirseklik kullanan var mı? Kayseri'de yine bir otomobil bisikletliye çarparak bugün olay yerinde can vermesine sebep oldu.

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikletinde dizlik dirseklik kullanan var mı? Kayseri'de yine bir otomobil bisikletliye çarparak bugün olay yerinde can vermesine sebep oldu.
harbiden Allah'a emanet gidiyoruz yollarda Allah evlatlarımıza sevdiklerimize bağışlasın tüm bisikletçileri :(
üzüldüm malesef

• Üzgün
Tepkiler: TeAk

TeAk

Aktif Üye
Tepki
69
İsim
Tevfik
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
harbiden Allah'a emanet gidiyoruz yollarda Allah evlatlarımıza sevdiklerimize bağışlasın tüm bisikletçileri :(
üzüldüm malesef
Amin hocam, ben de o nedenle dizlik ve dirseklik ile süreyim diyorum. Çok zorlar mı acaba? Veya sürenler neler hissediyor öğrenmek isterim.

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Amin hocam, ben de o nedenle dizlik ve dirseklik ile süreyim diyorum. Çok zorlar mı acaba? Veya sürenler neler hissediyor öğrenmek isterim.
dizlik ve dirseklik eğer çok üzün km gitmeyecekseniz sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum ama birsüre sonunda bazen eldivenler bile zorluyor insanı denemek gerek ya da rahatsız etmeyecek ürünler tercih etmeliyiz yine de tecrübem olmadığı için bu konuda yanlış yönlendirme istemem iyi forumlar

• Beğen
Tepkiler: TeAk

TeAk

Aktif Üye
Tepki
69
İsim
Tevfik
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
dizlik ve dirseklik eğer çok üzün km gitmeyecekseniz sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum ama birsüre sonunda bazen eldivenler bile zorluyor insanı denemek gerek ya da rahatsız etmeyecek ürünler tercih etmeliyiz yine de tecrübem olmadığı için bu konuda yanlış yönlendirme istemem iyi forumlar
Teşekkür ederim hocam, bu konuda deneyimli hocalarım umarım görürler ve yardımcı olurlar.

• Beğen
Tepkiler: nhtpkl