Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti toplamaya başlayacağım

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında murathan. tarafından paylaşıldı.

1. murathan.

murathan. Üye

Adı:
    Murathan Şahinkara
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Yol bisikleti toplayacağım öncelikle kadro dan başlasam mı yoksa ucuz parçaları alıp kadro jant seti gibi parçaları sona mı bıraksam? Kadro dan başlamak daha mantıklı geldi bana görüp gaza gelirim hem ucuz bişiler toplamayı planlıyorum.Bütçe öğrenci bütçesi yavaş yavaş toplayacağım önerilerinizi bekliyorum. (Kadro markası, ucuz parçalar vs.)

Artık Yok bunu beğendi.
  2. Eray Gündoğdu

Eray Gündoğdu En güzel bisiklet, benim olan bisiklettir.

Adı:
    Eray Gündoğdu
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    bence ilk kadroyu alın ki bisiklete alacağınız parçaları ona göre alırsınız. maşa,sele borusu vb.şeyler kadroya uyması gerekiyor sanırım

3. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Öğrenci bütçesiyle ucuza mal olacak bir bisiklet toparlamayı düşünüyorsunuz ancak inanın bu şekilde çok daha pahalıya çıkacaktır. Her ne kadar uyumlu parçalar bulmayı bir şekilde başarsanız bile ayrı ayrı bulacağınız parçaların yıpranma durumları ve sizi daha ne kadar idare edeceği tam bir muamma.Bunları alırken yapacağınız havale ücretleri ve kargo masrafları ve bunları montajlarken ödeyeceğiniz teknik servis ücretleride bu işin görünmeyen gizli maliyetleri.Diyelimki tam aradığınız bir parçayı 10 liraya buldunuz. Ama parça oturduğunuz yerde değil. bedelini satıcıya havale yaptınız 5 lira, kargo ödediniz 10 lira, montaj- ayar içinde 10 lira ödediiz. 10 liralık parça bu şekilde size 35 liraya gelecek.Bu tür bir alış veriş ancak komple set alımlarında kazançlı olur.

Bu yüzden sizin yerinizde olsam bu şekilde toparlama yapmak yerine, Bir hevesle bisiklet almış ancak kullanamamış veya beklentilerini karşılamadığı için bir yerlere atılmış, sırf elden çıkartmak için satışa sunulan fazla hırpalanmamış bisikletleri kovalardım. Bu şekilde hem birbiriyle tam uyumlu ve dengeli yıpranmış ( tüm parçalara aynı anda yıpranmaya başlamış ) hemde ucuza ( sizin almayı düşündüğünüz şekilde çok daha ucuza gelir ) bisiklet düşürmeye çalışmak çok daha mantıklı bir iş olur.

4. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisikleti donanımla almak tabiki mantıklı ama,iş hobi sevgisine dönüşürse ve hemen bitmesi gerekecek iş olarak görülmezse toplamakta ayrı bir zevktir.Binanın ilk başta temeli atılıyor,iskelet lazım.Bisikletin iskeleti kadrodur.Kadro için ne tür malzeme olacağına karar vermek lazım.Karbon,cromoly,aluminyum vs.Öğrenciyseniz ekomonik bütçeli ikinci el temiz,çizik olabilir yeterki darbe görmesin bir kadro bulunur.İstediğiniz renge boyama gibi şekil vermeyide kendiniz yapabilirsiniz.Size ufak atölye seti lazım.140-150 tl gibi.Bunun yanında gres yağ vs.Sıfır alınacak malzemelerde gerekebilir.En çok deforme olan parçalar zincir,ruble,tekerlek göbek ya da bakımları,aynakol.Eğer bisikleti bisikletçiye toplatacaksanız yeni bisiklet almaktan hiçbir farkı kalmaz.Kendi uğraşınız olmadan zevk alınmaz.O yüzden masraf çıkıcak gibi gözüküyor.Bu tür işler bilginin yanında bütçeninde iyi olması gerekiyor.Şöyle yapılabilir.İkinci el bisiklet alınır.(İkinci el bisikletlerde bazen pahalı oluyor.200-300 tl gibi indirimli.Yenisini almak daha mantıklı.)Bazı önemli parçaların değişimi kadro boyaması olabilir.Tercih yine size ait.

5. turan kelleci

turan kelleci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bende toplamayı düşünüyorum 2.el alacak olsam illaki bir parçası hoşuma gitmeyecek ve degiştirecegim hatta birden fazla parçasını degiştirirsem bu beni zarara sokar ama yavaş yavaş içime sinerek toplarsam hem tüm istedigim parçalar bir arada olacak ve zevkime göre toplamış olacagım benim düşüncem bu.

6. murathan.

murathan. Üye

Adı:
    Murathan Şahinkara
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Toplamadan vazgeçtim 2013 bisikleti bekliyorum tourney sistem ile çok ucuz olucaklarmış ama daha katalog yok hiç bir firmanın diye biliyorum merakla bekliyorum

7. horsepower

horsepower Forum Demirbaşı

Seviye:
    tourney sistemli bir yol bisikleti mi? Torney bir yol kompenenti bile değildir. Tourneyli bir yol bisikleti bir yol bisikletinden çok, kötü bir hibrid bisiklete daha çok yakın konumda olucaktır.Bence kompenent olarak tourneyi tamamen aklınızdan çıkarın derim.En azında shimano 2300 serisi olmalı.En azından bu benim fikrim ama birçok forumdaşım da bu şekilde düşünüyodur buna eminim.

8. murathan.

murathan. Üye

Adı:
    Murathan Şahinkara
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Shimano yol uyarlıcakmış şu an linkini atamıcam da fotoğraflarını gördüm çok şık görüyor yeni başlayanlar için ideal bence görüntüsü ile performansı bir olursa ne ala..

9. Mehmet Hakan Akaydın

Mehmet Hakan Akaydın Yeni Üye

Seviye:
    Şuan kendi topladığım bir MTB bisikletim var. Yaklaşık bir yıldır keyifle kullanıyorum. Ancak bu bir hobi işi ve önünü almak diye birşey olmuyor. Yeni bir yol bisikleti toplamaya karar verdim. İlk olarak komponent seçimi yaparak bir bütçe oluşturmak en mantıklısı sanırım. Yol bisikleti dünyasında çok bilgisizim. Araştırarak öğrenmeye çalışıyorum. Şimdilik almış olduğum net bir karar var. Shimano komponentler kullanacağım. Profesyonel bir kullanıcı değilim ve zaten bir bisikletim var. Bu yüzden Sora serisi komponentlerle başlamaya niyetliyim.

10. murathan.

murathan. Üye

Adı:
    Murathan Şahinkara
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Şimdi şöyle bişi var beni caydırdılar parayı biriktirip peşin para almak daha mantıklı 500 liraya drag bisikletler var sora sistemli ( full değil tabiki) Kron active almaya karar verdim ben gerek renkleri gerek özellikleri ile güzel bir bisiklet tavsiye ederim :)