Yol Bisikleti Toplamak

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında VolkanÖzcan tarafından paylaşıldı.

1. VolkanÖzcan

VolkanÖzcan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhabalar,

6 yıldır dağ bisikleti kullanıyorum, geçen gün bir tanıdığımın yol bisikletiyle dolaştım ve haliyle, kolay ızlanma, daha rahat bir oturma pozisyonu gibi özellikler beni etkiledi.

Almayı planladığım bisikleti, genel olarak düz yollarda ve güzel havalarda binmek için kullanacağım. Alacağım bisikletle 100kmden daha uzak bir yere gideceğimi sanmıyorum.

Konuyu biraz araştırdığımda, maşa seçiminde karbon'un büyük rahatlık verdiğini duydum. Kadroyu da alimünyum istiyorum. Donanım olarak, açıkçası gezi bisikletime, dağ için yaptığım gibi xt (veya xt denginde) donatmak niyetim yok, alt seviye donanım yeterli. (İyi kadro+Maşa, zaten ilerde yükseltme imkanı sağlar). Jant setleri olarak ise, hiçbir bilgim yok.

Bu bilgiler ışığında, sizce toplamalı mı, satın mı almalı? Bütçe olarak bir sınırım olmamasına rağmen, beni yormadan gezdirecek ve ortalama 50-60kmlik yolculuklarımda bana eşlik edecek bir bisikletin çok fazla tutacağını sanmıyorum.

fikirlerinizi bekliyorum.

teşekkürler.

not: Yol, Yarış, Gezi, Şehir ve amortisörsüz Hybrid ler arasındaki farklar nedir?

2. neuro

neuro Üye

Seviye:
    scott un yol bisikletlerine bak istediklerini fazlasıyla verir.

3. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    anlattıklarınıza göre anladığım kadarıyla ;

scott speedstar s 30 kadro seti
    2008 tıagra aynakol
    2008 tıagra arka vites
    tıagra zincir
    tıagra ruble
    shımano whr 500 jant seti
    shımano sora fren bacakları
    shımano sora vites-fren kolları
    sora ön vites
    vitra gidon ve sele borusu.........bu şekilde toplanan bir bisiklet hem görünümü hem performansı hem ağırlığı hemde fiyatı açısından süper bir bisiklet olacağını sanıyorum.

VolkanÖzcan bunu beğendi.
  4. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Yol bisikletlerinde MTB'de olduğu gibi yıpranma pek olmuyor. Mesela en düşük komponent Shimano Sora bile yıllarca dayanır ve bu sitem neredeyse MTB'deki Doreye denk gelecek kadar sağlam ve performanslıdır.
    Bisikletin Al olması doğru bir tercih, maşanın karbon olması ise titreşimlerin emilmesi açısından iyi olacaktır. Birde sel borusu karbon olursa o zaman yollardaki titreşimlerin emilmesi çok daha rahat olacaktır.

Yol bisikletlerinde kadro seçimi kadar, vites fren setininde önemi çok fazladır. Bu nedenle size tavsiyem Vites Fren sistemi olarak Shimano 105'ten aşağı bir bisiklet almayın, vites geçiş anları bile hızlanmada, hızı korumada çok büüyk rol oynarlar. Kadro olarak 2 önerim var Cannondale, Corratec.

Ben şu anda 4. yol bisikletimi değiştirmiş biri olarak Corrateclerin kadrolarının harika kadrolara olduğunu söyleyebilirim. Bende Corratec 105 sistemli Dolomiti modeli bisiklet var ve çok rahat ettim. Eğer param yetseydi kesinlikle Ultegra sistemli bir Cannondale alırdım.

Yani benim gibi 4. bisiklette doğruyu bulacağınıza ilk aldığınız bisiklet iyi bir bisiklet olsun derim. Shimano 105'ten aşağı bir bisiklette tavsye etmiyorum.

bfatih, hız ve VolkanÖzcan bunu beğendi.
  5. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Toplama yol bisikletinde işinin ehli birinin toplaması şart. Sistemde uyumsuzluk olursa kabak tadı verir. Kampanyalardan yararlanarak hazır bir bisiklet alınabilir.

Ali Hekimoğlu ve VolkanÖzcan bunu beğendi.
  6. VolkanÖzcan

Seviye:
    Arkadaşların önerdiği seçenekleri inceleyeceğim, normalde toplama pek tercih etmem ancak karbon maşalı tüm modeller, yüksek donanıma sahip.

Peki, "şehir" bisikletlerine mi "yol" bisikletlerine mi bakayım :)

7. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Almışken yol bisikleti al derim. Yıllarca MTB kullandım, şimdi ise yol bisikletlerinden inemiyorum. Ben caddebisikletten (Forumdaki hız nickli arkadaştan bahsediyorum; http://www.bisikletforum.com/member.php?u=4641) Corratec Dolomiti aldım, sağolsun arkadaşlar çok yardımcı oldu.

hız ve VolkanÖzcan bunu beğendi.
  8. VolkanÖzcan

Seviye:
    Zaten bir dağ bisikletim var. Sahil yolunda ve sarıyer-beşiktaş gibi kısa turlarda kullanmak için bir bisiklet araştırıyorum :)

9. Bibendum

Bibendum Bisikletkolik

Seviye:
  10. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Bu MTB'ye en az 105 setli bir yol arkadaşı lazım derim :):):)
    Bende de Biri yol biri MTB iki adet Corratec var.

11. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Keşke bilgisayar firmalarının internet siteleri gibi bisiklet firmalarının da toplama amaçlı bir arayüzleri olsa... combo-box'lardan ürünleri seçsek, sonuçta toplam fiyatı, ağırlığı filan çıksa, ne güzel

12. VolkanÖzcan

Seviye:
  13. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu bisiklete 2000 küsür TL vermezdim. Forumun 2. el bölümüne bundan çok daha iyi bisikletler daha ucuza düşüyor.

hız, Aytaç Biber ve VolkanÖzcan bunu beğendi.
  14. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Çok çok pahalı, bu fiyata biraz daha katıp 105 donanımlı Corratec falan alabilirsiniz. Yada ikinci el ilanlarını değerlendirin derim :):):)

15. livestong

livestong Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bende güzel bi ikinci el düşerse kaçırma derim ama tiagra ya kadarda inme 105 üstüne de dura ace e kadar çıkma ya çok gerek yok fiyat katlanmaya başlıyo ama toplama olarak forumdan araştırma yaparak uygun pek çok parça bulabilirsin marka bi bisiklette fiyat genel olarak daha yüksek olucaktır ben daha önceden yaptığım karşılaştırmalarda hazır bisikletlerin marka vermek istemiyorum görünmeyen parçaları oldukça alt donanım ama gözüken bazı parçaları biraz orta donanımdan oluyor ve aynı paraya çok daha iyi bir kompenant toplanabiliyo kadro olarak fiyat performans olarak geotech oxygen ı boyuna uygun bulabiliyosan al derim bende aynısını kullanıyorum ve oldukça memnunum ama özellikle jant setini üst donanım yapmaya çalış derim çünkü bisikletin akışını ciddi anlamda etkiliyo bir mavic,campagnolo,yada dura ace set eğer ki ikinci el temiz forumdan bulursan kaçırma bence

hız ve VolkanÖzcan bunu beğendi.
  16. Bahinn

Bahinn Üye

Seviye:
    Sıfır bisiklet almak istiyorsan bence harika bir seçim. Trek 1000 kullanmış biri olarak diyebilirimki Kadrosu en iyi ve en ileri teknoljiye sahip aluminyum kadrolardan biri üstelik karbon çatalı ve sele borusu çok iyi titreşim absorbe ediyor.

Bunlara trek lerin diğer markalara göre çok daha konforlu selelerini ve 25 lik lastiklerini eklersen hem atreman yapabilceğin hem de konforlu ulaşım aracı olarak kullanabileceğin bir bisiklet ortaya çıkıyor.

Üzerindeki ekipmanlarıda eskidikçe değiştirirsin ama bu çok uzun zaman alabilir :)
    Velespit ten Alperen ile temasa geç hem iyi bir bisikletin hemde bisikletçi dostun olur.

Bh.

17. Bahinn

Bahinn Üye

Seviye:
  18. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Bir bisikletin kadrosu iyi olabilir, ama Sora donanımı kullanmışlarsa bence diğer alternetifler değerlendirilmeli. Corratec'in kadrosunun da çok kaliteli olduğu aşikar ve Trek ile aynı fiyata hem kadrosu mükemmel hemde donanımsal olarak iyi bir bisiklet elde edilmiş olur. Artık karbon maşa orta bir bisiklette bile bulunduruluyor.

19. VolkanÖzcan

Seviye:
    Peki buna ne dersiniz, ikinci el, forumdan;

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=33894

Cannondale Caad 5 Yol Bisikleti

Jant seti:Mavic Aksium Race
    Vites fren kolları:Shimano Ultegra 10'lu
    Fren takımı:Shimano 105
    Ruble:Shimano 105 11-23
    Arka vites:Shimano Ultegra
    Zincir:Shimano Ultegra
    Aynakol: Race Face Cadence 39-53
    Gidon:Specialized
    Gidon Boğazı: ABR Carbon
    Sele:Fizik
    Furş yatağı:FSA
    Kadro Boyu:54 cm
    Sele furş yatağı arası:55 cm

Fiyat: 950 euro
    Pazarlıksız son fiyattır.
    Bütün donanımlar 400 km kullanılmıştır.

Maşayı belirtmemiş galiba :s

:)

20. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    850-900 EUR arası verilebilir ve çok güzel sıfırdan farksız bir bisiklet. Cannodale kadrolu biri bisiklet benim hayallerimi süsleyen bir bisiklettir. Bu bisikleti ben alacaktım, kadrosu bana küçük gelmişti, bu arada boyum 1.78