Yol Bisikleti Toplamak İstiyorum

Tepki
62
Herkese merhaba,

Zaman içinde bütçem el verdikçe yavaş yavaş parça ekleyerek uygun fiyatlı bir yol bisikleti toplamak istiyorum. Ancak kadro konusunda yardıma ihtiyacım var. Uygun fiyatlı 3 model arasında kararsız kaldım.

1-Geotech Oxygen kadro: 1380 gr 390 TL ön maşa dahil fiyat

2-Geotech Rapid kadro: 1690 gr 280 lira maşasız maşası 190 lira
470 liraya geliyor ve daha ağır

3-Scott peedster 30: ağırlık yok maşa dahil 400 lira

4-tavsiye edebileceğiniz başka bir model var mı ? :)

3 model arasında kaldım. 280 verip rapid alıp sonra maşayı almam bütçe olarak daha uygun ama, eğer diğerlerinden kötü ise, göz göre göre daha ağır ve kötü bi kadro-maşa ikilisine daha çok para vermek istemem.

Herkese keyifli forumlar :)

Scudo

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
Sana bir abi tavsiyesi vereyim ;eğer bu işten gerçekten çok iyi anlamıyorsan sakın toplama ,hazır sıfır yada ikinci el temiz birşey al derim.Forumda çok temiz makinalar var şu ara, fiyatlarıda çok uygun .

hakano

Daimi Üye
Tepki
317
Merhabalar Furkan bey,

Geotech'in Oxygen modeli hem kadro hem de masa itibariyle estetik olarak gayet tatmin edici. Subjektif bir konu ama ben kavisli masalari sevmiyorum. Birinci seceneginiz Trek'in duz masalarina olan benzerligiyle one cikiyor. Fiyat gayet iyi. Gerci yol bisikletinde CR1 kullaniyorum ama dag bisikletim Geotech'in ayni malzemeden olan Race modeli. Cok memnunum. Sizin de memnun kalacaginizi tahmin ediyorum. Toplama konusunda Delta yardimci olacaktir. Donanimda Tiagra'nin altina inmeyin derim. Bu kadroya en az Tiagra yakisir.

Tepki
62
@Bülent ÖZER

İlginiz için teşekkürler. Amacım kendim toplamak toplarken bişeyler öğrenmek. Böyle işlere el yatkınlığım vardır. Küçükken bütün mahallenin bisikletlerinin tamir, vites ve fren ayarlarını yapardım. Tabiki burda bahsi geçen makineler kadar teferruatlı değillerdi ancak öğrenirim diye düşünüyorum.

Nitro benzinli rc aldım pistonuna kadar motorunu dağıtıp topladım sattım, aracıma ses sistemi yaptırmak istedim okudum öğrendim multimetre ile watt ayarlarına kadar kendim yaptım. Böyle hobilerde hazıra konmaktansa bişeyleri kendim yapmaktan çok keyif alıyorum. kendi bisikletimi hazır aldım çünkü beklicek vaktim yoktu bir an önce yıllardır uzak kaldığım spora geri dönmek ve araba, motorsiklet gibi şeylerden uzaklaşmak istedim. Sizlerin de yardımı ile eksikleri yavaş yavaş toparlarım diye düşünüyorum :)

Alternatif olarak fiyatları uygun eski tip, yandan mandal vitesli bir yol bisikleti alsam o bisiklet üzerine komple shimano set giydirme şansım oluyor mu onu merak ediyorum. En son kadroyu değiştiricek şekilde toplama imkanım olur mu? yandan vitesli bisiklete şu anki hazır setlerin vites mekanizması uyum sağlar mı?

@hakano

Peki scott nasıl bir kadro? Benim düşüncem önce kadroyu almak arkasından sele gidon vb şeyleri tamamlayıp en son hazır shimano set alıp takmaktı ancak bahsettiğiniz tiagra set 900 liraya yakın. Tek seferde böyle bir mebla ödeme şansım olmuyor 390 liraya Sora set düşünüyordum ancak çok ciddi fark oluyor ise Tiagranın parçalarını tek tek alarak ilerleyebilirim :)

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
El yatkınlığın varsa dene tabi ama bir çok şeyi araştırıpta almalısın örneğin bir kadro alırken kadro boyu, sele borusu çapı ,orta göbek tipi ( ingiliz-italyan) headtube 1" yada 1 1/8 uyumlumu vs gibi şeylere dikkat etmelisin, bir çok parça elinde patlamasın sonra, bir parçayı alırken iyice araştırmanı tavsiye ederim.

hakano

Daimi Üye
Tepki
317
Scott'un bahsettiginiz modelini yakindan bilmiyorum acikcasi. Ancak Scott genelde guvenilir bir marka. (Benim yol bisikletim de Scott.) Google'dan bir tarama yapin belki aciklayici yorumlara ulasirsiniz. Bu arada soylemeyi unuttum Geotech'in MTB icin race modelinin gercek agirligi soylenilenin 70-80 gr kadar ustunde. Bahsettiginiz Oxygen modelini alacak olursaniz mutlaka onceden tartin. Yavas yavas toplama fikri bence cok canayakin bir dusunce. Tamamen kendinize ait birseyi ortaya cikarmis olacaksiniz. Bana kalirsa, acele etmeyin, para biriktirerek en azindan Tiagra'yi alin derim. Bu forumda Sora'ya karsi uyarici yorumlar okudum. "Arama" dan bir bakin isterseniz.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kolay gelsin, aşamalarını gormke isteriz fotolar ile başladığında...

Cebrail ŞEKER

Forum Demirbaşı
Tepki
409
bende bir adet maşa var isterseniz canondale'dan çıkma maşa kırmızı renk'de üzerinde FSA furç takımı ile satıyorum isterseniz ekleyin görüşelim... ceddin_11@hotmail.com

Tepki
32
öncelikle ne kadar bitçen var kardeş işş orda bitiyor demi? inşaallah umduğun gibi olur kolay gelsin

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
hiç çekinme topla ben de senin gibi başladım şimdi gayet rahatım s30 tavdiye ederim genelde renkleri beğenilmez ama buna takılmıyorsan s30 çok iyidir bu kadro hakkında ve birçok parça hakkında tavsiyelerde ve yardımda bulunabilirim istediğin zaman sor imzada msn adresim var onu da alabilirsin...
hatta hazır s30 bile var :)
hadi kolay gelsin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
iyi günler arkadaşlar,
elimde alüminyum bir kadrom var, güzel bir yarış/yol bisikleti toplamak istiyorum. parça önerileriniz nelerdir?(öğrenci olduğumdan bütçem malum,bu bakımdan 2.el parçalara yoğunlaşıyorum,2.el piyasası olan parçalar tavsiye ederseniz sevinirim)

Tepki
1
Bisiklet
Specialized
dostum bende 2. el toplama bir yol bisikleti topladım 1 ayımı falan aldı 2. el yedek parça için kuruluş gruplar var facebookta oradan seri bir şekilde ulaşabilirsin. ama öncelikle bisikletforumun 2. el bölümüne bak burada daha çok üye mevcut daha çok yardımcı olurlar.

mertceo

Forum Demirbaşı
Tepki
103
Bisiklet
Salcano
İyi günler;

Öncelikle başarılar dilerim. Jant lastik, gidon, sele borusu; sele attırıcı frenler falan 2. el alacağınız için bir şey tutmaz. Kaliteli ve full sistem shimano veya diğer kaliteli markalardan yapacaksanız 2. el fiyatları da sıfır fiyatı gibi olacaktır. Tek tek alırsanız ve araştırmalarınızı iyice yaparsanız 50 liralık bir ürünü 20 liradan alabilir ve takabilirsiniz. Biraz zorlu olacaktır sizin için ama geç olsun güç olmasın demişler.

Hayırlı olsun şimdiden, bol şans. :)

Tepki
1
Bisikleti değiştirdim, flat olan bir yol bisikleti kullanıyorum. Gelecek sezon için bir bisiklet bakayım dedim istedeğim gibi bir şey bulamadım toplasam dedim, teknik bilgi noksanlıkları var. Maliyet oluşturamadım, bir yol bisikleti oluşturmak için hangi parçalara ihtiyacım var. Bir liste verebilir misiniz. Hatalı bir maliyet ile yola çıkmak istemem.
Esasında istediğim basit ön dişlisi shimano ultegra 52-36 (52-39 gözümü korkutuyor biraz), rublesi 11-30, alu.kadro, karbon maşa yeterli, ayna kol 175 mm imkan varsa 180 mm ( bu bana artı mı eksi mi çok bilmiyorum kataloglarda görmedim ) boyum 188 kilom 93
Kadro boyuda 58 yada bulabilirsem 60 istiyorum. Sanki bana 58 kadro yetecekmiş gibi geliyor. Denediklerim 58 yeterli gibi geldi. 60 Görmek nasip olmadı.

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Parça parçs yol bisikleti toplamak hem arzu ettiğiniz komponentleri bir araya getirebilmek hemde içinize sinecek bir bisikletin ortaya çıkması için düşünebilir ancak biraz maliyetlidir giriş seviyesinde mi bir yol bisikleti toparlamak hedefindemisiniz yoksa biraz üst düzey birşeymidir beklentiniz ?
Bu konuya bütçeniz ile birlikte açıklık getirirseniz eğer sizlere daha iyi yardımcı olabiliriz forumda bu konuda yeterli bilgiye sahip pek çok kişi bulunmakta şimdiden kolay gelsin

Tepki
1
bisikleti genelde hep eğlence amaçlı kullanmıştım. 28" city bisikletim vardı. Ama bu yıl bir flat bar yol bisikleti daha almıştım. Ondan sonra niyeti bozdum, daha iyi bir bisiklete geçebilir miyim diye düşünmeye başladım.
Genel olarak ayırmak istediğim bütçe 2000-2500 euro arasında çok sıkılırsam biraz yukarı doğru oynama yapabilirim.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
3000 euro bir bütçe ve biraz sabır ile full karbon bir bisiklet toplayabilirsiniz , ancak bazı parçaları 2. el temizlerini bulabilirseniz. ve çoğunu yurt dışından getirmeniz koşulda bilindik birşey neticede.ama 52-36 zor bulunan bir ayna oranıdır yokuşku yollar için 50-34 çok daha işinizi görecektir ama düz yollarda çoğunlukla kullnacaksanızda 53-39 iyi bir orandır tabiki nasıl bir bisiklet toplamak istediğiniz sizin zevkiniz önceliklidir bizlerin direk söylemesi sizn tam istediğiniz bisikleti ortaya çıkartmayabilir çünkü tümüyle bir bisiklet ne kadar kişiye özelse o kadar kullanımı iyi zevkli olur onun için biraz kendinize göre araştırırp parçalar ile ilgili tek tek bilgi alırsanız daha net bir sonuca varabilirsiniz çünkü işin içine girince ne kadar geniş bir konu olduğu çıkıyor ortaya , (link) bu linkte benim bisikletimi görebilirsiniz her parçası tek tek aranarak dünyanın bir sürü yerinden parçalar gelerek toplanmıştır.

niyazi akarken

Daimi Üye
Tepki
181
Bisiklet
b'Twin
ne gerek var o kadar maliyete.. bu işin sonu yok nasılsa alın orta seviye 1000 tl lik bişey sürüş keyfine bakın....yok 3000 tl vereceksiniz gelecek takozun biri arabasıyla vuracak yada çalınacak al başına bela... o kadar masraflı birşeyin kollaması bile adamı stresten öldürür.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
ee yeri geliyo adamlar mercedesi alıp caddeye park ediyolar bu zevkle birlikte ekonomi işi tabikide neticede zevkler tartışılmaz diye düşünürüm ben...

• Beğen
Tepkiler: enzo