Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti tercihinde bir tık büyük kadro mu bir tık küçük kadro mu?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında byhsyn34 tarafından paylaşıldı.

1. byhsyn34

byhsyn34 Aktif Üye

Adı:
    Hüseyin I
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Selamlar, forumda zaten coğu konuyu okumustum yine de tekrar araştırdıktan sonra bu başlığı açma gereksinimi duydum. bTwin in yol bisikletlerini görmüşsünüzdür. 5 Boy var bunlarda xs, s, m, l ve xl,
    iç bacak boyu 79 ve boyu 174cm olan birisi için S beden mi M beden mi uygundur? Aşağıdaki tabloya göre M'nin başlangıcında S'nin ise bitişinde kalan birisi var :)
    Bu gibi durumlarda sizin öneriniz ne olur?
    S bedende TopTube uzunlugu 535, M bedende ise 548
    S bedende HeadTube uzunlugu 140, M bedende 165
    S bedende SeatTube uzunlugu 480, M bedende ise 500
    ---
    S bedende Krank uzunlugu 170, M ise 172.5
    S bedende Gidon boğazı 80, M ise 100
    Diğer mesafelerde ufak tefek oynamalar var. Önemli olanlar bunlar oldugunu düşünerek önerilerinizi bekliyorum.
    Gerçekten tam arada kalınmış bir durum :) Profların yardımına ihtiyacım var bu beden konusunda

Ekli Dosyalar:

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  2. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    @byhsyn34 aynı boydayız, bacak boyumuz da hemen hemen aynıdır. Bir keresinde decathlonda meraktan bir tur atmıştım, S kadroya binmiştim ve ciddi anlamda küçüktü. M alın

Ayrıca iç bacak boyu forumda hep 2-3 cm daha ufak ölçülüyor gibime geliyor :)

Şuna benzer bir yöntemle, bacak aranıza olabildiğince, kemiğe kadar dayayın. Benim neredeyse 81 çıkıyor

boşgezeninboşkalfası ve byhsyn34 bunu beğendi.
  3. Turan

Turan Kıdemli Üye

Seviye:
    78cm bacak boyu 173 boyla 51 cm kadro aldım. gidon boğazını değiştirdim ve şu anlık gayet rahatım. size de s olur muhtemelen fakat btwinin giriş bisikletlerinde s beden ve aşağısının teker boyutu da değişiyor sanırım. bisikleti alırken bu konuya da dikkat edin derim.

4. byhsyn34

byhsyn34 Aktif Üye

Adı:
    Hüseyin I
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Serkan Mıstınoğlu teşekkür ederim sizin gösterdiğiniz şekilde ölçüyorum ben de :) max 80 olur bende, denedim bu aksam S beden altımda kücük kalıyor bilmiyorum yol bisikletine alışkanlıgım olmadıgından da olabilir. Fakat M de biraz öne fazla gidiyorum gibi gidon boğazı kısaltarak belki cözüm olabilir de Endurance kadro olan 520 modelinde biraz öne atlayınca da bacak içime çok yakınlaşıyor 1-2 parmak boşluk kalıyor. Normal mi sizce?
    @Turan 520de teker boyu aynı, hangisini tercih edersem edeyim boğaz değişecek gibi ya M alıp 80 takıcam ya S alıp 90-100 takıcam :aglyrmngaa:
    ---
    M mi? :confused: S mi :confused:

5. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    ben olsam s alırdım büyük kadro sıkıntı ben 1.75 boy 77 bacak 54 kadro kullanıyorum ama 52 almam gerekirmiş, bisikletin manevra kabiliyeti düşüyor büyük kadroda, decathlondaki iki kadroya da baktım bana s uyuyordu, zaten tabloda da sizin bacak boyunıza s öneriliyor @byhsyn34

6. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ölçüleriniz kadro boyları için sınır değerlerde kaldığında tercihinizi etkileyecek en önemli faktör sürüş stili/konfor beklentisidir.

Daha küçük kadro yukarıda da belirtildiği gibi daha kıvrak ve sprinte müsait, daha büyük kadro ise genelde daha konforlu ve uzun yola uygundur.

Çoğu kullanıcı için küçük olanı tercih edip gidon boynunu uzatmak daha makul bir çözüm olarak görülse de, bana kalırsa büyük kadro alıp bir tık kısa gidon boğazı kullanmak daha mantıklı. Özellikle SPD pedalın boyunuza kattığı 1-2 cm ilave ile daha da mantıklı.

CY3535 ve bua bunu beğendi.