Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti tavsiyesi

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında uguryilmaz144 tarafından paylaşıldı.

1. uguryilmaz144

uguryilmaz144 Onursal Üye

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Arkadaşlar Merhabalar;

Bugün grubumuzla Kayadibi'ne çıkarken 74 yaşındaki Süleyman abimizle bisikletlerimizi değiştirdik. 15 kiloluk 29er'den sonra 9kg yol bisikletine geçmek kızgın sulardan serin sulara atlamak gibiydi. Yol bisikletlerinin konfor konusunda çok rahatsız olduğunu düşünürdüm fakat abarttığım kadar yokmuş. Durum böyle olunca 29 mtb'nin yanına bir de yol bisikleti almaya karar verdim.

Yol bisikletin aradığım kıstaslara gelirsek bazen %13-15 eğimlere çıktığımız için 3'lü ya da 50-34 aynakollu, tercihen rublede küçük dişlinin 30-32 diş civarında olması. Bütçem maksimum 3500tl, fakat uygun fiyatlı modeller de olur. Karbon olsun diye bir derdim yok, f/p oranı iyi alüminyum kadrolu bisikletler de olabilir. Ayrıca 93 kiloyum. 32 telli jantlarda sıkıntı yaşamadım fakat 24 telli jantlarda sıkıntı yaşar mıyım bilmiyorum. Jant benim için grupsetten daha önemli bir companent. O yüzden tavsiye verirken 105 olacağına tiagra olsun fakat jant seti biraz daha iyi olsun diye düşünüyorum. Grupset sora bile olabilir takıntım yok yani...

Marka olarak mosso firmasına sempatim olduğu için yine mosso düşünebilirim. Wizart, 730tca olabilir, sizin de başka markalardan tavsiyelerinizi bekliyorum. Bir de şu bisikleti alın çünkü şu özelliği o fiyata göre iyi derseniz daha kolay olur seçim yapmam.

Yardımlarınız için teşekkür ediyorum şimdiden...

2. Ertan M.

Ertan M. Forum Bağımlısı

Adı:
    Ertan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Yol bisikletine 3 lü aynakol yakışmıyor onu geçin 50-34 , 12-28 veya 12-30 iyi oranlar ancak %10 ve üzerinde düz duvara çıkıyorsunuz hissiyatı verebilir.3500 tl önereceğim bisiklet mosso yerine karbon kadro ve maşa olan lapierre senisum 100 tür jant setini daha sonra tecrübe kazandıktan sonra değiştirmeniz.
    LAPIERRE ROAD SENSIUM 100 CP 55 L Yol Bisikleti

uguryilmaz144 bunu beğendi.
  3. uguryilmaz144

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    tiagra setli Lapierre alıp r501'leri değiştirmektense 105 grupsetli mosso wizart alıp jant seti değiştirmek daha mantıklı geliyor. Fakat lapierre'in de görüntü olarak ve ritchey sele ve gidon'dan avantajı var. Teşekkür ederim listeye aldım bu modeli de...

4. ahmtayd

ahmtayd Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hocam dolar ve Euro nun çok yüksek olduğu dönemlerdeyiz. Ayrıca 2016 modeller de yavaş yavaş açıklanmaya başladı. Birazdaha bekleyip mümkünse seçime kadar olur da tek parti çıkarsa dolar euro hayli düşecektir hem de 2015 ler indirime girer o zamana, o zaman almanızı tavsiye ederim.
    Ayrıca bu bütçeye 105 in altına düşmemenizi de tvsiye ederim.
    Tiagra da değerlendirilebilir

5. uguryilmaz144

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Söylediğiniz mantıklı, kurlardan dolayı seçimlerden sonra da alabilirim dediğiniz gibi. Bir de kadro boyunu merak ediyorum. Boyum 186cm, iç bacak ölçüm 85cm, 93 kiloyum. 29 mtb'de 20" kadro kullanıyordum. Yol bisikletinde kaça denk gelir tahmininiz? 54? 56? Bisiklet tavsiyelerinizi de bekliyorum 3500 tl'ye kadar...

6. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İyi bir markanın her hangi bir yol bisiklet modelinin üzerindeki jant seti dahi 93 kg gibi çok fazla olmayan kilolarda sorun çıkarması beklenmez. Ortalama jant setleri dahi oldukça sağlam oluyor. Beğendiğiniz bir bisikleti alıp eğer gerekirse üzerindeki jant setini yedek yapıp daha üst seviye set almanız daha uygun olabilir.
    (Bir de Yazınızdan anladığım kadarı ile bisikletini denediğiniz "Süleyman bey" yol bisikleti ile Kayadibine çıkabiliyor. Ben tek başıma bisiklete bindiğim için pek İzmirden kimseyi tanımam ama bu beyin adını sanki duydum. Bornovadan mı? hatta şu kadar dakikada çıkıyor gibi oldukça iyi dereceler söylemişlerdi.)

7. uguryilmaz144

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Evet duymuş olabilirsiniz. 74 yaşında ve rampalarda bizi döküyor. Kilosu 58 yani benden 35kg hafif. Yaşına göre çok iyi gidiyor. Geçen bisikletini aldığım turda da süleyman abi bugün biraz yavaş tırmanıyorsun dediğimde bu ikinci çıkışım diyerek resmen bizi trolledi. Kırmızı scott yol bisikleti kullanıyor, sora grupsetli. Fakat 3'lü aynakol kullanıyor. Ruble ise standart gördüğüm kadarıyla.

Kilo'yu özellikle sorma nedenim ise, yine bu forumdan yusuf abinin specialized bisikletinin maşası kırılmış, aktif pedal ise 94kg olduğu için ve arazide kullandığı için kullanıcı hatası olarak karar vermişler. Demek istediğim 110kg olsam bile bana yol bisikleti satarlar, ama bir sıkıntı durumunda ne kadar arkasında duruyorlar? 93kg çok mu fazladır yol bisikleti için? MTB kullandığım gibi, araziye girmeden, içimde şüphe olmadan kullanabilir miyim?

Bu arada tavsiye ettiğiniz bisiklet varsa incelemek isterim... @caner ünsal

8. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    1-93 kg üretici özel bir not düşmemişse garanti dışında bırakılabilecek kadar fazla bir ağırlık değil.
    2-Yusuf beyin bisikletinin garanti dışında kalması eğer benim hatırladığım olaysa specializet sirus maşası idi ve kulandığı zemin (ilgili bayi fotoğrafları marifet gibi kişinin paylaşımlarından kopyalayıp teşhir ediyor edası ile "işte bu zeminlerde kullanmış daha da duyumlarımız var ?!" diyerek paylaşmıştı) kesinlikle sıradan, benim de sık sık yol bisikleti kullandığım yerlerdir.Yol bisikleti kullanılmasının hiç bir sakıncası olabilecek zeminler değildi. Velhasıl her hangi yol bisileti alırken kıstas olabilecek bir olay değil.
    3-shimano 5800 setli her hangi bir model ön 50x34 arka 11x32 iyi olur örn. Scott speedster 20 ya da focus cube, giant gibi markaların benzer modelleri olabilir.

9. uguryilmaz144

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bugün İzmir-Çankaya Sundu bisiklete gittim. Mosso wizart ve 730 tca kalmamış.

Mosso'lardan sadece cavalier tourney vardı fiyatı 1100 lira, uygun fiyatlı iş görecek bir bisiklet.
    Salcano xrs serisini görsel olarak beğenmedim.
    Siyah-mavi renkli bir carraro 052 tiagra vardı, bisiklet gayet hoş.
    Bir de lapierre sessium 100 dikkatimi çekti. Mosso wizart ile arasında kaldığım bir modeldi. Kadrosunu çok beğendim, fakat test etme şansım olmadığı için sürüş dinamikleri nasıldır hiç bilemiyorum.

Ktm'lere fiyatlarından dolayı hiç bakmadım, ama Hüsnü abinin Dura-ace grupsetli KTM'si için anlaştık benim Citroen C3 1.4 sx hdi ile takasa giriyoruz :D :D

Şaka bir yana en çok bakmak istediğim model mosso wizart'tı. Mosso'yu izmir'de satan başka mağaza var mı acaba ?

10. OsmaniyeRehber

OsmaniyeRehber Forum Bağımlısı

Adı:
    ibrahim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    DSC_0902.JPG

Triban 520 ön maşa karbon.Sora set ön aynakol 3 lü yokuşlarda rahat edersin.Decathlon dan 1749 lira :harika:

11. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @uguryilmaz144
    Güzel bir düşünce. markadan markaya değişmek le beraber size ortalama 56 kadro gerekiyor. (merida hariç) bu fiyat aralığında güzl bir bisiklet

1) Cube Peloton Race Compact Bisiklet Siyah/Kırmızı(50/34) ama kado boyu ugun değil. ellerinde kalmamış..

2) FOCUS CULEBRO SL, CULEBRO SL 2.0, YOL YARIŞ BİSİKLETLERİ, FOCUS YOL BİSİKLETİ jant seti.. ... bişi demiyorum.

3)2015 MERIDA SCULTURA 400 YOL BİSİKLETİ jant seti öğğğğ 54 kadro size uygun bu markada.

4)2015 SCOTT SPEEDSTER 10 (CD22) YOL BİSİKLETİ en cazip olanı :)

Hepsi aleminyum... karbonlar için keseyi biraz daha açmak gerek...

uguryilmaz144 ve r.ezk bunu beğendi.
  12. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yavuz s nin listesinden değerlendirin benim fikrim

13. uguryilmaz144

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Benim de en çok takıldığım kompanent jant setidir. Bu fiyat aralığındaki bisikletin hemen hepsinin jant setleri değişim istiyor. Bende bu yüzden özellikle mosso wizart 105 istiyorum. Üstüne güzel bir jant seti takılıp, sele borusu ve gidon karbon modellerle değiştirilirse ömürlük makine olur diye düşünüyorum. Fiyatı da diğer markaların modellerinden çok uygun. Misal Merida scultura 400'ü düşünün.Kadro geometrisi şahane, Mosso ile grup setleri aynı, mossoda karbon kadro var fakat merida daha pahalı. Evet wizart'ın jant setinin aynısı 1100 liralık cavalier tourney'de de var. O derece alt derece bir jant düşünün... Fakat zaten jant setini değiştireceğim için aldığım bisiklette mosso'nun kendi jantının olması ya da shimano r501 olması farketmiyor. Hatta kendi üretim jantı olması daha çok işime geliyor nasıl olsa değişecek, boşuna janta para vermiyoruz :)

Sağolsun İzmir'deki arkadaşlar da mosso bırakmamış Sundu'da, kim aldıysa gelip söylesin test sürüşüne çıkmam lazım :D

14. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Aslında kadroya para veriyorsunuz bu markalarda. Önemli olan öncelikle kadro ardından jant seti geliyor.

Bunuda çok kaliteli bir bisiklet kullandığınızda anlıyorsunuz. Ben arkadaşımın specialized Tarmac ini kullanana kadar merida bana her türlü yeter diyordum. Gerçekten büyük fark yaratıyor. Onu kullandığım ve verdiği haz yüzünden merida yi gözden çıkarıp karbon bisiklet e yöneldim.

Bir deneyin derim imkanınız varsa.

15. uguryilmaz144

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Evet haklısınız bende bisiklette grup set yerine kadro'yu seçenlerdenim. Fakat dediğiniz markaların yol bisikletleri iyice uç fiyatlarda. Benim de o kadar bütçem yok, karbon kadrosu ve 105 seti için wizart'ı alıp jant setini öldürünce değiştirmeyi düşünüyorum. Biliyorum specialized venge'nin verdiği hazzı vermeyecek, ama maksimum 4000 liraya güzel bir karbon bisikletim olacak diye düşünüyorum. Yoksa specialized, canyon da severim de bütçe meselesi...

16. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    Güzel öneriler gelmiş, benim ekleyecek yol bisikleti adına bir şey söylemem boşa olur.
    Ama cyclocross bisikletlere de bakabilirsiniz bunun yanında. Hem yokuşlar (vites ve dişli seçimine göre) daha rahat olabilir hem de kimi durumda arazilerden kopmanıza gerek kalmaz.

statistician bunu beğendi.
  17. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @uguryilmaz144 evet bütçe meselesi ama demek istediğim muhtemelen yukarıdaki alüminyum bisikletler muhtemelen karbon mosso dan daha rigid, daha konforlu, daha bastığında tepki veren kadro ya sahiptir. Bundan dolayı her karbon aynı hissiyatı vermez. Bütçe neye yetiyorsa tabiki o fakat iş güç verimliliği olunca bu konuda işler değişebilir.

Demek istediğim eğer ağır antreman, ınterval ve yokuş antrenmanı yapmak için alıyorsanız özellikle kadro geometrisi ve rigid olması çok ama çok daha önemli. Ama yok ben arkadaşlar ile hem geçerim hem foto çekerim hem muhabbet ederim ortalama hızım hiç bir zaman 100km de 30km gibi değerler olmaz dersen zaten altındaki bisikletin ve jant setinizin ne olduğu gerçekten pek önemli değildir.

Umarm doğru anlatabildim.

r.ezk bunu beğendi.
  18. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Birde kadro değişikliğe ile tamam olur..

Komponenetler herzaman değişir, ama kadro kalıcıdır, daha uzun süreli kadro üreticsi markalar daha güven veriyor...
    Mosso karbon gövdeyi incelemiştim, kötü demek yerine diğer kaliteli gövdelerle farkı hissediliyor...

Yavuz S. bunu beğendi.
  19. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    Karbon, karbon demekle bitmiyor bildiğiniz gibi.Karbon ama ne kadar karbon? Audacio 400 kullanıyorum çok memnunum.Önerebilirim kesinlikle.Sonraki bisikletimi de Xelius Efi 100 düşünüyorum.

20. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba, sele borusu ve gidonu (orijinal karbon) modeller ile değişmek yerine, en azından Mavic Aksium veya Campagnolo Zonda jant seti alınabilir.

Bulduğum en ucuz karbon gidon.
    Wiggle | Easton EC70 Aero Carbon Handlebar | Road Handlebars

Tavsiye niteliğinde yazayım. Döviz artışı nedeniyle bu fiyat aralığında sıfır bisikletler "bence" sizi üzer. Yani bisikleti alıp üzerine jant vs. masraf yapmanız gerekebilir.

Yerinizde olsam temiz 2.el yol bisikletlerine bakardım. Kadro boyları size uygun ise aşağıdaki linklere göz atın derim.
    Satılık - Lapierre Audacio 400/Temiz, acil

Satılık - Salcano XRS010 Full 105 5800 set