Yol bisikleti tavsiyeleri

Tepki
6
Arkadaşlar yeni başlayan biri için bi yarış bisikleti tavsiye edebilir misiniz? En önemlisi hangi özelliklere sahip olması benim açımdan daha kolay aynı zamanda faydalı olur? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ne kadar bütçeye?

Tepki
34
Bisiklet
Geotech
Bana da yarış bisikletleri hep çok karizmatik gelmiştir, hatta şehir/tur bisikleti yerine yol/yarış bisikletimi alsam diye hep düşünürüm, ancak tekerleğinin çok ince olması , şehir içi kullanımda pek uygun olmaması beni hep tedirgin etmiştir. Ancak sizin kararınızın yarış bisikleti yönünde olması zannedersem uzun yolların göründüğüne de delalet :) 3 bin tl lik bütçe yeni başlayan bir kişi için bence gayet yeterli, ben olsaydım "Trek 1.2" yi tercih ederdim. 1090 Euro civarı fiyatı var.
Kolay gelsin...

• Beğen
Tepkiler: Meryem Yılmaz

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Yarış bisikletini seçmenizin özel bir nedeni varmı.Ya da şöyle sorayım bisikleti ne şekilde kullanacaksınız.(tur-gezi-asfalt-arazi) neden derseniz bende yıllardır mtb ye ve tur bisikletine binerdim 15 gün kadar önce yol bisikletine geçtim avantajları cok fazla olmasına rağmen dez avantajları ekipmanları pahalı ayrıca ayarları filan daha hassas eğer kendiniz vites ayarı akord ayarı yapamıyorsanız epey bir bisikletçi yolu aşındırırsınız.bu 15 günlük ilk izlenimim ise eğer yarış değil spor amaçlı kullanacaksanız 10 lu sistem yani yeni ve yüksek model donanımlı almayın derim neden derseniz çok fazla çapraza düşüyor sürekli vites değişikliği istiyor.8 li yada 9 lu sistemler 10 luya göre daha ucuz ve daha sportif kullanıma uygun diye düşünüyorum.Tabi bunlar benim çok kısa zaman zarfındaki fikirlerim hatam olabilir zaten konunun uzmanı arkadaşlar gerekeni yazarlar.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
lastiklerin daha kalın takılması ile şehir içi kullanımda ki sakıncaları bir miktar azaltmak mümkün olabilir belki. Yarış bisikleti maşaları 28 ya da 32 lastik ebatına izin verir mi? öğrenmek lazım

Aytaç Kalyoncu

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Trek
bence minumum 105 donanımlı bi modelle başlıyabilirsiniz daha aşşağı compenantlar saterken sizi çok zorlar ama marka deyince ben corratec i çok benisedim kendi adıma ama yeni çıkardığı modellerde dizayna pek onem vermiyor buda bi eksi şimididen keyifli sürüşler yol bisikleti farklı bi zevk :)

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Yine komik yorumlar. Bayılıyorum bu foruma :D

3000 lira bütçenin bir kısmını ekipmanlara ayırmanız gerek. Yol bisikleti MTB'ye benzemez. Tam donanım kullanmak gerekir. Genellikle de pedalsız satıldığı için ilk olarak pedal ve ayakkabı almanız gerekiyor.
Bunlara ek olarak kesinlikle kask.
Sonra da tayt, bisiklet forması ve gözlük. Bunların hepsi 600 lira kadar tutar.

Bisiklet alıyorsanız, 10lu sistem alın. 9lu kullanmaya gerek yok. Bu da en az 105 donanımlı bir bisiklet almak demek. Fakat bütçeye de bakar biraz bu durum, eğer o fiyat aralığında 10lu sistem bir bisiklet bulamıyorsanız mecburen 9lu alacaksınız.

• Beğen

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Gökhan Toros Komik yorumlardan bir taneside benim ki sanırım birileri ile dalga geçerken önce tam okumanızı sonrada bir şey biliyorsanız dalga geçmeden anlatmanızı tavsiye ediyorum.yaşınız cok genç o yüzden üstünüze fazla gitmiyeceğim ben kendi yorumumun altına gerekeni yazmıştım tekrar okumanızı ve fazladan bir bildiğiniz varsa lütfen bunu dalga geçerek değil, öğretmek maksatlı yazmanızı rica ediyorum.Burası paylaşım forumu şaka merkezi yada komedi dükkanı değil.

• Beğen
Tepkiler: erhan erhan

hakano

Daimi Üye
Tepki
313
Uc milyar TL 'den bahsedildigine gore, ufak capli bir yatirim soz konusu. Bu durumda eli yuzu duzgun, gerektiginde ust donanima cikma imkani veren bir kadro dusunmelisiniz bence. Cannondale'in CAAD serisine (soz gelimi CAAD 9) mutlaka bakin. Buna donanim olarak Tiagra eklerseniz (10'lu sistem sart degil. Forumda Tiagra kullanan ust seviye bisikletciler var) amaciniz o olmasa bile ileride herhangi bir yarisa katilabilecek prestijli bir bisiklete sahip olmus olursunuz. Bu ozelliklere sahip bisikletlerin Ankara'da indirimde 1000 euronun altinda satildigini hatirliyorum. Geriye pedal, kask, vs alacak kadar para da kalir.

• Beğen

alp çolak

Üye
Tepki
5
aslında bende yol/yarış bisikleti severim ancak gelgelelim türkiyenin yol koşulları pekte müsait değil o yüzden mtb hem daha güvenli hemde türkiye standartlarına uydun 3000 TL ye seni baya idare edebilecek bir mtb alabilirsin ;) benm tavsiyem ama takdir sana kalmış ;)

• Beğen
Tepki
26
yolda akmak,ve sürekli ben pedal basarım,dior isen ben yol öneririm.
arkadaşların dedigi gibi,kesinlikle ekipmansız binilicek bir bisiklet deyildir.
ayakkabı eldıven uzun taytı vs,bunun gıbı urunlere,rahat bi 1000 lira,verirsin.

• Beğen
Tepki
1
-Merhaba Arkadaşlar:.

-Yol bisikleti seçiminde acayip bir şekilde kararsız kaldım
-Neredeyse tüm forum konularını bir kaç gün içerisinde okudum çok detaylı çok güzel bilgiler var emeği geçen tüm arkadaşların eline sağlık.
-Ben normalde mtb bisikleti kullanıyordum hafta sonları pikniğe gidersek yada arkadaşlarla belgrad turuna çıkarsak mtb yol yüzü görüyordu.
-Artık herkez ya evlenmeye başladı yada çeşitli sebeblerden sosyal ortamlardan uzaklaşmaya başladı ve bir iki kişi kaldık neredeyse şehir içinde de mtb benimki eski oldugu için çok yoruyor ....
-Şimdi bende biraz free olarak takılmak için yarış bisikletlerine bakıyorum hem hafiflik hem hız açısından daha iyi olacaktır düşüncesi ile.
-Ama seçimlerim arasında baya bi kararsız kaldım açıkcası
-Bütçem 1300 max 1400 yapmaya zorlaya bilirim ...

City
Bianchi Nero :.(link)
Salcano CITY SPORT 27 HDS :.(link)

Road
Master Drag :.(link)
Carraro 915 D'AMBIEZ :.(link) // (link)
Sedona 601 :.(link) // (link)
Bianchi SLR 500 :.(link) // (link)
Salcano XRS 850 :.(link) // (link)
Carraro 916 D'AMBIEZ :.(link)
Carraro 032 CR-RACE :.(link) // (link)
2011 WHISTLE MODOC SORA :.(link) // (link)
2012 Giant SCR 2 :.(link)

-Tüm forumu okuduktan sonra dikkat özellikle belirgin özellik açısından

-Hidrolik disk frenler (v frenler mtb de suyu yedimi çamuru yedimi tutmuyor tecrube ile sabittir ama bakımı ve parçaları çok ucuz olması + bir değer)
-Hafiflik bakımdan iyi olan
-Kadro yapısı ve dinamikliği
-ve diğer etkenler şuan için ön plana çıkardığım kriterler
-Birde ileride yapılacak modifikasyonlara açık olan bir yapı istiyorum
-mtb de 7 yılda iki defa tekerim yarıldı oda camların bira şişelerinin ras gele parçalanıp atılmasından dolayı olmuştur.. 1 defa fren telim kopmuştur ki bu yüzden bodozlama ağaçlara giriyordum neredeyse onun dışında her hangibi bir kaza vs gibi bir durum geçmemiştir başımdan ...

-Bu arada boyum 178 Bacak iç ölçüsü 80 CM Kadro boyunu sanırsam bu orana göre seçiyoruz

-Baktığım tüm ürünlerde v fren yapısı kullanılmış sonradan hidrolik fren takmaya musait ürünler daha öncelikli öneriler olursa daha iyi olur benim için ... dediğim gibi bütcem 1300 max 1400 yani öyle umut ediyorum :)
-Bu durumda en iyisi hangisi olacaktır şehir bisikletleri yapısı pek hoşuma gitmiyor ama bir altarnatif ...almayı düşünmesem bile ....

-umarım eksiksiz bir şekilde yazıp açıklamışımdır...

-Teşekkürler.

(Bu modeller haricinde önerisi olan arkadaşlar lütfen yazsınlar... birde ucuza temin edilebilecek satıcı önerilerine açığım)

Tepki
1
-Teşekkür ederim salcanoları çıkardım listeden
-Yalnız bu yarış bisikletleri hidrolik disk frenli satılmıyor heralde uygun fiyatlı modellerde :(

Tepki
1
-Teşekkür ederim
-Bu modellerin hangisi ilerde değişikliklere daha müsait olacaktır ? hidrolik fren vs.

Murat Sarp

Üye
Tepki
48
dostum mesajlarından anladıgım kadarıyla hidrolik frenlere takmış durumdasın. :D yol bisikleti istiyorsan bi kere onu unut.

Carraro 915 D'AMBIEZ ve 916 dambiezin kendi boyuna göre kadrosunu bulabileceğini hiç sanmıyorum. bunlar 2011 bisikletlerdi. ben 1-2 ay önce tüm türkiye de aradım taradım bulamadım. fabrikasında da kalmamış. beni dinleyecek olursan 2012 model Carraro ların sora ya da campanoglo lu olanlarından birini tercih etmeni isterim. fiyat olarak en uygunları bunlar sanırım. linkini vermişsin yukarıda zaten. forumda kullanan arkadaşlar vardı. onlara da bir danış istersen. yukarıdaki arkadaşın dediği gibi salcano dan uzak dur. drag master kullananlar pek memnun değillermiş. drag blade fiyat-performans olarak iyi derler ama bulabilir misin bilemem. whistle, bianchi ve sedona bisikletler üzerindeki komponentlere göre carraroyla karşılaştırıldığında biraz pahalı sayılır...

• Beğen
Tepkiler: Aykut TAŞDELEN
Tepki
1
-hocam açıkcası öyle oldu biraz mtb de vfren var biraz su değse frenler tutmuyor jant kenarında tırtıkların da zamanla iyice gitti çok az belli belirsiz şuan :D
-madem böyle bir teknoloji var neden kullanmayalım diye düşünüp ona göre söylüyorum ama olmuyorsada sıkıntı yok sağlık olsun.

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Salcano xrs800sora kulanıyorum tavsiye etmem. Tercihini Giant, Carraro veya Drag üzerine yap bence. Bana sorarsan Giant almalısın, ileride değişiklik yapmak için de daha uygun.