Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti tansiyon ayarı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında berktx tarafından paylaşıldı.

1. berktx

berktx Aktif Üye

Adı:
    Berk Toksoy
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    İyi günler.

Uzun süre eski bir bisiklet ardından 1 - 1,5 yıl kadar şehir bisikleti kullandım şu an yol bisikleti kullanıyorum ve benim bir sorum var. Uzun yollar kat ettiğimden midir acaba bir sıkıntı olduğundan mıdır bilmiyorum ama tansiyon (veya gerginlik nasıl biliyorsanız) ayarı hep kaçıp duruyor. aktarıcının arkasından veya kablonun o çevirmeli yerinden kendimce ayarlıyorum ama artık bu benim başıma çok bela olmaya başladı. Eski bisikletlerimde hiç bu durumla karşılaşmadım.

Yapıyorum 1 veya 2 gün geçiyor o ayarsızlık sesi (çırr veya zırr :D) gelip duruyor. Acaba ben mi bilmiyorum yapmayı diye düşünmüyor değilim ve 2 gün önce beni yolda durduran bir abi ile muhabbet ederken bu ayarın kaçtığını söyledi ve onun da ultegra di2 sisteminde de kaçtığını söyledi.

Yardımcı olursanız çok sevinirim aktarıcı 105 kablolar kadro içinden geçiyor (belki bi alakası falan vardır bilgili insanlar diye yazdım)

Yok mu bu durumdan şikayetçiler ?

kimsenin kaçmıyor galiba

2. Auron Sanchez

Auron Sanchez Le Sprinto Espanola

Adı:
    Ahmet Bilge Kaan AKIN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @berktx Bende de bir süre oldu o. Hatta 4 kere gittim şimdiye kadar da son yaptırdığımdan beri sorun çıkmadı. Arka taraftan yapıyordum ben gerginlik ayarını , bisikletçi arkadaşım önle de bir şeyler yaptı, 200 km'dir sorun yaşamadım :harika: Zamanla oturuyor sanırım başta benim de canımı çok sıkıyordu 60-70 km'de bir bozulması :acpsnr:

3. Fakir Kemancı

Fakir Kemancı Kıdemli Üye

Adı:
    Serkan G.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Rodaj döneminde normaldir tel sonuçta esneme payı oluyor kullandıkça daha az ayarı kaçıcak bir süre sonra nadiren ayar yaparsınız.

4. Battutaettanci

Battutaettanci Kıdemli Üye

Adı:
    yasin
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    bisiklette de mi varmış rodaj, bilmiyordum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. smclk89

smclk89 Aktif Üye

Adı:
    semih
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ayarın bir kere çok düzgün yapıldıktan sonra sürekli bozulması normal değil. tellerin görünmeyen bir yerlerinde deforme varsa yavaş yavaş teller kopma yapıyorsa ancak öyle olur oda bir müddet sonra ya tamamen kopar yada artık hiç atmaz olur vites. yağsızlıktan biraz değişir. birde havalardan çok hafif değişir. birde ilk üzerine binmeden vitesler süper geçiyorsa bakım sehpasında yağlı temizken zincir. 1 2 sürüş esnasında vites kötü atar ama toparlar düzelir. 1 2 defa kötü atış yaptı diye hemen geri kurcalanmaz öyle hiç ayar tutmaz. ayar biraz kötüyken o şekilde kullanınca bile düzelmesi lazım sonuçta bir miktar gerginliği mecbur gücün tarafına ayak uydurmak zorunda. ama sürekli bunlara rağmen değişen atmayan takılan bir vites var ise. telleri değiştirmek lazım.

6. furkantrojka

furkantrojka Kıdemli Üye

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bence ayar yaptığınız kısımda sıkıntı var. Zira 2 günde bir tekrar germenize rağmen o tel kopmadıysa gerdiğiniz kısım sürekli tekrar gevşiyordur.