Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti şuanda almak mantıklımı ?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında mehmet nuri tarafından paylaşıldı.

1. mehmet nuri

mehmet nuri Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.İçime bir yol bisikleti sevdası düştü öyle böyle değil yaklaşık 1 aya yakın oldu neredeyse
    Yatarken, kalkarken,gündüzleri hep aklımda :) internetten baktıkça , forumları gezdikçe içim gidiyor aynı bir çocuk gibi :D ( yaşım 34 )
    ben daha önce yol bisikleti hiç kullanmadım. Sizlerin tabiri ile market bisikleti dediğiniz saraçhaneden aldığım bir MTB var çift amortisörlü,kalın ve dişli lastikli onunla arasıra 20-40 km'ye kadar sabah 05:30 -09:00 saatlerinde İstanbul sefaköy-k.çekmece -avcılar-esenyurt taraflarında tek başıma turluyorum ve MTB bana kesinlikle yeterli gelmiyor.Günü birlik daha uzun turlara çıkmak istiyorum ve bisikleti seven insanlarla tanışıp müsait zamanlarda turlarda onlara katılmayı düşünüyorum kısmetse.

Bir süredir bisiklet tavsiyelerini ve bisikletleri inceliyorum kendimce, bütçeme uygun olarak ne kadar doğru seçim olur bilmiyorum
    SALCANO XRS030 TIAGRA gözüme kestirdim.
    http://www.salcano.com/Urunler.aspx?idurun=1009 2.039 TL

AKLIMDA acemice bir sürü soru var şaunda.
    1-Başlangıç seviyesi olarak bu bisiklet yeterli olurmu sizce.( hertürlü öneri ve tavsiyelerinizi esirgemeyin lütfen) kısa sürede sorun çıkaracak birşey almak istemiyorum ama bütçemde şuanda zorlayarak enfazla bu kadar oluyor.belki bir dahaki yaza 2013'te 2.500-3.000 TL civarı olabilir.
    2-Yaz bitti sayılır 1-2 ay daha yarış bisikletine binilir doğru düzgün sanırım.malum bende acemiyim şuanda, bisikleti şimdi sipariş versem bisiklet gelene kadar ve ben alışına kadar zaten bir süre geçecek fazla kullanmaya zaman kalmayacak gibi geliyor, o yüzden şuanda yarış bisikleti almak mantıklımı sizce?
    Bir taraftanda bütün kışı böyle bekleyerek geçirmeyi hiç istemiyorum.:D
    3-Bisikleti almaya karar verdim diyelim.Fiyatta nakit olarak daha aşağıya çekme gibi bir durum olurmu? ( malum daha bu işin pedalı,ayakkabısı,kaskı vs... falan var)
    Yav bu bisiklet işide bayağı masraflı birşey :rolleyes:
    k.çekmece -sefaköy taraflarında nereden alabileceğim ? yada tavsiye edebileceğiniz biryer varmı ? ( herhangi bir sorun çıkması durumunda daha yakın olması iyi olur diye düşünüyorum.)
    4-boyum 1.75m. - kilo 76 kg. bana göre en uygun kadro boyu hangisi olur sizce ( 45CM, 48CM, 51CM, 54CM, 57CM )bunlar XRS030 TIAGRA kadro boyları.

sorularım biraz fazla oldu kusuruma bakmayın lütfen.İnsan acemi olunca böyle oluyor :)
    Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

2. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Yol bisikleti konusundaki kararın çok doğru. Ama bisikletle ilgili yorum yapamayacağım. Havalara gelince. Aralık sonuna kadar rahatlıkla binebilirsin.

mehmet nuri bunu beğendi.
  3. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yol bisikleti almakla ve kalın lastikli çift amortisörlü emek düşmanı bisikletinizi emekli ayırmaya karar vermekle doğru bir hareket yapmışsınız. Bahsi geçen yol bisikleti sizin uzun süre memnun edecektir. Yalnız ben de şu an alıp almamanız konusunda tereddüt ettim. Aslında bir an önce başlamakta fayda var. Yollar düzse yağmurlu havalarda da rahatlıkla keyifle binilebilir; ama size bağlı. Nakit olarak alırsanız fiyatta epey bir düşüş yaşanır. Tahminime göre ortalama 350-400 TL daha ucuza alabilirsiniz. İstanbul için tavsiye edebileceğim bir yer yok şu an için. Boyunuza göre 45cm'den büyük kadro almanız yanlış olacaktır. 45cm sizin için hemen hemen idealdir(17.7")

4. mehmet nuri

mehmet nuri Yeni Üye

Seviye:
    Halil bey yorumunuz için teşekkürler. Siz 45cm kadro boyu öneriyorsunuz.
    kadro boyu hakkındaki konularıda biraz okumuştum forumda. http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=80109
    ve 1.75m boyuna 55cm kadro öneriliyor yol bisikleti için yada benmi yalnış anlıyorum konuyu.

ProfessionaL bunu beğendi.
  5. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Boyunuz için uygun olan kadro reel üst boru uzunluğu olarak 54-55cm arası mesafeye denk gelen kadrolardır. Salcano çok ciddi bir eksiklik olarak bisikletlerin geometri tablolarını yayınlamamış sitesinde. 54 boy kadronun reel üst boru uzunluğu kaça denk geliyor önemli olan o. Eğer 54-55cm gibi bir ölçü ise size uygun, ama kadro slope geometri ve üst boru reel uzunluğu 56cm veya üstü bir ölçü gibi ise o zaman kadro 175 boy için büyük. Kadro boyu seçimi ve bisikletlerde kadro geometrileri için daha dikkatli bir araştyırma yapıp konuyu kavrayın ve seçiminizi öyle yapın. Slope geometri ve standart geometri kadrolar arasındaki farkı genelde insanlar ayırd edemiyorlar, 54 slope bir kadro ile 54 standart kadro aynı değildir.

45cm önerisi ise kesinlikle dikkate almayın. Kesinlikle uygun değil, çok ama çok küçük sizin boyunuz için.

ihtiyar bunu beğendi.
  6. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Rüzgarlı olmadığı müddetçe ,bir de kar tabi, kış aylarında rahatlıkla bisiklete biniliyor. Eldiven, balaklava, koruyucu termal kıyafetleri de temin edersen , ve bisiklet de yeni olunca binmek için can atarsın :)

7. ismet caner

ismet caner Aktif Üye

Seviye:
    Seneye kadar beklemek te mantıklı duruyor. 3.000 tl ile daha iyi bir bisiklet alabilirsiniz. Sezon kapanıyor artık bu sene de elinizdekiyle idare edin derim :)

8. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    ben yol bisikletlerindeki gidona , flatbar bisikletlere nazire olsun diye domalbar diyorum. ben yol bisikleti tercihini alkışlıyorum. doğru tercih. ağırlıklı olarak asfaltta kullanıyorsan bisikleti bunda bir sakınca yok. bence domalbar ı bir dene, hoşuna giderse bahsettiğin bisiklet çok iyi. zira ben sedona istanbulu bulmasaydım o bisikleti alıp flatbar yapmaya çalışacaktım.

bisikleti, moda kaygın yoksa ha şimdi almışsın ha seneye sıkıntı olmaz. sezon sonu, olması fiyatları bir miktar düşürür elbette. karasal iklimin olmadığı her yerde bisikleti yıl içinde 2 ay kadar süremezsin.

selamlar

9. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Gelecek sezonda, bu bisikleti bu fiyata bulabileceğinizi sanmıyorum,,, Beni de yol bisikleti merakı yeni yeni sardı bu model ile apex modelini epey araştırdım, gerçekten veridiğin parayı hak eden bir model, peşin alırsan %10 + sezon sonu indirimi ile epey uygun fiyata alabilirsin.

10. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    öncelikle şunu söyleyeyim bu bisiklet hakkında kafanda tereddüt olmasın mükemmel bir makine şuanda ben kullanıyorum.boyum 1.78 54 cm kadro boyu bisikletimin.bence bisikleti almak için beklemeyin çünkü yaz ya da kış farketmez bisiklet(yol bisikleti de dahil) her zaman kullanılır sezon farketmez.kışın biraz daha az antrenman yaparsınız belki fakat emin olun bisiklete binmek için can atarsınız(kendimden biliyorum)
    aytaç abinin dediğine ben de katılıyorum salcano bisikletlerini ne kadar geliştirmiş olsa da sitesinde o kadar geriledi bence fotoğraflar da başarılı değil kadro geometrisi olmamasıda.ama biraz teknik bilgi verirse aytaç abi üst boru uzunluğu ve diğer bölümleri ölçüp bilgi verebilirim geometri hakkında...
    son olarak yol bisikleti almaya kadar vererek hayatınızdaki en isabetli kararlardan birini verdiniz bence :)

yucel gulesenoglu ve mehmet nuri bunu beğendi.
  11. mehmet nuri

mehmet nuri Yeni Üye

Seviye:
    Değerli yorumlarınız ve fikirleriniz için teşekkür ederim. özellikle bisikleti kullanan bilen insanların (fatihaydın bey gibi ) yorumları daha iyi ve daha ikna edici oluyor.

Bulabilirsem bisikleti almaya karar verdim bir aksilik çıkmazsa. enkötü ihtimal önümüzdeki ay alırım sanırım.
    Bugün salcano'nun sitesindeki bayi listesinden kendime yakın semtteki bayiye uğradım. motor tamircisi ağırlıklı biryerdi 8-10 tane MTB dışında ellerinde bisiklet yoktu.fiyatı yüksek bisikletleri ellerinde bulundurmuyorlarmış bir iki telefon görüşme yaptıktan sonra salcanonun kendi sitesindeki fiyat üzerinden 2.039 TL getirebileceklerini söylediler. nakit alımda indirim yapmıyormuş sanırım buda benim işime pek gelmiyor. pek gözümde tutmadı açıkçası orayı:(
    İstanbul avrupa tarafında salcano bayilerini dolaşacağım galiba sırası ile.peşinde indirim yapmazlar ise önümüzdeki ayı beklemek zorunda kalacağım gibi. en iyi ihtimal sirkeci bayisi olacak sanırım bisikleti belki görüp inceleme fırsatı bulabilirim diye düşünüyorum. ama sirkeci bayiside doğubank tarafında değil kapalıçarşı'nın üstünde biryerlerde kalıyor google mapsten bakınca. 3-5 gün gezmek gerekecek galiba.

12. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:

ne demek asıl ben teşekkür ederim :) sirkecideki bayide ellerinde tiagra serli kalmamıştı ben bakığımda(1 ay önce falan) 2 tane apex setli kalmıştı 1 tanesini ben aldım siz bi gidip konuşun sipariş verirler para olayını da konuşun çünkü onlar peşin fiyatına yüzde 18 indirim yapıyorlar ben aldığımda yapmışlardı yüzde 18 indirimden bahsedin onlar yapar gerekeni zaten...

13. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben yol bisikleti alıyorum. Bugün gittim, test ettim. Kaporasını verdim hafta sonuna kadar gidip alıcam.

Benim amacım yaz kış kullanmak. Nezaman kar yağar lastikler yerleri tutmaz hale gelir anca ozaman ara vereceğim.

Ayrıca şunuda söylemem lazım, yol biiskleti sürünce insanların diğer bisikletleri nasıl sürebildiğini anlayamıyorum. Kuş gibi hafifçicik böyle bastınmı uçuyor. :D

14. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    geçen şehir bisikletime bindim biraz turlamak için 10 dk sonra eve gelip salcanoyu alıp çıktım öle bi garip hissettim ki gerçekten bisiklet yol bisikleti süper isabetli karar verdiniz şimdiden hayırlı olsun bisikletiniz yol bisikleti bambaşka bir şey :)

Tuncay Üner bunu beğendi.
  15. Ergun Yavuz

Ergun Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende alıyorum yeni sizin baktığınız bu modelin Sram Apex modelini 3-4 güne gelicek.. Sabrım kalmadı gelsede binsem diyorum.. Kadro boyunu 54-55 cm alın ben 54 aldım bana uyacak ileride de rahat rahat kullanacam.. Güzel bi seçim.. Zaten salcano nun tasarımlarında en güzeli bu kadro ve renk bence çekici duruyor.. :)

16. 45Orhan

45Orhan Yeni Üye

Seviye:
    bende yol bisikletine yeni geçtim gerçekten harika bir duygu hem çok hafif hem çok hızlı ben artık başka bir tip bisiklet isterse 10 milyar olsun bakmıyorum yokuş aşşağı çok hızlı giderken bile pedal boşa dönmüyor ve müthiş hızlanıyorsunuz yokuş çıkarken de rahat seçiminiz de gayet Güzel bir seçim olmuş bence fazla beklemeyin

17. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gördüğüm kadarıyla bisiklet almayı düşünenler mantık yerine duygularla hareket ederler. Ama mantığıda detay dediğimiz komponente koyarlar. :)