Yol bisikleti sorunsalı

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında yiğt tarafından paylaşıldı.

1. yiğt

yiğt Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Uzun zamandır forumu misafir olarak takip ettim. Sorumun yakını olan bir kaç yanıt buldum fakat üye olup sormak istedim.

1- Mersinde yaşıyorum yollar bozuk değil sahilde süreceğim yokuş falan yok , arada bir şehirden uzaklaşırsam güzergahlarda genel olarak asfalt belki bir kısım dikkat etmem gereken yol. Bisikletin hafif olmasını istiyorum yorulmadan hızlı bir şekilde sürmek .. Hibrid denen bisikletlerden düşündüm fakat 14 kg vs oluyor. Ben kamplı , kalmalı turlar düşünmüyorum yani bagaj vs ihtiyacım yok . Genel olarak bu ihtiyaçlarım doğrultusunda yol bisikletimi almalıyım yoksa şehir bisikleti mi?

2- Birde yol bisikletiyle (atlayıp zıplamayacağım) inilecek 3-5 merdiven sıkıntı yapar mı? Malum amortisör yok lastiklerle alakalı bir durum sanırım .

3- Son olarak 2000 TL bütçeye yerli ve donanımlı (Salcano XRS030 vs ) yoksa yabancı bir bisiklet mi düşünmem gerekir .Teşekkürler

2. sonalp

sonalp Yeni Üye

Seviye:
    yol veya şehir seçiminde 2. Numarayı unutucan...

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Sıkıntı yapmaz. Ama öyle kullanılması doğru olmaz.
    O tür kullanım için tasarlanmamış bir bisikletin ne zaman sıkıntı çıkartacağı belli olmaz.

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  4. yiğt

yiğt Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Teşekkürler keyfi yapmayalım o zaman. İlk soruya da bir yorum bekliyorum. Tavsiye bölümüne de ekstra bir konu açmak istemediğimden tecrübeli arkadaşlardan 3. soruma da yardım bekliyorum.

5. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Hafif, hızlı ve bagaj sorunu olmayan bisiklet = yol bisikleti şu durumda. Tabi yolların durumunu da göz önünde bulundurmak lazım. Köstebek yuvası olmasın, zırt pırt akort ayarına gerek kalmasın. 2000 TL bütçe ile yabancı markalardan verim almak biraz zor. XRS030 şimdilik F/P denebilir. Apex bütçeyi aşar ama Tiagra alabilirsin pazarlıkla. Giriş seviyesi jantları (Mavic Aksium), karbon maşası, fena sayılmayacak toplam ağırlığıyla, yol bisikletine güzel bir başlangıç derim.

6. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Salcano 030 modelleri yok denecek şekilde piyasada, bulursaniz kaçırmayın ve banada pm atmayi unutmayın ;)

7. özgür barış uçkaç

özgür barış uçkaç Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    tamaaaam; 2. maddeyi aynen uygulayın birsüre sonra bisiklet sizi değil, siz bisikleti taşıyın.
    3. maddeyi aynen uygulayın yani bir salcano alın yukarıda bellirttiğim sonuca daha çabuk ulaşın.

ToffieBoi bunu beğendi.
  8. Aşkın Şentürk

Aşkın Şentürk Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    1. madde için yol bisikleti seni daha az yorar ama şehir kadar konforlu gidemezsin ama şehirden farklı bir şekilde yolda akarsın .
    2. madde için bence de merdivenleri yol bisikleti ile inmek çok doğru değil. Eline alıp taşımak 3-5 merdivende hem bisikletin hem de senin sağlığın açısından en mantıklısı olur :)
    3. madde için de 2000 tl bütçen varsa salcano xrs030 apex alabilirsin. Salcano bence gayet güvenilir. Sadece servis ile sıkıntı yaşayan çok kişi var çevrendeki salcano servislerine bir bak, konuş onlarla, hangisine ısınırsan onu tercih et :)

DERİM BEN ;)

9. özgür barış uçkaç

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    aşkın arkadaşım bu servis işler servise ısınmayla olmuyor malesef. maksatım mert'in aklını çelmek değil. özgür irade isterse gider alır bir salcano dertsiz başına dert.
    servise dibin de tutusa firmanın desteği ilgi ve alakası olmadan hiç bir işleri yürümüyor; "yürütmüyorlar". salcano dan tecrübelyiz konuşuyoruz. bisiklet ile ilgili forumları açın bir okuyun bakalım salcano kadar ilgisiz alakasız bir firma varmı. salcano kadar problem çıkaran marka varmı.

mert arkadaşım 2000 tl bütçe ile farklı tarzlara veya aynı segmentte farklı bisikletler mutlaka var. tekrar tekrar yineliyorum amacım seni caydırmak falan değil. her fırsatta o firmayı da kötülemek istemiyorum ama çevremizden de takip ettiğimiz kadarıyla işin sonu belli. her arızada aksaklıkta oturur kendin yapar düzeltir uğraşırsın. bence..... dedelerimizden nasihatlar "on defa ölç bir defa biç".

10. Aşkın Şentürk

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:

Ya ben size bir yerde katılıyorum zaten yorumumda da bunu belirttim Salcano servis olarak sıkıntılı diye ama bunu tüm Salcano servislerine yaymak da yanlış olur bence. Mesela İzmir de Salcano servisi olup temiz iş yapan 1-2 bayi var .Sizin dediğiniz gibi ben bu 1-2 bayi ile konuştum sadece müşteriyi elde tutmak ve kazanabilmek için Salcano servisliği yapıyorlarmış. Serviste yaptıkları işin de (işçiliğinden yani) karşılığını Salcano dan alamadıklarını söylüyorlar. O kadar dilekçe ve e-mail yazmalarına rağmen Salcano'nun çok küçük bir meblağ ile kendilerine yardımda bulunduğunu , yazılarına geri dönüş olarak tatlı bir dille " işine gelmiyorsa satma " dediklerini söylediler.

11. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Aşkın kardeşim ahbap ilişkisiyle pek yürümez bu garanti işleri. Diyelim ki bisikletin kadrosu kendiliğinden çatladı, firma da kullanım hatası diyerek mesuliyeti sırtından atıyor. Teknik servis bunu nasıl karşılasın? Küçük sorunlar için teknik servisin anlayışı yeterli olabilir ama büyük sorunlarda iş değişir.

12. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Salcano'nun XRS serisinden korkmayın. Bu gereksizler, yol bisikletinden anlamadığı için çok yüksek ihtimal önceden yurt dışında ki firmalar tarafından yapılandırılmış modelleri alıp getiriyorlar. Yada bunun gibi bişey oluyor, ama şunu kesin olarak söyleyebilirim salcano sadece ama sadece montajını yapıyor. Parça seçimlerinde, üretiminde hiçbir şekidle seçim yapamıyor. Zaten, bu yüzden XRS modelleri sıkıntısız.

13. Aşkın Şentürk

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:

Ortada buluştuk galiba büyük sorunlar için haklısınız.Arkadaşın bütçesi de xrs serilerine uygun geliyor :)) Fiyat/performans olarak 10 numara ama dediğiniz garanti ve sonrası sıkıntılı ...

14. özgür barış uçkaç

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    aynı şeyleri konuşuyoruz bu firma malı piyasaya sürüyor kalan sağlar bizimdir durumları. ne sattık kar. keser döner sap döner o sap bir yere girer. bu arada mete kayboldu. allah yardımcısı olsun.
    ufak bir tüyo mete. bir aydır bende bisiklet alma planları yapıyorum. salcanodan kurtuldum. aklında olsun diye söylüyorum hem yol bisikleti hem hafif tarzda dağ bisikleti. yeni nesil bisikletler bunları da araştırabilirsin. bütçenede uygun. örnek olarak specialized crosstrail. merida crossway ve benzerleri.

15. Onder.Eren

Onder.Eren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    2300 tl pesindi sanirim ki pazarlikla biraz daha inebilir, cannondale caad8'ler var. deltabisiklet.com' a bir bakin derim.

tiagra olmasin sora olsun. baslangici atlatinca zaten degistirmek isteyeceksiniz.

16. N.ÖZKAN

N.ÖZKAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    2012 nin 9.ayında Salcano XRS030 Tiagra aldım (Mavi-siyah-beyaz ), İstanbulda kullanıyorum. Peşin alma imkanın olursa daha avantajlı oluyor.
    Gözün fazla yükseklerde değilse başlangıç için yeterli bir bisiklet, 2 sene rahat kullanırsın sıkılmadan.
    İnsanların salcanoya bakışından dolayı açıkçası bende bazen soğuyorum kendi bisikletimden :D

1.500 km yi geçtim şimdiye kadar sadece 3 defa lastiğim patladı oda sahil yollarında ( içen şişesini içtiği yerde kırmış soda - bira vs ... )onun dışında bana bir sıkıntı yaşatmadı. Toplayan servisteki arkadaşlar sağolsun çok iyiler.
    Bisiklete çamurluk takılmıyor bilgin olsun. Üstünde gelen lastikler Continental 4 sezon kullanabileceğin lastikler yol tutuşu güzel.
    52-39 Aynakol ve 11-25 Ruble oranları rampalarda beni zorluyor kondisyonum olmadığı için :D
    umarım yazdıklarım fikir konusunda sana biraz yardımcı olur.

17. yiğt

yiğt Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Cannondale Caad8 6 Tiagra diye geçen bir model buldum . Şu an bir arkadaşa yurtdışından onu getirtmeye çalışacağım gibi. Fakat servis işi nasıl olur ne olur bilemiyorum burada .. Salcano yorumlarıda canımı sıkmadı değil xrs30 tiagraya sıcaktım renklerden dolayı. Hepinize teşekkürler

18. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hocam o fiyata 2. el temiz bisikletlere bakın derim. Şu anki yol bisikletimi 2. el aldım Giant defy serisi, sora donanım var, sadece jant ve fren sistemini değiştirdim. Servislik zaten bir işim olmuyor, arada bisikletçime götürüp vites ayarı vs. yaptırıyorum. Kadrom kırılırsa yada komple bakıma sokucak olursam zaten gidiceğim yerde belli (kaçkar bisiklet). Ben salcano yu kötülemiyorum ancak gidin o fiyata 2. el temiz (ithal) bir bisiklet alın derim.

3-5 basamak merdiven sıkıntı yaşatmaz diye düşünüyorum arada bende iniyorum hatta mtb ci arkadaşların gazına gelip 1-2 basamak uçtuğumda oluyor, tabi ele almak en sağlıklısı olucaktır.

10.5 kg civarında hafif hybrid modellerede yönelebilirsiniz, sizin için daha konforlu olabilir, içinizde yol bisikleti aşkı yoksa. (specialized sirrus serisi, trek fx serisi, cannondale quick - bad boy serisi vs.)

Kafanızı hepten karıştırmak gibi olmasın ancak bir ihtimalde cyclocross modellere bakabilirsiniz.

19. Cem Özenen

Cem Özenen Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Valla ben 2 senedir Bianchi SLR 200 kullanıyorum. birçok şeyini, pedalları, jantları, lastikleri ve cabası kendim değiştirdim ve şu an kaymak gibi.. Kendi hatamla yaptığım bir kazada çatalı yamultmam dışında bisiklette en ufak sıkıntı yaşamadım. Bu bütçelerde Bianchi'ye de bir bakın derim.

20. Engin Öz

Engin Öz Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yaklaşık 4 ay oldu Merida Crossway 20 d kullanıyorum. fiyat olarak ta 1000 tl civarı ve başlangıç için çok yeterli diyebilirim. haftada en az 3 gun hem tur ıcın hemde işe geliş gidişte şehiriçi kullanıyorum İzmir Buca da . Merida aldığım için son derece memnunum. tavsıye ederim