Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol Bisikleti Sele Konumlandırma Açısı

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Furkan TK tarafından paylaşıldı.

1. Furkan TK

Furkan TK Onurlu Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu ayarın yanlış olması uzun yolda kol, bilek, boyun vs. çeşitli noktalarda ağrı oluşturmasına sebeb oluyor. Selenin açı ayarını yere paralel şekilde yapılarak selenin açı ayarını ergonomik haline getirebiliriz. Sele ucunun çok hafif neredeyse ölçü aleti olmaksızın fark edilmeyecek şekilde öne eğerek ayarlamak konforu biraz daha arttıracaktır.

Sele açı ayarı yapsak için su terazisine ihtiyacımız var.

Sele ön ve arka noktasına göre açı ayarlama

Selenin 3/1'lik bölümüne göre açı ayarlama.

Yol bisikleti için bu iki ayarlama yöntemi arasında hangisi daha doğru olacaktır tecrübeli arkadaşların görüşlerini yazarsa memnun olurum.

2. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Mantıklı olanı ortadan ölçüm gibi duruyor, keza bende yıllardır sele üzerine kitap koyup su terazisi ile öyle ayarlarım. Selenin bütünü üzerinden ölçümlemek sanırım burnun durması gereken pozisyondan biraz daha yukarı kalkmasına sebep oluyor. Bu ölçümü yarın uygulayıp deneyeceğim.

Yusuf G. ve Furkan TK bunu beğendi.
  3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ölçüm yöntemi seleden seleye değişebiliyor. Genelde selenin kullanım kılavuzunda hangi bölümünden hizalanması gerektiği yazılı oluyor.
    Mesela daha önce kullandığım Specialized Romin Evo modeli için bu ortadaki 1/3'lük bölümüydü. Çünkü selenin burnu aşağı, arkadası yukarı doğru kavisliydi.

Yusuf G., caner ünsal ve Furkan TK bunu beğendi.
  4. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    selenin şekline de bağlı, ilk fotoğraftaki arioneler dümdüz ama ikincideki antaresin arkası hafif yukarı doğru kalkık. ben de gösterildiği gibi ayarlıyorum kendi antaresimi. birkaç derecelik eğim de kişisel olarak tercih edilebilir.

Yusuf G. ve Furkan TK bunu beğendi.
  5. Yusuf G.

Yusuf G. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben de bisikleti ilk aldığımda ön kısım gözle anlaşılabilecek kadar aşağıdaydı. İlk uzun sürüşümde omuz, kol, boyun ağrısı yaşadım. İlk defa yol bisikleti kullandığım içindir dedim ama geçmeyince sele yüksekliğini ayarlayıp açısını yer ile paralel yaptım, ilk başlarda biraz konforsuz geldi ama alıştım, çok şükür ağrılarım yok denecek kadar azaldı.