Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol Bisikleti Seçimi (Yardım Lütfen)

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Melih Demir tarafından paylaşıldı.

1. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    merhaba,
    dağ bisikleti hevesinden tamamen kurtulup ciddi ciddi yol bisikleti almayı düşünüyorum.Almayı düşündüğüm bisiklet Merida Ride Lite 94.

Bisiklet ve parçalar hakkında fikirlerinize ihtiyacım var,yardımcı olursanız cok sevinirim.Şimdiden cok teşekkür ederim.

SPEEDS 20
    SIZES [44]-47-50-52-54-56-[59] cm
    FRAME Ride Lite-Single
    COLOR White [Black-Blue]
    FORK BC CF lite-S Taper (Carbon)
    DERAILLEUR FRONT Shimano 105 D
    DERAILLEUR REAR Shimano 105 SS
    SHIFTERS Shimano 105
    BRAKE LEVERS attached
    BRAKES Shimano R561
    CHAINWHEEL Shimano R565 50-34
    BB-SET attached
    CHAIN KMC X10 10s
    HUBS attached
    RIMS Fulcrum Racing Comp
    FREEWHEEL Shimano CS-4600-10 12-28
    SPOKES attached
    TIRES Maxxis Detonator 25 60 Fold
    HANDLEBAR FSA Wing Compact OS
    STEM Merida Pro OS
    HEADSET BC Pro Neck
    SEATPOST Merida Pro 2 27.2
    SADDLE Q-BIK flow
    PEDALS no

2. serdar canıbeyaz

serdar canıbeyaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    nekadara buldun???

Melih Demir bunu beğendi.
  3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    105 donanım yarış koşmayacaksanız en uygun seçimdir.Fiyat da önemli fiyat bilgisi yazarsanız daha makbul olur.Ayrıca kadro boyu seçimine dikkat edin derim.Aynakol 50-34 yerine 52-34 seçimi varsa daha uygun olacaktır.50 bir süre sonra yetmiyor.Aynı şekilde ruble 12-28 gözüküyor onuda 11-25 yaptırırsanız daha uygun gelecektir.Jant seti filan gayet yeterli bir ürün, şu an dikkat etmeniz gereken tek şey fiyat olayı.

serdar canıbeyaz ve Melih Demir bunu beğendi.
  4. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fiyatı da yazsanız daha iyi olur tahminim 1,5-2,5 civarı birşeydir 105 donanımda gayet iyi :)

5. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    açıkçası yarış gibi bir niyetim yok,tek amacım uzun yol yapıp olabildiğince kilo vermek.Tek amaç spor yapmak yani.Katalog liste fiyatı 1700 yada 1800 dolar sanırım.Anlaştığım fiyat 3200 lira.Anladığım kadarıyla fiyatı yükselten olay maşa ve jant setiymiş ancak pek fazla bilgi sahibi değilim konuyla alakalı.Sizce değer mi? Bu fiyata eş değer (2600-2800) scott speedster 30 var.

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Şahsi görüşümdür kimseyi bağlamaz ama ben o kadar para verecek olsam meridia almazdım canondale-giant veya scott tercih ederdim.2 dakika arattım ilk gözüme çarpan bisikletin linkini vereyim muhtemelen bisikletforumdan buldum sizi derseniz epey bir indirim de alırsınız zaten peşinde yüzde 10 otomatik indiriyorlar 2800 e geliyor.

http://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,53,OdesisMc

yada 3200 verecekseniz caad 10 105 donanımlısı da mevcut.Muhtemelen fiyatı 3700 ama 3200 e inerler gibime geliyor.En azından canondale :)

Tabi bu marka olayı kişilere göre değişir ben scott yada canondale tercih ederdim kadroda.Para çok olursa direk pinarello :) yada bulabilirsem BMC

7. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisiklet işinizi görür fakat o fiyata daha iyi alternatif bulunabilir mi bakmak lazım. Bir de bisikleti peformanstan ziyade uzun binişler için istiyorsunuz, o bakımdan kadroyu seçerken açıları vs. göz önüne alıp uzun sürüşlerde sizi daha rahat ettirecek bir kadro seçmeniz sizin avantajınıza olur.
    Aslında ayırdığınız bütçe fena değil, o bütçeye 2. el çok daha iyi bişeyler bulunabilir..

8. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Aslında benimde hayalim Cannondale yada Scott CR1 Elite ama bende bu bisikleti cazip yapan şey ödeme kolaylığı.Kredi kartı vs. olmaksızın taksitli olarak satın alacağım bu da benim için müthiş bir kolaylık.Scott getirtme şansımızda vardı ancak bu fiyata gelecek bisiklet daha üstün özellikte olamıyor malesef.En son limitim malesef bu doğrusu.Dediklerinize katılıyorum bende ama Merida iyi bisiklet değil mi peki? Soru işareti kalmasın en azından aklımda.

9. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Almaya karar vermeden önce yabancı sitelerde bir takım araştırmalar yaptım,2012 kadrosu uzun sürüşlere göre tasarlanmış.Yarış bisikletiyle düz gidonlu bisiklet arası bir açıyla imal etmişler ve ismi oradan geliyormuş.Bahsettiğim miktar şu an elimde değil acıkcası,ortalama 1sene kadar bir sürede kredi kartı olmaksızın ödeme yapacağım,bu da benim bisikleti alabiliyor olmamdaki en büyük artı.Yarın bisikletçiye gidip siparişi vereceğim fakat başka bir markada getirtebiliriz.max 3000-3200 bütçeyle alınabilecek daha iyi donanımda ve kalitede bisikletler var ise tabii ki önceliği onlara veririm,zorluk çektiğim nokta daha çok yeni olmam ve konuyla alakalı cok az bilgiye sahip olmam,burada sizlerin yardımına cok ihtiyacım var.

10. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kağıt üstünde yorum yapmak çok sağlıklı olmaz, neticede bisiklete binip tecrübe ederek yorum yapmak en iyisi bence. Kadro iyi de olabilir, kötüde bunu ancak kullanıcı söyleyebilir. -
    Şu sıralar çok takip etmiyorum piyasayı fakat salcanonun xrs 010 rival modeli var liste fiyatı 3900 civarı. muhtemelen daha düşüğe alınabilir. Karbon kadro, sram rival set, sram jantlar hiç fena durmuyor. 3500 civarı alınma şansı varsa iyi bir seçenek diye düşünüyorum.

11. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben cannondale synapse tiagra kullanıyorum 10-15 gündür (300 km kadar). Daha önce cannondale şehir bisikleti kullanıyordum. ben ikinci el aldım. ben de bu paraları verecek olsam, cannondale, giant, corratec, scott ve trek markalarını öncelikle düşünürdüm. ancak merida da kesinlikle iyi bir markadır. türkiye'deki pazar payı yüksek olmadığından pek bilinmez. ancak bildiğim kadarıyla alman markasıdır ve bu markayı kullanan profesyonel bisiklet takımları mevcuttur. güvenle binebilirsiniz. ancak 3000 TL yi aşan bir bütçeniz varsa, ben olsam öncelikle cannondale caad 8 105 ya da Corratec dolomiti 105 alırdım. Scott ise S30 var. ancak scott yol bisikletini hiç denemedim. fakat zamanında cannondale ile scot yol bisikletlerinin -Caad serisinin-geometrisini kıyaslamıştım. birbirine çok yakınlar. yol bisikleti kullananlarının Caad serisini çok övdüğünü biliyorum. Alümünyum işçiliğinde cannondale in daha iyi olduğunu, yabancı sitelerdeki yorumlarda okumuştum. ben, hepsini kıyaslayın ve içinize sineni alın derim. hiç birinde pişman olacağınızı sanmam. bir de trek seçenekleri var ama trek'in modelleri, andığım markalardaki muadillerine göre biraz daha pahalı görünüyor, en azından liste fiyatı olarak. pazarlık ve taksit kısımını bilemiyorum. bir seçenek de, kışı bekleyerek, araştırarak ve parayı biriktirerek geçirip, bahara doğru yeni modellerin türkiye'ye gelmesini beklemek olabilir.

12. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Cidden çok güzel bisiklet ancak fiyat olarak beni biraz aşıyor malesef,ödeme konusundada bi hayli sıkıntı yaratır.limitleri olabildiğince zorlamaya calısacagım,yorumları dikkate alıyorum :)

13. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Geçenlerde bir kanalda Cannondale'in kısada olsa belgeselini izledim ve yaptıklarına cidden hayran oldum.O günden sonra bisiklet benim gözümde o markadır.Fiyat olarakta bütçeme cukkk oturuyor,yarın bisikletçiye gidince önceliği bu markaya ve dediğiniz modele vereceğim.Merida konusunda hiç şüphem yok aslında,sonucta yarış takımı olan bir marka ve Alman olması oldukça güven veriyor.Dün baktığım bisikletin bir kac model altını kullanan birisiyle görüştüm oldukça memnun olduğunu söyledi.Dağ bisikletindeki kalitesini,sağlamlığını bildiğimden içim bir nebze rahat.Ama dediğim gibi öncelik Cannondale'de :)

14. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Melih bey;
    Daha çok yeni olduğunuzu ve konu ile ilgili çok az bilgi sahibi olduğunuzu belirtiyorsunuz.Burada 34-50 kombinasyonlu,parmak kalınlığındaki iki teker üzerinde gitmekten bahsediyoruz.Bu da yüksek kondüsyon,tecrübe ve teknik meselesidir.Genel bisiklet tecrübeniz yoksa bisiklete "yol" ile başlamak yerine,"Şehir" bisikletine yönelmelisiniz.Kimse 1000 cc ile motora başlamaz ya da direkt olarak f1 pilotu olmaz.İşin doğası budur.Kafanız karışmasın,bir değerlendirin derim.

15. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Dediğiniz bisiklete baktım daha bi aklıma yattı cok teşekkür ederim,yarın bisikletciye gidip bunu getirtme şansım olup olmadıgını bi soracağım (malum ödeme koşulum dolayısıyla siteleri tercih edemiyorum).
    Pinarello yada Tommassini'leri de görürüz inşallah :)

16. Serhan Çeki

Serhan Çeki Aktif Üye

Seviye:
    Profilinden anladığım kadarıyla arkadaşın bir dağ bisikleti var, yol bisikletine yönelmeyi düşünüyor.

17. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Derya Abicim uyarın için çok teşekkür ederim.Yaklaşık 2yıldır MTB kullanıyorum ve son 2aydır bu sporla cok ciddi ilgileniyorum.Dağ bisikletinin yaptıklarıma uygun olmadığını düşünüp maddi imkanlar doğrultusunda sadece ince lastik taktırmıştım ve bu şekilde çok daha verimli kullanmaya başladım.Amacım uzun yollar katedip,doğru düzgün spor yapabilmek.Bisikleti alır almaz hemen kendimi yollara atmayacağım elbette,alışana kadar illaki bir takım zorluklarını yaşayarak öğreneceğim kazasız belasız bir şekilde umarım.Alışma sürecini atlattıktan sonra olayı ciddiye bindirmeyi düşünüyorum.

18. serdar canıbeyaz

serdar canıbeyaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    derya beye harfıyen katılıyorum ek olarak ;

bende bir yol bisikletı kullanıcısıyım yaşım 26 bisikletle 10 yasında tanıstım 4 5 sene mtb kullandım daha sonra 16 yasımdan 24 yasıma kadar eski tip yol bisikletı kullandım su borusu bianchı agır malıyetı yuksek olmayan bır bısıklettı son 2 3 senedır ise alu kadro kullanıcısıyım ve 2012 yılında hafıf karbon daha kıymetlı bır bısıklete gececegım bır aksilik cıkmaz ıse bu surecte neye nekadar kıymet verılmesı gerektıgını ogrendım tecrube ederek düştüm kalktım taktım söktüm uzuldum sevındım hepsi birer tecrube oldu secımınız bana kalırsa tiagra 9 lu sıstem olsun giris sevıyesınde 10 lu sistem kondısyon ısteyen bır sıstemdır. 34-50 baslamanız daha ıyı olur yetmıyor dedıgınız anda aynakolu yapragı vs. satar yenı veya ıkıncı el bır aynakol alırsınız daha once onem vermenız gereken vucudunuza uyumlu olucak kadro geometrısıdır. kondısyonu sıze tam olan kadro ıle saglarsınız aksı takdırde tecrube edıncegız hususlar eklem rahatsızlıkları ile bırlıkte hastane yolları olur:D

19. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Serdar bey fikirlerinize saygılıyım fakat şahsi fikrime göre değil bilimsel olarak bir iki hatanız mevcut düzeltmem gerekiyor.Öncelikle yol bisikletinde 10 lu sistem kondisyon gerektirmez aksine kondisyonu rahatlatır.Vites geçişlerinde kadans kaybını önlemek için vites sayısını arttırıyor firmalar.Yani 10 lu sistemde vitesler arasındaki diş sayıları birbirine yakın olduğundan (hatta ilk 6-7 viteste tek tek artıyo) kadans kaybınız olmuyor vites aralarındaki farklar azalıyor.

Diğer mevzu ise dikkat ederseniz piyasa 50-34 aynakollar ile dolu .Çünkü herkes bisikletini sıfır alırken bu şekilde alıyor ve çok kısa sürede 52 hatta 53 e geçmek istiyor.Sizin söylediğiniz gibi sonradan satıp dişli değiştirmek ise masraflı bir uygulama.Konuyu açan arkadaş sıfır alacak ve fikirlerimizi soruyor o yuzden tecrübelerimize dayanarak fikir vermek lazım diye düşünüyorum.3 ay sonra dişli değiştirmesindense sıfır alırken aldığı dükkan ile konuşursa cebinden hiç masraf çıkmadan bu sorununu da aşmış olacak.

Her zaman söylediğim gibi bunlar da benim kendi tecrübelerimden fikirlerimdir katılıp katılmamak serbesttir.10 lu sistem konusunda yazdıklarım ise şahsi fikrim değil bilimsel gerçektir......

Melih Demir ve serdar canıbeyaz bunu beğendi.
  20. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Arkadaşın konusunu ve kafasını karıştırmadan anlatıp gideyim:
    Klasik mtb lerde % 15 cıvarı eğimi çıkmak için aynada en düşük 22 ya da 24 diyelim,rublede ise 32-34 olsun.Dikkat! siz pedalı bir tam tur çevirdiğinizde ruble sadece 0.7 tur yapacaktır.Doğal olarak bu çok daha rahat pedal çevirip rampa çıkmak anlamına geliyor.Yol bisikletinin uluslararası standardı 39-53 olmakla birlikte ,tatlısu yol bisikletleri(!) bildiğiniz gibi 34-50 kullanıyor.(Bu kombinasyon bazı şehir bisikletlerinde de mevcut.Örneğin Trek 7.5 lerin 2012 modelleri böyle)
    Yol bisikletiyle gelelim % 15 lere.Ne yapacağız? Aynada 34,rublede de 32 var.Hadi 2 diş te ben ekleyeyim 34 olsun.Yani 1e1.Olmaz diyemem ancak somut örnekten gidelim.
    Bu kombinasyonla bir kargasekmez,bir sabuncu beli bir sandıklı ya da 3-5 km uzunluğundaki rampalar çıkılır mı?Ben bu yollarda bisikletini taşıyan çoook bisikletli gördüm.Yol bisikleti güç,kondüsyon ve ileri teknik ister tekrar ediyorum.Ağır rampalarda ayakta sürüş tekniği ister.SPD pedal ister.O yüzden arkadaşımızı kırmadan incitmeden ara geçiş önerisinde bulundum.

Melih Demir ve Ferhat Köse bunu beğendi.