Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

YOL BISIKLETI SECIMI Konusunda Yardim Lutfen

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ozden Ozturan tarafından paylaşıldı.

1. Ozden Ozturan

Ozden Ozturan Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Bu yaz triatlona (olimpik mesafe) baslamayi dusundugumden yol bisikleti almayi dusunuyorum. Su anda competitive degilim ama bu isi de hakkini vererek, dogru ekipmani kullanarak yapmak istiyorum. Aslinda baslangic butcem 1000 tl civarinda olsa da arastirmalarim sonucunda o fiyata dayanikli, hafif ve yarislara uygun bir bisiklet alinamayacagini ogrendim ve 1000 Euro civarina yukselttim butcemi. Saniyorum aramam gereken ozellikler aluminyum kadro, karbon catal, 8-9 kilo civarinda agirlik ve iyi marka. Specialized ya da Cannondale modelleri olabilir diye dusunuyorum be ozellikle Specialized Allez Elit'e yakinim ancak butcemin ustunde.

Bana onerileriniz ne olabilir. Baslangic yapiyorum bu spora ama simdi ucuz bir bisiklet alip, sonra 1-2 sene sonra yeniden pahali bir bisiklet almak da cok mantikli gelmiyor bana.

Bununla birlikte ikinci el kaliteli bisiklet bulabilir miyim sizce?

Bir diger sorum da ayni bisikletin 18 ve 27 vitesli versiyonu varsa 27'yi mi tercih etmeliyim, sonucta 27nin daha hizli gitmek icin degil de kendimin verimli oldugu oldugu araligi bulmada daha faydali olabilecegini dusunuyorum, fazla vitesin zarari var midir?

Simdiden tesekkurler
    Ozden

Fatih Ertörün bunu beğendi.
  2. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Specialized ve Cannondalenin o fiyatlara olan bisikletlerinin komponentleri ile Corratec'in komponentleri arasında çok fark var. Size Corratec yol bisikletini öneririm. Eğer alabiliyorsanız biraz daha ekleyin Ultegra donanımlı bir bisiklet alın. Direk olarak iyi bir bisiklet almış olursunuz.

Vites ise aynen dediğiniz gibi size uygun aralıklarda vites değişimi sağlar. Böylece kas yotgunluğu minimum seviyede olur.

Tavsiyem ise şu; Ben arka Ruble 10'lu bir bisiklet aldım, alırken rica ettim önü 3'lü aynakol yaptılar. Böylece 30 vites oldu, 35,37 derece eğimindeki yokuşları bile çok rahat çıkıyorum.

Ozden Ozturan bunu beğendi.
  3. Ozden Ozturan

Ozden Ozturan Yeni Üye

Seviye:
    hizli yanit icin tesekkurler.
    kadro kalitesi acisindan corratec'in bir dezavantaji yok degil mi, catlama/kirilma gibi sorunlar boyle bir markada yasanmaz diye dusunuyorum.

kobraclearsh bunu beğendi.
  4. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    çatlama , kırılma olmaz olsada satıcı garanti kapsamında değiştirir.

1000 euro ya dediğin gibi sıfır zor fakat 2.elde belki bulabilirsin.!yada taksit olayına girersin.

Ultegra malzemeli giriş yaparsan uzun süre kullanırsın.

kobraclearsh ve Ozden Ozturan bunu beğendi.
  5. Ozden Ozturan

Ozden Ozturan Yeni Üye

Seviye:
    arkadaslar simdiye kadarki cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.
    butcemi 1000 euronun ustune cekmem zor olacagindan 1000 euro maksimuma karar verdim, cannondale 2009 caad9 tiagra compact ya da triple hakkinda ne dusunursunuz. aluminyum kadro, karbon catal, hafif, guzel gorunen bisiklet. beni mutlu edecek bir bisiklete benziyor, bu marka/modelle ilgili duydugunuz iyi ya da kotu seyler var midir, tavsiye eder misiniz?

yoksa 500-600 euro fazla verip ultegra olan bir corratec fiyat/performans acisindan daha iyi bir secim midir? mesela corratec 2008 rt corones ultegra?

bir de 56 kadro benim icin uygunu deniyor, mesela bisikletcinin elinde 54 kalmissa yine de almali miyim, yani selenin boyunu degistirerek fark kapanir mi yoksa geometrisi mi degisiyor.

cok tesekkurler

6. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Hayır 3lü aynakol triatlon yarışlarında hiç bir işinize yaramaz.

Min. Tiagralı bir bisiklet alırsanız, ilerde daha iyi bir bisiklet aldığınızda dahi antrenman bisikleti olarak iş görür.

Cannondale'in ikidir altını çiziyorsunuz, o halde Cannondale alın. Aksi halde mutsuz olursunuz.

54-56 olayına gelince, boyunuz ve iç bacak ölçünüz nedir?

7. Ozden Ozturan

Ozden Ozturan Yeni Üye

Seviye:
    Cevap icin tesekkurler,
    Fiyat araligim yuzunden yeniden cannondale'e baktim, aslinda cannondale ya da corratec'e ozel bagliligim yok, dedigim gibi hangisi fiyat araligima yakinsa ve hangisinde iyi bir fiyat/performans elde edersem onu dusunecegim.

3 lu aynakol neden isime yaramaz, ogreneyim de ona gore bakayim.

boyum 1.82 civari, bacak olcumu bilmiyorum ama 1-2 bisikletci arkadas 56 sana uygun dedi, ama gordugum kadariyla her bisikletin her kadro numarasi bulunmuyor. onun icin sordum

tesekkurler

8. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Yol bisikleti deneyimi olan biri ile kadro ölçüsünü seçerseniz daha iyi olur. Uygun boğaz ile geleneksel yolla ölçülen 56-57cm (resimdeki O ölçüsü) gibi bir kadroda rahat edebilirsiniz. Ama sizin hissetmeniz önemli. Çünkü bazen insan normalin dışında ölçülerle rahat edebiiyor, etrafta örnekleri var.
    Geleneksel 54 size büyük ihtimal küçük gelecektir. Ama Sloping 54'ün (resimdeki Os öşçüsü) de yaklaşık geleneksel 56-57 olduğunu atlamayalım.

3lü aynakol gerekmez. 2li standart olanda 53-39 gibi iki dişli olur. Arkada da 11-25 gibi bir dişli olacağını düşünürsek 39/25 oranı tırmanma için hiç fena değil. Triatlon yarış parkurlarının genelde düze yakın olduğunu düşünürsek 3lü aynakoldaki 32' dişliye hiç ihtiyacınız yok diyebiliriz.

Örnek vermek için, ben ısınmaya 42/17 gibi bir oranla başlıyorum.

Eğer bir marka önceliğiniz yoksa, tavsiyem bir kaç bisikletçi daha gezmeniz. Malum kur yükselişi ve kriz sebebi ile pazarlık yada taksit şansı yakalayıp daha iyi bir donanım alabilir, yada düşündüğünüzden ucuza mal edebilirsiniz.

Ozden Ozturan ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  9. Ali Niyazi Duman

Ali Niyazi Duman Forum Demirbaşı

Seviye:
    birda cube peloton a bir bakmanızı öneririm üzerinde 105 donanım var vites sistemi 3*10 ve fulcrum jant seti var

10. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yol/yarış tarzı bir bisiklet alacaksan, heleki müsabakalara katılacaksan Gürol hocamın dediği gibi kesinlikle bu işten iyi anlayan biriyle git. Markadan daha çok bisikletin sana uygunluğu açısından diyorum. Benim bu konuda nerdeyse hiç tecrübem yok ama bir anımı anlatmak isterim.
    Geçen yıl ABD Newjersey'de bir mağazaya yol bisikleti almak için gitmiştik, arkaşlarımdan birine. 3-4 saat kadar mağaza görevlisinin arkadaşımın vücut ölçüsüne uygun bisikleti toparlamasını şaşkınlıkla seyretmiştim. Boy, bacak ve kol uzunluğu, test sürüşleri sırasındaki duruşu,pedal basışları ve arkadaşımn hissettiklerine kadar kadar tonla parametreyi hesaplamıştı. Hatta mağazadaki bisikletlerden hiç biri olmamış, maşka bir mağazadan getirtilen bir bisiklet almıştık. Bu şekilde ilgli ve alaka görebileceğin konusunun uzmanı satıcıların gideceğin yerde olup olmayağını bilmiyorum ama sen yinede işini şansa bırakma.

11. emrea

emrea Üye

Seviye:
    http://www.aktifpedal.com/prod.asp?id=1547
    Allez Int 27 979€
    Bunu görmediniz herhalde. Çatalı FACT Carbon. Bu sene fırtınalar koparan SW Tarmac SL2'nin kadrosuyla aynı geometriye ve aynı dizayna sahip muhteşem bir giriş seviyesi yol bisikleti.

12. Fatih Balkış

Fatih Balkış Forum Demirbaşı

Seviye:
    benim önerim, 105'li sedona 411 alman, 1000 dolar civarındaydı sıfırı, artan parayla yedek jant seti hatta sonra dilersen kadro bile alabilirsin, yarış bisikleti kullanan biri olarak iki modeli de önermiyorum sana, ben 177 boyundayım ve 54 kullanıyorum, sanırım 56 sana uyar, sorun olursa yanıtlarım,

13. Izzet Illel

Izzet Illel Yeni Üye

Seviye:
  14. Ozden Ozturan

Ozden Ozturan Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaslar herkese cevaplari icin tesekkur ederim. Sonunda kararimi verdim ve butcemin icinde olan ve istedigim ozelliklere sahip, hafif bir bisiklet aldim. Corratec Dolomiti aldim. haftasonu sahilde kullandim, oldukca keyif aldim :) herkese keyifli surusler

Süleyman Uzunköprü bunu beğendi.
  15. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Evet en iyi karar. Bende de, Dolomiti var. En kısa zamanda resimlerini bekleriz.

16. orinafore7

orinafore7 Yeni Üye

Seviye:
    ben kaliteli bi dağ bisikletimi alsam yoksa yol bisikletimi alsam kararsızım..daha .ok asvaltta kullanıyorum ama karar veremiyorum..ikisinide karşışlayabilecek bi bisiklet varmıdır acaba iki yoladada kuullanılabilecek...
    ayrıca şuan bütçem 500-800 arası ne alabilirim yol bisikleti teşekkürler.

17. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Bence siz yeni ve başka bir konu açın. Ancak size tavsiyem, şehir bisikleti diye tabir edilen, 25" jantları olan MTB - Yol karışımı olan bisikletlere bakmanızdır.