Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti seçimi(1000 TL)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Mehmet ZEREN tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet ZEREN

Mehmet ZEREN Yeni Üye

Selamlar,
    Foruma henüz kaydoldum, ancak kaydolmadan önce onlarca konu okudum, tecrübeli üyelerin tavsiyelerini bir bir analiz ettim. Ancak belli bir bisiklete yoğunlaşmam gerekirken daha fazla alternatif türedi. Bir çok kriter varmış bisiklet seçiminde,yeni öğrendim.Ben de kendi kriterlerimi belirleyip, siz tecrübeli bisikletseverlerden öneri almak istiyorum.
    Boy-1.79 Kilo-76

Bütçem maksimum 1000-1100 lira. Çünkü kask, alet edevat giyim derken 200 TL gibi bir meblağ daha çıkacak cebimden.
    İzmir-Buca'da oturuyorum. Her ne kadar buraların yer yer asfaltı bozuk, mazgalları tehlikeli de olsa, bir kaç gün Dechatlonda edindiğim yol bisikleti deneyimi yol bisikleti almam konusunda kesin kararımı vermemi sağladı.
    Bisikleti günlük olarak 3-4 km uzaklıktaki okuluma gitmek için kullanacağım. Haftada 1-2 defa konağa gideceğiz arkadaşımla. İzmirdeki kulüplerede katılıp gezi-turlarada katılmayı düşünüyorum. Kondüsyonumu yeterince ilerletebilirsemde Denizli'ye gidip gelmeyi planlıyorum. İlerde bütçem el verirse bisiklet üzerinde bazı parçalardada değiştirme yapabilirim.

Bisiklet aksamlarını her ne kadar araştırsamda, bu tip bir bisiklete sahip olmadan neyin ne olduğunu anlamak zor. Arka ön vites modelleri, bunların avantajları dezavatajları, iç lastik dış lastik markaları ve bunların dayanıklıkları hakkında henüz çok az bilgiye sahibim ve bunları araştırdıkça kafamdaki sorular eksileceğine daha da artıyor.

Araştırmalarım sonucunda karşıma bir çok model çıktı. Hepsi hakkında hem olumlu hem de olumsuz yorumlar var gayet doğal olarak. Benim ricam bu başlık altında
    bu bisikletleri kriterlerimi baz alarak karşılaştırmanız, veya aklınızda bu şarlara uygun başka bir bisiklet var ise önermeniz.

http://bisikletcim.com/urun/sedona-601-28.aspx 1046 TL SEDONA 601
    http://www.carrarobisiklet.com/urunler.aspx?urunid=36 1096 TL CARRARO 915(sanırım bulunması zor)
    http://www.deltabisiklet.com/default.aspx?_Args=_ProductInfo,3563,OdesisMc 1100 TL GEOTECH BULLS
    http://bisikletcim.com/urun/bianchi-slr-400.aspx 1021 TL BIANCHI SLR 400
    http://bisikletcim.com/urun/kron-active.aspx 1008 TL KRON ACTIVE

ve carraronun karbon modelleri var ama niye ucuz anlayamadım.
    Gönlüm Sedona 601 den yana. Tavsiyelerinizi merakla bekliyorum.

Son olarak ufak bir iki sorum var.
    1-Bisikletin gidonu ile selesi arasındaki boru bazı yol bisikletlerinde yere paralel bazılarında seleye doğru aşşağıya eğimli, bu farkın sebebi nedir?
    2-Shımano tiagra donanımlı bisiklet ne demek oluyor ve avantajları nedir?

Teşekkür ediyorum, iyi forumlar.

2. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Sedona iyi gibi

3. emir yakup bulut

emir yakup bulut Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    ocak ayından bu yana kendisi ile 3300 kmlik bir birlikteliğimiz oldu ,carraro dambiezi tavsiye ederim

4. Enis Avcı

Enis Avcı Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    carraro ve sedona iyi gibi

5. Ferhat Öz

Ferhat Öz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bunlar arasından carraro dambiez en uygun seçim olur.

6. ATiCO

ATiCO Kıdemli Üye

Adı:
    Atakan K.
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    1 ay kadar önce carraro istanbul ana bayiini aradığımda bana ellernde 915 in klmadığını hepsini bayiilere dağıttıklarını söylemişlerdi

Alper TEKE bunu beğendi.
  7. Ergun Yavuz

Ergun Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dambiez alırsan ilk başta pişman olmazsın ama ileride yani 1-2 sene içinde niye aldım diyebilirsin.. Kadro bakımından ağır biraz.. 601 in kadrosu dambiez e göre daha hafif.. Donanım olarak dambiez den düşük olabilir.. Ama sen zaten ileride geliştirme parça alabilirim diyosun.. 601 al sonra donanımı tiagra yaparsın tadına doyulmaz.. Şimdi vites donanımları ile ilgili gelince şöyle sıralanıyor.. Shimano 2200-2300-sora-tiagra-ultegra-ultegra di2-dura ace vs.. (yanlışım varsa affola :)) Senin alacağın 2.-3. kademe oluyor.. Bütçene göre bence 601 i al ileride kafan rahat olur.. :)

8. Mehmet ZEREN

Mehmet ZEREN Yeni Üye

Gelen cevaplar için teşekkür ediyorum. Aktarma organlarını fren sistemlerini baya bir araştırdım gerçekten çok geniş bir konu. Az çok fikir edinmem açısından 1-2 gün içerisinde karşıyakaya gidip bisikletleri görmeyi planlıyorum.Hatta kiralama hizmeti sürüyorlarsa 1 saatlik bir deneyim edinmekte istiyorum bu bisikletlerle.
    İş, bisikleti almakla bitmiyormuş bunu gayet iyi öğrendim. :)
    Tavsiyelere hala açığım teşekkürler,
    İyi forumlar.

9. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Forumda temiz ikinci el bisikletler mevcut olabilir uygun seçim yaparsanız az parayla çok iş halledersiniz.

10. berke1235

berke1235 Yeni Üye

Seviye:
    Ben de aynı bütçeyle bir yol bisikleti alacağım Carraro hoşuma gitti.

11. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    dambiez artık üretilmiyor sıfır olarak bulmanız oldukça zor ancak temiz durumda 2.el olarak bulabilirseniz tercih edilebilir şimdilik kalan seçimlerden en iyi olanı sedona gibi duruyor başlangıç yol bisikleti için sora oldukça iş görecek bir komponenttir
    alt bir ekipman olması sizi endişelendirmesin önemli olan sağlıklı vites geçişleridir daha üst seviye olan diğer shimano ekipmanlarından sırasıyla tiagra - 105 - ultegra - durace gibi üst versiyonlarla şimdilik çalışmanız gerekmiyor zaman içinde kişisel gelişiminiz varsa hedefleriniz doğrultusunda öğrendikleriniz sizi zaten bu konuda yapmanız gerekenler için fikir sahibi edecektir
    buca bisiklet için özellikle yol bisikleti için oldukça tehlikeli bir bölgedir sözlü tacize uğramadan bir dolmuş yada taksici tarafından bilinçsizce sıkıştırılmadan evinize dönmeniz biraz şansa bağlıdır o nedenle dikkatli olun

12. sonalp

sonalp Yeni Üye

Seviye:
    şehir bisikletinden yol bisikletine bu yıl terfi etmiş olan biri olarak size nacizane tavsiyem amacınıza uygun bir şehir bisikleti almanız... şehir bisikleti ile trafikte kendimi çok rahat hissederken yol bisikletinde risk alamıyorum gerek sürüş pozisyonu olsun gerek fren aksamı, vites oranları, lastiklerin dar ve silik olması gibi nedenlerden, ama yolu bulduğunda hakkını veriyor o kısmı ayrı...

13. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
  14. Mehmet ZEREN

Mehmet ZEREN Yeni Üye

Merhabalar,
    Günlerdir süren araştırmalarım sonucu whistle ve carraro markalarının hiçbir modelini piyasada bulamayışım sebebiyle gün içinde Sedona 601 modelini 1000TL fiyat ile SedaBisiklet'ten almış bulunuyorum. Sağolsun oradaki yetkili gayet yardımcı oldu. Karşıyakadan vapur ile konağa, konaktanda bucaya geldim bisiklet ile. Toplamda 13 Km yapmışım gözüküyor. Şimdilik herşey yolunda. Tüm cevaplar için teşekkürler, iyi forumlar.

15. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Güle güle kullanın.
    verdiğiniz fiyat civarındaki tüm bisikletleri listemişsiniz , piyasa durumlarını araştırmışsınız okuyanlar için faydalı bir konu olmuş bunun içinde teşekkürler

16. dublebas

dublebas Yeni Üye

Yeni konu açamıyorum ama şu anda 1000 TL civarı yol bisikleti önerileriniz var mıdır?

17. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
  18. dublebas

dublebas Yeni Üye

Teşekkürler, ben de bunları görmüştüm başka alternatif yok sanırım alıp geçelim sanki? :) Yollar bizi bekler..

Düzenleme: Maalesef o modelin bana uygun modeli yokmuş (1.88 boyum)

Sanırım bakınmaya devam edeceğiz...

19. Asmeransa

Asmeransa Yeni Üye

Adı:
    Emrah
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Salcano xrs 040 1100 TL gibi bir fiyatı var spordunyası.com'da ben aldığımda 1050'tl idi 2 adet aldım memnunum.

20. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Evet 1000 lira civarından bulunabilecek en uygun model o ama boyunuza uymuyorsa almayın tabi. Onun dışında Salcano XRS 040 modeli var diyorlar ama internetten bisiklet almak ne kadar sağlıklı bilemem bir de konu Salcano olunca...

dublebas bunu beğendi.