Yol bisikleti seçimi(1000 TL)

Tepki
0
Selamlar,
Foruma henüz kaydoldum, ancak kaydolmadan önce onlarca konu okudum, tecrübeli üyelerin tavsiyelerini bir bir analiz ettim. Ancak belli bir bisiklete yoğunlaşmam gerekirken daha fazla alternatif türedi. Bir çok kriter varmış bisiklet seçiminde,yeni öğrendim.Ben de kendi kriterlerimi belirleyip, siz tecrübeli bisikletseverlerden öneri almak istiyorum.
Boy-1.79 Kilo-76

Bütçem maksimum 1000-1100 lira. Çünkü kask, alet edevat giyim derken 200 TL gibi bir meblağ daha çıkacak cebimden.
İzmir-Buca'da oturuyorum. Her ne kadar buraların yer yer asfaltı bozuk, mazgalları tehlikeli de olsa, bir kaç gün Dechatlonda edindiğim yol bisikleti deneyimi yol bisikleti almam konusunda kesin kararımı vermemi sağladı.
Bisikleti günlük olarak 3-4 km uzaklıktaki okuluma gitmek için kullanacağım. Haftada 1-2 defa konağa gideceğiz arkadaşımla. İzmirdeki kulüplerede katılıp gezi-turlarada katılmayı düşünüyorum. Kondüsyonumu yeterince ilerletebilirsemde Denizli'ye gidip gelmeyi planlıyorum. İlerde bütçem el verirse bisiklet üzerinde bazı parçalardada değiştirme yapabilirim.

Bisiklet aksamlarını her ne kadar araştırsamda, bu tip bir bisiklete sahip olmadan neyin ne olduğunu anlamak zor. Arka ön vites modelleri, bunların avantajları dezavatajları, iç lastik dış lastik markaları ve bunların dayanıklıkları hakkında henüz çok az bilgiye sahibim ve bunları araştırdıkça kafamdaki sorular eksileceğine daha da artıyor.

Araştırmalarım sonucunda karşıma bir çok model çıktı. Hepsi hakkında hem olumlu hem de olumsuz yorumlar var gayet doğal olarak. Benim ricam bu başlık altında
bu bisikletleri kriterlerimi baz alarak karşılaştırmanız, veya aklınızda bu şarlara uygun başka bir bisiklet var ise önermeniz.

(link) 1046 TL SEDONA 601
(link) 1096 TL CARRARO 915(sanırım bulunması zor)
(link) 1100 TL GEOTECH BULLS
(link) 1021 TL BIANCHI SLR 400
(link) 1008 TL KRON ACTIVE

ve carraronun karbon modelleri var ama niye ucuz anlayamadım.
Gönlüm Sedona 601 den yana. Tavsiyelerinizi merakla bekliyorum.

Son olarak ufak bir iki sorum var.
1-Bisikletin gidonu ile selesi arasındaki boru bazı yol bisikletlerinde yere paralel bazılarında seleye doğru aşşağıya eğimli, bu farkın sebebi nedir?
2-Shımano tiagra donanımlı bisiklet ne demek oluyor ve avantajları nedir?

Teşekkür ediyorum, iyi forumlar.

Scudo

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
ocak ayından bu yana kendisi ile 3300 kmlik bir birlikteliğimiz oldu ,carraro dambiezi tavsiye ederim

Ferhat Öz

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Salcano
Bunlar arasından carraro dambiez en uygun seçim olur.

Tepki
156
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
1 ay kadar önce carraro istanbul ana bayiini aradığımda bana ellernde 915 in klmadığını hepsini bayiilere dağıttıklarını söylemişlerdi

• Beğen
Tepkiler: Alper TEKE

Ergun Yavuz

Daimi Üye
Tepki
73
Bisiklet
Salcano
Dambiez alırsan ilk başta pişman olmazsın ama ileride yani 1-2 sene içinde niye aldım diyebilirsin.. Kadro bakımından ağır biraz.. 601 in kadrosu dambiez e göre daha hafif.. Donanım olarak dambiez den düşük olabilir.. Ama sen zaten ileride geliştirme parça alabilirim diyosun.. 601 al sonra donanımı tiagra yaparsın tadına doyulmaz.. Şimdi vites donanımları ile ilgili gelince şöyle sıralanıyor.. Shimano 2200-2300-sora-tiagra-ultegra-ultegra di2-dura ace vs.. (yanlışım varsa affola :)) Senin alacağın 2.-3. kademe oluyor.. Bütçene göre bence 601 i al ileride kafan rahat olur.. :)

Tepki
0
Gelen cevaplar için teşekkür ediyorum. Aktarma organlarını fren sistemlerini baya bir araştırdım gerçekten çok geniş bir konu. Az çok fikir edinmem açısından 1-2 gün içerisinde karşıyakaya gidip bisikletleri görmeyi planlıyorum.Hatta kiralama hizmeti sürüyorlarsa 1 saatlik bir deneyim edinmekte istiyorum bu bisikletlerle.
İş, bisikleti almakla bitmiyormuş bunu gayet iyi öğrendim. :)
Tavsiyelere hala açığım teşekkürler,
İyi forumlar.

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
Forumda temiz ikinci el bisikletler mevcut olabilir uygun seçim yaparsanız az parayla çok iş halledersiniz.

berke1235

Üye
Tepki
2
Ben de aynı bütçeyle bir yol bisikleti alacağım Carraro hoşuma gitti.

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
dambiez artık üretilmiyor sıfır olarak bulmanız oldukça zor ancak temiz durumda 2.el olarak bulabilirseniz tercih edilebilir şimdilik kalan seçimlerden en iyi olanı sedona gibi duruyor başlangıç yol bisikleti için sora oldukça iş görecek bir komponenttir
alt bir ekipman olması sizi endişelendirmesin önemli olan sağlıklı vites geçişleridir daha üst seviye olan diğer shimano ekipmanlarından sırasıyla tiagra - 105 - ultegra - durace gibi üst versiyonlarla şimdilik çalışmanız gerekmiyor zaman içinde kişisel gelişiminiz varsa hedefleriniz doğrultusunda öğrendikleriniz sizi zaten bu konuda yapmanız gerekenler için fikir sahibi edecektir
buca bisiklet için özellikle yol bisikleti için oldukça tehlikeli bir bölgedir sözlü tacize uğramadan bir dolmuş yada taksici tarafından bilinçsizce sıkıştırılmadan evinize dönmeniz biraz şansa bağlıdır o nedenle dikkatli olun

sonalp

Üye
Tepki
22
şehir bisikletinden yol bisikletine bu yıl terfi etmiş olan biri olarak size nacizane tavsiyem amacınıza uygun bir şehir bisikleti almanız... şehir bisikleti ile trafikte kendimi çok rahat hissederken yol bisikletinde risk alamıyorum gerek sürüş pozisyonu olsun gerek fren aksamı, vites oranları, lastiklerin dar ve silik olması gibi nedenlerden, ama yolu bulduğunda hakkını veriyor o kısmı ayrı...

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
(link) compagnola donanım.İtalyan.Sezon sonu indirimden bütçeyi biraz çıkarsan iyi olur.İlk başta kask alırsın.Alet vs çok para değil ilerde alırsın.

Tepki
0
Merhabalar,
Günlerdir süren araştırmalarım sonucu whistle ve carraro markalarının hiçbir modelini piyasada bulamayışım sebebiyle gün içinde Sedona 601 modelini 1000TL fiyat ile SedaBisiklet'ten almış bulunuyorum. Sağolsun oradaki yetkili gayet yardımcı oldu. Karşıyakadan vapur ile konağa, konaktanda bucaya geldim bisiklet ile. Toplamda 13 Km yapmışım gözüküyor. Şimdilik herşey yolunda. Tüm cevaplar için teşekkürler, iyi forumlar.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Güle güle kullanın.
verdiğiniz fiyat civarındaki tüm bisikletleri listemişsiniz , piyasa durumlarını araştırmışsınız okuyanlar için faydalı bir konu olmuş bunun içinde teşekkürler

dublebas

Üye
Tepki
0
Yeni konu açamıyorum ama şu anda 1000 TL civarı yol bisikleti önerileriniz var mıdır?

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@dublebas
(link)

dublebas

Üye
Tepki
0
Teşekkürler, ben de bunları görmüştüm başka alternatif yok sanırım alıp geçelim sanki? :) Yollar bizi bekler..

Düzenleme: Maalesef o modelin bana uygun modeli yokmuş (1.88 boyum)

Sanırım bakınmaya devam edeceğiz...

Asmeransa

Üye
Tepki
12
İsim
Emrah
Bisiklet
Salcano
Salcano xrs 040 1100 TL gibi bir fiyatı var spordunyası.com'da ben aldığımda 1050'tl idi 2 adet aldım memnunum.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@dublebas
Evet 1000 lira civarından bulunabilecek en uygun model o ama boyunuza uymuyorsa almayın tabi. Onun dışında Salcano XRS 040 modeli var diyorlar ama internetten bisiklet almak ne kadar sağlıklı bilemem bir de konu Salcano olunca...

• Beğen
Tepkiler: dublebas