Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yol bisikleti: scott speedster 50/corratec dolomiti/cannondale synapse

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında emreden tarafından paylaşıldı.

1. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    3 yıldır MTB kullanıyorum. sedona vitra (borla) var elimde, iki ay içinde yeni bi bisiklete geçmeyi planlıyorum. fakat düşünüyorum da, sürüşlerimin yüzde 80inden fazlası asfaltda geçiyor ve uzun mesafeli sürüşlerden hoşlanıyorum. o halde ne diye yol bisikletine geçmiyorum ki?

ii mantık di mi :eek:

ama bu tarz bisikletler benim için çok yeni olacak. o yüzden hiç bilgim yok desem yeridir.

tiagra set ve 105 set arasındaki fark nedir? ne kadar fiyat farkı vardır? bisikletimde 105 yerine tiagra olsa, çok büyük kayıp mıdır benim için? ideal bi yol bisikletinin ağırlığı en fazla ne kadar olmalı (başlangıç için alacağım bisikleti, ama ileride değiştirmeye fırsatım olmayacak muhtemelen, anca belki ufak parçalarını upgrade ederim ama kadro neyim sabit kalır.)

benim için önemli olan kriterler:

*kesinlikle göz alıcı bi renkte ve dizaynda olmalı (mümkünse beyaz veya sarı ağırlıklı, olmadı parlak kırmızı ya da parlak siyah).
    *dayanıklı olmalı. tamam yolda kullanacağım ama daha yeni başladığım için hemen bi zarar vermek istemiyorum güzelim bisiklete. ayrıca yeri geldiğinde toprak yola da girebilsin.
    *fiyatı 2000lira civarında olmalı.
    *istanbuldan bi bisiklet dükkanından alabileceğim bi model olmalı. görmeliyim ne aldığımı, dokunup hissetmeliyim, ayrıca teknik servis için de ii bi yer olmalı.

boyum: 181cm
    kilom: 73kg
    yaşım: 22

internetten ve bu forumdan arattığım kadarıyla 3 model buldum kendime.

scott speedster 50: 935euro

corratec dolomiti tiagra: 989euro

cannondale synapse tiagra: 1049euro

yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    *kesinlikle göz alıcı bi renkte ve dizaynda olmalı (mümkünse beyaz veya sarı ağırlıklı, olmadı parlak kırmızı ya da parlak siyah).

Benim icinde cok onemlidir bisikletin nasil gorundugu. Bu uc bisiklet icinde en sekil olani bence Cannondale. Bisikletin gorunusu secimde agir basacaksa Specialized ve TREK'in guzel ve etkileyici bisikletleri var onlarada bakman iyi olur. Sari yol bisikleti denince aklima GT geliyor ama sanirim Turkiyede satilmiyor. Seciminde bol sanslar.

emreden bunu beğendi.
  3. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Ben yol bisikleti olarak Dolomiti kullanıyorum memnunum. Sonuçta bisiklette 105 set dizili. Rengi kırımızı beyaz olsaydı iyi olacaktı ama bisiklet donanım ve kadro olarak tatmin edici hem fiyatı akranlarına göre çok uygun.

emreden bunu beğendi.
  4. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Renk olarak Scott speedstar S40'ı tarif etmişsiniz.

emreden bunu beğendi.
  5. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:

Dogru valla, buda cok sekil...:in:

emreden bunu beğendi.
  6. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İlgini çekerse 990 euro luk Giant Defy 2 de var, full Tiagra set.

emreden ve Ozzgurr bunu beğendi.
  7. batuhan özşen

batuhan özşen Üye

Seviye:
    scott speedster 50 bence bu

emreden bunu beğendi.
  8. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    yorumlarınız için teşekkür ederim. beğenilerinizi değerlendireceğim :)

yalnız sadece tip de önemli değil tabi. donanım ve kaliteyi biraz daha ön planda tutuyorum elbette. bu yüzden, açıklayıcı yorumlarınızı da bekliyorum :)

benim verdiğim linkteki tiagra donanımlı. acaba 105 donanımlı olsa daha mı pahalı olurduve kalitesi daha mı artardı? anlamadığım nokta bu iki donanımın birbirine kıyasları!?

9. Cengiz Parlakgül

Cengiz Parlakgül Bisikletkolik

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    shimano yol setleri tiagra sora 105 ultegra duraace olarak gitmektedir. yukarı çıkıldıkça fiyatlar artar malzeme hafifleşir performans artar. benm fikrimde biraz daha dayanıksız hale gelir ( yanlış anlaşılmasın 8000 km sorunsuz götürür hepsi). fikrimce yeni başlıyorsanız yol bisikletine tiagra iyidir. alıştıkça ultegra yaparsınız ki zaten bir süre sora sizede yetmeyecek farkına warıcaksınız:) fark budur yardımcı olmuşumdur umarım :)

10. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    8000 mi 80000 mi cunku ben 4 ayda 2240 km yaptim aman diiim :cool:

nime bunu beğendi.
  11. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İngilizce biliyorsan aşağıda güzel yorumlar var.

http://www.bikeforums.net/archive/index.php/t-138487.html

http://www.220triathlon.com/forum/shimano-tiagra-105-ultegra-dura-ace-which-one-t46737.html

Tiagra'mı 105'mi dersen insanlar daha çok 105'i öneriyorlar. Fiyat/performans da 105 daha avantajlı görünüyor. Peki 105 mi Ultegra'mı dersen; Ultegra'nın özellikle vites sisteminin daha güzel çalıştığı, yük altındayken, buna karşılık 105'in iyi ayarlanması gerektiği söyleniyor. Yani 105'den sonra olay yarış moduna geçiyor gibi. 105'li bir set alıp bir iki parçasını Ultegra ile değiştirmek sınırlı bilgim dahilinde :) en idali gibi geliyor bana.

12. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Eğer maddi durumunuz kötü değilse başlangıç bisikleti toplamayın. Çünkü kullandığınız ürünleri değiştirirken yarı fiyatına satılıyor buda büyük bir zarar demek.

Benim önerim, Fiyat-Performans olarak listenizden en iyisi Dolomiti. Tiagra başlangıç için iyi olabilir, ama 105 setin yanında tercih edilmez.
    Ortaya şöyle bir ikilem çıkıyor;

Cannondale Tiagra setli 1049 EUR
    Arttıları: Kadro olarak çok iyi el yapımı Alüminyum kadroları var.
    Eksileri: Ama Dolomitiye göre Tigra seti var, ve bu set 105'e göre çok daha ucuz.

Dolomiti 105 setli 989 EUR
    Arttıları: 105 setli bir bisiklet, Tiagraya göre 105 set tercih edilir. Hafiflik ve performans olarak Tiagradan üstündür. Vites geçişlerinden, fren performansına kadar her yönüyle 105 set, Tiagradan üstündür. Hafifliği ise bu seti asla dayanıksız yapmıyor.
    Eksileri: Kadrosu el yapımı değil. Ancak Alüminyum kalitesi çok güçlü bir firmadır. Corratec kadrolaro Cannondale kadar performansı olmasada aralarında ki fark az.

Ben de bu iki bisiklet arasında kalıp, Dolomitiyi almıştım. Ama param yetseydi kesinlikle 105 setli Cannondale alırdım. Ama Tiagra setli Cannondale yerine, 105 setli Dolomiti almak daha mantıklı geldi bana.

nime ve emreden bunu beğendi.
  13. blackuo

blackuo Üye

Seviye:
    corratec dolomiti tiagra: 989euro diyor, 105 setli dolomitiyi nerden buldunuz ki 989€ a

emreden bunu beğendi.
  14. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
  15. serdar canıbeyaz

serdar canıbeyaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    aynı secenekler arasında bende kaldım cannondale sectım burdakı ustadların da yardımlarıyla fevkalade lıquıgas renklerınde 1049 euro ya tıagra modelı mevcut al derım

16. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    100-150 lira farka kadar aynı donanımla Corratec değil Tabiiki Cannondale tercih edilir.

17. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    verdiğiniz linkler oldukça işime yaradı. teşekkür ederim. fiyat olarak karşılayabileceğim sistem en fazla 105 olabilir herhalde. daha üstüne çıkamam. 105 bile kasacak gibi bayağı :)

özet olarak şu sözler yeterli sanırım o sayfalardan:

18. timmons

timmons Yeni Üye

scott speedster s50 nin beyaz rengi şu anda türkiye de yok kırmızısı var, fiyatı da hangi mağazaya ait bilmiyorum ama ben ankara'dan 750 euro ya aldım bir hafta önce.

19. Ali ALTIN

Ali ALTIN Aktif Üye

Seviye:
    Tiagralı bir cannondale ultegralı bir corratec e her zaman tercih edilmeli mi? Yani kadro olarak cannondale ultegra donanıma rağmen her zaman ağır basar mı? Ne dersiniz? Gerçekten cevabını çok merak ettiğim bir soru. Bu başlık altında yeni bir konu açmadan cevaplarsanız çok sevinirim.

20. Ali ALTIN

Ali ALTIN Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar şu sorumu bir cevaplayan olursa çok sevinirim gerçekten görüşlerinize ihtiyacım var.