Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti sayısı artıyor mu?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında mcanb tarafından paylaşıldı.

?

Yol bisikletinizi ne zaman aldınız?

Anketin kapanma tarihi 30 Nisan 2010.
  1. 2009 ve 2010 içinde

oy sayısı 52
    68,4%
  2. 2008

oy sayısı 5
    6,6%
  3. 2007

oy sayısı 4
    5,3%
  4. Zaten hep vardı, yılların sayısını unuttum

oy sayısı 15
    19,7%
  1. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Forumda yol bisikletli sayısının arttığını düşünüyorum. 2 3 sene öncesine göre çok daha fazla gibi, sizce de öyle değil mi? Kültür mü gittikçe yayılmaya başladı? Fiyatlar mı düştü?

Sadece merak :) Şimdiden teşekkürler

2. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Bence yol bisikleti eskisi gibi değer görmeye başladı.Yollarda güzel olsa yol bisikleti sayısı daha da hızlı artar gibi geliyor.Çoğu mtb sürücüsü lastik patlamasıyla uğraşmamak için yol bisikletine geçmek istemiyor.Bazıları da pahalı diye.Ekonomik gücü yetmeyenler daha fazla.

d.berkay ve mcanb bunu beğendi.
  3. bicylerace

bicylerace Kıdemli Üye

Seviye:
    Yol kalitesi hala yol bisikletinin kapasitesini tam kullanabilmek için ideal değil.
    Yol tercihinin az olmasında en büyük neden yol kalitesi bana göre.
    Lastik patlaması olayı da bununla ilgili zaten.

Raven_35 ve mcanb bunu beğendi.
  4. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yol bisikletine duyulan ilginin artmasında bence Türkiye Turunun TRT'den yayınlanmasının etkisi büyük.Bu seneki Türkiye Turundan sonra ilgi dahada artacaktır.

d.berkay, Raven_35 ve mcanb bunu beğendi.
  5. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Lastik patlaması olayı aslında şehir efsanesi bence dikkatli odukça bir sorun olacağını düşünmüyorum 2 . yılımda bir kez şişirirken abanıp sibopdan yırttığım için patladı, param olsa bir tane yeni colnago bir tanede klasik yol bisikleti daha alırdım ama off-road yapabilmek için mtb de isterim aslında yani hepsini istiyorum aslında:)

nime, ANT OZAMAN, iconaclast ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bence de insanların gözünde büyüttüğü kadar dayanıksız değil yol lastikleri, ama dikkat etmek lazım tabi yine de :)

7. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Bende bu sene kavuştum yol bisikletime.. Aslında çok daha öncedende alabilirdim ancak mtb ve street bisikletinden anca sıra geldi ona :) Yakında kadrosuda değişince süper olacak inş.

mcanb bunu beğendi.
  8. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Sert antremanlarda lastik patlaması bazen sıkıntı yaratabiliyor.Yol kalitesi zaten yerlerde iken her gün kazılan çukura düşmemek için antreman yapmayı unutmak lazım.Karayolları zaten lafa gerek yok yol olmayan yerde yol bisikleti kullanmaya çalışmak yani cebelleşmek.Taş yol,asfalt değil.Toprak olsa bari yol bisikleti daha iyi gidiyor toprak yolda.
    Çevremde yol bisikleti isteyen ama fiyatları görünce uzak duran arkadaşlarım var.Fiyatların yurtdışı seviyelerine gelmediği sürece yol kullanımı zor gelişir Türkiye'de.
    Yol bisikleti çoğumuzun sandığından daha sağlam belirtmek gerekiyor.Bir kaç kez yüksek hızda çukura düşdüğümde jant ayarım bile kaçmamıştı.Çukurlar sağlam çıkan ses zaten iç yakıcı.32-36 delik sağlam örülmüş jantlarla 25-27 lastiklerle yol bisikleti kullanılabilir her yerde.

mcanb bunu beğendi.
  9. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Şu anda yol bisikleti kullanıyorum . Ama param olsa iyi kalite 1 MTB ve 1 yol bisikleti daha alırım . İnsanların neden MTB'yi seçtikleri konusuna gelince ,sanırım yol bisikleti lastiklerinin ince olması onları biraz ürkütüyor. Ayrıca adı üzerinde yol bisikleti ; şehirlerarası yola çıkmak lazım , kamyonlarla , otobüslerle ve birçok ruh hastasıyla uğraşmak lazım .Geçen gün adamın biri arabadan üzerime yağlı bir sıvı attı . Yolda sıkıştıranlar , laf atanlar ,arabayla yanından geçip giderken manyaklık yapan çok . Memlekette ne çok sapık , ne çok ruh hastası varmış ; öğrendik yol bisikleti sayesinde . Bu gibi şeyler beni yol bisikletinden soğuttu biraz.

MTB'de ise bu sorunlar daha aza indirilebiliyor.İnsanın az olduğu yerde tehlikede az oluyor.Dağlar, bayırlar ,arazi sizin. Benim MTB almak istememim sebebide bu aslında . Yoksa ilk defa 1993 yılında Eurosport'ta Vuelta'yı seyrettiğimden beri yol bisikleti hastasıyım.

mcanb ve Raven_35 bunu beğendi.
  10. Mehmet Karaçam

Mehmet Karaçam Bisikletkolik

Seviye:
    bende ilk olarak mtb ile başladım dağlar,tepeler,inişler çıkışlar v.s.. sonra bir gün yol gurubuyla 1986 model sanırım bir milanettiyle sürüşe çıktım ve inanılmaz hoşuma gitti şimdi cannondale synapse ile aynı odayı paylaşıyoruz :) yol bisikleti almayı düşünenlere artık düşünmelerine gerek kalmadı diyerek teşvik edebilirim..hele ki antreman yapacak bir çevreniz var ise...

Raven_35, ANT OZAMAN ve mcanb bunu beğendi.
  11. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben geçtiğimiz hafta içi nihayet kavuştum bir yol bisikletime :)..Mükemmel keyifli olduğunu biliyordum zaten ama insanın kendi bisikleti olunca ayrı oluyor yahu :)..
    MTB ile yol yapmak can sıkıcı ve yorucu..Yol bisikletine sıcak bakmayanlar yol bisikletini denememiş olanlar zaten bence..

nime, Raven_35, mcanb ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  12. Anıl Akalp

Anıl Akalp Kıdemli Üye

Seviye:
    Ozannn aramıza hoşgeldin :D Ne topladın yaw hiç haberimiz yok??

mcanb bunu beğendi.
  13. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet Ozan ne aldın bakayım? Hiç çaktırmıyorsun hani :)

Arkadaşlar dağ bisikleti gibisi var mı. Bu gün Eymir'de singletrackten aşağı saldım makineyi yok böyle bir keyif :D

mcanb bunu beğendi.
  14. Anıl Akalp

Anıl Akalp Kıdemli Üye

Seviye:
    Full karbon de rosa toplayan biri mi söylüyor bunu :D

mcanb bunu beğendi.
  15. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Yol bisikletinin de ayrı keyfi oluyor virajlı dağ yollarında 70-80'le inerken frensiz virajlara giripte 23'lük lastiğin sınırlarına kadar zorlamak,50 dereceye yatıpta asfaltın altından gittiğini hissetmek farklı bir duygu tarif edilemez.Asfalt zeminde yol bisikletinin tutuşunu,başka hiç bir bisiklette göremezsiniz.İncecik lastiklerle 3g varan dönüşleri yapabileceğiniz tek makine. Bir de uzun mesafeleri çabuk ve zahmetsiz alınca keyfi güzel oluyor.

nime ve mcanb bunu beğendi.
  16. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yeni bisikletiniz hayırlı olsun :)

Son durumda 22 kişi son 1 sene içerisinde almış yol bisikletini (%88) 3 kişi de 3+ sene önce, büyük ihtimalle yıllardır kullananlar onlar. 2007 2008 de ise neredeyse kimse yol bisikleti almamış, Bu şekilde giderse sanırım 1 2 yıl içerisinde bu sayı çok daha fazla artar. Belki Londra 2012ye yetişmez ama ileride sanırım (ve umarım) birkaç sene içerisinde adımızı duyurmaya başlarız.

nime, iconaclast ve Raven_35 bunu beğendi.
  17. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    De Rosa ile ne işim olcak Anıl:) Bendeki daha iyisi Amerikan malı :cool:

18. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    İlk yol bisikletimi düz gidon olarak 2006 yılında topladım.O zamandan bugüne çok şey değişti.İlk başta sınırları zorlayamıyorsunuz sanki yol bisikletinde düşecekmişsiniz gibi oluyorsunuz,mazgallardan,virajlardan,ıslak zeminden korkarak paranoyak şekilde sürüyorsunuz ama bir kaç sene içerisinde 19'luk lastiklerle bile arazide yağmur çamurda gidebilecek duruma geliyorsunuz.Üstüne teknik gelişince DB'de 52-54'lük lastiklerle inişinizdeki güzellik diğer DB sürücülerine göre farklı oluyor.Hızlı enduro inişinde sınırları diğer DB sürücüleri sizin kadar zorlayamıyor. Yol bisikletinin kondüsyonu geliştirmesinin üzerine başka bisiklet tanımam siz istediğiniz kadar dağ bisikletinde antreman yapın yol bisikletiçisinin kondüsyonuna erişemezsiniz.Yol bisikletinde antreman yapan birisinin dağ bisikletindeki oranlar çocuk oyuncağı gibi gelir.53 dişle makine gibi devir atan birisine 44 diş boş gelir.

nime, semih59, Mustafa Ozler ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  19. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selam,

Bende MTB ile başlamıştım sonra baktımki MTB ile hep asfaltta gidiyorum :D Yola geçim dedim , alu kadro derken şimdi karbon kadro , bu parça şu parça derken aldı başını gitti , hoby oldu bir yerde.

İnanılmaz keyifli oluyor , aynı keyfi MTB de tabiki alamazsınız onun yeri dağ bayır :D

Yol bisikleti kullanıcılarının artması dileklerimle. :in:

Raven_35 bunu beğendi.
  20. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yol bisikletini kullanmak bambaşka Özellikle kadrosu toplu ise yani arka jant lastiği ne kadar kadroya yakınsa kadro toplu anlamına gelir o ara ne kadar uzaklaşırsa bisiklet rüzgar alır ve sürati düşer hem inişde hem çıkışta.Deryara girdiğiniz zaman yani önünüzde seyir eden bisikletçinin rüzgarına girilmesi Adı üzerinde yol bisikleti ile düzgün asfaltda rahat yol alırsınız.Fakat asfaltdaki bir çukura girerseniz akort veya jant kesin vurursunuz yani kullanırken dikkatli olmanız lazımdır.Birde mtb nin kullanılmasıda bambaşka ben genelde yol bisikletini yaz aylarında iyi havalarda sürerim kışın mtb kullanırım.mtb dozer gibi her yere girer çıkar yolda bırakmaz çamur balçık kaya taş vız gelir tırıs gider .Benim tahminimce Bisiklet kullananların hem yol hem mtb bisikleti var.Bu nedenle bir artış var diye düşünüyorum kendi çevremdeki kişilerde 2 bisikletleri var.Herkese mtb ve yollu Pedallar.

Raven_35 ve mcanb bunu beğendi.