Yol bisikleti oturuş pozisyonu bel ağrısı yapar mı?

erola

Üye
Tepki
31
Bisikletle uzun yol gidilecek ise yol bisikleti özelliklerine sahip ince tekerli üzerinde öne doğru eğik oturulan gidonu seleden nispeten daha alçakta ve sürücüsünün öne doğru eğik bir pozisyonda kullandığı tarzda bisikletler aklıma gelmekte. acaba tam tersi olması gerekmez mi uzun süre kullancaksanız dik oturuş pozisyonunda ve rahat konforlu bir sürüş mesela.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sürüş pozisyonları ; bisiklet ile yapılacak olan aktiviteye göre değişiklik gösterir;
Bahsetmiş olduğunuz tarzda bisiklet kullanan sporcuların amacı hiçbir zaman gezmek olmamıştır...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Söylediğiniz dik rahat oturuş tur-gezi bisikletlerinde söz konusudur, yarış bisikletleri performans odaklı olduklarından ve rüzgar direncini azaltarak yüksek süratle gitmeleri gerektiğinden eğik sürüş pozisyonu kaçınılmazdır...

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
buarada yarış gidonlarında da cesitli tutuş şekilleri var, yani sürekli dropbar'dan tutulacak diye bir kaide yok, alıştıktan sonra bence sorun yok sadece bir alışma evresi gerekiyor...

• Beğen
Tepkiler: bikernomad

erola

Üye
Tepki
31
Bahsettiğim sürüş pozisyonu dropbar mı oluyor. Sanki bazı yol bisikletlerinde de bu sürüş pozisyonuna uyumlu gidonlar hatırlıyorum. bilmiyorum yanılıyormuyum. Biraz konuyu araştırayım ben.

deli kadir

Forum Bağımlısı
Tepki
519
@erola

ince tekerli bisikletler halk dilinde yol bisikleti olarak kullanılır ama o tarz bisikletlerin amacı daha az enerji daha yüksek hızdır.. bisikletin her şeyi daha rahat ivme kazanmak ve minimum dirence mağruz kalmaktan geçer. bisiklet kullananın en çok zorlayan rüzgardır. bisiklet üzerinde ki eğim sayesinde daha az dirençle karşılaşılmaktadır.. bence en iyisi city bike tarzı bisikletlerin gezi amaçlı kullanılması yada mountain bike.. yarış bisikletleri bunlara göre daha hassas ve daha dikkat ister. çukur,ızgara gibi kaçınmanız gereken bi çok unsur vardır ve durma mesafesi diğer iki kategorideki bisikletten daha uzundur. ayrıca yarış bisikletinde sispansiyon olmadığı için daha agresif bi kullanması vardır. sıgara izmaritinden bile geçseniz hissedersiniz. esneme payı sadece lastiklerdedir... yoruldum:)

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
Lance Armstrong (umarım doğru yazmışımdır) un Yaşama Çevrilern Pedallar kitabından dediği gibi bitmek bilmeyen yollarda acı verici bel ağrıları bisikletçileri canından bezdiriyormuş bu bisikletçiler yol bisikletçiliğinin en uç noktası ile ilgileniyorlar onlar bu sorunu haledemedilerse biz hiç haledemeyiz malasef yol bisikleti çok ağrı yapar diyebilirim ama gene de kendini iyi tanırsan değişik pozisyonlar bulabilirisen bi nevze ağrıyı azaltırsın diye düşünüyorum.Saygılar.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Bele binen yük ayakta iken 100birim ise oturduğunuzda 120birim olur doğrusu yanlışı yok. Oturmak her türlü bele yükü arttırıyor. Ama bence yarış bisikleti kullananlar beli kuvvetlendirme egzersizi yapmaları gerek.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bel güçlendirme şart zaten kış geldi fakat daha fazla güç ve daha az baskı için pozisyon ne olmalı.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Yol bisikletinde beli güçlendirmenin dışında esnekliği de artırmak gerekiyor. Bel kasları ne kadar güçlü olsa da esneklik az ise ağrı kaçınılmaz. Bu arada yol bisikleti açıları gereği, doğru pozisyonda bel için en az riski oluşturur. Önemli olan ani ve sert darbelere sele üzerinde yakalanmamak. Dik pozisyonda sele üzerinde bu tür bir darbeye maruz kalsanız belinize zarar vermemeniz içten bile değil, fakat yol bisikletinde her ne kadar bu tür bir darbeye maruz kalsanız da, ağırlık merkezi yayıldığı için bele binen yükte bu derece az olacak.

• Beğen
Tepkiler: Fırat Y.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Böyle antrenman bilen varsa paylaşabilir mi ? Her yerde basit esneme hareketleri fakat Contador bile plank yaparken fotoları var yani sadece sele üstünde kalmak yetmiyor. Kol, sırt için neler yapmalı?

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
ben belden ziyade trapez ve boyun ağrıları çektiğimden bu bölgeleri güçlendirici hareketler yapıyorum aşağıdakiler gibi
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Sarp X

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Guclendirme hareketlerine ilave olarak surusten once yarim saat kadar isinma ve esneklik hareketlerini duzgun ve olmasi gerektigi sekilde yaparsaniz agri yasama ihtimaliniz düşer.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@Fırat Y.
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/19/4950464fb11151d11ad8c0de1210c228.jpg

Bende bel fıtığı vardı. Fizik tedavi doktoru bunu söyledi. Bu tabloda neyin ne olduğu anlaşılıyor sanırım. Ama siz gene de araştırın bi.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Hasan Saylık

Soldaki duruş şekli yıllardır yarışan Atilla Atay'ın duruşuyla aynı. Atilla'nın bisiklet sürmekten kamburu oluştuğu için bu pozisyonda saatlerce sürebiliyor. Bu poziyon, rüzgara karşı aerodinamik avantaj sağladığı için time trial, rüzgara karşı gibi durumlarda kullanılıyor, peloton içindeyken sağdaki duruş tercih edilebilir. Benim de yanlış oturuş tarzımdan kaynaklanan kamburluk nedeniyle soldaki oturuş tarzı bana da rahat geliyor. Beli güçlendirmek ve gidondan güç alıp pedala aktarım için Joe Friel'ın bisikletçiler için önerdiği programı uygluyorum. Biraz önce spor salonundan geldim. Bel, karın ve kollar için önerilen hareketler (bugün uyguladığım programın bir kısmı, Friel her bir hareketin bisiklette neye karşılık geldiğini açıklıyor):

Lat pull-down
upload_2015-11-19_13-58-57.png

Chest press (başlangı için bu zorlayıcı olursa makinede yapılanı daha avantajlı)
upload_2015-11-19_13-59-15.png

Seated row
upload_2015-11-19_13-59-28.png

Standing row
upload_2015-11-19_13-59-58.png

Abdominal with twist
upload_2015-11-19_14-0-15.png

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@Taxonera, tabloda sanırım duruş pozisyonuna göre bele binen yük miktarını gösteriyor, yalnız gözden kaçan küçük bir ayrıntı, yol bisikleti üzerinde bel kollardan destek aldığından dolayı ağırlık merkezi dağılmış oluyor. Dik yürümek bile bele belli bir ağırlık yüklüyorken, bisiklet üzerinde kollardan destek alıyor olmak bu sporun aslında bel için Allah korusun kazalar harici daha az riskli olduğunun bir kanıtı. Bu arada spor hekimleri ya da sporcu fizyoterapistleri ile diğerleri arasında teşhis ve tedavi bakımından çok farklılıklar oluyor. Birisi yapma diye kestirip atarken diğeri aksine tecrübeleri doğrultusunda devam kararı verebiliyor.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@MuratHan
Ben otururken daha az yük biniyor diyen arkadaş için koydum tabloyu yarış bisikleti ile bir alakası yok orda durum elbette farklıdır