Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti ne amaçla kullanılır?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında yiğt tarafından paylaşıldı.

1. yiğt

yiğt Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Yol bisikleti almak gibi bir düşüncem var. Fakat isteklerimi belirtince şehir bisikleti al geç deniliyor. Yol bisikleti kullanan bunca adam profesyonel mi de bunları kullanıyor diye düşünüyorum. Çünkü benim kullanım amacıma yakın yol bisikleti kullanan arkadaşlar var. Şehir içinde illa şehir bisikleti mi kullanılır? Rehberlere baktığımda yol bisikleti için performans yapmak isteyen kullanıcılar diye geçiyor. Ben şehir içinde , sahilde sürmek için alıyorum . Tur yapmak istemiyorum ve antreman , performans gibi bir derdim de yok . Sadece seri bisiklet sürmek ve gezmek amaçlı kullanıyorum. Yol bisikleti bunları karşılamaz mı? Her yol bisikleti kullananın bir de şehir bisikleti olduğunu sanmıyorum gezecekse şehir , yoğun sürecekse yol bisikleti kullanıyordur . Ve şu şehir bisikleti daha konforludur diye bir tabi var klasik . Bu ne anlama gelir bunu da merak ediyorum . 45derece açıyla kullanmanın zorluğu var yol bisikletinde diye mi kullanılır bu tabir? Öyle bir durum varsa farklı farklı tutuş şekilleri var yol bisikletinin de. Yani benim isteklerimi isteyen kullanıcılar ne almalı diye soruyorum . Sürekli şehir bisikleti ve mtb önerilerinden rahatsız olan benden başkaları da vardır diye düşünüyorum.

2. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Yol bisikleti aldiginda konforundan biraz odun vermek durumundasin tabiki. Bana gore performans bisikleti. Gidon asil mesele.bu durumu dusun bence ilk olarak

3. yiğt

yiğt Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Bunları ben de belirttim zaten hocam

4. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Anliyorum :)
    Sen zaten tum artilar ve eksileri belirlemissin. Simdi sira karar vermede. Bence sen yol bisikletine ihtiyac duyuyorsun.

Mesela ben, yol bisikleti alirken dusunmemistim bile. Cunku surus pozisyonundaki estetigine hayranim ben yol bisikletinin. Tam bir sporcu bisikleti. Suan mtb veya sehir bisikleti aklimin ucundan bile gecmiyor. Asfaltta akmak gibiso yok cunku bana gore :)

Gerisi senin kararin. Sana haz verecek olan ne?

5. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Sizin için mantıklı olan şehir bisikleti ama yol bisikleti sonradan aklınızda kalacağı için direk yol bisikleti alın.

6. Tolga Can

Tolga Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Onun canı yol bisikleti istiyorda, naz yapıyor :p
    Bende şehir bisikleti ile MTB arasında kalmıştım. MTB Çok sportif, çok hoşuma gitmişti.
    ihtiyaçlarıma baktım. Şehir içindeyim. şehirlerarası gezerim. çanta taşırım. Arkaya yük atarım. Konforlu olsun istedim.
    28 jant, Salcano İstanbul aldım. Ne derece doğru yaptım bilmem ama aklımda yine MTB var.
    Bi ara arkadaşımın Kron XC250 ile 1 haftalığına takasa girsem iyi olacak. O zaman doğru yada yanlış karar verip vermediğimi anlarım.

7. mehmet.oz

mehmet.oz Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    aynı duruma bende düşmüştüm üstelik ben uzun yola çıkmayıda çok seviyorum. genelde şehir içinde kullanacağım için şehir bisikletini öneriyordu herkes ama benim aklım yol bisikletindeydi.

sonuç olarak geçen sene salcano istanbul almıştım şehir bisikleti olarak. yol bisikletlerini gördükçe için gidiyordu :)
    bu sene dayanamadım şehir bisikletimi sattım scott s30 aldım.
    yani yol bisikletine karşı sempatin varsa hiç düşünme yol al. yoksa sonra pişman olursun...

8. yiğt

yiğt Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Yani şöyle bir durum var yol bisikletinin handikapı uzun tura elverişsiz olması olarak biliniyor . Daha o kadar kondisyonu ne kendimde görüyorum ne de kamplı turların zevkli olacağını düşünüyorum :) . Belirlediğim bütçedeki şehir bisikletleri sabit maşa .Yol bisikleti almamın önünde birşey kalmıyor gibi . Tek olay sürüş pozisyonuysa o yönden de sıkıntım yok. Lastikleride 25C lastikler ile değiştiririm diye düşünüyorum.

9. yiğt

yiğt Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Benim de bu tip bir isyan konum vardı :)

10. serdar canıbeyaz

serdar canıbeyaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    yol dur günahı yoktur .D

11. enzo

enzo Kıdemli Üye

Adı:
    Enes Çatal
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sen değil miydin yol bisikleti tavsiyesi isteyene "Profesyonel değilseniz yarış bisikleti almanız yanlış olur . Bence şehir bisikletlerine bakın." diyen :D? :D Ne oldu da şimdi kaydın :p Sana şöyle bir tavsiyede bulunabilirim, spor yapmak-vücudunu geliştirmek-kondisyon tutmak, ilk amacınsa yol bisikleti al. Keyif ve gezintinin tadına varmak, gezerken etrafı izlemek dersen şehir bisikleti daha uygun olur (tabii her türlü yine spor oluyor :D) . Ya da hepsini boşver, al bir yol bisikleti :D

12. yiğt

yiğt Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Pardon kuzenim yazmış diyeyim :D Yol bisikletine karşı antipatim kırıldı fena halde :) Keyif ve gezi derken çok değişik bir tabir oluyor yani sahilde manzaraya karşı sürmeyeceğim tabiki :) Geziden kastım oluyorya klasik videolarda 2-3 adam antreman kıvamında şehir dışı uçsuz bucaksız yerlerde sürüyor , işte o işi yapmayacağım . Daha amatörce yine hız yapmak istiyorum daha kısa mesafelerde . Bu arada Sedona 601 den memnunmusunuz :) XRS 030 düşünüyorum fakat Tiagra abartı gibi geldi ilk bisiklet için .

13. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Amacınız performans yapmadan şehir içinde yol bisikleti sürmekse sürersiniz ancak işiniz zor olur, açıkcası ben yol bisikleti kullanıyorum ve ana yola çıkınca huzura eriyorum. Sahil gibi yerlerde yol bisikletiyle dolaşmak sıkıntılıdır, tur bisikleti bu iş için çok uygun ve güvenlidir. Yol bisikletini sürmekten zevk alıcağınızı düşünüyorsanız onu alın, hatta 2. el alın, pişman olursanız şehir bisikleti alırsınız. En güzel çözüm denemek.

14. yiğt

yiğt Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    1 ay kadar önce salcano city sport 30 aldım fakat sadece eve kadar getirmekle yetindim. Özel bir nedenden dolayı satmak zorunda kaldım ve açıkçası biraz tutuk geldi diyebilirim

15. Ugur MUTLU

Ugur MUTLU Üye

Seviye:
    YOL'a gel YOL'a :)

16. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    Bisiklet amaca göre seçilmelidir ilk kriter budur ama asıl önemli olan sizin ne istediğnizdir kararınızı vermişseniz olay bitmiştir

17. olgun şenel

olgun şenel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Taşrada büyümüş ve ihlas mountain cat'lerle :) büyümüş biri olarak söylenen onca şeye rağmen gidip (öncekileri saymazsak) ilk bisikletim olarak yol bisiklet aldım ve pişmanlık değil müthiş bir karar aldığımı görüyorum. Fazla kafa karıştırmayın, gidin yol bisikletinizi alın ve suyu akışına bırakın. Gerisi kendisi gelecek emin olun.

Not olarak şunu da düşeyim; ne sporcuyum ne performans yapıyorum ne de antrenmanla uğraşıyorum. Sırt çantamı alıp tüm şehir ve kısa mesafedeki işlerimi, gezilerimi, kiralık ev arama işini bile :) onla yapıyorum ve gayet de rahat, sorunsuz. Ne lastiğim patlıyor ne bir problem çıkarıyor. Kafam rahat kısacası.

18. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Şehir içinde kullanabileceğin yol bisikletleri elbette var. Yol bisikleti konforsuz diyenlere aldırma. Hangi bisiklet olursa olsun ilk bindiğinde bisikletin ergonomisine alışana kadar bir takım yerlerin ağrıyacaktır ama sonra geçer. En rahat edeceğin ve en ergonomik bisiklet yol bisikletidir. Alırsan pişman olmazsın. Şehirde kullanırken lastiklerini biraz kalınlaştırırsan belki biraz daha rahat edebilirsin. Mesela ben single speed bir yol bisikleti kullanıyorum. Lastiklerim 25 C. Şu ana kadar soru yaşamadım. Boşuna şehir bisikleti alıp paranı harcama eğer aklında yol bisikleti varsa gidip al. Yol bisikletlerini bir takım modifiyelerden sonra tur bisikleti olarak dahi kullanabilirsin.