yol bisikleti mi yoksa dağ bisikleti mi almalıyım? Bisiklet severler bi yardım edin

Ali ALTIN

Aktif Üye
Tepki
138
Arkadaşlar ilk kez bisiklet alıyorum. 1000 ytl ye kadar çıkabilirimç.Sizce dağ bisikleti mi uygun olur yol bisikleti mi.? Gönlüm hız yapmak ve hafif olması bakımından yol bisikleti diyor ama, siz hep mtb leri övmüşsünüz. Mesela geotechim master yol bisikleti nasıl ya da geotech dakar kilitlenebilir amartisörü ile dikkatimi çekti. BU fiyata farklı bir önerisi olan var mı?

Scudo

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Markacı biri olmadığım için doğrudan bir model önermiyorum.
Asıl beklentiniz nedir?
a) Sadece hız yapmak, daha uzun mesafeleri daha kısa sürede katetmek mi?
b) Sadece arazide binmek, atlamak/zıplamak, akrobasi öğrenmek, kaldırım/merdivenlerden kolayca inmek, teknik geliştirmek mi?
c) Hem araziye hem asfalta uygun olan bir bisiklete binmek mi?

A şıkkı ise cevabı yol bisikletidir.
B şıkkı ise cevabı dağ bisikletidir.
C şıkkı ise cevabı (CX) cyclocross bisikletidir.Ama dağ bisikletleri de bu tür kullanıma göre modifiye edilebiliyorlar.Ayrıca 28" olup asfaltta hızlı ve araziye de girebilen tarzda şehir/tur (Melez) bisikletleri var.

Bana üstteki şıkları hangi yüzdelerle kullanacağınızı belirtirseniz, daha kısa yoldan doğru şekilde yönlendirebilirim. (%20 arazi, %80 asfalt gibi, tabi daha fazla bilgi daha iyi yardımı sağlar)

• Beğen
Tepkiler: Ali ALTIN

Ali ALTIN

Aktif Üye
Tepki
138
aynen öyle % 20 arazi % 80 asfaltta kullanacağım Önerilerinizi bekliyorum

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Muhtemelen bir mtb nin kullanım spekturumu daha geniş olacaktır, bu yüzden tam karar verene kadar hemen her türe yatkın bir hale getirilebilen bir mtb edinmeniz uygun olacaktır diye düşünüyorum...

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Ben sadece herkesin ne tercih ettiğine bakarak karar vermeyin demek istiyorum. Kendinizi ve kullanım koşullarınızı en iyi kendiniz bildiğinize göre, herkesten fikir alın ama sonra kendi kararınızı verin. Bütçeniz kaliteli bir bisiklet almaya elverişli.

Tercihinizde iyi şanslar :)

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar durumu en iyi şekilde izah etmişler ama bende kişisel görüşlerimi sunacak olursam. Eğer yol bisikleti alırsanız, sadece adı üzerinde asfaltta hız yapmak için ideal bir şekilde kullanırsanız. MTB dağ bisikleti alırsanız, yol bisikleti gibi hız yapamazsınız ama zorlu koşullarda sizi hiç utandırmaz. Ama her ikisindende bir nebze olsun tadmak istiyorsanız ben sizin yerinizde olsam hybrid tarzı 28" bir bisiklet alırdım ve bu vesile ile hafif arazi koşullarında ve asfaltta hız yaparken de beni memnun etsin. Neyse Şimdiden hayırlı olsun.

Ali Niyazi Duman

Daimi Üye
Tepki
79
yazınızın başında ilk kez bisiklet alıyorum yazmışsınız bence dağ bisikleti yada arkadaşların dediği gibi melez(hybrid) diye tabir edilen modelleri tercih etmeniz sizin faydanıza olur diye düşünüyorum çünkü bir yol bisikleti kullanmak özen gerektiren bir iştir bisiklet üzerindeyken hiçbir şekilde şu engelden zıplayayım şu merdivenlerden ineyim diyemezsiniz çok hassastır ayrıca şehirlerimizde zeki belediye yöneticilerimizin yaptırdığı mazgallar var her an ön jantnızı bunlardan birinin içinde ve kendinizi yerde bulabilirsiniz sadece kendi aldığınız yaralarla kalmaz bisikletinizin cantına hatta maşasına veda etmek zorunda kalabilirsiniz bunlar hep masraftır ayrıca iyi kondisyon gerektirirler

bunun yanında bir mtb bu sorunların hiçbirini size yaşatmaz istediğiniz ortamda istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz bir tek size önerin asfalt ağırlıklı kullanacağınız için asfalt lastiği alırsanız çok faydasını görürdünüz ben size şimdiden hayırlı olsun diyorum

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Beklentinizin içinde arazi de olduğu için A şıkkı olan yol bisikletini baştan eledik bile.
Şimdi %20 arazi, %80 asfaltı açalım.
Mesela bir Scott Sportster serisinden herhangi bir model ile de araziye girebilirsiniz ama asfaltta günde 60-150km yi rahatça ve hızla katedebilirsiniz.Bu tip melezlerin asıl özellikleri ve verimleri budur.Ama arazide bir 26" mtb kadar çevik olamazsınız.
Bunun tersini düşünelim bir modifiyeli Aspect 50 ile asfaltta da hızlı ve uzun gidebilirsiniz, arazide de tekniğiniz ve keyfiniz iyi olur.

İki modeli karşılaştıralım;
Sportster P4'ün yoldaki verimi 10 üzerinden 9, arazi verimi 10 üzerinden 5
modifiye Aspect 50'nin yoldaki verimi 7, arazi verimi de 7 şeklinde örneklendirebiliriz.
Scott'ın bu iki modelini iyi bildiğim ve iyi fiyat/performans oranına sahip oldukları için verdim.
bu modelleri (link)
(link) linklerinden görebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: memo1997