Yol bisikleti mi, tur bisikleti mi almalıyım?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
performans ve hız istiyorsanız, asfalt düz ise rampa yok ise aynen 23 hacim teker bi adet yol canavarı ,sürat olur tabi valla her marka bence iyi focus,trek-scott,meridia ,sedona ,salcano,

Scudo
Tepki
6
bence sehir tur bisikleti alin anatomisi ise gidip gelmek icin daha uygun lakin kesinlikle amortisorsuz ince teker olsun

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Benim merak ettiğim bir şey var.Sitedeki yol bisikletlerinde hiç bagaj görmüyorum.Bagaj deliği olmadığı için mi yoksa yol bisikletinin karakterine ters düştüğü için mi takılmıyor? Uzun yol için bisiklet diyince benim aklıma direk bagaj geliyor,bu yüzden de yol bisikleti uzun yollarda tur bisikletinin yerini tutmaz gibi geliyor.Tabi bunları yol bisikleti veya tur bisikleti kullanmamış birisi olarak söylüyorum :) Şehir bisikleti görünümlü (bagaj,ince lastik vs.) bir dağ bisikletim var

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sadece bagaj ve çamurluk takabilmekle iş bitmiyor ki. Jantların da o yüke göre ekstra sağlam olması lazım, geometrinin de rahat olması lazım, -bence- selenin de "hamak" tipi (kösele seleler gibi) olması lazım, vs.

Öte yandan, azmettikten sonra her bisikletle her yola gidilir, veya Porsche ile pizza servisi de yapılır... :)

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Okulum evimden 40 km uzaklıkta(3 km'si vapur olmak üzere), ayda yılda bir okula bisikletle gidiyorum. Yol bisikletiyle, ağzına kadar dolu bir çantayla 1:40 sürüyor. Toplu taşımayla (3 vesait) 2 saatten fazla sürüyor.
Aynı şartlar altında şehir bisikletiyle ise 2:15 civarı tuttu.
Yol bisikletiyle gittiğimde kendimi çok (U dönüşü yapıp eve dönecek kadar)iyi hissederken şehir bisikletiyle gittiğimde kendimi bitkin hissediyorum.
Bu yüzden ben kesinlikle yol bisikleti diyorum.
İlle de tam yol/yarış bisikleti olmasına gerek yok, cyclocross bisikleti de olabilir(önceki yorumlarda da belirtilmiş) hatta işinizi daha iyi görür. Çoğu CX bisikletinde çamurluk ve bagaj takmak için delikler mevcut. Yol bisikletlerinin çoğunda bu yok. Ayrıca CX'lerde daha kalın lastikler ve daha dik bir geometri mevcut. Bunlar da şehir içinde ve düşük tempoda sizi rahat ettirir.
Daha önce yol bisikleti kullanmadıysanız trafiğe dalmadan önce 1 haftalık bir alışma sürecine ihtiyacınız var.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@mehmetsunu

Selle Italia SLR karbon-titanyum-alüminyum karışımı.

Rahatlık konusunda tecrübelerim şöyle: Selenin bizi rahatsız etmesinin bir kaç nedeni var; selenin yüzey alanının kemiklerimizi ya tam kapsamaması ya da fazla geniş olması, sürüş stiliyle selenin malzemesinin ve yüzey düzlüğünün tutarsız olması, kadronun uygunsuzluğu, sele borusunun yükseklik ayarının doğru olmaması, gidon boğazının yüksekliğinin hatalı olması, gidon-sele uzaklığının hatalı olması, doğuştan gelebilecek kemik bozukluğu olasılığı, hemeroid, gücün bir bacağa daha fazla harcanması...

Zamanında bu konuda çok çektim; hemeroid ameliyatı oldum, popodaki kemiklerde sorun olup olmadığını kontrol için MR çektirip uzman görüşü aldım ve daha bir çok şeyi deneme-yanılma dahil, bu işin üstadının yönlendirmesine dayanarak da değişiklikler yaptım. Doğruyu bulunca bir insanın yol bisikleti üzerinde 7 saat gidip de sorun yaşamaması çok normal. Eskiden ben de Fransa turundaki bisikletçilere gıptayla bakardım :)

@Ömer Ş.

Yol bisikletine bagaj takılır mı hiç bilgim yok, bu yönde bir ihtiyacım olmadı. Zaten tur bisikleti varken uzun turlarda yol bisikleti daha iyidir diyemem. Ancak ikisinin amacı farklı. Yol bisikletiyle 150-200 km yol yapılmasında amaç gezi bisikletçiliği değil performans. Sürüş stili, hız, kadans, yokuş çıkış ve inişleri her iki bisiklette farklı olacağından en iyisi şudur demek yanlış olur. Sadece yol bisikletinin uzun yollarda rahatsız ettiği konusu bana göre biraz fazla abartılı.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Ömer Ş.

Yol bisikletlerinde iki tekerlek arası uzaklık azdır, dolayısıyla bagaj takıp heybe asacak olursanız ayağınız pedal çevirdikçe heybelere çarpacaktır. Bu yüzden bagaj deliği de bulunmaz.

oğuz çetinkaya

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Dahon
Kendim salcano city sport 40 kullanıyorum. Hiç bir sıkıntım olmadı. Pendik caddebostan git gel gezi amaçlı yaptığımız 45 km lik turlarda nasıl yol aldığımızı anlamıyoruz bile. Ancak hız ve hafiflik söz konusu olduğunda yol bisikleti ile şehir bisikleti kıyaslanmaz bile. Yol bisikleti hızlı ve hafiftir. Ancak sürüş pozisyonundan dolayı ve hız kaygım olmadığından şehir bisikleti tercih ettim. Çok uzun mesafeler olmadığı sürece süre açısından şehir bisikletinin de tatmin edeceğini düşünüyorum. Dağ bisikletinden sonra gerek şehir bisikleti gerek yol bisikleti tatmin edici olacaktır sonuçta. Gene de ince lastik yapıları ile hıza daha da müsait olan bazı şehir bisikletleri de var ve iyi alternatif olabilir diye düşünüyorum. Scott metrix 40 ( 2013 modelleri indirime girdi bile) ve biraz tuzlu olmakla beraber specialized sirrus elite da düşünülebilir bu grupta

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper

ali bal

Aktif Üye
Tepki
68
Arkadaşlar hız benim için önemli. Ben olayı sadece işe gidip gelme olarak düşünmüyorum zevk alacağım bir spor olması öncelik bence. Arkadaşların yol bisikte ile ilgili olumsuz yazdığı yönlerin hiç biri benim için sorun teşkil etmiyor Çanta vs. sorunu yok. İş yerimde duş imkanım var. yağmur çamur sorunu için arabamla gidip gelme ihtimali her zaman bir kenarda. Ankara da zaten benim bisikleti yoğun olarak kullanmayı düşündüğüm 9 ay boyunca yağmurlu gün sayısı çok az. Ankarada hava serttir kışları 10 derecenin altında pek gidebileceğimi sanmıyorum. Tüm bu şartlar arkadaşların güzel yorumları ve araştırmalarım sonucu kararımı verdim. YOL BİSİKLETİ ALMAK ŞART OLDU. Ave çok keyif alacağıma inanıyorum. Ayrıca Emrah Bey çok haklı benim zaten bir MTB var. Neden bir de şehir bisikleti ya da Cylocross alayım ki dağa bayıra çıkacak olursam, hatta canım biraz güvenli rahat kullanım vs isterse MTB mi hem dağda bayırda hem işe giderken kullanırım zaten. Yine de her ihtimale karşı bir hayal kırıklığı yaşamamak için yol bisikleti kiralayıp parkuru bir yol bisikleti ile gideceğim. Ama sonucun değişeceğini sanmıyorum. Şimdi daha zor soru hangi yol bisikleti... onu düşünüyorum. 2013 modeller bitmiş kıyıda köşede bir Sedona 611, Mosso 772 sora falan denk gelirse indirimli falan. Bu hevesle alıp çıkabilirim. Umarım hata yapmam.

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Elçiye zeval olmazmış. :)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
5 dereceye kadar sorunsuz kullanabilirsiniz. 5 derecenin altı insanı zorluyor.

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
İşe bisikletle gidip gelen ve elimde hem tur hem yol bisikleti olan birisi olarak tercihim her zaman ve her zaman yol bisikletidir. Özellikle trafiğin sıkışık olduğu, sağlı sollu araçların dizilmiş halde beklediği durumlarda ortadaki boşluğu görünce "işte şimdi benim zamanım" diyorum ve yüzlerce aracı slalomlarla geçmek müthiş zevk veriyor. Böyle bişey anlatılamaz yaşanır :D Tur bisikletinde ise kendimi otobüs sürüyor gibi hissediyorum. Daha ağır başlı ve yavaş hareket etmem gerekiyormuş hissi oluyor. Dönüşler daha geniş oluyor. Trafiğe dalmak için daha çok hesap yapıyorsunuz ve çoğu zaman atak yapmayı düşündüğünüz hareketi yapamayıp rezil olabilirsiniz. Araç aynası kırabilirsiniz :p Ve bana göre yol bisikleti selesi diğer selelere göre hep daha rahat gelmiştir. Kişiye göre değişebilir tabi.

Havanın yağmurlu olduğu zamanlarda tur bisikletimi kullanıyorum fakat kendim için değil bisikletin daha çok kirlenmemesi için. Çünkü kendiniz için aslında farkeden bişey olmuyor. Çünkü yağmurluk giyiyor olacaksınız ve ne kadar çamurlukta olsa ayaklarınız ıslanacaktır. Bunun kaçarı yok. Bisikleti hayatına entegre etmiş birisi olarak/olduğunuz varsayarak birazcık bol alt ve üst su geçirmez kıyafet ile su geçirmez bir ayakkabı ya da ayakkabı kılıfı almak elzemdir. İş yerine vardığınızda üzerinizdekileri çıkarıp bir kenara bırakıyorsunuz o kadar. Bu durumda sırtınızın çamur olması sorun değil, bu kıyafetler sadece yağmurlu havada yol almak için çünkü, suya tutup yıkamanız yeterli. Ben şehirde ulaşım için bisiklet kullanan birisinin kesinlikle her zaman su geçirmez ya da su geçirmez kılıfı olan bir çanta ile dolaşması gerekiği taraftarıyım. Zaten işe giderken hava durumuna göre ve vardığımda terli olmam sebepleri ile her zaman bi kaç kıyafet vb. taşıyorum. Bunun haricinde hiçbir şey olmasa bile içerisinde herzaman duran iç lastik, pompa ve levyeleri saymazsam çoğu zaman boş sırt çantası ile yol alırım. Çünkü en basit bir ekmek bile almış olsanız bunu gidonda taşımak aptalca oluyor. At gitsin sırt çantasına :) Sırt çantasının arka kısmının sırta değmeyen tasarımlı, fileli bir model olması ter açısından da çok önemli. Sonuç olarak elzem olan SU GEÇİRMEZ çanta, pantolon, ayakkabı/kılıf ve yağmurluk olmalıdır bir bisikletçide.

Hava durumuna gelince; açıkçası iyi bir giyim ile kar dolayısı ile buzlanma olmadıktan sonra (-) derecelerde bile ben bisikletle işe gidiyorum. Eldiven ve gözlük önemli bu durumda. Toplamda yazdığım şeyler masraflı durabilir belki ama yol parası vermeye tercih ederim. Çünkü otobüslere resmen fobim var. Taşınırken bile bisikletle taşındım ben :)

Hasılı bir yol bisikleti şehiriçi, işe git gel ve biçok kısa mesafeler (45 km'ye kadar bence) için candır. Birçok kullandığımız şeyin almamız gereken elzem aksesuarları gibi bisiklet üzerindeki bizimde gerekli aksesuarları temin etmemizle beraber parçalar birleşerek ulaşım için artık bizi kusursuz kılar. Bu durumda son olarak bir paça bandı takarak pedala basmanız kalıyor...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Avrupa ile aramızda bir fark var orada şehir bisikletlerinin ezici bir çoğunluğu var bizde mtb oldukça fazla ve yol bisikleti de azımsanmayacak kadar çok
yurt dışında şehir de hiç mtb göremezsiniz mesela yol bisikleti de fazla değil binen yok mu var ama orada insanların hayatındaki önemli bir obje olduğu için bisiklette tamamen amaca yönelik rahatlık ve konfor aranıyor o yüzden de 7 den 70 e herkes city bike tercih ediyor
kısaca bence şehir bisikleti

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Hollanda'da neden herkeste -binmeye bile tenezzül etmeyeceğiniz- şehir bisikletleri var? Cevabı da soruda gizli. Çalınmasına karşı önlem almak. Yani bu bisikletle istediğiniz yere gidip, bisikleti kilitlemeye bile ihtiyaç duymadan bırakabilirsiniz. Hollanda'da bisiklet meraklılarının yol bisikletleri veya dağ bisikletleri de var ancak bunu günlük ulaşımda kullanmıyorlar.

Caner GÜR

Üye
Tepki
43
Bisiklet
Scott
Avrupada yollarda bisiklet kullanırken gördüğünüz insanların çoğu, sıradan gündelik yaşantılarında bir noktadan diğerine giderken bisikleti ulaşım aracı olarak ve normal kıyafetlerle hatta kask takmadan kullanıyorlar.

NightRider

Forum Demirbaşı
Tepki
129
İsim
Süleyman Özgün
Bisiklet
Lapierre
Merhaba Arkadaşlar. Çoğu zaman yolda kulanacağım bir bisiklet alacağım. Yol bisikleti bel ağrısı yaparmı ? bide şehir bisikleti alıp yol lastiği taksam aynı performansı görürmüyüm ? Şimdiden teşekkürler.

hkndng

Üye
Tepki
30
İsim
Hakan
Bisiklet
Merida
İkisinin ortası Fitness öneririm. Traiban FB 500 var mesela.. Başka markalarda da var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Carraro 327' yi şehir içinde kullanıyorum, tavsiye ederim. Pazarlıkla peşin 1000-1100tl gibi bir fiyata alabilirsiniz. Kalanı ile de heybe, rack vs. gibi yük taşıma araçlarına yatırım yaparsınız.